Téma: Platnost kupní smlouvy na byt pro dceru - dcera chce darovat byt manželovi

13.08.2010 16:07
Uživatel: zunazka
Odpovědí na téma: 2
Text:  Chtěla bych se  zeptat jakou platnost má kupní smlouva.Máme dceru na kterou jsme vzali přes hypotéku byt.Kupovali jsme jej ještě v době,když byla svobodná s tím,že má do budoucna vystaráno,kde bydlet.Bohužel,po svatbě se odstěhovala k manželovi s tím,že ten byt nechce,že si časem něco najdou jinde,protože vztahy se zetěm nejsou nejlepší.My ale splácíme hypotéku dál,už od uzavření této kupní smlouvy a peníze posíláme na ůčet banky,která nám hypotéku zřizovala.Dcera si platí povinné pojistné k tomu bytu.Dnes nám bylo řečeno,že dcera v listopadu byt přepisuje na manžela a ten si s ním může dělat jak potřebuje.Dokonce,že my jsme jim dlužni na podnájmu.Platíme od uzavření kupní smlouvy tj.od roku 2006 pravidelné splatky.Můžu se zeptat,zda je možnost napadení kupní smlouvy a byt opět přepsat zpátky na nás.Děkuji
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
13.08.2010 18:16 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Platnost kupní smlouvy na byt pro dceru - dcera chce darovat byt manželovi
Text uživatele: Podstatné je, na koho je byt evidován na katastrálním úřadu - pokud na dceru, ta je majitelkou bytu a může s bytem disponovat - tedy jej např. darovat, prodat nebo rozšířit společné jmění manželů i na svého současného manžela.

Je nutné rozlišovat pronájem a podnájem - to jsou různé věci. Pokud byt neužíváte a ani nebyla sepsána žádná nájemní smlouva, není možné se o nějakém nájemném vůbec bavit.

Je nutné vycházet ze skutečnosti, že pokud je Vaše dcera vlastníkem, nelze ji krátit na jijích vlastnických právech. Z toho důvodu je prakticky těžko realizovatelné převést vlastnická práva na vás jako rodič0e bez jejího souhlasu.
Bohužel (pro vás) v této chvíli může Vaše dcera, jako jediný majitel bytu, s tímto dispnovat. Pokud jste si vzali úvěr v bance na splácení tohoto bytu, je to Váš závazek a vy jste za něj zodpovědní a měli byste splnit podmínky, které jste podepsali v úvěrové smlouvě (zřejmě nejpodstatnější podmínkou je splácení hypotéky).

Nejsem právník a proto pokud žádáte odborný právní rozbor, doporučuji navštívit právníka nebo advokáta. Lze se však domnívat, že jeho názor nebude nepodobný mému.
 
08.02.2011 13:24 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Téma: Platnost kupní smlouvy na byt pro dceru - dcera chce darovat byt manželovi
Text uživatele: Avatárek má naprostou pravdu.
Bohužel pro vás, je hloupé takto "darovat" cokoliv byť vlastnímu dítěti, když nevíte nic o tom s kým možná bude kdy žít.
Je mi to líto, ale snad alespoň někdo jiný se poučí a takovou hloupost neudělá.
Běžně se to řeší způsobem, že byt je psaný na toho kdo jej platí a později, když už jsou vztahy jasnější...ale i tak nikdo nezaručí nic, že... se převede právě třeba na své dítě.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Platnost kupní smlouvy na byt pro dceru - dcera chce darovat byt manželovi
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Statistiky

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny