Téma: Placebo efekt - zkušenosti

15.03.2012 21:03
Uživatel: Wolfg
Obraz019.jpg
500-1000
Odpovědí na téma: 10
Text: 

 

    Do práce za mnou chodívá zvláštní muž. Odloží pracovní kufr,  jeho mohutná postava unaveně klesne do křesla, zvrátí hlavu, zavře oči a někde v hloubce za nimi probíhá uplynulý den. Těžký den, jako všechny předešlé. O své práci nemluví, uzavírá ji do sebe a proklíná chvíli, kdy zvědavá Pandora otevřela skříňku plnou utrpení.


“Asi mi zmrzly artyčoky. Špatně jsem je přikryl, ” vzdychne hlava v záklonu.

 Znám tyhle úniky z reality. Když na operačním stole zabušilo naposled sotva narozené srdíčko pod rukama mého táty, nemluvil celý týden o práci a unikal do zahrady.

      Cizokrajnou zeleninu nepěstuje tenhle muž ze snobství. Mohl by si jí koupit celé bedny. Nechce.  Věří síle přírody, touží po únavě z fyzické práce, aby rychle usnul. Protože ráno pokračuje  peklo bez konce. U mě by rád nahlédl do jiného světa. Aspoň na chvíli.


“No jo, potřebujou teplo ty zatracený poupata. Co kdybych vám na příští zimu udělal krabice z fasádního polystyrénu, to přežijou, co říkáte? ”

“Hm, to by šlo, ” zamrkají oči živěji. Co už všechno viděly, mě napadá. Muž v křesle je onkolog.

Hovor chci odlehčit, jen mi nepřichází na mysl vhodné téma. Nevadí.   Jsou mezi námi chvíle, kdy spolu přátelsky pomlčíme.

Dokrmím počítač posledními údaji.

“Právě mi doschly klobásy, dáte si? ”

Strkám mu pod nos slušný kousek. Když se rozleží zbytky bukového kouře, získá uzenina nenapodobitelnou vůni.

“Mmmm, ne děkuju... ” První atomy dehtových zplodin najdou čichové receptory.

“Ukažtéé? Hm, možná kousek že bych... ”

“Mám jen domácí chleba, žádnej nekupuju, dva krajíce? ”

“Domácí? ”

Těžká  chvíle pomalu ztrácí váhu. Všichni máme primitivní touhy a občas je dobré, nechat je vyběhnout. Talířek je vymeten, doktor pookřívá.

“Dnes jsem chtěl výjimečně s vámi mluvit o práci, ” rozhovoří se lékař. “Nic veselýho v ordinaci nemám, dyť víte, ale přece jen... já vám řeknu... nejsem věřící, ale někdy si vážně nejsem jist. Chodí ke mně kluk, asi půl roku.  Zkoukl jsem ho termokamerou, už mi bylo jasný, ... no a po cété a snímkách, beznadějnej případ.  Strašný, takovej mladej, pořádně ani holku neměl... šel na operaci a nasadil jsem léky. Nemohly mu pomoct, ale co kdyby. Přišel za měsíc, nabral jsem zkoušky, po zlepšení ani vidu. Povídám mu, Honzo, se mi líbíte.   Určitej posun tu je. Copak vůbec děláte? A on že má hospodářství po tátovi, dělal to rád, zvířata, kus pole, ale teď že nemůže, že chce bejt v klidu, tak se stará brácha. Tak mu pomáhejte, já na to a nemusíte se šetřit. Dobře jezte, hejbejte se, spěte,  ať vám to dělá radost a tadyhle máte novej lék. Vozím ho ze Švajcu, jednu ráno a druhou před spaním. Ne víc! ”

“Co jste mu dal? ”

“Nic... teda jsou to obyčejný vitamíny, akorát to není napsaný na krabičce. ”

“Placebo? ”

“No, to víte, nedoufal jsem, ale jiskřička ve mně byla. Placebo mívá až čtyřicetiprocentní účinnost. Dokonce lepší než léky. ”

“Čekám dobrej konec, doktore, tak do toho. ”

“Konec ještě nevím, ale při posledních zkouškách, jsou výsledky výrazně lepší. Vona i ta fyzická práce k něčemu je. A placebo efekt je stav duše. Zkrátka, ten kluk se cejtí líp, vidí  že na gruntu je potřebnej a k tomu ty zázračný léky. Vypadá dobře a dělá mi radost. Nikomu jsem ani nemukl, kartu vyplňuju jen pro sebe ve svým počítači, zkoušky platím sám, na pojišťovnu nic neposílám, jako by ani nebyl. Právě proto jsem tady. Chtěl jsem se s vámi podělit, jste jedinej, kdo... musel jsem to někomu říct, no už věřím, že se z toho vylíže. ”

 

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
15.03.2012 22:24 Uživatel: Medvěd
Věk:  50

Město:Valašské království

5000-6000
Téma: Placebo efekt - zkušenosti
Text uživatele: 

Věřím v málo věcí, ale v placebo efekt věřím...  

 
16.03.2012 00:24 Uživatel: Chiquita
Věk:  24
Banana.png
1000-2000
Téma: Placebo efekt - zkušenosti
Text uživatele: 

Placebo aneb víra tvá tě uzdravila je i u mě jedna z mála věcí, kterým věřím. Další takovou věcí ve kterou věřím je to, že když Wolfg napíše sebedelší příspěvek, vždycky stojí za to přečíst si ho... happy

 
16.03.2012 00:29 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Placebo efekt - zkušenosti
Text uživatele: 

Souhlasím a nejen s názorem na placebo efekt. Wolfgovo psaní je pro mě třešničkou tady na webu. Měli by mu tady vyhradit zvláštní prostor pro jeho myšlenky. Má můj hluboký obdiv.

 
16.03.2012 08:04 Uživatel: Wolfg
Obraz019.jpg
500-1000
Téma: Placebo efekt - zkušenosti
Text uživatele: 

Holčiny neblázněte. Jsem chlap, chvílemi vhodný k semletí do buřtů, nebo aspoň vyfouknout a uložit na dno almary, kam se nechodí. Asi jako většina z nás. Nechci patřit do žádné výjimečné klece. Mně se naopak líbí, když se někdo dovede vyjádřit jednou větou a ta sedí. Jak se začne jedna, jakákoli osoba vyvyšovat, lidi z ní udělají modlu, vždycky to smrdí. Táhne se to celými našimi dějinami až dodnes. Tenhle doktor  například, by vůbec nic podobného nechtěl a našel by se nejeden, který by mu rád postavil pomník. Do některých lékařů bohužel vidím. Mají stetoskop, razítko a hlavně největší starost o kartičku pojišťovny, i kdyby měl nešťastník u vchodu exnout. Vládnou kartotékou pacošů, které dohazují k těm, co medicíně rozumí a přitom berou od pojišťoven balíky prachů. Balíkem míním dvě mega ročně. Ti si zaslouží jen nakopat.

Téma placebo-efektu mě zajímá, tedy vaše zkušenosti, protože sám žádné nemám.

No a k tomu psaní.   Jsou lidi, co sem jen nakouknou, zeptají se kolik je hodin a frčí dál. Já nemám mnoho příležitostí s kým kecat, tak píšu. Psával jsem na spisovatelský server, ale nějak se zhoršil. Poslední dobou jsou v kurzu básně, kterým nerozumím a neumím servilně klepat na ramena autorům. Sám takovou chválu též nerad.

 
16.03.2012 08:13 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Placebo efekt - zkušenosti
Text uživatele: 

A navíc skromný...   happy

 
16.03.2012 10:05 Uživatel: marki
55764725468133259401.gif
500-1000
Téma: Placebo efekt - zkušenosti
Text uživatele: 

Tak dobře, já ti tedy nebudu klepat na rameno, ani ručičku líbám. Zůsteneš ke mně i nadále zdvořilý? Zpět k tématu. Placebo, jako slovo se mi nelíbí, protože jde o hlubší téma. Také věřím na přírodu a harmonii a odvahu a schopnost sebeúzdravy a takového doktora bych si také vážila, až bych nebyla schopna mu to říci. A o tom to právě je. O opravdovosti. Každá lež škodí a proč mluvit květnatě, když v jednoduchém, přímém sdělení je čistota a úleva. Nebudu, ale nikomu říkat a zvláště ne na nternetu - kde se vše zesiluje - nic, co by ho mrzelo. To ubližuje. Takové věci mají místo právě a jen v hlubokém soukromí. Z očí do očí.

 
16.03.2012 16:43 Uživatel: Julie
Téma: Placebo efekt - zkušenosti
Text uživatele: 

  Myslím, že na placebo efektu funguje homeopatie (akorát nechápu, proč je tedy tak drahá). Souhlasím s Chiquitou, víra Tvá Tě uzdraví.

 
16.03.2012 17:48 Uživatel: Rybka
Téma: Placebo efekt - zkušenosti
Text uživatele: 

No jo, ..... ale homeopatie zabírá třeba i u miminek a zvířat.... a tam nemůže být o placebo efektu řeč.

Jinak ale souhlasím s tím, že - víra tvá tě uzdraví a na placebo efekt v tom případě, jak popisuje Wolfg s těmi vitamíny, věřím.

 
16.03.2012 18:40 Uživatel: Julie
Téma: Placebo efekt - zkušenosti
Text uživatele: 

  No fakt že jo, mám zkušenosti s terapií Bicom a posléze léčení u paní docentky Mitové v Brně. Zmíněnou léčbu syna homeopatiky, hodnotím spíš pozitivně. Ale chutnala jsem ty kuličky a všechny jsou stejné....   Mám nastudován postup výroby homeopatik a vzbuzuje ve mě spíš úměv, v tomhle jsem dost racionální, s  nohama na zemi. Jak říkám,    víra Tvá Tě uzdraví.

 
16.03.2012 19:24 Uživatel: Pavla
Věk:  66
pavla.gif
4000-5000
Téma: Placebo efekt - zkušenosti
Text uživatele: 

roseWolfg, moc hezky napsané a pokud je to pravda s tím chlapcem, tak jedině dobře, že je to s ním na dobré cestě ke zdraví.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Placebo efekt - zkušenosti
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Jsem sociopat, ale chci milovat 4 738x
Asi začínám být zakoukaná do kamarádky, která je lesba 3 869x
Výhra jackpotu na automatech 1.000.000 Kč - potěšující náhoda 2 1196x
Nález vzácných starověkých mincí - můžu je prodat nebo si je nechat? 3 1174x
1. máj - lásky čas, líbáte se pod rozkvetlou třešní? anketa 3 1224x
Život je fajn - i já už jsem to zjistila 35 1771x
Úvaha o tom, že je život vlastně moc fajn 11 1121x
Umíte být sami se sebou - bez mobilu a lidí v okolí? 10 1355x
Citáty o životě 10 1741x
Těším se až rodiče zemřou a já budu dědit - už aby to bylo 23 2383x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 5
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 4 témata
Počet témat celkem: 16351
Počet odpovědí celkem: 174418
Počet registrovaných: 4964 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: Loučení s webem mojestarosti.cz
Nejkomentovanější za 7 dní: V životě nikam nesměřuji
Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny