Téma: Nádobí (hrnce, kastroly) pro indukční sporák - je možné používat obyčejné nádobí co mám z minulosti doma?

17.03.2015 15:12
Uživatel: ahmed
Věk:  33

Město: prágl

Odpovědí na téma: 3
Text: 

Zdravím po čase,  

koupil jsem si nový indukční sporák na který má být prý speciální nádobí. No nedalo mi to a zjistil jsem, že mi fungují všechny hrnce (s jedním se musím domluvit a různě ho šoupat než najdu to správný místo, ale pak je to OK).

Můžu používat svoje nádobí a nemusím kupovat předražený nádobí pro indukční varný desky, nebo je v těch hrncích nějaký tajemství a tím, že používám svoje "nevhodný" vystavuju lidstvo riziku, že se Země vychýlí z orbitu a srazí se se Sluncem?

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2888x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Nádobí pro indukční "sporák"
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
17.03.2015 15:52 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Nádobí (hrnce, kastroly) pro indukční sporák - je možné používat obyčejné nádobí co mám z minulosti doma?
Text uživatele: 

V zásadě můžeš používat co chceš, když to funguje. Nicméně s nevhodným nádobím bude vaření trvat déle a při špatném magnetismu nádobí může časem dojít k poškození - chybovosti desky.

 

Speciální nádobí tak úplně nezbytné není, v zásadě jakékoliv magnetické vyhovuje. To podstatné je, aby nádobí nebylo zdeformované - tedy používané nádobí na jiném typu varné desky (zejména plyn, ale často i elektrická) je z tohoto důvodu většinou nevhodné, protože kvůli deformovanému dnu není stejnoměrná dotyková plocha.

 

Pokud je nádobí magnetické a má rovné dno může to být jak nerez, litina nebo smalt, ne příliš podstatný rozdíl je pouze v délce varu, nikoliv ve funkčnosti.

 

Co se týká nádobí, tak v tom nevidím zase takový problém. Základní sada 4-5 hrnců s pánví do začátku se dá pořídit okolo 15ti stovek a časem si může člověk dokoupit konkrétní kousky které chce.

 
17.03.2015 16:01 Uživatel: Pan Sova
Věk:  72
Sova.jpg
2000-3000
Téma: Nádobí (hrnce, kastroly) pro indukční sporák - je možné používat obyčejné nádobí co mám z minulosti doma?
Text uživatele: 

Používáme indukční vařiče již asi osm roků. Nefungují hlavně nádobí a pánve vyrobené z hliníku nebo čistě nerezové nádobí.

Ohřev funguje nejlépe u nádobí vyrobeného z feromagnetického materiálu, protože působením magnetického pole na magneticky vodivé dno nádoby se v nádobě indukují vířivé proudy, které se díky elektrickému odporu nádoby mění na teplo. Dno nádoby funguje jako jeden zkratovaný závit cívky.

Část tepla (asi 10%) vzniká takzvanou hysterezí feromagnetického materiálu nádoby, při vniku a zániku magnetického pole.

 

Specielní nádobí bývá z nerezu, který se sám o sobě neohřívá, ale má ve dnu zaválcovanou vrstvu z feromagnetického materiálu. Z toho důvodu se ohřívá pouze dno nádoby a nedochází k tepelným ztrátám. Také je ohřev dna rovnoměrný po celé ploše. Úspora energie je proto výraznější.

alt

 
18.03.2015 12:54 Uživatel: ahmed
Věk:  33

Město:prágl

Téma: Nádobí (hrnce, kastroly) pro indukční sporák - je možné používat obyčejné nádobí co mám z minulosti doma?
Text uživatele: 

dík

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Nádobí (hrnce, kastroly) pro indukční sporák - je možné používat obyčejné nádobí co mám z minulosti doma?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny