Téma: Obor kominík - uplatnění a kolik si vydělá

07.01.2013 21:48
Uživatel: DankaDana
Věk:  45
Odpovědí na téma: 15
Text: 

Dobrý den,

Muj syn si vybral střední školu kominík. Vím komické povolání ale jaké bude mít uplatnění a plat + - neví prosím vás někdo? Děkuji za odpověd.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 7737x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Uplatnění s oborem kominík
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
07.01.2013 22:21 Uživatel: Julie
Téma: Obor kominík - uplatnění a kolik si vydělá
Text uživatele: 

  Uplatnění a plat netuším. Ale není to dlouho jsme na mistra kominickéko čekali rok!   Moc práce. wink

 
07.01.2013 22:46 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Obor kominík - uplatnění a kolik si vydělá
Text uživatele: 

Vůbec bych se nebál happy Jsou povinné revize komínů, takže práce dost. My jsme tu měli kominíka před čtvrt rokem. Přijel v krásné nové černé Audi (ani se neptejte co za auto mám já po 6 letech studia a s vysokoškolským vzděláním, ale beru to s humorem a v klidu - hodnota člověka není o jeho majetku), takže už žádné bicykly a štětka přes rameno excited Říkal, že máme zanešený komín, nabídl vyfrézování. Vzal si asi 1500 Kč za 40 minut práce a byl fuč. Je ale pravda, že od vyfrézování komína krásně táhne, takže byť to dost stálo, jsme fakt spokojení a nelitujeme.

Myslím si, že si Váš syn vybral. Navíc s cenou plynu budou lidé víc a víc topit tuhými palivy, takže bude práce habakuk. My jsme si zavedli na hranici pozemku plyn a poté co ho opět (už asi po desáté) zdražili vlastně nemáme jistotu, jestli vůbec někdy plyn zavedeme do domu. Plynová příípojka (zavedení na hranici našeho pozemku od sousedů + postavení antoníčka) stála přes 23.000 Kč, takže fantastická investice thinking Ale to jsem trošku odbočil.

 
07.01.2013 23:42 Uživatel: megera
Věk:  50
sim1.jpg
1000-2000
Téma: Obor kominík - uplatnění a kolik si vydělá
Text uživatele: 

Avatárku, nikdy není pozdě změnit profesi, takže až budeš chtít audi nebo cokoli jiného, lepší než si postěžovat na nedoceněnost bude jít si udělat rekvalifikaci a věnovat se oboru, který ti přinese více radosti a méně strastí o nichž se často mimoděk zmiňuješ… Není třeba se obětovat všehomíru, pokud to tak vnitřně necítíš. happy

 
08.01.2013 08:58 Uživatel: Julie
Téma: Obor kominík - uplatnění a kolik si vydělá
Text uživatele: 

    Tak u nás byl déle jak 40min. Ale ten co kontroloval hromosvody a uzemnění, ten si vzal víc a byl tu polovinu času!   excited 

 
07.01.2013 22:48 Uživatel: Trinity
1429307679_carrie-ann-mos-as-trinity-in-the-matrix-reloaded.jpg
1000-2000
Téma: Obor kominík - uplatnění a kolik si vydělá
Text uživatele: 

Něco informací třeba tady: kominík - mzda, ale nevím jak aktuální ty informace jsou.

 
08.01.2013 05:18 Uživatel: Wolfg
Obraz019.jpg
500-1000
Téma: Obor kominík - uplatnění a kolik si vydělá
Text uživatele: 

 

 

Dávno pryč jsou doby, které známe i ze starých francouzských filmů, kdy kominík, zahalen oblakem dýmu, čistí průduchy  za provozu. Takové povolání mívalo časté následky a to v získání rakoviny varlat. Okolo  kouře zkrátka nebývá  zdrávo.

Dnes je to jiné.  Je samozřejmé, že se kominík nenechá za mrzký peníz zaměstnat od lakotného vykořisťovatele, ale založí vlastní živnost. Zbývá riziko lezení na střechy, balancování na perníkových lávkách a péče o rozdrobené zdivo komínů. Když se podíváte na žalostný stav komínů ve staré zástavbě, je s podivem, jak málo úrazů kolem kominictví je.

Dnešní kominíci jsou zkažení. Nějaký kouř, špína a vymetání sazí je příliš nezajímá. S čištěním  jsou hotovi za deset minut a vy si ten bordel paninko dole vyberte. Za mizernou tisícovku přece nebudu chodit do sklepa, ještě mám dnes takovejch jako jste vy,  asi dvanáct.

Současná odborná práce je na vyšší úrovni. Diagnostika komínů se běžně provádí kamerovým systémem, měří se tlaková ztráta, tedy těsnost, pokud je nutno, průduch se frézuje a opatřuje vložkou z pancéřového nerezu. Poslední výkřik spočívá ve spouštění skleněné punčochy s vrstvou narychlené pryskyřice,  vzniklá  hadice se v komíně nafoukne a vytvrdí párou. Následná díra je použitelná pro všechna paliva a je navždycky. Toho se kominíci bojí a příliš novou technologii nenabízejí.

Je pravda, že jsou povinné revize komínů, ale jen na komerčních budovách. Do rodinného  domu, kde bydlíte sami, nemusíte pracanta zvát ani jednou za sto let. Zůstává otázka, jak se bude tvářit pojišťovna při ohledání spáleniště a zde se nabízí poněkud korupční řešení. Též daňový únik je značný, což je lákavé.

Na druhé straně Čech není úplný vůl. Nesmyslným cenám a doprošování se pitomců,  čelí  po svém. Přestože maje  kotel na tuhá paliva, na čištění jsem zapomněl. Trklo mě sakramentsky po sedmi letech bydlení. Když se dole otevřou vymetací dvířka, stačí vložit zrcátko, vhodně natočit a pokud sopouch není do zatáčky, vidíme hned, jak je na tom s čistotou. Kotel odmítal hořet, i když na tahu není závislý. Vložil jsem zrcátko a ouha! Po kýžené díře nezbyla ani památka. Černočerná tma. Začal jsem zběsile ťukat čísla kominíků, leč nikomu se v prosinci na střechu nechtělo. Škodolibě mi navrhovali  květnové termíny a na moje štkaní, že nemohu topit, odpovídali vymáčknutím hovoru.

Jdi  se bodnout, dělnická třído, drtil jsem v kníru a ihned pojal náhradní nápad, neb střechy ve mně nevzbuzují erotogenní pocity. Ihned zakoupil jsem kouli s pérovou kytičkou, drátěnou štětku a pořádnou šňůru na prádlo. V tělese komínu, těsně pod střechou jsem vysekal díru na zděř, odtud spustil kouli a komín vyčistil. Zbytek průduchu, tedy od půdy po ústí komína jsem protáhl štětkou na pérovém drátu. Na zděř z tlustého plechu jsem zhotovil víko s těsněním, zděř zahodil maltou a víko přitáhl šrouby.  A odkud přišel ten spásný nápad? Ve chvíli zoufalství mozek vylovil z dlouhodobé paměti filmovou scénku z francouzské detektivky. Byla zasunutá až někde vzadu, celá od prachu, kdo by si jí všiml…

A seru na vás, kominíci  

 

Avi, práskni dveřma ve špitálu, plášť si ovšem ponechej, na střeše budeš vypadat vědecky, zakup kameru, stojí asi dvacku a za tejden máš vyděláno. Služby se u komínů zpravidla nedrží. Za rok si kup audinu, drátěnou štětku si nech lehce pozlatit, šupni ji na rameno, autem zahraď hlavní vchod a žoviálním krokem projdi své původní pracoviště, tak aby si všichni všimli.  Buď opatrnej, kolegové budou bádat, jak by ti nejlíp provedli vivisekci.

 

 

 
08.01.2013 10:26 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Obor kominík - uplatnění a kolik si vydělá
Text uživatele: 

Myslím, že kominík bude za chvíli zlatem placený.  

 

 
08.01.2013 17:00 Uživatel: megera
Věk:  50
sim1.jpg
1000-2000
Téma: Obor kominík - uplatnění a kolik si vydělá
Text uživatele: 

neříká se, že "řemeslo má zlaté dno" tedy myslíme li mistry v oboru, ne fušery.

 

 
20.02.2013 06:45 Uživatel: Johan
Věk:  15
Téma: Obor kominík - uplatnění a kolik si vydělá
Text uživatele: 

Přemýšlím o kominické škole a příjde mi, že si vydělává jen přes podzim než začne zima a lidi začnou topit…

 
20.02.2013 07:02 Uživatel: parek
Věk:  34

Město:vesnice

parek.jpg
3000-4000
Téma: Obor kominík - uplatnění a kolik si vydělá
Text uživatele: 

vydelavat budes porad, udelas si nejaka skoleni, nejaka razitka a to mas porad neco, cisteni kominu, revize kominu v domacnostech povinne kazdy rok, emise kotlu ve firmach co 2 roky

 

a kdyz si zajistis klienty kteri budou vedet ze se nemusi starat protoze az prijde cas tak je sam navstivis tak te to bude slusne zivit

 

kolik si kominik vydela to je asitak jako se zeptat kolik si vydela banker, PODLE TOHO JAK JE SCHOPNY

 
19.04.2013 10:50 Uživatel: kominický mistr
Věk:  44

Město:Olomoucko

Téma: Obor kominík - uplatnění a kolik si vydělá
Text uživatele: 

Dobrý den. Především mi dovolte upřesnění několika mylných informací. Medializované údaje o revizích jsou i zde prezentovány bez znalostí a tudíž mylně. Žádné revize povinné nejsou - tedy z hlediska jejich pravidelnosti. Povinná je kontrola a vyčištění spalinových cest a to minimálně jednou ročně (dle druhu paliv, stavebnímu profilu komína, výkonu spotřebiče atd. ), kdy se oba úkony mohou provést při jedné návštěvě u zákazníka a dotyčný tak splní svou roční povinnost. Kominická firma je pak povinna vystavit o celém úkonu zákazníkovi zprávu, jejíž struktura a povinné údaje jsou opět striktně vymezeny. Revize spalinové cesty je zcela odlišný úkon a provádí se pouze za specifických okolností - kolauadce v novostavbách, přechod na jiný druh paliva, výměna spotřebiče, při vyhoření komína, při podezření, nebo vzniku trhlin ve spalinové cestě. Takže zjednodušeně - pokud provozujete spalinovou cestu trvale už několik měsíců, let, nebo desetiletí, není žádné revize třeba, protože tato SC už revizí prošla při svém uvedení do provozu. Je ovšem nutná její kontrola, což znamená odlišný, ale povinný dokument. Opravdový odborník - kominík by tak měl k zkazníkovi přijít i s tou pověstnou "štětkou" přes rameno, s vlídným a milým slovem, odbornými znalostmi a cílem ochránit Vaše zdraví a majetek a není až tak rozhodující, zdali využíváte topných zdrojů na pevná, nebo plynná paliva. A jak takového poznáte. ?? Jednoduše. Za předpokladu, že si ho sami objednáte třeba na doporučení sousedů, nebo přes obecní úřad, budete mít s největší pravděpodobností jistotu, že k Vám přichází opravdu odborník. Není nutné stát metr od něj a koukat mu přes rameno, ale postačí sledovat, kde všude se pohybuje, co vše dělá a jak s vámi komunikuje. Při práci by Vás měl informovat o stavu Vašeho spotřebiče i spalinové cesty, v případě závad nabízet řešení, vyčistit, poradit a je-li u Vás poprvé a tudíž nezná stav "věci", měla by kontrola probíhat cca 20 minut bez rozdílu paliva. Cena za celistvý úkon je individuální a ve většině případů smluvní. Závěrem jednu "maličkost" kterou mnoho lidí podceňuje, ignoruje, nezná, nechce znát: Velký boom zažívá móda krbových kamen, vložek a otevřených krbových topenišť. Při koupi něčeho podobného by měl každý napřed kontaktovat kominickou firmu a nechat si opravdu poradit, protože tak lze předejít zklamání z následné špatné funkčnosti dotyčného spotřebiče. Jedná se především o poměr výkonu spotřebiče k tahovým podmínkám a možnostem komínu. Takový spotřebič musí být napojen na samostatný komínový průduch a jeho spuštění podléhá revizi…!! Přeji všem hodně štěstí a pevné zdraví.

 
19.04.2013 11:21 Uživatel: parek
Věk:  34

Město:vesnice

parek.jpg
3000-4000
Téma: Obor kominík - uplatnění a kolik si vydělá
Text uživatele: 

jestli kontrola nebo revize je uplne putna, otazka byla na plat a pokud jsou at uz revize nebo kontroly povinne, za jeden pruduch se plati kolem 400, - tak ho to uzivi bez problemu

 

navic to jde nekdy i pekne ojebavat, my si doma cistime komin minimalne 4x za zimu a pak po a pred zimou, mame komplet nove vyvlozkovane ( od polaku protoze byli se stejnym material a 100x lepsim prisutpem a deset tacu na prucduchu levnejsi ) takze kominik prijde, vypise nam potrebne papiry a na kominy se ani nediva

 

pokud se neco stane stane tak to je jeho problem ale kdyz mu to nevadi tak to je jeho vec

 


ale proste uzivit ho to uzivi a myslim ze ne spatne, protoze dneska se kazdy cpe na vysoke skoly ale pracovat rukama se uz nikomu z tech mladych chytraku nechce

 
02.02.2019 20:28 Uživatel: Oldřich
Věk:  57

Město:vesnise

Téma: Obor kominík - uplatnění a kolik si vydělá
Text uživatele: 

V podstatě Máte pravdu. revíze nebo kontrola je totéž. Rozdíl je pouze při první revizi. t. j po jakékoli upravě kotle. kouřovodu, nebo komína t-j. spalinové cesty. Pak jsou následné revíze a čištěni spalinových cest které jsou povinné co rok. Vyčištění spalinových cest a vypsáni revizní zprávy trvá na jednom komíně asi jednu hodinu. Cena se bere od čísla popisneho. Předpokláda se že majitel má 2 pruduch, tudíž tuhá a plyn neko kotel a krb nebo nějakou jinou kombinaci. Pokud má majitel poze 1 kotel (1 pruduch) tak se učtuje 5% sleva, tudíž 456 kč. Tyto peníze jsou však firmy a já z toho mám pouze 80 kč. Takže si samí spočítejte jak se musím ohýbat. Tady však nejde jen o čištění komínu, ale komínik aby se uživil musi dělat i vložkování, montáž 3složkových komínu, revízi kotelen škol, restaurací, pošt, a dalších jiných velkých oběktu.

 
19.04.2013 11:14 Uživatel: kominický mistr
Věk:  44

Město:Olomoucko

Téma: Obor kominík - uplatnění a kolik si vydělá
Text uživatele: 

A pro paní Danu. Váš syn rozhodně neudělal chybu, když zvolil školu, která jej vyučí řemeslu. Bohužel, jak je zde prezentováno různými "rádobyodborníky" jeho cesta k výdělku nebude jednoduchá, ale spíš počítejte s tím, že bude dosti strastiplná, ale to ne proto, že chce být kominíkem, nýbrž ze strany zákonů a předpisů. Vyučením vše teprve začíná. Pokud školu zdárně dokončí, začne mu starost s tím, kdo jej zaměstná na praxi, aby získal potřebné znalosti a zkušenosti. Může samosebou rovnou škočit do podnikání a snažit se obstarat si své portfólio zákazníků, což je ovšem víceméně utopie, protože dnešní doba produkuje díky děravosti zákonů spousty různých podvodníků, rádobykominíků a hochštaplerů. Z toho plyne, že firmy, družstva, obce a velká většina zákazníků je mnohem opatrnější, než tomu bylo kdysi a prověřují si odbornost i délku praxe dotyčné firmy, než jí zadají zakázku. je nad slunce jasné, že kominíka s praxí tři měsíce si domů, do firmy, nebo do družstevních bytů nepozve nikdo. Za poslední dva roky na Olomoucku už podobně "narazilo" několik vyučenců, kteří jsou dnes rádi, že jsou zaměstnáni. Doba je přísná a nekompromisní. Řešením by bylo koncesování živností, což se ovšem neplánuje, bohužel. K získání "různých razítek" jak se zde prezentuje, je nutné absolvovat mnoho školení, minimální délka praxe je pět let v oboru a pro dobro věci je i členství v kominickém sdružení (SKČR). Úmyslně zde neuvádím konkurenční prostředí, protože je věc každého, jak se k podnikání postaví a jakým způsobem si povede a své zákazníky si získá. Takže: pokud syn plánuje po vyučení ihned podnikat, bude výdělek plně v jeho vlastní režii a schopnosti se uplatnit. Může vydělat klidně i 30 000, - kč měsíčně, ale taky může za dva měsíce zkrachovat. Vydá-li se cestou pohodlnější - tedy zaměstnaneckého poměru, měl by počítat s výdělkem tak 15-22 tisíc. Opět bude v jistém smyslu výška jeho platu záležet především na jeho přístupu a šikovnosti. Přeji mu hodně štěstí.

 
21.05.2018 23:01 Uživatel: Haf
Věk:  40
Téma: Obor kominík - uplatnění a kolik si vydělá
Text uživatele: 

Dá se dobře vydělat, komín za 400kč a tak 5 až 10 deně.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Obor kominík - uplatnění a kolik si vydělá
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny