Bezplatná právní poradna online

Téma: Vypořádání majetku při rozvodu manželství - majetkový soud

12.08.2015 18:28
Uživatel: Lucifek
Věk:  49
Odpovědí na téma: 3
Text: 

Dobrý večer,

čeká mě majetkový soud. Ještě jsem nesepsala žádost u právníka, protože jsem čerstvě rozvedená a nemám na to sílu. Po tak dlouhém rozvodu. Ale chci se zeptat jestli by mi někod tady neporadil jak probíhá takové jednání, na co si mám připravit. Chci jen říct, že bývalý je tvrdý oříšek. Mám podolžené listiny tzn. moje dědictví, faktury co se týče rekonstrukce baráku a přístavby, listinu že vyplácí sestry za dědictví. atd.

Jde se hned k soudu nebo se projednává dohoda mezi manželi.

NAPIŠTE PROSÍM KDO UŽ MÁ ZKUŠENOSTI.

Díky. L

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2227x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Majetkový soud
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
12.08.2015 18:48 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Vypořádání majetku při rozvodu manželství - majetkový soud
Text uživatele: 

Právní dotazy je lépe pokládat ve webu k tomu určeném. Jde o spřátelené stránky - Bezplatná právní poradna online. Dotazy do webu poradny je možné poslat v liché týdny v pondělí po 10. hodině nebo formou online chatu v sudé týdny v sobotu po 9. hodině.


Tento web (www.MojeStarosti.cz) není primárně určen k právnímu poradenství a právníci sem nechodí.

 
12.08.2015 19:32 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Vypořádání majetku při rozvodu manželství - majetkový soud
Text uživatele: 

Otázka je celkem špatně položená, protože konkrétní postup záleží na faktech a soudci.

V zásadě se dá říct, že soudce prostuduje materiály a pak buď nařídí jednání či ještě nejdřív ev. doplnění důkazů.

 

V průběhu trvání soudu je možné doplňovat spis atd. Možnost odvolání, po vynesení rozsudku, je samozřejmostí.

 

Je to majetkový soud a tak soudce budou zajímat pouze fakta a důkazy, nic jiného není relevantní. Zjednodušeně, dědictví, osobní dary a majetek nabytý před manželstvím je a bude majetkem jednotlivce, vše ostatní se dělí na polovinu. Pochopitelně pokud neexistuje zúžení majetku nebo jiná platná dohoda o rozdělení majetku.

 

Jen takové doplnění, kdo vlastní faktury za opravy a jiné provedené v době manželství nebo je uveden jako příjemce, je celkem nepodstné.

Důležitý je původ peněz. Ovšem ani původ peněz použitý na konkrétní situaci nemusí být dostatečným důkazem. Např. pokud použil Tvůj manžel peníze z Tvého dědictví pro svoji sestru, máš někde důkaz o tom, že si mu ty peníze půjčila? Záleží primárně na úvaze soudu, ale není jednoznačné, že třeba tohle rozhodně ve Tvůj prospěch, protože si mu ty peníze přeci mohla dát. Jako dědic máš právo o svém majetku rozhodovat a tedy je i dát svému muži a tedy použít je pro vás, bez ohledu na to, že byly použity pro jeho sestru. Stejně tak jako je posuzován přínos každého z vás.

 

Nicméně vše záleží na důkazech. Pouze jsem chtěla nastínit, že ani přijaté dědictví, ani vlastnictví faktur aj. nemusí znamenat automaticky rozhodnutí ve Tvůj prospěch.

Pokud budou sporné body, které nelze fakticky dostatečně doložit, můžou být rovněž předvolání svědci, které si navrhujete vy a jejich svědectví může, ale nemusí brát soud v potaz, záleží zejména na věrohodnosti a pádnosti takového důkazu.

 

V každém případě si připrav spoustu peněz, protože majetkový soud je celkem drahý a pokud jsou obě strany zaseklé, není neobvyklé, když je nařízeno více stání. I když majetkové soudy jsou obvykle z těch rychlejších, tak přeci jen nějakou dobu také trvají.

 

Dále ještě upozorňuji například na to, že pokud je předmětem sporu nemovitost, jíž jeden z bývalých manželů užívá a bude rozhodnuto, že je společným majetkem, je povinností užívající osoby, předat veškeré klíče a umožnit druhému z manželů určenou část nemovitosti užívat.

Rovněž nezapomeň na to, že i když jde o majetek tak soud může, co se týká nákladů rozhodnout, že je všechny uhradí strana, která soud prohraje (vždy je jeden žalobce a jeden žalovaný), stejně tak jako může nechat náklady na každém účastníkovi atd.

 

Je toho mnohem víc, ale tohle v kostce stačí. Napsala jsem Ti to proto, abys dobře zvážila zda Ti soud za to vše stojí a nebo by bylo lepší se pokusit domluvit, i za cenu ústupku. Ono totiž rozhodnutí soudu nemusí být tak jednoznačné jak se zdá a pak můžeš zjistit, že si celou tou anabází ztratila mnohem víc než jsi mohla získat. Tím nemám na mysli jen peníze, ale jde i o čas, energii atd.

 
02.10.2015 13:02 Uživatel: jarušý
Věk:  47
Téma: Vypořádání majetku při rozvodu manželství - majetkový soud
Text uživatele: 

Také mám zkušenosti se soudy, bohužel špatné. Náš  společný  majetek má bývalý manžel a my s dětmi nemáme nic. A  to  mě ještě vydíral jedním dítetem na majetku, tak že  se  mu ho soud svěřil do péče. Nyní ho mám já ale majetek má on. Spravedlnost v  tomto státě  není, to  jsem poznala a  nemám  z   toho dobrý  pocit. Buďte hodně  opatrná  a  vše si  důkladně promyslete. Jaruš zdraví všechny.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Vypořádání majetku při rozvodu manželství - majetkový soud
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Statistiky

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny