Téma: Znáte a dodržujete velikonoční tradice?

02.04.2012 20:26
Uživatel: Medvěd
Věk:  50

Město: Valašské království

Na příjmu
5000-6000
Odpovědí na téma: 7
Text: 

Během včerejší Květné neděle jste mnozí domů přišli bohatší o vrbové větévky s kočičkami. Jsou-li kočičky posvěcené, ochrání Váš dům a přinesou dobrou úrodu na poli i v zahradě.

Na Škaredou nebo také Sazometnou středu se nezapomeňte usmívat a nemračit se na ostatní, aby Vám i po zbytek roku zůstal úsměv na tvářích a nemuseli jste se na nikoho po všechny zbylé středy v roce kabonit.

Ráno Zeleného čtvrtka zahajte před svítáním svěží sprchou a během dne dávejte přednost zelenině na talíři, odměnou Vám bude zdraví až do jara. Vy mlsní nezoufejte, na zelený čtvrtek se také pečou jidáše z kynutého těsta, které se potírají medem.

Při večerní mši naposledy zazní zvony, které se odmlčí až do soboty, kdy se vrací z cesty za požehnáním od papeže, konaném v Římě. Při posledním zazvonění zacinkejte penězi, aby s Vámi byly celý rok. Odcestované zvony nahradí chlapci obcházející dědinu s řehtačkami, trakaři a klapačkami.

Velký pátek, den Kristova ukřižování, je spojován s magickými silami. Otevírají se hory a vydávají své poklady, využijte příležitosti a nezůstávejte sedět doma. Do karet výletníkům hraje také zvyk odložit práce na zahradě a neprat prádlo.

Na Bílou sobotu vymeťte doma smetí i pavučiny, po celý rok tak budete mít i doma čisto a pavoučci Vám v rohu pro štěstí brzy upředou pavučiny nové.

Velikonoční neděle nebo Boží hod Velikonoční je dnem oslav vzkříšení Krista, lidové tradice na tento den jsou spojeny se svěceným obřadním pečivem.

Velikonoční neboli Červené pondělí je vyvrcholením současných Velikonoc. Většinou ogaři chodí na koledu s tatarem a vyplácí děvčata, která jim za vyšlehání darují zdobené vajíčko nebo stužku. Pomístně se také chlapci a děvčata na koledě střídají, nebo se koledování pomlázkou doplňuje poléváním vodou.

Autor: Petra Holčíková, MRV, zámek Lešná

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
02.04.2012 20:44 Uživatel: Pluto
1482619599_pluto13.gif
7000-8000
Téma: Znáte a dodržujete velikonoční tradice?
Text uživatele: 

Velikonoční zvyky a tradice.

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem po celém světě. Je s nimi spojeno velké množství tradic.

Podle tradice se věřilo.

Ve středu se nemračte. Ten, kdo se v tento den škaredí a mračí, se bude mračit po všechny středy v roce.

Na zelený čtvrtek, když naposledy zvoní zvon, má člověk cinkat penězi, aby se ho drželi.

Na Velký pátek se země otevírá, aby vydala své poklady. Lidé věřili, že v tento den mají magické úkony, věštby i motlitby obzvlášť velkou sílu účinnost. Proto se v tento den nesmělo hýbat zemí, neprováděli se žádné práce na poli. Večer bylo vidět hledače pokladů.

Malujte vajíčka, připravte si pomlázku a velikonoční pečivo. V těchto úkonech je skryto mnoho symboliky. Vejce je symbolem plodnosti a prosperity. Pomlázka je spojována s věčnou mladostí a zdravím.

Zvyk „pomlazování“ žen pomlázkou spletenou z vrbových proutků je téměř výhradně středoevropská záležitost – kromě Česka podobná tradice existuje už jen na Slovensku a v některých částech Polska.

Pokračování ….. zítra je také den.

alt

 
02.04.2012 20:50 Uživatel: Beu_Pet
Věk:  32

Město:Hradec Králové

WeeMee-net.jpg
Téma: Znáte a dodržujete velikonoční tradice?
Text uživatele: 

U nás je nejrozšířenější tradice, že jsem bita dřív než se vůbec stihnu vzbudit.... a úplně nevím esi se mi líbí excited excited excited

 
03.04.2012 09:08 Uživatel: Pluto
1482619599_pluto13.gif
7000-8000
Téma: Znáte a dodržujete velikonoční tradice?
Text uživatele: 

 Známe a dodržujeme velikonoční zvyky a tradice.  

alt

 Velikonoce na Vysočině • Na Velikonoční pondělí chodí muži šlehat ženy. Vyšleháním pomlázkou zaručují ženě zdraví v příštím roce a ta je za koledu odmění malovaným vajíčkem, které je symbolem života.  

 
03.04.2012 11:40 Uživatel: Julie
Téma: Znáte a dodržujete velikonoční tradice?
Text uživatele: 

  Máš Pluto upletenou mrskačku?   Můj kamarád plete třeba dvoumetrovou žílu, ale jsou i tací co chodí s vařékou. shocked

 
03.04.2012 17:18 Uživatel: Pluto
1482619599_pluto13.gif
7000-8000
Téma: Znáte a dodržujete velikonoční tradice?
Text uživatele: 

 Ještě ne, Julie. O víkendu přijdou děti od známých, kluci budou dělat pomlázku a děvčata malovat vajíčka.  To bude zas veselo. Už se na to, velmi těšíme.  

 

 
03.04.2012 17:47 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Znáte a dodržujete velikonoční tradice?
Text uživatele: 

 
04.04.2012 05:49 Uživatel: Pluto
1482619599_pluto13.gif
7000-8000
Téma: Znáte a dodržujete velikonoční tradice?
Text uživatele: 

 Na Slovensku odkud pocházel můj otec je prastarou tradici• hodovanie, polievanie vodou a korbáčovánie. Na velikonoční pondělí od rána, chodí muži a chlapci po domácnostech svých známých a zalévají i korbáčujú ženy a dívky ručně vyrobeným korbáčom z vrbového proutí. Dříve házeli kluci dívky i do potoka a naháněli je pak po vesnici s korbáčem. Dívky jim to na druhý den samozřejmě opláceli podobně.   Korbáč  je symbolem zájmu mužů o ženy. Nenavštívené dívky se mohli cítit dokonce uražené. Vykorbáčovaná a poliatá žena – dívka, dává muži – chlapci barevné vajíčko jako symbol jejich díku. Dospělci dostanou v každé domácnosti vypít kalíšek pálenky a pak je veselo celý den. Polévá se jenom dopoledne. Odpoledne se rodiny vzájemně navštěvují a hodují. V dnešní době se ustálil na některých částech Slovenska zvyk spolu s korbáčováním, místo poléváním vodou, postříkat dívku nějakou výraznou voňavkou. (Zřejmě proto, aby se vodou nepoškozovalo zařízení domácnosti, a ještě tak chlapi zanechají jakousi pachovou stopu. )Velký pátek je na Slovensku státním svátkem.

alt

alt 

Strávili jsme velikonoce také, v Rakousku, kde chodíváme. Jsou zde úplně jiné zvyklosti. Největší svátek zde mají v sobotu a neděli. Na velikonoční sobotu se chodí do kostela s nazdobeným košíčkem, do kterého se vláda šunka, chléb, vejce, který se pak v kostele světí. Až poté končí půst a může se jíst maso. Lidé pečou preclíky ve tvaru věnečku. Na velikonoční pondělí soutěží v hledání obarvených vajec a sladkostí, které jim schoval velikonoční zajíček.

alt

Zažili jste Velikonoce mimo domova Čech, a čím vás překvapily, jiné zvyky a tradice?


Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Znáte a dodržujete velikonoční tradice?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny