Téma: Jakou barvou vymalovat byt - tipy, rady, doporučení a zkušenosti

22.06.2014 08:56
Uživatel: Baba Jaga
Věk:  31
100-500
Odpovědí na téma: 10
Text: 

Ahojte,

 

plánuji malování bytu…

  1. Chtěla bych kombinaci několika barev, ale co je lepší - koupit už přímo "namíchanou" barvu, nebo koupit klasický primalex a tónovací barvou si ji umíchat…?  

 

2.   A potom - jedna strana bytu má popraskanou omítku (ve všech místnostech). Když ji klasicky oškřábu, co je pak nejvhodnější "vrstva" před novou samotnou barvou?  

 

3.  A poslední otázka - koupelna mi popraskala naprosto celá (je to miniaturní místnost, kde jsem i kvůli připojení pračky, která musí stát v kuchyni, musela zrušit i dveře…je tam jen závěs, tudíž stálý vzduch…), myslím, že je barva speciálně na takovéto prostory a tady as nebyla použita, ale je možné do takovéto místnosti dávat vůbec barvu (myslím tím, zda barva v takovémto prostředí nebude vytvářet mapy z vlhka nebo tak něco… alt )

Doufám, že mou otázku nějak pochopíte, netuším jak se čemu správně říká alt

 

Předem díky za nápady

 

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 4109x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Budu malovat byt - jaké barvy vybrat?
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
22.06.2014 14:05 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Jakou barvou vymalovat byt - tipy, rady, doporučení a zkušenosti
Text uživatele: 

Ahoj, zřejmě firma nepřichází do úvahy, takže vlastními silami, aby výsledek skutečně stál za to:

Na malování si rozhodně kup již míchanou barvu, odstín bude přesně takový jaký chceš a kdyby Ti náhodou nevyšlo množství nebo byla později potřeba nějaká oprava, snadno ji dokoupíš.

 

Jestli obyčejný Primalex nebo nějakou "hobby značku" toho kterého marketu, je úplně jedno. Pokud chceš opravdu kvalitní barvu kup si Dulux nebo ev. Jupol, ten je takový dobrý kvalitní střed.

Barvu doporučuji neředit, ev. přiředit jen minimálně dle návodu výrobce a koupit si k tomu váleček s krátkým vlasem ne berana, ten je na vodičku. Perfektní váleček na neředěnou barvu má dulux, je s ním radost dělat.

 

K těm stěnám, záleží na tom jak moc podstatné ty praskliny jsou, jestli jsou to vlásenky sem tam dirky nebo rozsáhlé poškození stěn. V případě rozsáhlého poškození Ti postup popisovat nebudu, myslím, že to už by bylo pro Tebe příliš náročné.

Na vlásenky a menší poškození - špachtlí oškrábej co jde, abys nikde neměla žádný volný kousek který by mohl odpadnout. Kup si šlehaný sádrový tmel a poškození oprav. Když to uděláš šikovně, nemusíš brousit a bude to k nerozeznání. Větší, resp. hlubší plochu musíš udělat vždy na víckrát.

Profi postup je trošku jiný, ale Tobě by tohle mělo stačit.

 

Až budeš mít vše opraveno, skutečně doporučuji, abys použila penetraci, nejlépe podle výrobce malby.

Zajistí Ti to stejnou nasákavost a kryvost barvy. Opravdu doporučuji nepodceňovat.

Po zpenetrování místnosti vyválečkuj a máš hotovo.

 

K barvám, je to jen estetika, takže je to samozřejmě pouze na Tobě jak si to uděláš, ale z praxe doporučuji - vždy kombinovat barvy tak, aby výrazná barva nepřevažovala, ale byla jen jakousi dominantou té které místnosti.

Pokud jde o světlejší tóny, i u nich je lépe volit alespoň jednu stěnu bílou.

Kombinovat max. 3 barvy vč. bílé. Bílá vždy rozzáří.

Samozřejmě se dá kombinovat i více, ale to už opravdu musí mít člověk cit pro to co se do které místnosti hodí.

 

Strop si vždy dej bílý a rozhodně doporučuji opticky oddělit od stěn cca 5-25 cm podle výšky stropu a dalších souvislostí v místnosti, bílou linkou na stěně pod stropem, tedy jakoby strop přetáhnout na stěnu. Opticky to dělá divy.

Ztratí se tak veškeré nerovnosti v přechodu mezi stěnou a stropem, místnost nebude působit "krabiciozně". Vysoké místnosti to opticky zmenší, nízké prodlouží. Perfektní efekt to dělá u zkosených stropů, ale týká se to všech, protože rovný strop neexistuje.

 

Na oddělující linku se používá malířská páska, dobrá je "třídenní".

Dobré je si "šlehnout" linku a podle té jet, o kousek výše si nalepit pásku, bude tak rovná. Šlehačku koupíš v běžných stavebninách.

 

První maluješ strop 1-2 vrstvy, s kvalitními barvami přetáhneš na stěny o kus níž pod zamýšlenou linkou. Necháš uschnout, nalepíš pásku a vymaluješ stěny 1-2 vrstvy. Necháš přiměřeně uschnout, sundáš tahem, ne trhem pásky a je hotovo.

 

 
22.06.2014 14:07 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Jakou barvou vymalovat byt - tipy, rady, doporučení a zkušenosti
Text uživatele: 

Pokud jde o koupelnu, tam to záleží na posouzení celkového stavu místnosti. Samozřejmě existují speciální nátěry do vlhkých prostorů. Ale jak už jsem napsala, záleží nejvíc na té místnosti co je pro ni vhodné, čili posoudit konkrétně.

 

Osobně bych ji vyarmovala lepidlem a perlinkou (samozřejmě po důkladném oškrábání), což by dle mého bylo vůbec ideální i na ty ostatní popraskané stěny, ale jak už jsem psala, nemyslím si, že tenhle postup bys dala.

Následně penetrace a vhodná barva.

 
22.06.2014 15:48 Uživatel: Baba Jaga
Věk:  31
100-500
Téma: Jakou barvou vymalovat byt - tipy, rady, doporučení a zkušenosti
Text uživatele: 

Veselko děkuji moc!!!

 

Většinu jsem si tak nějak myslela, dneska jsem zvažovala, že koupelnu budu muset jen nějak zachránit a udržet…a víc extra neřešit, si neumím představit, jak bych tam lezla po stěnách, když se tam štafle nevlezou…a hlavně, když se mi motá hlava aj na židli . z toho důvodu bych ráda vynechala aj stropy. i když v pokoji už taky začaly praskat, ale dnes mi došlo, že to už by byl spíš hazard než touha mít to pěkné… … ale ten zbytek díky.  

Jen se zeptám asi absolutně blbě, ale co znamená ta "penetrace"? Jsem už malovala několikrát, dokonce už i jednou tento pokoj. ale to jsem určitě nedělala (nebo nevím, že se tomu tak říká )

 
22.06.2014 16:27 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Jakou barvou vymalovat byt - tipy, rady, doporučení a zkušenosti
Text uživatele: 

Nejspíš si to nedělala, protože většina lidí penetrační nátěr považuje za zbytečnost, která jen zdražuje malování a tak se o něm zase tak moc nemluví.

Je pravda, že někdy není úplně třeba. Nicméně to se dá říct spíš o prostorech které jsou celkově v pořádku a pouze se "obnovuje" stejná malba apod.

 

My například někdy nepenetrujeme (pouze tedy na výslovné přání zákazníka), když zhodnotíme podklad jako solidní a víme, že to bude ok, většinou pak, ale pro jistotu stříkáme.

 

Penetrace vhodná z několika důvodů. Primárně sjednocuje podklad, zlepšuje přilnavost a snižuje nasákavost. To má za následek, že např. nejsou rozdíly v kvalitě výsledné barvy, plocha není flekatá, nespotřebovává se více barvy než je třeba a je například významným pomocníkem při překrývání výrazných barev.

 

Je to tekutá řidší emulze, která nanáší stejně jako malba, řekněme jako takový první nátěr.

 

Samozřejmě to můžeš udělat prostě tak, že vezmeš jakoukouliv barvu a nějak vymaluješ, ale prostě z mého pohledu je to škoda peněz a práce, protože výsledek nikdy nebude takový jaký by mohl a dle mého měl být.

 

 

 
22.06.2014 17:03 Uživatel: Baba Jaga
Věk:  31
100-500
Téma: Jakou barvou vymalovat byt - tipy, rady, doporučení a zkušenosti
Text uživatele: 

ok, a tam je jedno, který se použije? Jsem teď koukala na nabídku v netu a je jich nějak moc druhů

 
22.06.2014 20:24 Uživatel: Pluto
1482619599_pluto13.gif
7000-8000
Téma: Jakou barvou vymalovat byt - tipy, rady, doporučení a zkušenosti
Text uživatele: 

My jsme malovali o víkendu a použili Primalex, který jsem ředil trochou vody. Maloval jsem stěny jenom jednou. Kuchyň, předsíň a koupelnu na bílo. Obývák jsme malovali taky na bílo, ale stěnu, kde je sezení a přilehlou stěnu jsem vymaloval žlutou barvou. Koupil jsem, v obchodě Teta žlutou tónovací barvu a vmíchal do Primalexu. Protože máme modré sezení, tak to velmi dobře vypadá. Měli jsme popraskané rohy, hlavně v obýváku, které jsme před malováním zatmelili akrylátovým, trvale pružným a zatíratelným tmelem. Tuba do vytlačovacího přípravku stála asi 36, - Kč.

 
22.06.2014 22:31 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Jakou barvou vymalovat byt - tipy, rady, doporučení a zkušenosti
Text uživatele: 

Přidávám ukázku z jednoho malování, kdy kontrastní šedá může vypadat velmi pěkně a zároveň jak linka u stropu může opticky podstatně zmenšit rozdíl ve výškách při sešikmeném stropu.

Tady tedy není šedá malba, ale dekorativní omítka. Barva bílá Jupol, oproti primalexu je mnohem jasnější a sametovější.

Akorát jsem bohužel nevyfotila celou místnost, což mě zrovna tady hodně mrzí.

alt, alt, alt

 
26.06.2014 22:40 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Jakou barvou vymalovat byt - tipy, rady, doporučení a zkušenosti
 
28.06.2014 07:44 Uživatel: Baba Jaga
Věk:  31
100-500
Téma: Jakou barvou vymalovat byt - tipy, rady, doporučení a zkušenosti
Text uživatele: 

Děkuji  

 

 
22.03.2015 22:20 Uživatel: Monča.H
Věk:  34
Téma: Jakou barvou vymalovat byt - tipy, rady, doporučení a zkušenosti
Text uživatele: 

Dobrý den, musím říct že barva může mít opravdu velký vliv na psychiku člověka, mi jsme pro náš dům zvolili lehce zelenou,  http://www.seart.cz/barvy-interieru-jejich-vliv-na-cloveka-a-19.html tady jsme se dočetli že má antistresové účinky což jistě každý ocení, věřím že článek vám ve výběru barvy pomůže.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Jakou barvou vymalovat byt - tipy, rady, doporučení a zkušenosti
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 0
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 0 témat
Počet témat celkem: 16264
Počet odpovědí celkem: 173870
Počet registrovaných: 4898 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: VZTAH S PARTNEREM JE HOTOVÉ PEKLO
Nejkomentovanější za 7 dní: VZTAH S PARTNEREM JE HOTOVÉ PEKLO
Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny