Bezplatná právní poradna online

Téma: Insolvence a hypotéka - zůstane dlužníkovi byt?

17.10.2012 11:20
Uživatel: malá dáma
Věk:  39
Odpovědí na téma: 8
Text: 

Kamarádka se dostává do finančních problemů, má hypotéku na byt, nějakou pujčku. Je rozvedená, 2děti. Někdo jí rádí insolvenci, ale já ji tvrdím že insolvence-oddlužnění se hypoték netýka, že nejde zaplatit 30% z hypotéky a byt je její. Že jí insolvenční správce, nebo věřitel-banka, popř. soud vyzve k prodeji bytu aby se oddlužila.

Ona tomu nechce věřit. Přitom v okoli je par lidi co si třeba jejich děti museli jejich byt rodinný dům koupit na úvěr. Aby zůstal majetek v rodině. Potvrdíte někdo moje tvrzení nebo se pletu. I když to se mi nechce věřit, to by si cela republika koupila byt za milion a ve finale by platili hypoteku 5let... to je přece blbost, ne?

tak mi pomozte ji přesvědčit.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 6827x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: insolvence
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
17.10.2012 13:50 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Insolvence a hypotéka - zůstane dlužníkovi byt?
Text uživatele: 

Spíš bych se zeptala v bezplatné právní poradně online. Pár podobných dotazů s odpověďmi už tam je.

 
23.10.2012 21:19 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Insolvence a hypotéka - zůstane dlužníkovi byt?
Text uživatele: 

A hlavně tato stránka:

Text tématu jsem si četl. Na té stránce je vše jasně uvedeno - vč. toho, co bude s majetkem dlužníka.

 
17.10.2012 14:56 Uživatel: MitsCa
Téma: Insolvence a hypotéka - zůstane dlužníkovi byt?
Text uživatele: 

Spíše si asi myslela osobní bankrot, ne?

ale tak jak tak přesně jak píšeš - první věc, co by byla je prodat nemovitost (byt). A není to tak, jak to vypadá lehce v televizi. Je tam soud apod.

 

Taky by se mi líbilo vyhlásit osobní bankrot, zaplatit 30% za byt a starej se státe. Ale oni pak i z platu dostávájí jen minimum a ostatní jde na splátky. Přesně nevím. Zkus pana Gúgla a najít "osobní bankrot".

 
01.11.2012 11:06 Uživatel: Irma
Téma: Insolvence a hypotéka - zůstane dlužníkovi byt?
Text uživatele: 

Dobrý den, osobně mohu vřele vaší známé doporučit, aby se obrátila na Poradnu při finanční tísni, nebo na Občanskou poradnu, které poskytují poradenství a pomoc s oddlužením absolutně zdarma. Více informací na www.financnitisen.cz, www.obcanskeporadny.cz. Zde jsou skuteční odborníci připraveni vám zdarma pomoci. Informace od sousedů a podobně jsou k ničemu. Tato problematika není tak jednoduchá jak možná vypadá a v každém případě ať zapomene na to, že by zaplatila 30% z hypotéky.

 
16.01.2013 18:08 Uživatel: Darina
Věk:  30
Téma: Insolvence a hypotéka - zůstane dlužníkovi byt?
Text uživatele: 

Dobrý den. Banka, která poskytla hypoteční úvěr může přistoupit na variantu, že se jí insolvenční řízení týkat nebude a Vaše kamarádka bude hradit hypoteční splátky dále plus splátky, které určí insolvenční správce. Nebude-li tato banka souhlasit s touto možností. Bude byt prodán i za menší částku než je výše hypotéky. Na bytu je zástavní právo, proto celá částka z prodeje nemovitosti bude připsána na účet této banky. Pokud tato částka nepokryje celou hypotéku, přeleje se zbylá částka do nezajištěných dluhů. V žádném případě nelze splatit 30% hypotéky a aby byt zůstal kamarádce…

 
25.01.2013 18:16 Uživatel: yan
Věk:  37
Téma: Insolvence a hypotéka - zůstane dlužníkovi byt?
Text uživatele: 

V podstatě jste to napsala téměř správně. Jen Vás musím opravit, že u oddlužení se zajištěný věřitel uspokojuje POUZE z prodeje zástavy, tedy neuspokojená část zajištěného věřtele NEPŘECHÁZÍ mezi nezajištěné pohledávky, tedy do splátkového kalendáře. Tím by se mohl splátkový kalendář dlužníku značně změnit, takže by případně nebyl schopen uhradit min. 30% dluhů. Tedy je to tak, že zajištěný věřitel se při oddlužení uspokojuje zvlášť z prodeje zástavy, a to jen za předpokladu, že insolvenčnímu správci vydá pokyn k prodeji zástavy. Pokud se dlužník se zástavním věřitelem (např. bankou) domluví, že hypotéku bude hradit (on sám či někdo za něj) banka insolvenčnímu správci poky n k prodeji zástavy uložit nemusí. Problém však nastane v momentě, kdy je zajištěných věřitelů více, o kterých dlužník ani nemusí vědět (exekutor se svou exekuční zástavou, finanční úřad či ČSSZ se svou zástavou z rozhodnutí správního orgánu apod. ) v takovém případě podle §293 IZ udělují správci pokyny společně a separátní dohody dlužníka se mohou minou účinkem; dlužník ve svém konečném důsledku o nemovtost stejně přijde. Novela insolvenčního zákona, která bude platit od 1.1. 2014 toto řeší již tak, že pokyn správci uděluje zajištěný věřitel se svou zástavou, kterou má zapsanou v katastru jako první (většnou právě banka, která poskytnula hypotéku). Ostatní zajištění věřitelé se však uspokojují také pouze z prodeje zástavy, takže si dovedu představit, že pokud dlužník s bankou uzavře separátní dohodu a banka pokyn k prodeji správci NEVYDÁ, tito věřitelé budou řvát jak tur, případně budou lítat na insolvenční soud žaloby, ve kterých budou požadovat od soudu v rámci dohledové činnost tento prodej nařídit.

V konkursu je to tak, jak říkáte. Neuspokojená část zajištěného věřitele skutečně přechází mezi nezajištěné pohledávky do případného rozvrhu.

MS.

 

 
25.01.2013 19:54 Uživatel: megera
Věk:  50
sim1.jpg
1000-2000
Téma: Insolvence a hypotéka - zůstane dlužníkovi byt?
Text uživatele: 

Měla by ti veřit, jinak se jí snadno stane, že pošupajdí do nájmu… a bude bez bytu. S bankou se jde většinou dohodnout na změně splátkového kalendáře, v první řadě je důležité snažit se dostát svým závazkům… a  přemýšlet jak je obejít je ošidné…

 
29.01.2014 14:08 Uživatel: Emmanuel
Věk:  37

Město:NEW YORK

Téma: Insolvence a hypotéka - zůstane dlužníkovi byt?
Text uživatele: 

Nedovolená rekama, porušení pravidla webu č. 1, smazáno správcem poradny.

 

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Insolvence a hypotéka - zůstane dlužníkovi byt?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny