Bezplatná právní poradna online

Téma: Zveřejnění prvotiny - ochrana proti okopírování

06.04.2011 19:55
Uživatel: filbar(programátor webu)
Věk:  26

Město: Ostrava

931.gif
My status
100-500
Administrátor
Odpovědí na téma: 1
Text: 

Jako náctiletý jsem napsal 3 knížky a uvažuju o jejich zveřejnění na svých stránkách, protože tak kvalitní aby si zasloužily vydání asi nejsou. Ale nechtěl bych, aby mi někdo děj ukradl. Jsou nějak chráněna autorským zákonem i díla, která nebyla vydána jenom zveřejněna na internetových stránkách?

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
06.04.2011 20:07 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Zveřejnění prvotiny - ochrana proti okopírování
Text uživatele: 

Prvotina je určitě chráněna autorským zákonem. A je jedno, jestli je to knížka nebo text na internetu - i na ten se vztahuje autorský zákon a pokud by jste zjistil, že někdo část nebo celé dílo okopíroval a vydával ho za své (bez odkazu nebo označení zdroje), můžete se domáhat odškodnění a samozřejmě stažení díla z cizího zdroje.

V právní poradně jsme se např. sestkali s tím, že někdo udělal fotografii na dovolené, velkoformátovou ji poskytl na internetu, využila toho cestovní kancelář. Ta si dala fotku bez dovolení na svůj katalog (na titulní stránku!!!). Daná osoba se domluvila mimosoudně na odškodném za zveřejnění fotografie v katalogu (v řádu desítek tisíc korun - levnější než soud a náklady řízení - právník atd.). Vzhledem k tomu, že fotografii nešlo stáhnout (z vytištěného katalogu těžko), tak se domluvil fotograf, že autorská práva k fotografii přenechá cestovní kanceláři.

Ještě zdůrazňuji, že pokud někdo bude citovat Vaše dílo, nemůže ho samozřejmě citovat celé, ale jen jeho část (např. odstavec), s Vaším dovolením a se zveřejněním odkazu.

Více viz autorský zákon. Nejsem ale právník, takže pokud chcete fundovanou právní odpověď, obraťte se na bezplatnou právní poradnu online.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Zveřejnění prvotiny - ochrana proti okopírování
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Ochrana proti spamu

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Statistiky

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny