Bezplatná právní poradna online

Téma: Exekuce na část domu

19.05.2016 19:35
Uživatel: Rypoušice
Věk:  27
2000-3000
Odpovědí na téma: 16
Text: 

Dobrý večer všem!

 

Předem trochu omluva, asi ten dotaz nebude obsahovat fakta, která bych potřebovala a též počítám s odkazem na bezpl. poradnu alt. A taky, že jsem teď "mírně" konsternovaná…

Bydlíme v baráku, který je rozdělen na tři třetiny. Tedy moje máma a její sourozenci - můj strýc a teta. Teta zde obcuje prakticky celý život, strýc zde velice často přespává a my jsme tu "nově" dva roky. Teď teta vrazila mámě do ruky výpis z katastru. Je na její část baráku uvalena exekuce!  

Prosím, co to pro nás znamená? To je spravedlnost, fotr necáluje a klidně si žije a bydlí a máma má furt nějakou smůlu. Nepopírám, že mnohdy i vlastní vinou, ale je 100x slušnějším občanem, než jiní dacani. Ale ti v tom uměj chodit, že.

Můžou nás teta se strýcem vyhodit? Nebo to musí máma zaplatit? Dotýká se to nějak i mě, jako dalšího dědice (a mých bratrů)? Nebo se může prodat celý barák v dražbě či co?

Vůbec to nechápu a netuším, co za exekucí stojí.

Děkuji předem za jakoukoliv odpověď, myslím, že podobný problém již zde jistě nějaký čtenář měl.

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
19.05.2016 20:35 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Exekuce na část domu
Text uživatele: 

Ahoj Rypušice, té exekuci na podíl domu Tvé mamky muselo něco předcházet - upomínky, výzvy atd. Mamka by Ti měla říci, o co jde, abyste to mohly řešit.

Pokud by došlo k dražbě, dražil by se pouze podíl, na který je exekuce uvalena. Tzn. , že pokud mamka vlastní 1/3 domu + všech ostatních pozemků, pokud je mamka také vlastní z 1/3, by se dražil pouze ten její podíl. Pokud mamka vlastní 1/3 domu atd. , z té Vás teta se strýcem vyhodit nemohou. Ale nutno podotknout, že vlastnictví podílové znamená vlastnictví tzv. ideální, tedy z celku, tzn. , že nelze určit, že např. mamka vlastní jedno patro, strýc druhé patro a teta třetí patro. Prostě každý vlastní ze všeho 1/3, pokud to mají na třetiny.  

No a aby tedy nedošlo opravdu k dražbě podílu mamky, bude mamka muset zaplatit to, co nějakému věřiteli dluží + náklady exekutora. Tohle je vždycky velká škoda, když se to nechá dojít takhle daleko. Případně, aby k dražbě nedošlo, mohou to za mamku zaplatit její sourozenci a mamka pak spácet jim, pokud by ovšem souhlasili.  

Někdy exekutor dává exekuci na dům jako pojistku společně s exekucí na plat, na účet atd. Záleží na tom, o co jde, jak velký ten dluh je, někdy je exekutor ochoten přistoupit na splátky, a když je celý dluh uhrazen, tak pak exekuci na domě zruší. Zeptej se mamky a zjisti, o co jde. Není na tom výpisu z katastru napsáno např. jméno exekutora? Někdy to tam bývá.  

Tak zatím jen takhle obecně, když zatím nevíš o co jde a v jaké jeto fázi.  

 
19.05.2016 20:47 Uživatel: Rypoušice
Věk:  27
2000-3000
Téma: Exekuce na část domu
Text uživatele: 

Velmi děkuji za odpověď, v těchto věcech totálně plavu, ale vysvětlalila jsi mi to hezky alt.

No jo, sevřelo se mi srdce u vět "muselo něco předcházet - upomínky, výzvy " a "velká škoda, když se to nechá dojít takhle daleko.  "  Je to velká škoda, radši nevědět, o jakou jde částku. Kdyžtak se pak ještě na ty papíry podívám, nějaké jméno tam skutečně bylo. To je její blbá vlastnost, ignorace takto závažnýh věcí. Nebo si spíš neví rady a se mnou tyto věci nikdy neřešila no, nevím přesně, proč to skončilo až takhle.

Blbý je, že se sourozenci maj blbý vztahy, hlavně strejček, to je fakt hnusnej žid. Teta je taková manipulovatelná blbka, spíš se nechá vláčet, ale sama těžko vymyslí nějakou nekalost. Ale nechá se jím vléct. Ta ale jako jediná je na tom finančně asi nejlíp a musím uznat, že finance taky řeší ze všech nejmíň, ale netuším, zda by byli všichni schopní se semknout. To spíš nehrozí.

Furt nějaký stresy, chjo, máti má teď po vybrání svalových, či tukových bulek z břicha, za měsíc ji vyšoupnou ještě kýlu, já se svým únavovým syndromem, na nejbližší se nejde obrátit, všichni jsme spolu, ale každý sám. Kua problémy musej prostě furt být.

Pardon, jsem naštvaná. Otevřu si radši plechovku alt

Ale ještě jednou dík! alt

 
19.05.2016 21:00 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Exekuce na část domu
Text uživatele: 

Zatím nemáš zač děkovat. Ještě pozor na jednu věc. Pokud tam ta exekuce je napsaná již nějaký měsíc, a mamka stále nic, je možné, že termín dražby už je stanoven. A také je možné, že bude chtít přijít exekutor domů zabavit movitý majetek. Prodej domu nebo jeho části by měla být poslední možnost.  

Kdyby jsi zjistila něco více, a chtěla ještě dál poradit, tak se klidně ptej. A jinak, jestli Ti můžu poradit, já vím a chápu, že to máte těžké, ale zkus to třeba vzít spíše do Tvých rukou, ještě třeba není pozdě, a šlo by ty splátky dohodnout.  

A táta jestli neplatí, to lze také řešit.

 
19.05.2016 21:14 Uživatel: Rypoušice
Věk:  27
2000-3000
Téma: Exekuce na část domu
Text uživatele: 

no, já vím, že na něj mohu podat trestní oznámení, ale nemám to srdce, žalovat svého otce. I když je to vůl a zasloužil by po rypáku, pořád je to otec. Klausova amnestie totiž smazala jeho podmínku, takže mámino lítání po soudech bylo k ničemu. Navíc, z čeho by to vymáhali, když on nemá majetek a bydliště má stále tam, kde jsme kdysi všichni spolu bydleli? Je to rozenej podvodník a hajzl, velice nezodpovědný, sobecký a sebestředný člověk, bez svědomí. Neumí se postarat ani o sebe pomalu, co teprv o ostatní. Ale jak se vyvlíknout z problémů, to ví. Vždy třeba směšně zaplatil něco málo, než bylo další stání a u soudu se velice kál. Haha, jen aby nešel do basy. Bejvalo by mu to prospělo, šmejdovi.

Co vím, že mohu udělat, je dát na pracák či kam žádost o to, aby mi de facto stát platil za něj, pokud jsem to dobře pochopila. Prý, že by mi mohli i něco dát zpětně. V tomto se velmi angažoval právě můj strýc a jeho dcera,  nakecávali mi, že si koupím něco na sebe, naváděli mě proti vlastní matce (! ) a až později se prolátli a vyšlo z toho, že bych měla něco platit zde na barák. Přitom máti nájem platí, za nás obě! Došlo mi, že je za tím něco víc. Ale že mě tahali za nos a nemohli mi to říct na rovinu, to jim neodpustím. Skončili u mě. Já jim věřila. Po tomto novém exekučním problému mi dochází, že to možná souvisí s tím - asi už čuli, že se něco děje a chtěli, abych i já měla nějakej příjem a měla z čeho to něco, co oni chtějí (ale doteď přesně nevím co) platit. Furtt mě buzeroval, zda jsem si to už vyřídila a klidně mi řekl, že jsme tu furt na návštěvě a že bydlení není zadarmo! Přitom peníze fakt máti  dává, to vím. A jaká návštěva? ! Barák patří matce i mně. Drzost.

A ano, já jsem v těchto věcech odpovědnější. Sice bych nejradši utekla zpět do bezstarostnýho dětství, za babičkou, za klidem, pohodou a láskou, ale vím, že by to bylo zbabělé. I tyto nepříjemnosti k životu patří a pokud já k nim mám větší cit, musím se v tom angažovat. Navíc, týká se to vlastně i mě. Jen máma není moc otevřená dialogu, chápu, že mě chrání. Jako jediná mám zatím čistý štít (snad), žádný dluhy. Ale musím jí jednak pomoct a druhak být za toho zodpovědnějšího, abysme fakt jednou neskončily na ulici.

 
20.05.2016 11:53 Uživatel: Plamínek
364.jpg
Téma: Exekuce na část domu
Text uživatele: Zlatíčko, já sice právním věcem rozumím jako opice sbírce zákonů, ale je jasný, že je to na tobě, zjisti si absolutně všechno, navštiv právníka, vyjasni si, jaké věci musíš podniknout a jednej. Otec neotec, na ohledy není čas, ani na úniky ne. Šťastný dětství ještě chvíli počká, teď se do toho pusť. Dany to vystihla dokonale, všechno zjisti a do toho.
 
20.05.2016 13:47 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Exekuce na část domu
Text uživatele: 

"… abysme fakt jednou neskončily na ulici… "

Nezlob se, musím to napsat = nevím, v jaké fázi to exekuční řízení až je, jestli tam tu exekuci na podíl nemovitosti dal exekutor jen jako pojistku než dluh vymůže, nebo zjistil, že není kde brát, tak hodlá k dražbě skutečně přistoupit, pak by ta ztráta střechy nad hlavou byla blízko a reálná.

Opravdu na nic nečekej a řeš to. Mamka Ti může napsat plnou moc (nemusí být ověřená), a můžeš se do toho pustit. Pokud tam bylo jméno např. toho exekutora, můžeš za ním po telefonickém objednání se dojet - máte právo nahlédnout do spisu a pořizovat si opisy, výpisy a kopie listin (ty kopie listin za poplatek). Ve spisu u exekutora se dozvíš i to, co tomu předcházelo, který soud exekutora pověřil a proč. Další náklady exekuce mohou být kromě dlužné částky jako takové i procenta z prodlení, která stále běží a budou běžet až do zaplacení, tedy narůstají. Pak tam budou náklady exekutora, které budou stále narůstat opět až do zaplacení, a to za každý jeho tzv. úkon = např. za posílání poštovních zásilek, za každé vydání rozhodnutí, za zjišťování info o mamce atd. , prostě za vše. A dále je možné, že věřitel má svého advokáta, tudíž bude třeba ještě zaplatit i jeho výdaje. Těch nákladů exekuce je více, každým dnem rostou, a mnohdy převýší tu původní dlužnou částku jako takovou.

Dále lze exekucí postihnout nejen plat, zablokovat účty, spoření, některé soc. dávky atd. , prostě cokoliv, co je na mamku napsáno a znamená zisk.

Takže Ti opravdu radím, řeš to. Co budu vědět, Ti poradím, když budeš chtít.  I Veselka tady má v právních věcech přehled, a větší než já 

 
20.05.2016 16:00 Uživatel: Rypoušice
Věk:  27
2000-3000
Téma: Exekuce na část domu
Text uživatele: 

Ano to se říká, že se platí i spousta peněz navíc, zdaleka nejen exekuce jako taková. Zní to teda šíleně, ale díky za pravdu, byť je to tvrdé.

Jak budu mít nějaký další info, eventuálně se tedy zeptám alt. Prozatím, až mamina přijde z práce, zkusím z ní ty papíry vymámit a čučnout na jméno.

Tak jméno již znám, exekutorský úřad je teda docela daleko, totálně mimo domov, no nevím, jak to maj zařízený. Ale aspoň něco vím. Mamina mi říkala, že v pondělí to začne řešit, teď se o tom nechce moc bavit, no nedivím se jí, je to pěkná facka.  

 
20.05.2016 10:54 Uživatel: Jindy
Věk:  50
Téma: Exekuce na část domu
Text uživatele: 

Rypoušice, musíš to řešit, přimět matku aby jednala. Možností  je několik.  

Prvně se  obraťet se na soud v místě vašeho trvalého bydliště. Tam by měli vědět o tom, jestli proti vám je/bylo vedeno nějaké soudní řízení nebo byly vydány nějaká soudní rozhodnutí / platební rozkazy.
 Pak kouknout do centrálního registru exekucí.

A tohle si přečíst. kamkoliv půjdete, dělejte si písemné poznámky co máte zařídit. Pak postupujte krok za krokem. Ale snadné to nebude, jak píše Dany, chyba bylo nepřebírat poštu, ale to už bylo všude 1000x psáno a lidé tuhle radu  ignorují. Že něco nevidím, neznamená, že to neexistuje.   Takže odteď přebírat a hned vše řešit.

http://www.insolvence.websnadno.cz/Jak-zjistim-kde-a-kolik-dluzim.html

http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/mas-na-to-co-delat-kdyz-nevim-kde-dluzim

 
20.05.2016 10:57 Uživatel: Jindy
Věk:  50
Téma: Exekuce na část domu
Text uživatele: 

A stavte se na tom Katastrálu, musí tam vědet kdo dal návrh na zapsání exekuce. Pak se s tím exekutorem spojte pro další informace co se dál bude dít a jak z toho ven. Ten dluh nemusí být v hodnotě domu, ale prostě to takhle někdy exekutoři dělají.

 
20.05.2016 13:19 Uživatel: Rypoušice
Věk:  27
2000-3000
Téma: Exekuce na část domu
Text uživatele: 

Moc děkuji za obsáhlé info!

 
20.05.2016 15:42 Uživatel: Plamínek
364.jpg
Téma: Exekuce na část domu
Text uživatele: Teda, ženy, Dany, Jindy, skvělé rady a doporučení. Smekám, opravdu. Exekuce mi sice nehrozí, ale s vámi za zády bych se asi nebála.
 
31.05.2016 18:17 Uživatel: Rypoušice
Věk:  27
2000-3000
Téma: Exekuce na část domu
Text uživatele: 

Ahojte, tak příběh zatím pokračuje z jistého hlediska dobře. Ti, co by to měli řešit, to řeší. Sama máma se k tomu postavila čelem, probrala to i s právníkem a nejdůležitější je, že se nenechala nachytat ošulenou smlouvou. Jsem na ni pyšná, já být v té situaci, asi bych se nechala zmanipulovat. Ještě to neskončilo, ale snad je to na lepší cestě. Jen mě mrzí, že strýc mámě slibuje něco a tetě zase něco jiného. Rozehrál hnusnou hru a ještě je schopný udělat z každýho debila. Takhle se obávám, že to skončí tradičními rozepřemi mezi sourozenci, které už se nikdy nespraví. Jeden krpatej člověk a kolik škody dokáže nadělat. Ale to je jen povzdych nad lidskou stránkou téhle anabáze. Litovat všichni budou až na smrtelné posteli.

Co ale trochu nechápu a směřuji svůj dotaz k majitelům domů, kteří se s tím třeba setkali a to jest cena domu. Jak se určuje? To si může člověk jen tak vycucat z prstu? Myslela jsem, že jsou k tomu určení lidi třeba z realitek. Prostě objektivní zhodnocení stavu domu a atraktivity lokality no a z toho se vyvodí cena. Jistě, že existuje domluva mezi majiteli, ale když tato selhává, není možné sáhnout po objektivnějším názoru? A pak by se z celkové ceny určila třetina.

Možná je to můj blud, ale pokud o tomto někdo něco ví a chtěl by se podělit, byla bych moc vděčná

Děkuji předem!

 
31.05.2016 20:04 Uživatel: Hříbeček
Věk:  68
1374524401_002.JPG
3000-4000
Téma: Exekuce na část domu
Text uživatele: 

Existují úřední odhadci nemovitostí. Ty Ti udělají odhad ve kterém je zahrnuto stáří nemovitosti, lokalita a všechny náležitosti, které k tomu jsou nutné. Zadej si odhadci nemovitostí a najdeš tam ty úřední. Nevím odkud jsi tak Ti nedávám odkaz.

 
31.05.2016 21:19 Uživatel: Rypoušice
Věk:  27
2000-3000
Téma: Exekuce na část domu
Text uživatele: 

Děkuju

 
01.06.2016 19:05 Uživatel: Hříbeček
Věk:  68
1374524401_002.JPG
3000-4000
Téma: Exekuce na část domu
Text uživatele: 

Nemáš zač.

 
09.03.2021 16:18 Uživatel: MagdaWarkova
Věk:  45

Město:Praha

Téma: Exekuce na část domu
Text uživatele: 

Ahoj, bohužel znám tuhle nepříjemnou zkušenost, ale naštěstí už to máme s manželem za sebou.  https://www.cikr.cz/blog/?_page=4 doporucuji precíst tento clánek a najmout si tyto právníky pokud je to možné : ) hodne stěstí 

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Exekuce na část domu
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny