Téma: Čím byste byli za totáče a vaši rodiči dnes?

16.07.2017 23:45
Uživatel: Kateřinaa
Věk:  50
Odpovědí na téma: 4
Text: 

Stýskání po totáči v jiném tématu mě přivedlo k těmto úvahám - berte to jako hru na:  co by kdyby.  

Přemýšlela jsem, čím by asi byli moji rodiče, kdyby vyrostli až po sametu a co by asi bylo se mnou, kdyby mi bylo kolik mi je a byla osmdesátá léta.

 

Táta by asi měl zase jen učňák, ani demokracie by z něj studijní typ neudělala. Dělal by dnes (16.07.2017) asi zhruba totéž co tehdy, jen asi ne celý život u jednoho podniku a prokládal by to soukromým podnikáním, kde by se mu asi moc nevedlo, protože sice měl vždycky dobré nápady, ale jinak by na podnikání byl moc velký dobrák, byl moc důvěřivý a moc lehkomyslný.

Máma by mohla na vysokou přestože měla tátu živnostníka, takže by měla vysokou a dělala by to, co by ji nejvíc bavilo a myslím, že by v tom byla dobrá i když ne prvotřídní, protože sice má správný talent, ale nemá potřebné sebevědomí a kuráž - a to by jiný režim nezměnil.

Jen z toho vyplývá, že to bych nebyla na světě, protože žít oni v dnešní době, tak by se máma s tátou vůbec nepotkali, protože se potkali díky tomu, že máma nemohla na tu vysokou, a dostala pracovní umístěnku do tátova bydliště, kam by ji jinak vůbec nenapadlo jezdit.

 

No a já žít v osmdesátkách tak bych taky neměla vysokou, ne sice kvůli kádrovému posudku, protože táta dělník by už mého dědečka kapitalistu vykompenzoval, ale kvůli tomu, že na vysokou, kam bych chtěla, se dalo dostat buď díky vysoce nadprůměrným výsledkům (já měla jen velmi dobré) nebo díky tlačence (a tu jsem neměla vůbec).

Seděla bych asi v kanclu v nějakém státním podniku a dělala nějakou poloadministrativní práci a kdybych měla kliku, možná by tam nebyly píchačky, ale jen docházková kniha. Není vyloučeno, že bych skončila ve školství (chudáci děti).

V KSČ bych nebyla, ale v ROH ano, protože nebýt ani v tom ani v tom bych neměla odvahu.

Byla bych vdaná   (nebo rozvedená), protože žít s někým na hromádce by se mi zdálo moc výstřední a kdo by odolal kouzlu novomanželské půjčky. Můj manžel by pravděpodobně byl společensky průměrný člověk, protože lidi, co v tom režimu dokázali být úspěšní, se mi příčili a na život s disidentem bych neměla odvahu - takže nějaký zlatý střed. Žili bychom v paneláku, na auto ani chatu neměli. Po víkendech a jako dovolenou bych možná trempovala (pokud by to bavilo i manžela) a po večerech jako koníčka dělala něco podobného tomu, co v dnešní realitě dělám jako práci. Děti bychom určitě měli - předpokládám, že by šly studovat.

 

Pokud máte taky chuť si zafantazírovat - tak jak byste si tuto virtuální realitu představovali vy?

 

PS: a pokud máte pocit, že podobné co by kdyby je blbost a vše by mohlo být úplně jinak, psát to nemusíte, protože to samozřejmě vím - opakuji, je to jen hra - a není povinná.

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
18.07.2017 11:40 Uživatel: Robert
Věk:  33
small_ksicht_gif.jpg
100-500
Téma: Čím byste byli za totáče a vaši rodiči dnes?
Text uživatele: 

Tohle fantazírování a reminiscence na socík mě vždycky přiváděli k myšlence že by to bylo úplně stejné. Opravdu. Protože se nám pod zadkem transformovala ekonomika a odehrála se nám tu vědecko technická revoluce a revoluce ve všech myslitelných komunikačních technologiích. Já si umím představit socialistický převrat v politickém slova smyslu, ale netuším jak by chtěli brát lidem telefony, odmontovávat ze střech BTS stanice s mobilním signálem. Odebírat lidem počítače a internet. Instalovat rušičky radiového signálu. Tohle by politicky nemohlo projít bez masivní kontrarevoluce ze strany svobodných a svobodomyslně uvažujícíh lidí. Ale bez těch všech ostnaných drátů, hranic, odstřižené ekonomiky by už nemohla vzniknout ta správná socíkovská atmoška plná strachu. Taková ta kdy si pánové v černých kabátech přijdou pro souseda a nikdo neví proč už se nevrátil. Naši budoucnost zdá se daleko více zformovala věda, technika a moderní ekonomika než politika. Jen bych si dával pozor na sílící hlasy podkopávající integritu internetu. Existují lidé kteří by nás velice rádi odpojovali od stránek co se jim nelíbí a valice rádi by ukazovali opět prstem na co koukat a co je pro nás nevhodné. Integritu internetu musíme chránit ještě pečlivěji než politiký systém, protože je pro nás podstatná.

 
18.07.2017 12:49 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Čím byste byli za totáče a vaši rodiči dnes?
Text uživatele: 

Nějak to nechápu. Tak když Ti je 50, tak jsi v osmdesátkách žila ne?  

 
18.07.2017 13:05 Uživatel: Kateřinaa
Věk:  50
Téma: Čím byste byli za totáče a vaši rodiči dnes?
Text uživatele: 

Pade mi ještě není. V osmdesátkách jsem byla teenager. Jako produktivně pracující jsem totáč zažila pár měsíců.  

Byla to úvaha nad tím, jak bych na tom asi-možná (??? ) byla, kdybych svůj produktivní věk  (ne jen pubertu a dětství! ) prožila před sametovkou - což mě přivedlo k myšlenkám, co by bylo jinak pro mé rodiče, kdyby svůj produktivní věk mohli prožít pro sametu.

Celá ta úvaha vznikla z údivu nad tím, že by se někdo chtěl opravdu vrátit do tehdejší doby - a ne v tom smyslu vrátit se do svého dětství nebo mládí, ale prostě vrátit to tak, jak to bylo.

 
18.07.2017 19:13 Uživatel: Plamínek
364.jpg
Téma: Čím byste byli za totáče a vaši rodiči dnes?
Text uživatele: 

Já bych byla, co jsem byla, specializovaná tlumočnice a časem asi i psycholog-na druhou školu jsem se dostala před rokem 89, první dokončila v roce 87, asi by to moc jiné nebylo, jen klidnější. Měla bych víc napleteno.

Moji rodiče by ovšem současnost aktivně asi nepřežili, ti jsou rádi, že jsou víc jak 17 let v důchodu. Tohle je společnost, kde by neobstál, bohužel.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Čím byste byli za totáče a vaši rodiči dnes?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Pro Medvěda 3 2849x
Sanitka parkuje na místě vyhrazeném pro invalidy 1 2087x
Nepovedé ombré - kolik bude stát oprava? 1 1693x
Proč jsou češi neposlušní k nařízením 3 1584x
Renos - něco o mně, můj život nezadaného, nenávist k zadaným 69 3506x
Rypoušička není Rypoušice!!! 4 1548x
Jak zapadnout do kolektivu - rady 28 2203x
Zastání před trestem 1 1741x
Dotazník k bakalářské práci zaměřený na skupiny rizikových osob na trhu práce 1 2143x
Jak odstranit téma z webu MojeStarosti.cz - postup, návod, informace 3 2361x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 1
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 1 Téma
Počet témat celkem: 16537
Počet odpovědí celkem: 175944
Počet registrovaných: 5178 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: Samstav s.r.o

Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny