Téma: Léčivé účinky máku - máte rádi mák ?

10.04.2014 16:59
Uživatel: Rybka
539188_316716321756941_829215329_n.jpg
5000-6000
Odpovědí na téma: 8
Text: 

 

altDnes mi přišel tady ten mejlík, kde jsou vychvalovány léčivé účinky MÁKU na lidský organismus. Přiznám se, že mák moc často nejím, jednou za čas si ním posypu ovocné knedlíky  a to je asi vše.

A co Vy, máte rádi jídlo s mákem a když, tak které?

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/t1/10001302_848436238516863_414908062_n.jpg

 

 

 

Zázračné účinky máku: Patří mezi nejzdravější potraviny světa

Pokud jste si na Vánoce dopřáli chutné makové koláče či jiné dobroty ochucené mákem, lépe jste ani udělat nemohli. Mák je totiž jednou z nejzdravějších potravin světa.

Mák je po staletí využíván nejen v lékařství, ale iv potravinářství. Už antičtí atleti ho konzumovali jako zdroj síly a vitality. V současnosti je nejžádanějším produktem z máku olej, který má na lidský organismus zázračné účinky.

S čím mák pomůže?

Mák jako obrovský zdroj bílkovin
A nejen bílkovin, ale i vápníku. A to dokonce dvanáctkrát více než mléko. Proto by mák neměl chybět nejen na talíři těhotných žen, ale i lidí trpících osteoporózou.

Mák na paměť i rakovinu 
Mák obsahuje kyselinu olejovou, která se výborně osvědčila při snaze zlepšit paměť či snížit krevní tlak. A to není všechno. Poslední výzkumy mák označili za skvělou potravinu při prevenci rakoviny prsu.

Mák uklidňuje
Mák si nemohou vynachválit ani lidé přecházející náročným obdobím plným stresu. Jemná maková aroma má výrazný, zklidňující účinek na lidskou psychiku, uklidňuje centrální nervovou soustavu, pomáhá při neurózách i duševní nerovnováze. Mák je vhodný i do masážních a aromaterapeutických směsí. Také tlumí bolest hlavy, uvolňuje svalové křeče a postará se vám o klidný spánek.

Makový olej v kuchyni
Makový olej je u hospodyněk oblíbeným artiklem. Nejenže výborně chutná, ale své sehrává i jeho působivá vůně a rozmanitost využití. Zda v teplé, zda ve studené kuchyni, makový olej se vždy postará o fantastickou chuť připravovaných jídel.

Makový olej pro krásnou pleť
Makový olej však nemusíte využívat jen v kuchyni. Málokdo ví, že je mimořádně vhodný k ošetření suché a popraskané pleti, poradí si s ekzémem i zánětem. Díky vysokému obsahu hořčíku a vápníku zas potěší vaše nehty a vlasy, kterým dodá potřebnou výživu. I proto se stal nepostradatelnou součástí pleťových krémů, balzámů a kondicionérů.

 

   

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
10.04.2014 17:17 Uživatel: voslík
1000-2000
Téma: Léčivé účinky máku - máte rádi mák ?
Text uživatele: 

Ahoj Rybko, já mám moc ráda makové buchty, a to nejlépe s třešněmi. A pak taky makový závin či mák v kynutých koláčích, většinou smíchaný s povidlím. Pokud ho ale sním větší množství, třebá právě jako posypku na knedlíky či nudle s mákem, tak je mi pěkně zle. Jednou jsem si dala ty nudle a od té doby makuju opatrně. Ale třešňomakovou buchtu bych si dala.

 
10.04.2014 22:30 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Léčivé účinky máku - máte rádi mák ?
Text uživatele: 

Mák nepoužívám a i u maminky si dám makový koláč jen vyjímečně. Jednak mě z něj pálí žáha a taky mi vadí ten pocit na zubech.

Makový olej jsem ale nikdy ani neviděla.

 
11.04.2014 14:17 Uživatel: Mirqa
Věk:  40
Téma: Léčivé účinky máku - máte rádi mák ?
Text uživatele: 

Ahojte, tak já a celá rodina zbožňujeme  mak. alt V jídelníčku ho máme každý týden a to buď v podobě makových závinů, makového  řezu, nebo "bobalky" s mákem (slovenské vánoční jídlo) no hl. jako slejšky s makem. Děckám stačí mak namíchat s cukrem a mlékem je to pro ně pochoutka. Když vám mohu doporučit, mak raději kupujte z Makra, zatím je vždy dobrý. Když jsem ho koupila z Tesco, nebo Kaufu, byl stuchlý, nebo hořký, nebo pálil na jazyku. O makovém oleji jsem četla a myslím si že 250ml stojí kolem 165 Kč. Posílám odkaz na Bio olejíčky www.biopurus.eu.

 
11.04.2014 18:09 Uživatel: Wolfg
Obraz019.jpg
500-1000
Téma: Léčivé účinky máku - máte rádi mák ?
Text uživatele: 

Kdysi kdesi, v jedné prastaré knize jsem našel toto:

Mák snodárný

 

Mák, semeno máku snodárného (Papaver somniferum), slouží dílem k lisování oleje makového, dílem k přípravě mazání a nadívání různých druhů pečiva. Mák, zpravidla, pěstuje se na poli v několika odrůdách, z nichž trhový význam má mák šedý a mák modrý, posuzovaný dle barvy semena.
V jižní Evropě a v Orientu tatáž rostlina nepěstuje se na semeno, nýbrž za účelem těžby opia, kteréž poraněné stonky roní v podobě husté, jako pryskyřice tuhnoucí šťávy.
Látka tato, alkaloidem se zove a význam její jest nedoceněn. Dle nejnovějších zkoumání lučebních, za přispění slovutných lékařů dlužno připomenouti, jak nanejvýš konejšivě působí opium na rozjitřené nervy. Zvláště důležitou jeví se pak v těžkých chvilkách, kdy spánek nepřichází a k ránu, když konečně odebéře se nešťastník do snové říše, neblahých představ se dočká. Proto, milé hospodyně, nemusíte již spoléhati na nejisté účinky teplého mléka s medem. V tajné zásobě budete chovati tento zázračný prášek a hravě tak vyléčíte mnohé neduhy. Uklidníte náruživého manžela a sobě zajistíte požehnaný spánek. An bude zcela pod vaším blahodárným vlivem, krotký beránek pozbyde nápadů k návštěvám nevěstinců a doma bude jen s dítkami laškovati. Taktéž neposední klučinové budou učitelům přinášeti jen radost a dívky nebudou vyhledávati nebezpečnou společnost mládenců.
Opium lze hravě dosíci na vlastním dvorku, když se budeme držeti dobrých rad.
Nejlepší je mák perský bělokvětý, taktéž bílými semeny oplývající. Vyžaduje však nejlepší a nejkypřejší půdy. Mák šedý a mák modrý i na skrovnější půdě dobrý výnos poskytnou. Výsev děje se do řádků, obyčejně v březnu. Bez pilného pletí a okopávání nelze dosíci kýžené úrody. Opia dosáhneme, když jsou makovice plně vyvinuty, avšak ještě zelené.

Pro semeno sklízí se mák koncem srpna a v září. Suché stonky a zbytky makovic, užije hospodyňka k přípravě uklidňujícího čaje pro nepokojná nemluvňata. Stonků ani makovic nelze upotřebiti ke krmení dobytka.

A teď už za sebe. Kašlu na buchty a připravím si poslední půlkilo máku na setí. To by bylo, abych při přepilném okopávání nedosáhl aspoň kyblík od hořčice plný zázračného prášku. Komupak ho asi…

 

A propos, moje babička prý (? ) vařila dětem mák v mléce, aby dobře spaly

 
12.04.2014 08:50 Uživatel: Racek
Věk:  27
1391276203_srdce021.gif
1000-2000
Téma: Léčivé účinky máku - máte rádi mák ?
Text uživatele: 

Mák mi nevadí, ale že bych po něm šílela to taky ne, třeba mám ráda  nudle s mákem, ty jsou dobrý, ale za to makový koláče moc nemusím.

alt

 
28.04.2014 19:38 Uživatel: Medvěd
Téma: Léčivé účinky máku - máte rádi mák ?
Text uživatele: 

Makový frgál si s chutí dám.

 
27.10.2016 10:19 Uživatel: Novák
Věk:  85

Město:na venkově

Téma: Léčivé účinky máku - máte rádi mák ?
Text uživatele: Mák mám rád, jím jej téměř denně. Může to mít negativní vliv na organismus?
 
27.10.2016 13:42 Uživatel: Fella
Věk:  29
Téma: Léčivé účinky máku - máte rádi mák ?
Text uživatele: 

Já mám ráda makové mléko A mák je pro tělo jedním z nejbohatšách zdrojů vápníků pro organismus, lepší než mléčné výrobky a tím, že není živočišný tolik nezatěžuje jiné orgány v těle A hodně posiluje kosti, ale to už bylo asi psáno  I když já sama jsem opak, makové koláče miluji a mléčné výrobky také Mléko, jogurty, sýry Nudle s mákem mi nikdy nejely Když jsem byla malá chtěla jsem pořád sypat mák ptáčkům v zimě za okno na parapet a maminka mi vždy říkala, že je to pro ptáčky moc, že by mohli usnout a umrznout. ať jim to raději nedávám

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Léčivé účinky máku - máte rádi mák ?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Sanitka parkuje na místě vyhrazeném pro invalidy 1 258x
Nepovedé ombré - kolik bude stát oprava? 1 467x
Proč jsou češi neposlušní k nařízením 3 376x
Renos - něco o mně, můj život nezadaného, nenávist k zadaným 69 1299x
Rypoušička není Rypoušice!!! 4 459x
Jak zapadnout do kolektivu - rady 28 817x
Zastání před trestem 1 571x
Dotazník k bakalářské práci zaměřený na skupiny rizikových osob na trhu práce 1 790x
Jak odstranit téma z webu MojeStarosti.cz - postup, návod, informace 3 990x
Kolik je v naší galaxii civilizací - diskuze, názory 2 1108x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 1
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 1 Téma
Počet témat celkem: 16267
Počet odpovědí celkem: 173883
Počet registrovaných: 4900 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: Problémy s holením
Nejkomentovanější za 7 dní: Problémy s holením
Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny