Téma: Portál umírání.cz - web pro pečující

10.07.2018 20:15
Uživatel: Rypoušice
Věk:  27
2000-3000
Odpovědí na téma: 1
Text: 

Ahojte, napsala jsem nový článek, originál je ZDE (klikni) . Už jsem sem kdysi dala odkazy na více stránek, které by mohli někomu pomoci, teď jsem se rozhodla popsat a pochválit tento konkrétní web. Třeba to někomu pomůže.

 

UMÍRÁNÍ.CZ – POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU O PALIATIVNÍ MEDICÍNĚ

Nelekněte se, název je to sice brutální, leč výstižný.  

Ale pěkně popořádku…

Když jsem si v roce 2014 naplno uvědomila, že jsem nemocná - fyzicky - a připustila si, že trpím CFS (chronickým únavovým syndromem) začala jsem mocně pátrat po internetech. To víte, gůgl lékař vše objasní. A tak jsem zadávala "chronické teploty, únava, schvácenost, bolesti… " a nestačila jsem se divit.

Krom hrůzostrašných diagnóz - hlavně hematoonkologických - na mě vykukovala placená reklama umírání.cz a já, ač miluji humor, byla lehce v rozpacích. Zdálo se mi to až příliš přes čáru a uvažovala jsem, o čem ta stránka asi je. Že by brutální černý humor, nebo např. něco s pohřebními službami?

Inu, mýlila jsem se. Za názvem nestojí nic komplikovaného. Název je naprosto výstižný - portál je totiž prostě o umírání.

Když jsem na to klikla, byla jsem nadšená. Osvětlilo mi to např. náhlé zlepšení stavu před smrtí mé babičky a vůbec, kvitovala jsem velmi srozumitelnou formu vysvětlení procesu umírání, povídání o tom, co se děje před a po, co dělat, kde hledat pomoc apod.

Ještě více jsem byla nadšenější z poradny - tato stránka nabízí zdarma poradenství z oblasti medicíny, práva, psychologie a dokonce vám poradí i sociální pracovník či duchovní. Ne, že bych měla radost z toho, že někdo umírá. Měla jsem radost z toho, že se lidi skutečně ptají, tzn. mají zájem starat se o své blízké a chtějí si nechat poradit. Tudíž má tato stránka obrovský smysl, i kdyby měla poradit jen jednomu člověku.

Taktéž je tam diskuze, kde si mohou předávat zkušenosti pečující.

Ještě se však vrátím k poradně. Tam se dočtete dech beroucí příběhy. Příběhy hrdinů všedního dne. Obyčejní lidé s velkými starostmi a mimořádně velkou silou a vůlí. A láskou. Nadšeně jsem si tedy projížděla příběhy a byla z toho unešená. Zvyšovalo to můj obdiv a respekt k pečujícím, zároveň to prohlubuje empatii a také se člověk doví spoustu praktických věcí a mechanismus nemocí.

Proto doporučuji číst si tyto příběhy jen tak, protože vás to vrátí zpátky na zem. Myslíte si, že máte nejhorší problémy na světě? Omyl! Tam uvidíte srdcervoucí příběhy o umírání a dojde vám, jak moc se máte dobře a jak moc si máte vážit svých nejbližších. Proto to doporučuji obecně všem - jsem zastáncem toho, že bychom se neměli zastavovat a rozjímat jen v omezeném období vánočních svátků, ale častěji. Ne však pořád, to by člověka mohlo pohltit a vyčerpat. Přesto si myslím, že je to třeba víc, jak jednou ročně. Třeba jednou za měsíc, prostě si to projet a úlevně si uvědomit, jak je život skvělý a jak moc bychom si ho měli vážit. Plus vám to pomůže rozšířit empatii a obzory, jak jsem již psala. Výhod to má spousty.

Když se vrátím ke své psychické nemoci - depresi - doporučuji to i depresivníkům, hlavně černomyšlenkářům. Co je absurdnějšího, než když uvidíte na vlastní oči, jak někdo, kdo chce žít, nezvratně umírá, za to vy, fyzicky zdraví, chcete umřít? !

To vás totálně dostane, dá vám to pořádnou facku, která vás z chmur rázem probere. Opět - nedoporučuji to dělat denně, pokud nejste odolní, jak já - mohlo by vás to naopak nahlodat, protože umírání je samozřejmě smutné, tudíž vám to může prohloubit depresi, ale pokud se to dělá s mírou, jen vám to prospěje!

Čas uplynul, letos (2018) na podzim oslavím pětileté výročí s CFS a po krátké době gůůgl pátrání jsem se zklidnila a došla klidu - uvědomila jsem si, že asi netrpím žádnou zdraví/život ohrožující chorobou, a tak není třeba vyšilovat a pročítat si stránky o rakovinách, který na mě vyskakovaly. I když, i to mi spoustu dalo - dalo mi to hodně zajímavých informací, člověk nikdy neví, kdy se s tím u sebe či v okolí setká. Hodit se to může vždy, už jen pro pochopení principu nemocí. Prostě to rozšíří obzory, jak už jsem psala výše.

A jsem moc ráda, že jsem přišla na stránku www.umirani.cz protože ji považuji za velmi chvályhodnou a vážím si toho, že se snaží bourat tabu, citlivě a srozumitelně odpovídat a pomáhat tak potřebným.

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
11.07.2018 20:42 Uživatel: Pavla
Věk:  66
pavla.gif
4000-5000
Téma: Portál umírání.cz - web pro pečující
Text uživatele: 

ahoj Rypoušice, tak jsem se podívala na ty stránky a je moc dobře, že existují, je tam spousta informací pro takové situace. Četla jsem celý tvůj příspěvek a vidím, že seš hodně přemýšlivá, nejsi povrchní a to mně u mladého člověka obzvláště těší. Já začala přemýšlet o smrti až mně umřel tatínek, ale nejvíce mně skolila smrt mojí babičky, to bylo prvně, když jsem se se smrtí setkala. Když zemřeli oba rodiče, najednou jsem si uvědomila, že jsem na řadě já, že není vyhnutí. proto jsem šťastna, že jsem poznala Pána, že smrtí všechno nekončí, že se vrátím domů, k Otci. Díky tomu, že za nás zemřel a vykoupil nás vlastní krví z hříchu po prarodičích, protože za hřích je smrt a tak se smrt rozšířila na všechny lidi.

Já jsem natrefila na YouTube na videa o Hospicech, moc poučná: "Hospice a umění doprovázet" - Marie Svatošová  

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Portál umírání.cz - web pro pečující
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Hromadné očkování speciální pistolí 5 4164x
MIGRÉNA - PŘÍČINY, PROJEVY A LÉČBA 4 2382x
AOK Bayern práce v Německu, ukončení pracovní neschopnosti ze strany zaměstnavatele 4 1776x
Epidemie - průběh, ukončení 4 1321x
Koronavirus - diskuze 79 4067x
Nevyléčitelná nemoc 2 1688x
Zánět středního ucha - postupy při léčbě 4 1609x
neklidné nohy/neurologie 3 1667x
Nemizící pupínky na zadku 4 1806x
Vyrážka na prstech - jen kožní problém nebo nakažlivé onemocnění 2 1935x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny