Téma: Koupě chaty do 400.000 Kč s WC a kanalizací nebo septikem - lze něco sehnat za tu cenu?
Uživatel: chatar
Věk: 32
Město: Ostrava
Chtěl bych si pořídit chatu, abych mohl vypadnout z Ovy někam do přírody a mám na to vyhrazených cca 400 000. Stačila by mi nějaká malá chatka v přírodě.
Je možné v této cenové relaci sehnat chatu se septikem, připadně s napojením na kanalizaci? Jde mi o to, aby tam nebylo suché WC, případně chemické.
A další dotaz, na co všechno bych si měl dát pozor, abych nenaletěl nějakému realitnímu agentovi - jsem v této oblasti úplně nezkušený?
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 2521x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Za 400.000 Kč menší chata se zahrádkou a s kanalizací či septikem bez problémů.
Záleží hodně i na lokalitě, ale za tu cenu se dá něco určitě sehnat.
Věk: 32
Uvažuju buď někde v Jeseníkách bo Beskydách. Jak doporučujete začít s koupí chatky?
Děkuji za odpovědi.
Tak podívat se někde na netu v jakých cenových relacích se chatky v Jeseníkách nebo Beskydech vůbec prodávají To si myslím, že zrovna v těchto oblastech budou hodně žádané a ceny budou o to vyšší. To je tedy posun - od obecné otázky na chatku někde v přírodě jsou to najednou žádané lokality.
Kavenko, jestli to nebude tím, že dotaz je spojen s následnou reklamou na realitní stránky od Pavly I. Blíží se zima a útlum. Tos neviděla to ródeo a finty, když jsme kupovali napřímo, bez realitky. Prodejce byl z těch manévrů na mrtvici. Dokonce i po prodeji ještě volali že mají kupce a to už inzerát nikde nevisel.
Na tvem miste bych zacla studovanim nabidek realit. Pak si vyber nejake objekty a obhlidni je treba v ramci nejakeho vyletu, klidne si domluv schuzku s majiteli (uprednostnovala bych koupi od soukromnika). Trochu si udelas obrazek, co se nabizi, za jakou cenu a jake ty sam mas pozadavky.
Zjisti si kvalitu strechy, izolace podlahy, kvalitu oken a hlavne jake je tam topeni a jestli je tam pitna voda. Urcite se neobejdes bez nejakych oprav, ale nemusis resit hned ty nejdrazsi.
Znami koupili bezvadny domek na vesnici s vnitrnim bazenem a krbem, ale az po koupi jim doslo, ze tam maji na vytapeni patroveho domu jenom ten krb a topeni zadne. Takze je cekaly okamzite investice a bazen, ktery je na prvni pohled oslnil, se stal jenom zroutem penez.
Zcela rozhodující je cena pozemku, v některých lokalitách za 400 000 Kč nenajdeš ani pozemek. Problém je v tom, že zasíťovaný pozemek (elektřina, voda, kanalizace) bude chtít každý prodat jako stavební a pokud to alespoň trochu (územním plánem, rozměrem) umožňuje postavení rodinného domu, tak ti na to 400 000 Kč stačit nebude.
Varianta B je pozemek pronajatý (většinou obecní) s nějakou chatkou na něm, typicky zahrádkářská kolonie / chatová osada. Otázkou je, jestli to je to, co hledáš, tam totiž často moc klidu najít nemusíš, obvykle se tam špatně parkuje (jednotlivé chatky jsou namačkané jedna na druhou) a toho klidu tam moc nebývá (hodně často tak každý něco kutí, seká, štípe, řeže, … ).
Pak záleží na tom, jestli chceš fakt jen letní chatku, nebo něco celoročně obyvatelné.
Věk: 47
Zdravím, s přítelem máme hodně dobré zkušenosti přes eurobydleni. Sehnali jsme takhle rodinný dům : -) a to řekněme levně i přesto, že se jednalo o realitku. Nevím co konkrétně hledáš, ale realitní makléř nám vše podrobně vysvětlil a dokonce dohodil i výhodnou hypotéku. Je to o možná o tom na koho narazíš? Každopádně za prohlídku vybrané chaty a podané informace nic nedáš. Hodně štěstí! Pavla I.
Věk: 50
Město:Praha
Zcela souhlasím s Patrikem.
Na co si dát pozor - samozřejmě na stav chaty. Stav střechy, krovu, celkově dřevěných částí. Stav elektroinstalace. Prověřit, jestli nejde o zátopovou oblast. Vyřešit vodu - tedy jestli je v dosahu obecní vodovod, nebo jestli má chata studnu, jestli vysychá nebo ne (ale v tomto ti mohou zalhat) - jestli jde o pitnou vodu nebo by sis pitnou vozil. Prověřit přístupovou cestu - komu patří, jestli je obecní nebo jestli bys musel přes soukromé pozemky. Kdybys kupoval někde se sousedy, trochu zjistit, co jsou zač, udělat si okolo třeba procházku i večer - kamarád musel prodat chalupu, protože si ve vedlejším objektu zřídili výčep a měl tam ožralé celý víkend od rána do večera a krom toho nablito a pod.
Píšeš o obavách z realitních makléřů - při koupi přímo od majitele tě ten majitel může napálit stejně snadno - dokonce je zde riziko ještě větší, protože k možnosti úmyslného podvodu se přidává riziko chyby z nezkušenosti, neznalosti. Pokud budeš kupovat bez realitky, stejně doporučuji si nechat udělat kontrolní odhad. V případě realitky je větší pravděpodobnost, že nemovitost bude prodávána za reálnou tržní cenu, při koupi rovnou od majitele se můžeš setkat jak s tím, že nemovitost bude podhodnocená, tak naopak předražená. Ať už s realitkou nebo bez určitě nespoléhej na nějaké vzory smluv odněkud z netu a nech si udělat smlouvu od právníka (přičemž kvalitnější realitky mají právní servis v ceně, postarají se o zápisy do katastru, poradí se zdaněním a pod.).
A samozřejmě by sis měl i v katastru ověřit, jestli nemovitost opravdu patří tomu kdo ji prodává a jestli odpovídá listu vlastnictví. Opět věc, o kterou se stará realitka, když je to řešeno přes ni - přičemž se o to stará než nemovitost nabídne na trh.
Vím to, protože mám realiťáka v rodině. A s nějakými nezkolaudovanými nebo nezaevidovanými stavbami (což se může stát třeba chybou při dědickém řízení) může být pak docela tahanice a hlavně když se na to nepřijde včas, může pak být napadnutelná kupní smlouva.
A ještě co se těch realitek týče, pokud budeš bazírovat a koupi bez realitky zůžíš si tím výběr. Není málo lidí, co nestojí o to, se o koupi starat a stále někam jezdit kvůli prohlídkám a rádi nemovitost nabídnou přes realitku - realitka ale pokud může, usiluje o exkluzivní smlouvu, která spočívá v tom, že po nějaký čas může nemovitost prodat jen ona a nikdo jiný - ani majitel. I kdyby si majitel sám našel kupce, dotahovala by právní a úřední věci realitka a brala provizi. Když budeš trvat na chatě bez realitky, zbude ti z nabídky jen nějaké procento a rozhodně to nebude většina.