Téma: Jak nevychovat ortorektičku

03.04.2020 06:43
Uživatel: B.
Věk:  33
0-100
Odpovědí na téma: 3
Text:  Už delší dobu si všímám, že moje čtyřletá dcera začíná skoro až úzkostně preferovat zdravá jídla. Možná si říkáte, že to je sen každé matky, ale začíná mi připadat, že už je to jakési nezdravé. Při každém jídle, u kterého to zatím neví, se ptá, jestli je zdravé nebo nezdravé, a dnes (03.04.2020) u snídaně, když jsem jí ke skyru dala piškoty, se na mě vyčítavě podívala, že piškoty jsou přece nezdravé. Řekla jsem jí, že to nevadí, že maličko nezdravého tělíčku neuškodí, načež mi zoufalé odpověděla: "Víš, jaký mám pocit? Že to nezdravé jídlo se těší na to, až mi udělá v bříšku špatně." Trošku mě to zarazilo, to jsem vůbec nečekala, a řekla jsem jí: "No, tak to musíme nějak pořešit, protože takovej pocit Ti určitě ubližuje víc než troška nezdravého jídla." Snídani nedojedla s tím, že se jí chce plakat. Teď nad tím přemýšlím, jak její vztah k jídlu, zdravému a nezdravému, dostat do nějakých rozumných kolejí. Sama děti ke zdravému stravování vědu a jím vesměs zdravě, ale spíš racionálně než takové to "zdravě za každou cenu". Nějaký nápad, jak v tom dcerku hodit do pohody a dát jejímu zdravému stravování zdravou míru?
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
03.04.2020 07:02 Uživatel: B.
Věk:  33
0-100
Téma: Jak nevychovat ortorektičku
Text uživatele: Ještě bych teda dodala, že to není tak, že bych dětem nějaké potraviny démonizovala jako nezdravé, mluvíme spíš celkově o tom jak zdravě jíst, o tom, že často záleží na množství, spíš to bereme na pohodu a určitě u nás není strava hlavní téma dne, proto mě ta úzkost z nezdravého u dcery tak překvapila a zarazila.
 
03.04.2020 13:04 Uživatel: Patrik Chrz
Věk:  46

Město:Praha

500-1000
Téma: Jak nevychovat ortorektičku
Text uživatele: 

Naučil bych jí základní poučku: Jez střídmě z bohatého stolu. Na rozdíl od různých módních vln (bez masa, bez cukru, bez tuku, bez lepku, bez laktózy, bez tepelné úpravy, … ), které přicházejí a odcházejí, je tohle staletí platné moudro platné stále a nehrozí krom psychyckých poruch ještě poruchy fyzické - odvápnění kostí, cukrovka, atd, které mohou nastat, pokud se cíleně z potravy vyloučí nějaká část.  

 

Sám se tím snažím řídit, i když, samozřejmě, někdy poruším první polovinu, někdy druhou, někdy obě : ).

 

Vysvětlit jí, že příliš jednotvárná strava je nakonec vždy nezdravá i když se skládá jen ze samých zdravých věcí. A že názor na to, že nějaká potravina je zdravá se s časem vyjíví (třeba ještě nedávno bylo jíst vajíčka na úrovni pokusu o sebevraždu a dnes (03.04.2020) jsou (v omezené míře) doporučována).

 

Sice je pravda, že jíme, abychom žili a ne obráceně, ale jídlo nemusí být "nepřítel". Proč by se člověk nemohl těšit, že si dá to nebo ono. Třeba u mne je jídlo a pití jeden z důvodů, proč cestuji. Rád ochutnávám, dávám si rád jídla, které bych si tady nedal, rád objevuji nové chutě.

 
04.04.2020 01:05 Uživatel: Koronavirus
Věk:  15
Téma: Jak nevychovat ortorektičku
Text uživatele: 

V první řadě bych se zeptal a zjistil, odkud to má. Z nějaké instituce? Od kamarádek? Od přibuzného? V tomto věku jsou děti černobílé, a berou to doslova. Mnoho "politických" pracovníků toho zneužívá.

 

Nedávno tu byl příběh, jak děti vyčítaly rodičům, že jedí maso a ubližují zvířátkám, a že by se mělo jíst jenom vegansky. A byli naočkování veganskou aktivistkou coby učitelkou v mateřské školce. Viz třeba zde:

 

https://magazin.aktualne.cz/ucitelka-nechtela-pred-zaky-mlcet-o-svem-veganstvi-rodice-si/r~9e434218aab111e8b295ac1f6b220ee8/

 

Já bych nemířil v prvním případě na vaši dceru, která plní rozkazy přírody, a nechává se vést dospělými. Pokud se takto chová, má to zcela nepochybně příčinu v nějaké dospělé osobě. Tam bych začal namísto strachu, co dělá vaše dcerka.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Jak nevychovat ortorektičku
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 1
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 1 Téma
Počet témat celkem: 16546
Počet odpovědí celkem: 176007
Počet registrovaných: 5178 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: Zlomená noha

Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny