Téma: Je vytečení celé dávky infuze na uvolnění svalstva do žíly najednou nebezpečné? - tatínek omdlel a zvracel
Uživatel: Burešová
Věk: 31
Dobrý den, prosím vás, mám starost o tatínka, který je nyní na hospitalizaci v nemocnici.
Dávají mu infuze na uvolnění svalů, kvůli bolesti páteře.
Přišla jsem za ním na návštěvu a dost se vylekala. Byl jakoby mimo, choval se divně, zmateně. Řekl mi, že mu dávali další dávku infuze a najednou se "probral" a zjistil, že celá dávka, která jinak kape do žíly asi 40 minut je pryč. Ostatní pacienti, co s ním jsou na pokoji měli ještě kapáky z poloviny plné, takže zkrátka doško k předčasnému vytečení najednou. Kdy k tomu došlo říká, že neví, protože při tom omdlel a potom po probrání zvracel! Omdlení bylo určitě následkem náhlého vytečení tekutiny z infuze.
Sestry to braly, jakoby se nic nestalo. Žádný lékař na oddělení. kde bych se mohla zeptat, jestli je to nějak nebezpečné a mohlo by to tatínkovi nějak ublížit nebyl k nalezení.
Sestry mají během průběhu infuze kontrolovat, zda je všechno v pořádku, tady na to kašlaly. Přijdou prý vždycky až po 40 minutách.
Prosím vás, nevíte tady někdo, jestli by vytečení celé dávky infuze najednou mohlo organismus staršího člověka nějak poškodit?
Nebo, kde bych se mohla informovat, je na internetu nějaká lékařská poradna, kde by mi mohli nějak říct, co a jak? Mám o tatínka opravdu obavy, moje důvěra ve zdravotnictví už pořádně klesla. Slyším kolem sebe plno stížností na zanedbanou péči o pacienty v nemocnicích.
Poraďte mi prosím, cokoliv. Moc děkuju!
Reakce čtenářů
Tak, nejsem sice lékař, ale logicky, kapačka není tableta, která se jednorázově polkne, tudíž by měla kapat vhodnou dobu podle druhu léku, tedy předepsaným způsobem, a určitě ne najednou.
Co dělat, příště se nenechejte odbýt a trvejte na tom, aby Vám byl přivolán lékař mající službu tak, aby zkontroloval zdravotní stav Vašeho tatínka po této události, případně udělal nějaká kontrolní vyšetření a hlavně, tuto událost zapsal do karty Vašeho tatínka. Všechno se musí evidovat a zapisovat pro každý případ. Být Vámi, řešila bych to znovu, aby to nevyšumělo do ztracena, protože opět logicky, pokud kapačka s určitým množstvím nekape po dobu předepsanou či určenou, ale vykape najednou, tak samozřejmě může dojít k předávkování a to může samozřejmě způsobit následky, přechodné i trvalé, nebo budoucí, které se nemusí projevit ihned, ale až později.
Dále, pokud to Váš tatínek výslovně nezakázal, máte právo jako jeho dcera nahlédnout do jeho karty v nemocnici, pořídit si kopie, opisy a výpisy. Tam určitě musí být záznam o tom, kdy byla tatínkovi kapačka podána, jaké léky v ní, kdo mu jí podal a je tudíž za tuto situaci zodpovědný.
Kdysi jsem řešila, ještě když manžel žil to, že když jsem ho přišla navštívit do nemocnice, zjistila jsem, že mě nevnímá, nereaguje na bolest, na nic. Zavolala jsem si sestru, ta mi tvrdila, že s nimi komunikuje, a nekomunikuje pouze se mnou. Tuto situaci jsem u něj už znala, nebylo to poprvé, věděla jsem, že pravdu mám já. Trvala jsem tedy na tom, aby byl přivolán sloužící lékař. Ten samozřejmě potvrdil, že mám pravdu já a navrhnul, aby manžela převezli na JIP. Než se toto všechno pořešilo, moje návštěva byla u konce a já věřila, že manžela na JIP tedy přeloží. Druhý den jsem přišla opět na návštěvu a teprve ho na JIP převáželi, ovšem již ve velmi špatném stavu, tachykardie, fibrilace síní, minerálový rozvrat atd. Už jsem za ním ten den nemohla, měli s ním na JIP plné ruce práce.
Další den jsem chtěla nahlédnout do karty, lékařka mi to nechtěla umožnit, prý si mám podat písemnou žádost. No tak to mě už vytočilo do běla, šla jsem rovnou na ředitelství nemocnice, vysvětlila co a jak, okamžitě sjednali nápravu. Vrátila jsem se na oddělení, mohla tedy nahlédnout do karty, tam jsem se mimo jiné dočetla, že ta sestra, kterou jsem v den, kdy mě manžel nevnímal, napsala, že jsem hysterická i přesto, že jsem měla pravdu a šlo mi jen o řešení akutního zhoršení manželova stavu, a že pak na tom JIPu ho museli 3x resuscitovat, protože se tam dostal pozdě, nedbali nálezu a doporučení toho lékaře, ktrého jsem si nechala zavolat, no prostě děs. Tehdy to manžel naštěstí ustál, myslím zdravotně, no a od té doby už to tam šlapalo jako hodinky a nikdo si nedovolil něco zanedbat.
Já jsem to tenkrát výš nehnala, manžel byl velmi těžce a dlouho nemocný, prognoza bohužel byla špatná, starala jsem se o něj ve dne v noci, a zase mu mockrát i pomohli, nemělo smysl se na někom v tomto případě hojit, neměla jsem také na to ani čas, ani sílu. To co jsem potřebovala se vyřešilo rovnou na ředitelství, to pomohlo, to bylo důležité. Jako kdyby tenkrát zavinili jeho smrt nebo zhoršení či poškození jeho zdravotního stavu, to bych samozřejmě řešila jinak.
Tolik moje zkušenost. Víc nevím, co bych Vám poradila.
Věk: 31
Děkuju, tak to se až nechce věřit, ve vašem případě nese asi vinu zejména ten lékař, měl asi na JIpku vašeho manžela nechat odvést ihned. Podcenili situaci. A sestra má přece povinnost zavolat lékaře sama na základě vašeho upozornění, když něco není v pořádku, byla jste tam a poznala, že je zle, ne abyste vy, jako rodinný příslušník musela doslova "řvát", aby se něco pohlo. Podle mně se té sestře nechtělo, byla by to další práce navíc, tak co by se obtěžovala.
Pokusím se něco udělat, myslíte, že bych mohla tomu lékaři napsat e-mail? Zatím nemám možnost tam jet osobně, asi tak 3 dny. Budu to mít "jakoby" písemně potvrzené, přes e-mail.
Ano, byla to neděle, tak chtěla mít sestra klid. Ona teda kromě hodnocení mé osoby to do karty napsala, co a proč jsem chtěla, to zase ano, jak jsem později náhledem do karty zjistila, ale kdybych po ní nechtěla a netrvala si na tom, aby zavolala lékaře, tak by to prostě neudělala. Máte pravdu, měla jsem chtít převoz hned a počkat si na to. No, věřila jsem, že to udělají, v té době ještě. Od té doby si všechno hlídám, občas tam musí být hospitalizovaná moje dcera.
Jinak si myslím, že ten mail můžete klidně napsat, já si taky s jedním lékařem dcery dopisuji i mailem, když je ohledně jejího zravotního stavu potřeba, tak proč ne. A jak píšete, budete to mít alespoň tatkto písemně.
No a jestli máte možnost, tak alespoň tatínkovi zavolejte, jak se mu daří a jak se cítí, případně můžete zavolat i na oddělení, kde leží a zeptat se na jeho stav ve dnech, kdy tam nemůžete dojet.
Věk: 31
Teď se asi hloupě zeptám, ale karta pacienta je to lejstro, které je umístěné na přední části jeho postele? Tam vždycky něco sestry píšou, jak jsem si všimla. Nebo je u lékaře v kanceláři? : Ptám se, když se budu chtít podívat do zápisu, tak ať vím, co mám žádat.
děkuju
Ne, ta je uložena na sesterně, kde budou všechny zápisy od přijetí tatínka do nemocnice. Také tam budou výsledky vyšetření, např. odběrů krve, RTG páteře, pokud je dělali atd. , Také tam jsou zvlášť papíry, kdy která sestra co tatínkovi podávala atd. Prostě je tam evidovaný každý úkon, který každá sestra či lékař dělali, zároveň to mají jako evidenci pro pojišťovnu, nebo pro případ kontroly, prošetření v případě stížností atd. Prostě je to zdravotní karta pacienta, jakou máme třeba i u praktického lékaře.
A jinak, až půjdete zase za tatínkem, a bude mu zrovna kapat kapačka, tak si můžete ofotit ten štítek na ní (taky jsem to dělala, protože lékaři automaticky neříkají, teď Vám dáváme to a to), bude tam název léku nebo léků. Podle názvu by mělo jít dohledat na netu, jeho použití = doporučená délka kapání (to jsem už taky kdysi hledala a ověřovala si), nebo se můžete poradit i s praktikem, to jsem taky dělala a dělám, když potřebuji se poradit nebo si něco ověřit.
A taky se můžete kouknout na ty desky (na to lejstro) umístěné na posteli, co si tam sestry vlastně zapisují.
A v té kartě na sesterně by mělo být zapsáno i to, co se přihodilo s tou kapačkou + to, že tatínkovi nebylo dobře, omdlel a zvracel, prostě pravda.
Věk: 31
Vytečení celé dávky infuze najednou do žíly mohlo organismus staršího člověka nějak poškodit?
Víte někdo? Děkuju za odpovědi.
Našla jsem obecně o kapačkách toto:
Příprava infuze Ø příprava vaků all in one by měla probíhat v laminárním boxu (ostatní infuzní směsi se připravují namístě k tomu určeném – pracovna sester – prostor pro manipulaci s léčivy) Ø připravující pracovník by měl mít sterilní oblečení Ø směsi se smí připravovat těsně před podáním Ø kontrola přípravků dle dokumentace Ø infuzní soupravu zavést těsně před podáním Ø aplikované léky pečlivě kontrolovat a všechny uvést – popsat na láhev či vak Ø po dobu infuze kontinuálně sledovat nemocného, rychlost převodu) Ø při komplikacích – zastavit přívod a dle charakteru komplikací přivolat lékaře
Věk: 31
Jste moc hodná, moc děkuju, to mi určitě pomůže vědět o těchto věcech víc. Kde jste prosím vás našla k těm kapačkám? Jsou to nějaké stanovy?
Můžte mi dát odkaz?
Zkoušela jsem obecně hledat na netu, jak dlouho má kapat kapačka, a narazila jsem na tento článek, dávám Vám sem odkaz:
https://is.muni.cz/el/1411/jaro2010/BSOP0222c/Osetrovatelsky_proces_pri_aplikaci_infuzni_terapie.txt
Z něj jsem Vám sem část zkopírovala.
Vzhledem k obsahu článku předpokládám, že jde o článek odborný, a vzhledem k internetové adrese článku jde podle mě o článek Masarykovy univerzity V Brně (muni. cz = Masarykova univerzita v Brně).
Věk: 31
Tak to je dobře, čím odbornější, tím lepší pro mně.
A tady je něco pro vás, nevím, možná by mohlo pomoct vaší dceři, nevím, jaké má potíže, ale napadlo mně vám to tady dát. Možná se to bude hodit, možná ne, to nechám na vás. Pojišťovny tohle léčení prý zatím nehradí. Možná to budou dělat i jinde, nejen na této klinice. https://www.neosportclinic.cz/infuzni-terapie/infuze-vitamin-c
Děkuji za odkaz, ale tohle s ohledem na další související okolnosti není pro mojí dceru vhodné.
10 nejnovějších témat v kategorii:
Téma |
Odpovědí | Otevřeno |
Datum přidání (Autor) |
---|---|---|---|
Zlomená noha | 1 | 1062x |
06.07.2024 14:42:42 (mafianka) |
Jak si zvrtnout kotník? | 2 | 2414x |
08.06.2020 20:52:23 (Pavel P) |
Natažené vazy, zvrtnutý kotník - dostanu berle? | 1 | 1750x |
07.06.2020 20:58:16 (Pavel P) |
Bolest kotníku | 1 | 1395x |
30.10.2019 09:58:19 (Jezek111) |
Předčasné sundání sádry - může to ublížit? | 2 | 5563x |
17.04.2019 09:58:41 (Černý déšť) |
Zlomenina stydké kosti a rehabilitace, rehabilitační sanatoriu - jak se tam dostat? | 1 | 3833x |
31.03.2019 13:57:08 (VAVA) |
Vymknuti kotníku a otok, tepání v místě - je to v pořádku? | 3 | 2266x |
11.11.2018 23:11:00 (Edvardová) |
Bolavý naražený kloub palce - léčba, byliny, bylinky, babské rady, lidové léčitelství | 2 | 2740x |
03.11.2018 15:11:22 (Kloubek) |
Zlomenina patní kosti - otok a bolest při došlapu v době rekonvalescence (RTG - zahojená kost se svalkem) | 2 | 2613x |
19.04.2018 10:58:00 (nelylondon) |
Sebevražda brufenem a lexaurinem - jaká dávka je smrtelná? | 43 | 17721x |
01.01.2018 19:43:12 (Adela.Jana) |