Téma: Ježci - přehlížení sousedé s bodlinami. Buďme k nim více ohleduplní.

20.02.2014 15:32
Uživatel: Lucy
Věk:  23

Město: Město, Tobě sto, kapitánovi dvě stě

Clipboard01.jpg
1000-2000
Odpovědí na téma: 9
Text: 

Krásný jarní den všem,

už nějaký čas mám doma dva ježky africké bělobřiché a k těmto tvorečkům jsem velmi přilnula. Proto mě vždycky velmi mrzí, když vidím jejich "evropského bratrance" přejetého na silnici (stejně jako jakékoliv jiné zvíře) nebo čtu nějaký článek, kde se ježečkovi něco špatného přihodilo.

Proto už nějaký čas sleduji stránky zahraničních organisací a nemocnice pro divoká zvířata Tiggywinkles, která se specializuje hlavně na ježky a je v této oblasti světovým pracovištěm. Lidé, kteří zde pracují dnes a denně řeší desítky případů zraněných a nemocných zvířat. Bohužel většinu těchto zranění způsobí ten nepřizpůsobivý destruktivní lidský druh, který se rozpíná po zemi bez ohledu na přírodu a její obyvatelé. A často stačí tak málo, aby se zraněním předešlo…

    Už pár dní je teplo a je proto možné, že se ježci už probouzí z hibernace. Po tomto období bývají zesláblí a mohou být i méně obratní než obvykle - proto, prosím, dávejte pozor na silnicích, při sekání trávy, přerovnávání dřeva nebo spalování listí - tam všude mohou ježurové spát. Jejich přirozená obranná reakce na nebezpečí je stočit se do klubíčka, ne útěk.

Příště, než sekačkou zajedete pod keř nebo zapálíte hromadu listí nebo větví, věnujte, prosím, pár sekund času, ohněte se, podívejte pod větvě nebo tam aspoň šťouchnete nějaký klacek, aby jste se ujistili, že neupálíte nebo nerozsekáte nějakého ježečka za živa. Při řízení večer buďte pozorní - než srazit kance, to si každý dvakrát rozmyslí a udělá všechno proto, aby se mu vyhnul - jo, kapota je drahá, ale přes ježka jen přeskočí kola, tak se mnoho lidí ani nenamáhá.

     V Británii proběhl dotazník, ze kterého vyplynulo, že 25% dospěláků v životě nevidělo ježka. U nás jsou ježci a divoká zvířata obecně všem skoro ukradená a obávám se, že to číslo by bylo daleko vyšší. Důvodem může být i rapidní úbytek ježků - z výše zmíněných zdrojů jsem dnes ráno vyčetla, že ježčí populace ubývá stejně rychle jako tygří (velké šelmy obecně mají do 15 - 20 let v divočině vyhynout). Ježků je o něco víc (alespoň zatím), ale se zající jsou nejčastější oběti srážek s auty a všichni víme, že ještě před pár lety bylo zajíců na každém poli tucet a dnes nějakého zahlédnout je dost kumšt…

     A přitom jsou ježci obrovští pomocníci na zahradě - pojídají množství druhů hmyzu, měkkýšů, když najdou hnízdo nepohrdnou ani myšími holátky. A nevím jak vy, ale já se vždycky od srdce zasměji, když vidím ježka, jak se batolí po zahradě nebo se stočí do klubka a prská na celý svět.

     Na zahraničních stránkách je mnoho návodů a rad na krmení, domečky a jak přizpůsobit zahradu tak, aby tam bodlináči byli v bezpečí. Ve své podtsatě to není nic složitého - stačí nechávat pod plotem mezeru alespoň 5-10cm nebo naopak dolní oka pletiv nějak zatarasit, aby se v nich ježek nemohl zaseknout, zahradní jezírka by měla mít nějaký výlez nebo ostrůvek, kam by se zvířátko mohlo vyškrábat, aby ho pak člověk mohl dát do bezpečí, vysokou trávu a prostory pod keři před sekáním zkontrolovat, stejně jako hromady listí nebo větví před zapálením. A naopak, pokud ulijete nějaký suchý dutý špalek nebo necháte pár lístků v nějakém klidnějším koutku zahrady, brzy se vám tam nějaký bodlináč nastěhuje a třeba vás poctí rodinou ježečků. Pokud chcete a můžete ježky i přikrmit (na jaře a na podzim je to vhodné) - stačí dát na mističku jakékoliv krmení pro kočky (ne mléko a rohlíky - mohou způsobit zdravotní potíže) a vedle vodu (dá se to přiklopit nějakou bedýnkou, do které proříznete díru tak, aby neprolezla kočka, ale ježek ano).

   Jsou to drobnosti, ale dokáží výrazně ovlivnit kvalitu života a udělat rozdíl mezi životem a smrtí ježka a případně mláďat, která jsou na něm závislá. Moc mě potěšil taťka, když  na podzim dělal nový plot. Šla jsem mu pomoci a než jsem k plotu došla, říkám mu, jestli bychom mohli plot dát kus nad zem, aby pod ním mohli prolézt ježci a, k mé radosti, taťka škvíru už předtím udělal a že se mě prý chtěl zeptat, jestli to bude stačit… Listí jsme letos hrabali pozdě a několik "podezřelých" hromádek jsme nechali ležet (ježek probuzený z hibernace už nemusí znovu zazimovat a nemá pak šanci přežít).

    A pokud ježka někde potkáte, tiše stůjte a kochejte se, on si půjde svojí cestou a bude vám vděčný za prostor, který jste mu poskytli. Většinou naší pomoc nepotřebují - pokud nejsou viditelně zranění nebo je nepotkáme někde ležet nebo zmateně pobíhat ve dne. Obvykle si vás ježek nebude všímat nebo se přilepí k zemi a naježí bodliny případně úplně stočí do klubka a začne výhrůžně "syčet" - to je zdravý ježek, naštvaný, že mu kvůli vám utíkají hmyzáci alt Pokud je v nevhodném prostředí, lze ho vzít do rukavic nebo na lopatu a odnést na bezpečnější místo

    Budu moc ráda, pokud si aspoň pár lidí přečte můj mega příspěvek a alespoň něco z toho si vezme k srdci a rozšíří to mezi známé. Doufám, že se nám podaří vytvořit pro ježky přátelské prostředí a úpadek jejich populace se zastaví a i naše děti a vnoučata se budou moci těšit z těchto tvorečků jinde než v Zoo (ano, už i v zoo jsou - i ježci afričtí i naše tuzemské dva druhy).

,

     Socha ježka západního v rámci osvětové akce v Británii alt

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2444x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Ježci - přehlížení sousedé s bodlinami. Buďme, prosím, ohleduplní
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
20.02.2014 19:43 Uživatel: Listicka
1553340406_liska_s_kytickou.jpg
3000-4000
Téma: Ježci - přehlížení sousedé s bodlinami. Buďme k nim více ohleduplní.
Text uživatele: 

Lucy, nam zacal vloni v lete pri grilovani pochodovat prevraceny kbelik. Obavali jsme se nejakeho tchore, ale nakonec vypochodoval jezura, ktereho jsme ocividne vyrusili ze spanku. Nekolik dalsich dni dostaval zradlo a vodu ale pak zmizel. V prirode si nasel jiste spoustu dobrot. Mame ´na dvore hromadu dreva, tak si myslime, ze bydli tam.

 
21.02.2014 01:45 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Ježci - přehlížení sousedé s bodlinami. Buďme k nim více ohleduplní.
Text uživatele: 

Lucy, moc pěkný článekalt

Musím říct, že u  nás je zatím ježků hodně a… to je důležité. naštěstí vidět některého sraženého je u nás opravdu vzácná výjimka.

 

Už jsem tu o "našich" ježcích psala, tak to nebudu moc rozepisovatalt. Zrovna jeden byvakuje u nás na verandě v "ježčím domku.

Odchytla jsem ho jak začala lehce zima kašlajícího pod našimi tůjemi. Tam nám často ježci chodí. Šoupla jsem ho do ježčího domku a přesunula do tepla na verandu, protože evidentně nezazimoval a kromě toho kašle, byl docela malý.

Musím říct, že krásně přibral zhruba 1,5 kila a je z něj pěknej kousekalt. Až bude trvale teplo, tak přesunu domek zase ven a otevřu mu dvířka, aby mohl jít kam bude chtít.

 

Loni nám takhle ježek z předchozího roku přivedl svoje "miminka" a dokud nevyrostla, držela se téměř pořád v domku.

No a jinak taky nám jeden ježek zimoval loni u slepic v kbelíku se slepičincemalt. Vůbec nám není jasné jak si do toho kbelíku vylezl, ale prostě tam byl a chrněl, asi to pěkně hřáloalt.

,

 
21.02.2014 08:49 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Ježci - přehlížení sousedé s bodlinami. Buďme k nim více ohleduplní.
Text uživatele: 

Chceš říct, že ježek se spokojeně dělí o jednu misku s kočkou? To je ale úžasné!  

 
21.02.2014 15:12 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Ježci - přehlížení sousedé s bodlinami. Buďme k nim více ohleduplní.
Text uživatele: 

No po pravdě tenhle ježek se s ní dělí a rád, ale ona moc nealt. Resp. jí dělení nevadí, ale bojí se. Tohle je vzádná chvíle kdy Šmudla přijde k misce dřív a ježek po ní, tak pak spolu jedí než si toho Šmudla všimne a odejde.

 

Jinak tedy běžně zase tak moc otrkaní naši ježci nejsou, obvykle neutíkají ani se nestáčí do klubíčka, ale strnou a čekají až ustane pohyb a pak v klidu baští i před námi. Tenhle je ten náš předloňský, když loni přivedl miminka a ten se nijak zvlášť nebojí.

Celkem si se mnou dost užil v tom předchozím roce. Jezdili jsme na veterinu, dávala jsem mu léky stříkačkou, každý den vážila atd. , protože to s ním na začátku vypadalo hodně zle.

Instinkty pořád má, ale vůči mě je poměrně v klidu.

 
21.02.2014 17:50 Uživatel: Lucy
Věk:  23

Město:Město, Tobě sto, kapitánovi dvě stě

Clipboard01.jpg
1000-2000
Téma: Ježci - přehlížení sousedé s bodlinami. Buďme k nim více ohleduplní.
Text uživatele: 

Teď jsem se nasmála, Veselko

Oni ty svoje bodliny dovedou nasoukat do neskutečných míst. Mně se takhle v létě ztratil Bodlina, obrátila jsem byt vzhůru nohama a ježek nebyl. Tak jsem rezignovala stím, že je někde za skříní a v noci uspořádám lov na ježka. A když jsem dělala oběd, jdu něco vyhodit a ejhle, ježek! Dodnes nechápu, jak se tam dostal.

   To jsem moc ráda, že o ně takhle pečuješ a vezmeš je i k vetovi. Nejen, že potřebují odčervit a odblešit, je to lepší i kvůli člověku. Škola nám přidělila grant na výzkum ježků jako zdroje chorob přenosných na lidi, tak se tím budeme do podzimu zabývat a pak jsem sem chtěla napsat něco o zazimovávání ježků doma. Každopaádně si myslím, že pokud člověk dodržuje základní hygienické návyky, nic mu nehrozí a Ty jsi toho důkazem

    Včera jsem pročítala brožurku, jak postavit ježkům domek a tam psali, že pokud je domek útulný může jeho výrobce paní ježková poctit svou rodinkou, kterou přivede na svět právě v jeho výtvoru - takže se Ti domek asi nadmíru povedl a já Ti gratuluji

     Nám se ježurové ze zahrady na chatě před lety odstěhovali protože jsme opravili plot a taťka vysekal spoustu keřů a opravil zídky - prostě zahradu pro lidské oko výrazně zkulturnil, ale ježkům se až tak moc zřejmě nezamlouvá. Takže jsme teď začali zdvižením plotů a já mám v plánu vytvořit několik míst, kam by mohl ježek bodliny složit, aby nám tam zase v létě dupali a funěli pod okny

   To je stejně sranda - takoví malí tvorečkové a i kočku si pdomaní Ti moji bodlináči sice taky prskají hned, jak se jim něco nezdá, ale kluci potkanští jim na to kašlou a za bodliny je tahají a zjevně maji srandu z toho, jak se ježci naparují, tak je musím hlídat, aby se k sobě nedostávali.

 
22.02.2014 01:49 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Ježci - přehlížení sousedé s bodlinami. Buďme k nim více ohleduplní.
Text uživatele: 

Máš pravdu je s nimi legrace a prostě já se ráda dívám na spokojená zvířata. V tom koši mě ten Tvůj taky moc pobavil.

S těmi nemocemi nevím, zatím jsem s tím neměla jediný problém. Žijeme si tady všichni společně celkem v pohodě.

Jasně, že když přijdou z venku, tak je musím odblešit. Na odčervení používám většinou pastu co dávám i kočkám - podle váhy.

 

Ten prďola co bydlí na verandě v domku je trochu exot oproti ostatním. Narozdíl od jiných tenhle je stále bojácný, ale teď je velmi spokojený.

Normálně mají v domku budku na bydlení, noviny na zemi a v budce seno a vyhovuje jim to, ale tenhle vždy jak jsem šla kolem a baštil, šup do budky. Tak jsem mu dala další noviny jakoby přes něj po celém domku a od té doby je úplně v pohodě. Vesele si pod nimi chodí a už je mu všechno šumák.

 
09.05.2014 02:56 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Ježci - přehlížení sousedé s bodlinami. Buďme k nim více ohleduplní.
Text uživatele: 

Když je tu znovu "otevřeno" tohle staronové téma, tak musím říct, že v ježčím domku před měsícem a něco přibyl malinkatý ježek.

Ten původní je pěknej kusanec, váží okolo 3 kil. Spolunájemník je ještě malý, má něco do kila, ale pomalinku roste.

 

Dost jsem se bála jak ho ten velký vezme, ale zdá se, že je vše ok.

Prcek se nijak zvlášť nebojí a pořád se k tomu velkému tiskne. Nevím jestli to velkému vadí či nikoliv, ale v každém případě od té doby na mě syčí, když je kontroluji.

 

Původně jsem chtěla velkého už vypustit, ale s tím mrňousem, ještě počkám.

 
21.02.2014 10:52 Uživatel: Pavla
Věk:  66
pavla.gif
4000-5000
Téma: Ježci - přehlížení sousedé s bodlinami. Buďme k nim více ohleduplní.
Text uživatele: 

 

HALÓ, ŘIDIČI, jezděte prosím opatrně v této roční době.

My jsme se už narodili a zkoumáme ten krásný a pro nás velikánský svět.

Běháme po lese, v loukách i přes silnice.

Vy mne přece nechcete přejet, že ne?

Podívejte se, jak jsem pěkný. Prosím, dávejte pozor.

Ať na nás hodně lidí myslí. DĚKUJEME.

 

http://www.youtube.com/watch?v=RrlKQkt8KR4

 
08.05.2014 18:33 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Ježci - přehlížení sousedé s bodlinami. Buďme k nim více ohleduplní.
Text uživatele: 

alt

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Ježci - přehlížení sousedé s bodlinami. Buďme k nim více ohleduplní.
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 2
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 2 témata
Počet témat celkem: 16219
Počet odpovědí celkem: 173744
Počet registrovaných: 4887 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: Neoprávněná třídní důtka
Nejkomentovanější za 7 dní: Neoprávněná třídní důtka
Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny