Téma: Certifikovaný palmový olej - jak zjistit jestli potravina byla z něj vyrobená?

13.09.2016 11:52
Uživatel: Fella
Věk:  29
Odpovědí na téma: 9
Text: 

Zdravíčko všem,

nevíte jakou značku, nebo jak poznám, že výrobek  - surovina = nějčastěji v obchodech/potravinách obsahuje certifikovaný palmový olej? Asi problematku palmového oleje všichni znáte… snažím se takovým výrobkům vyhýbat.

Ale u certifikovaného palmového oleje se výrobce zavazuje k tomu, že plantáže palmy olejné, které už má, bude recyklovat a na stejných plantážích pěstovat palmy olejné nové, nikoliv kácet další kus pralesa. A tím, že si tento výrobek koupím, podpořím recyklaci… nikoliv kácení pralesa jako je tomu u spousty výrobků, kde nemohu "certifikovaný palmový olej/palmojádrový"  nalézt.

Zkoušela jsem to najít na netu, ale nenašla, možná jsem hledala špatně.

Víte to někdo, prosím?

Děkuji.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2121x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Značka certifikovaného palmového oleje
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
13.09.2016 12:31 Uživatel: Patrik Chrz
Věk:  46

Město:Praha

500-1000
Téma: Certifikovaný palmový olej - jak zjistit jestli potravina byla z něj vyrobená?
Text uživatele: 

Dneska (13.09.2016) ty lidi na všechno chtějí certifikáty. ISO, FairTrade, ISCC, … A neuvědomují si, že tím jen živí další vyžírky, kteří na systému parazitují. Všichni ti certifikátoři to nedělají zadarmo (a mohu-li posoudit co jsem viděl při udělování certifikátů ISO, tak to nedělají ani moc extra přísně, v podstatě jejich cílem je certifikát dát - však si za to objednatel platí) a leckdy různé dokumenty představují podstatnou část ceny výrobku. Na druhou stranu, když si lidé za ten (falešný) "dobrý pocit" chtějí připlatit, tak proč by jim to někdo nenabídl. Problém plamového oleje není jen v ničení pralesů, ale i v jeho nutričních hodnotách. Obsahuje 7 krát více nasycených mastných kyselin, než olej řepkový. I jen jeho samotná doprava ze vzdálených míst zatěžuje životní prostředí, takže ani nějaký certifikát z něj neudělá "dobrý" produkt (ani pro lidské zdraví, ani pro planetu). Palmový olej má dvě výhody. 1. cena 2. technologické vlastnosti. Palmový olel vydrží vysoké teploty, aniž by se začal přepalovat nebo nějak rozkládat, vydží dlouhodobé skladování v chladu či horku (proto je ideální surovinou pro výrobu Nutelly, kterou pak můžete vzít v rozpáleném autě na dovolenou a nezkazí se vám ani po týdnu v kempu v Chorvatsku). Z tohoto důvodu je ideální surovinou pro výrobu polotovarů, které pak výrobci používají pro další výrobu. Pokud tedy výrobce nedělá výrobek ze základních surovin, ale používá různé polotovary (typicky různé pasty pro příchutě a náplně), nemá šanci se palmovému oleji vyhnout. A ohlídat nějakou certifikaci? Tedy že všechny polotovary vstupující do výroby obsahují jen a pouze nějaký cerifikovaný produkt? Ani náhodou! Navíc by to celé bylo proti smyslu použití palmového oleje, jako nejlevnějšího dostupného oleje. Chceš udělat něco pro planetu? Kupuj lokální produkty, tedy takové, které byly v největší možné míře vypěstovány, sklizeny a zpracovány co nejblíže tvému bydlišti - snadno se řekne, hůř udělá Chceš udělat něco pro sebe? Nauč se péct a vařit a připravuj si jídlo (a třeba i ty sušenky) sama a to ze základních surovin (žádné polotovary). Budeš alespoň vědět, co v tom je.

 
13.09.2016 13:10 Uživatel: Fella
Věk:  29
Téma: Certifikovaný palmový olej - jak zjistit jestli potravina byla z něj vyrobená?
Text uživatele: 

Tohle vše vím, i to, že mi to úplně nekácení nezaručí… jen když už mě chytne mlsná a nemám možnost koupit jinde, ráda bych alespoň toto… vím, že když toho budu žrát, zadělám si na infakrt a kde co. můj životní styl se neskládá  z polotovarů a kupovaných bábovek… jako lokální obchody se zdravou výživou či jiné podobného rázu jako VEGAN (ač se snaží)  mají též plné regály produktů s palmovým olejem. takže pomazánku si fakt radši vyrobím sama… a smutné je, že když si jde někdo kooupit směs oříšků, tak je v tom ten palmáč taky… aby ne. když balíček stojí např. 29Kč a to samé (i gramáží) bez palmáče 80, -… mám možnost mít své ořechy, ovoce, zeleninu. neptám se jen kvůli sobě. A psala jsem, že se snažím tomuto vyhýbat, tudíž mne nemusíš hned osočovat, že se mi něco nechce a útočit, což mi tak připadá Jako člověk, co se o to zajímá asi vím, kde co hledat (tohle jsem prostě přesně nenašla)  a zajímalo mě i toto, a protože žiju v domění (možná mylném), že většina lidí, nebo alespoň ti, co CHTĚJÍ, o palmáči vědí kde co, přišlo mi zbytečné tady dlouhosáhle rozepisovat a vysvětlovat bůhví co. TAKŽE ZNAČKA CERTIFIKOVANÉHO OLEJE JE JAKÁ? RSPO? NEBO TAK NĚJAK? ZDA SI JI KOUPIT ČI NE ZVÁŽÍ KAŽDÝ SÁM, I ORGANIZACE PRO OCHRANU PŘÍRODY ŘEKNOU, ŽE TO STOPROCENTNÍ NENÍ, ALE MYŠLENKA JE TAKOVÁ A MAKOVÁ. Taky by bylo fajn, kdyby v blízkosti mého bydliště byla prodejna potravin na váhu (mouka apod.)  bez obalů a neprodukovala odpad. ne jen jedna v ČR. Pokud mám mylné info a vyklubaly se další takové obchody, poučte mě, ráda se vzdělám Mikrotenovejch sáčků je taky dost a mluvím všeobecně, do supermarketu chodí nevalná většina lidí, že? A nikomu ani nedochází, že i ten igelitovej sáček něco stojí a je už započítaný v ceně potravin v onom supermarketu prodávaných.

Pro planetu dělám to, co je v mých silách a není to jen třídění odpadu, s kterým ještě dnes (13.09.2016) bohužel dost velký počet lidí má problém, protože popelnice na třídění maj 100metrů od baráku a ne metr od vchodových dvěří. Pokud popelnice k dispozici nemám, klidně to vozíme roztřídněné v autě a vyhodíme to tam, kde ty popelnice jsou. A když mám možnost nakoupit bez palmáče, udělám to taky, když ji nemám, tak toto… jak už jsem psala, to info nemám jen pro sebe, ale i pro lidi, co se o to začali aspoň trošku taky sami od sebe zajímat.

 
13.09.2016 13:54 Uživatel: Patrik Chrz
Věk:  46

Město:Praha

500-1000
Téma: Certifikovaný palmový olej - jak zjistit jestli potravina byla z něj vyrobená?
Text uživatele: 

Ale on ani ten certifikát vůbec nic nezaručí. Pokud jako (velko) podnikatel ucítím poptávku po něčem takovém, tak se tomu přízpůsobím a už mě i napadá jak. Vyčlením ze své firmy "Fujfujšpína" malou část (nazvu ji třeba "Superbio") a té odprodám část mých plantáží (stejný trik jako zvolil Babiš při získávání dotací na Čapí hnízdo). Nijak se mě to nedotkne, protože tu část, které prodám společnosti Superbio, získá společnost Fujfujšpína vykácením další částí lesa.
Společnost Superbio si na ty své plantáže zaplatí certifikát (však ona prales nevykácela) a pokud se bude potřebovat dále rozšířit (zvýší se poptávka po certifikovaném oleji), bude dokupovat další plantáže od Fujfujšpína (a ta bude nahrazovat prodanou část vykácením další části lesa) a to do té doby, dokud bude po certifikovaném oleji poptávka. Teoreticky není problém certifikovat většinu oleje na trhu.  

 
13.09.2016 14:06 Uživatel: Patrik Chrz
Věk:  46

Město:Praha

500-1000
Téma: Certifikovaný palmový olej - jak zjistit jestli potravina byla z něj vyrobená?
Text uživatele: 

Každopádně jestli chceš snít svůj sen o férovosti a pravdivosti certifikátů, hledej zkratku UTZ. Třeba Tchibo uvádí, že jinou kávu ani neprodává - což už samo o sobě znevěrohodňuje daný certifikát, když vezmeme v úvahu, kolik kávy musí Tchibo celosvětově prodat. Technicky to není možné u tak velkého objemu zaručit.

 
13.09.2016 16:39 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Certifikovaný palmový olej - jak zjistit jestli potravina byla z něj vyrobená?
Text uživatele: 

Tím by jsi ale vyřešila jen část problému. Palmový olej není přeci zdravý. Takže sice budeš mít certifikovaný olej, ale současně si budeš ničit zdraví?  

My palmáč už nekupujeme vůbec. V obchodě se díváme na složení a koupíme zboží od jiného výrobce nebo vůbec ne a koupíme něco zcela jiného.  

 
13.09.2016 16:50 Uživatel: Patrik Chrz
Věk:  46

Město:Praha

500-1000
Téma: Certifikovaný palmový olej - jak zjistit jestli potravina byla z něj vyrobená?
Text uživatele: 

V něčm musím Felle přiznat pravdu - velmi obtížně se zboží bez palmového oleje shání. A troufám si tvrdit, že ti, kdo ho ve složení neuvádějí tak bud úmyslně nebo neúmyslně lžou. Protože stačí, aby pro výrobu používali libovolný polotovar, nejčastěji jsou to různé polevy či náplně.  

 
14.09.2016 05:16 Uživatel: Fella
Věk:  29
Téma: Certifikovaný palmový olej - jak zjistit jestli potravina byla z něj vyrobená?
Text uživatele: 

Děkuji oběma za názory Také mívám pochybnosti u výrobků, kde to není vůbec uvedeno, zda je to opravdu pravda… např. jsem nedávno narazila na Emco… mají i stránky jak se snaží palmáč korigovat a v jakých jejich výrobcích palmáč je a není… těch s ním je ještě docela dost. tak to mi došlo, že se chtějí udržet na trhu a tak nabídnou alespoň část bez palmáče a zapochybovala jsem, zda ty, co uvadějí jako bez palmového oleje, jsou doopravdy bez něj, když ještě valná většina jejich produktů je s ním… vyrábět něco "zvlášť" jsou další náklady, chápu.

 
14.09.2016 05:27 Uživatel: Patrik Chrz
Věk:  46

Město:Praha

500-1000
Téma: Certifikovaný palmový olej - jak zjistit jestli potravina byla z něj vyrobená?
Text uživatele: 

Ono to bude nejspíše souviset s použitím těch polotovarů, jak jsem psal výše. Zkrátka výrobky, kde si vše dělají sami, palmový olej neobsahují, ale takové, kde používají polotovary (náplně, polevy) od třetích stran je obsahují. Sice to je třeba v naprosto minimálním množství, ale už to tam musí uvést.

 

Pamatuji si na článek nějakého výrobce zmrzlin, který uváděl, že hysterie kolem palmového oleje jim dělá velké vrásky na čele, protože některé suroviny (příchutě) se bez palmového oleje zkrátka sehnat nedají. Snaží si tak něco vyrábět sami, ale to velmi výrazně zdražuje výrobu.  

 
15.09.2016 18:08 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Certifikovaný palmový olej - jak zjistit jestli potravina byla z něj vyrobená?

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Certifikovaný palmový olej - jak zjistit jestli potravina byla z něj vyrobená?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny