Téma: Odpojení od přístrojů při poškození mozku - kde vyplnit formulář nebo jak to ovlivnit?

02.02.2014 20:51
Uživatel: Haanaa
Odpovědí na téma: 3
Text: 

Dobrý den,

nevím kde se zeptat  a ani nemohu na webu najít žádný formulář či diskusi jak toto dopředu zajistit.

Chtěla bych, mít formulář nebo nevím jak to udělat. Pokud bych při nějakém zranění či nemoci jsem byl můj organismus, hlavně mozek po delší dobu pouze udržován přístroji, nevěřím že pokud by náhodou jsem se po nějaké době probudila, že můj mozek bude v pořádku. Nikdy a moc si přeji aby k tomuto nedošlo a abych po probuzení měla poškozené jakékoliv mozkové funkce.

Chtěla bych mít oficiálně potvrzené. právě nějaký formulář, nebo prosím jak to udělat, aby v takovém případě bylo moje tělo od přístrojů odpojeno. Není to žádný žert. Jak toto přání zlegalizovat? Jsem si tím jistá že nechci být držena na přístrojích a eventuelně po probuzení byla mentálně či fyzicky poškozená. nechtěla bych tak žít a ani bych nechtěla a  bych tak žila s mojí rodinou. Mnohokrát Vám děkuji za radu. Hana

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
02.02.2014 21:00 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Odpojení od přístrojů při poškození mozku - kde vyplnit formulář nebo jak to ovlivnit?
Text uživatele: 

V tomto případě je zákon nadřazený dohodě lékaře a pacienta. Konkrétně poukazuji na vcelku čerstvý Předpis č. 115/2013 Sb. , který stanovuje kdy je pacient mrtev (smrt mozku) a kdy ne. Myslím si, že t. č. neexistuje možnost diskuze kdy odpojit pacienta od přístrojů v případě např. dlouhodobého komatu a že si toto pacient v době plného zdraví nemůže zvolit sám (právě třeba sepsáním formuláře), protože by tak obcházel zákon (a i lékař, který by provedl eutanázii, která je aktuálně v ČR zakázaná).

 

Doporučuji se ve věci obrátit na Bezplatnou právní poradnu online, protože jde čistě o právní dotaz (lékaři nemohou postupovat podle dohody s pacientem, podle formulářů, prohlášení pacienta či vlastní úvahy, protože zde jsou postupy přesně dané a "odpojení od přístrojů" by bylo nezákonné, trestné - a do toho nikdo "nepůjde").

 
07.02.2014 11:30 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Odpojení od přístrojů při poškození mozku - kde vyplnit formulář nebo jak to ovlivnit?
Text uživatele: 

Aha, tak je to trošku jinak. Dnes jsem se náhodou v jednom časopise dočetl, že od roku 2012 je možné odmítnout resuscitaci, tzv. DNR režim (do not resuscitata). Je nutné sepsat nějaký formulář u praktického lékaře. Doporučuji se na detaily zeptat v bezplatné právní poradně online a vyzjistit číslo zákona a postup.

Je mi ale trošku záhadou, jak se nemocnice o DNR dozví (třeba v sobotu ráno), když bude formulář založený u praktického lékaře ve složce v kartotéce. Snad je toto nějak domyšlené.

 

Také jsem se doslechl, že už neplatí předpokládaný souhlas s darováním orgánů (od tohoto roku - tzn. od roku 2014), což je zase věc pro mě, protože kdybych měl třeba autonehodu a došlo ke smrti mozku, asi bych chtěl, aby mé orgány byly předány potřebným a neskončily na roštu krematoria.

 
18.05.2015 14:59 Uživatel: Adalbert
Věk:  25

Město:Brno

Téma: Odpojení od přístrojů při poškození mozku - kde vyplnit formulář nebo jak to ovlivnit?
Text uživatele: 

Na prvou otázku odpovídá hned v úvodu článku (http://www.tribune.cz/clanek/29650-je-vubec-mozne-ukoncit-lecbu-nemocneho-cloveka) Mgr. Máca - odpojit lze v případě, že tím nedojde přímo k smrti, pacient bude žít ještě dál a bude schopen podstupovat paliativní (bolesti tišící) medicínu, byť s vědomím, že takto dojde k uspíšení skonu.

 

Podle § 36 zákona o zdravotních službách pak skutečně lze sepsat tzv. "dříve vyslovené přání", jehož obsahem může být i příkaz DNR. Lze je sepsat buďto při hospitalizaci, kdy je bude podepisovat pacient, zdravotnický pracovník a svědek, anebo je lze sepsat dopředu (tím myslím dříve, než vůbec k nějaké hospitalizaci dojde), kdy stačí úředně ověřený podpis pacienta. V druhém jmenovaném případě bych doporučil mít toto Dříve vyslovené přání založeno u kartičky zdravotního pojištění, kde je nejpravděpodobnější, že by je někdo mohl objevit.

 

Každopádně žádný praktik!!!

 

A ještě jedno upozornění - ve chvíli podpisu pacienta musí být pacient svéprávný, uvědomělý a při smyslech, to je zásadní podmínka. Ono Dříve vyslovené přání je totiž v podstatě klasický negativní revers.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Odpojení od přístrojů při poškození mozku - kde vyplnit formulář nebo jak to ovlivnit?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Ochrana proti spamu

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
AOK Bayern práce v Německu, ukončení pracovní neschopnosti ze strany zaměstnavatele 4 186x
Epidemie - průběh, ukončení 4 293x
Koronavirus - diskuze 77 1263x
Nevyléčitelná nemoc 1 478x
Zánět středního ucha - postupy při léčbě 4 417x
neklidné nohy/neurologie 1 440x
Nemizící pupínky na zadku 4 598x
Vyrážka na prstech - jen kožní problém nebo nakažlivé onemocnění 2 450x
Skolioza a Bechtěrevova choroba - souvisí to spolu? 1 927x
Strie po porodu - léčba, byliny, bylinky, laser? 1 841x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny