Bezplatná právní poradna online

Téma: Může mistrová nařídit úklid v kuřárně když pracuji ve výrobní lince?

07.06.2011 23:55
Uživatel: Petra
Věk:  30
0-100
Odpovědí na téma: 4
Text: 

Zdravím vás,chtěla bych radu.Pracuji ve třísměnném provozu jako operátorka výrobní linky.No a naskytl se takový problém mezi mnou a mistrovou ( tykání a je o 2 roky starší).Skončili jsme dříve na výrobní lince,po běžném úklidu mě mistrová poslala uklidit ven do kuřárny,což jsem odmítla ( sama jsem nekuřák ) a řekla jsem jí že nebudu po kuřácích uklízet (zametat,vynést koše...),což se naštvala a jakoby za trest (nebrala jsem to jako trest ale jako součást pracovní náplně) jsem musela až do skončení pracovní doby (zvonění)luxovat celou halu,zatímco jiní zaměstnanci již čekali až je propustí i bez zvonění na šatnu,já musela luxovat téměř do onoho zvonění.O to tolik nejde,jde mi o to jestli jsem povinna uklízet kuřárnu i když jsem sama nekuřák a na onom místě se téměř nezdržuji.Je mi to totiž proti srsti uklízet něco,co sama nesnáším (cigarety).No a vypadá to že budu takto uklízet i nadále každý den (luxování haly).Má na to právo nebo jde jen o pomstu-šikanu,že jsem odmítla tu kuřárnu ?  Děkuji za odpověď .Pak mám ještě jeden problém.Může mistr nařizovat že půl hodiny před přestávkou a půl hodiny po ní nesmíme jít na záchod ani se napít ? Když už je to nezbytně nutný,pustí nás ale neobejde se to bez řečí.Existuje na toto téma nějaký paragraf v zákoníku práce ? Děkuji

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
08.06.2011 01:05 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Může mistrová nařídit úklid v kuřárně když pracuji ve výrobní lince?
Text uživatele: 

K nařizování pití, případně jídla...jsou provozy kde to z různých bezpečnostních a hygienických důvodů nelze a proto je možné nařídit zaměstnancům zákaz konzumace jídla a nápojů na pracovišti. Ovšem i toto má své výjimky a pokud je to třeba...týká se hlavně  pití, zvlášť v teplých dnech nebo například i jídla u diabetiků apod....musí zaměstnavatel umožnit zaměstnanci, aby v takovýchto případech mohl jídlo a pití konzumovat, obvykle na místě k tomu určeném. Čili v objektivních důvodech nelze toto jednoznačně zakázat.

Toto se vztahuje i na pauzu na toaletu. V žádném případě nesmí zaměstnavatel zaměstnanci nařizovat kdy smí a kdy nesmí jít na toaletu. V provozech kde není možné, aby se zaměstnanec "jen tak sebral a odešel" například na toaletu, je třeba, aby zaměstnavatel zajistil možnost odejít na wc, je-li to třeba.

No a nyní k dotazu ohledně úklidu kuřárny. Jsou tu dvě roviny a samozřejmě platí, že jakákoliv práce, kterou chce zaměstnavatel po zaměstnanci vykonat, musí být pracovní náplní zaměstnance.

Z hlediska pracovních povinností, patří-li k nim i úklid pracovních a přilehlých prostor, má právo zaměstnavatel po Tobě požadovat úklid i kuřárny.

Nicméně zákoník práce pamatuje i na vztahy mezi kuřáky a nekuřáky. Konkrétně je-li na pracovišti nekuřák, nesmí v takovém místě kuřáci kouřit...pokud jim to výslovně nekuřák nedovolí. Z toho důvodu jsou právě samostatné kuřárny na pracovištích. Podle tohoto se dá vyložit, že nelze po nekuřákovi požadovat, aby se zdržoval....z jakýchkoliv důvodů.... na místě kde se kouří, pokud tak nečiní nekuřák dobrovolně.

 
08.06.2011 01:37 Uživatel: veverka
Věk:  30

Město:Praha

1428004638_novinkaveverka.jpg
2000-3000
Téma: Může mistrová nařídit úklid v kuřárně když pracuji ve výrobní lince?
Text uživatele: 

Po obsáhlé odpovědi Veselky už asi nemám co dodat, souhlasím, nedejte se, to by po Vás skutečně chtít neměla. Ačkoliv neznám ten paragraf, už zdravý rozum mi to říká.

Být Vámi, slušně o tom s mistrovou promluvím a řeknu jí tohle všechnu, snad je orzumná a napodruhé pochopí, zvláště, jestli jste si věkově tak blízko, nemusela by se povyšovat jako nějaká starší dáma smile

Držím palce smile

 
08.06.2011 06:15 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Může mistrová nařídit úklid v kuřárně když pracuji ve výrobní lince?
Text uživatele: 

Měla byste dělat jen to, co máte v pracovní smlouvě a nic víc. Co jste si se zaměstnavatelem smluvila, to musíte vykonávat.

Myslím si, že výkon úklidu někde v kuřárně není součástí pracovní smlouvy.

Doporučuji ukázat pracovní smlouvu mistrové a zeptat se jí, kde je vymezeno, že budete uklízet prostory kuřárny - ať Vám to ukáže prstem.

 
08.06.2011 06:47 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Může mistrová nařídit úklid v kuřárně když pracuji ve výrobní lince?

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Může mistrová nařídit úklid v kuřárně když pracuji ve výrobní lince?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Ochrana proti spamu

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny