Téma: Spořící účet - výhody, nevýhody, názory, diskuze
Uživatel: Fella
Věk: 29
Zdravíčko.
Uvažuji o spořícím účtu, jaký máte názor např. na toto nastavení? Jde konktértně o spořící účet České spořitelny. A pokud bych se rozhodla změnit banku, víte i o jiné, která nabízí takové či výhodnější podmínky spořícího účtu? Už se tu před pár lety řešilo do jaké banky "utéct" např. Fio banka či jiné, jelikož Spořka chce nemalé peníze měsíčně jen za vedení účtu. Jen mám trochu obavy, aby za chvilku banka, do které přejdu, nechtěla něco podobného nebo stejně vysoké poplatky zase jinde. Mají sice hezkou reklamu, ale každá banka se nějak živit musí. a když má na reklamu, kde na ní ty peníze pořád bere? Takže díky za názory, tipy, rady jak na spořící účet i banku.
Tady je ten příklad spořícího účtu:
Spoření České spořitelny
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 4382x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Věk: 29
PS: proč mi nejde vložit celý zkopírovaný text, prosím? Není to dlouhé. Děkuji.
Text mi můžete poslat do emailu třeba formou Word souboru a to na email info@zbynekmlcoch.cz.
Otázkou je, jestli by nemělo být více neutrální a nezmiňovat konkrétní banku (tím spíš mi to vadí, že Česká spořitelna, a. s. je předražená zahraniční firma /ne česká! / a honosí se v reklamách bohatou historií v ČR, se kterou nový majitel nemá vůbec nic společného a jen z toho profituje).
Avatárku - ČS nemusí být vůbec předražená. Jen si člověk musí vybrat ten správný produkt .
Já vůbec nechápu, jak lidi nadávají na banky, mně strkají peníze horem dolem. Jen na tzv. vracecích kreditkách dostanu za rok bonusy ve výši kolem 40 000 Kč . Před pár lety mi Citi za založení kreditky Citi ČSA dala 50 000 mil do bonusového programu ČSA, to sačilo přesně na letenku do Mexika
Pravda, občas mi nějaká banka nějaký ten produkt vypoví. Třeba Home Credit, poté, co jsem je stáhl o pár desítek tisíc na poukázkách do Tesca mi vypověděl obě kreditky s tím, že "je nevyužívám účelně". No, já myslím, že jsem je využíval velmi účelně
Ale jeslti chceš skutečně pravou českou banku - tak FIO.
Já bych to rozdělil na dva problémy:
1. kde běžný účet
2. kde spořicí účet
ad 1. - ona ani Česká spořitelna nemusí být špatná, když se správně používá. Já mám účty u cca 14 bank (to číslo se průběžně mění, různě zakládám a ruším ) a nedávno jsem do portfolia přidal právě Českou spořitelnu. Ovšem ne nějaké Osobní konto. Vybral jsem si službu PREMIER. Účet veden zdarma, tuzemské platby zdarma, výběry z bankomatů ČS zdarma, výběry z bankomatů v zahraničí zdarma, neomezené vstupy do MasterCard salonku na pražském letišti (a mohu vzít až 4 hosty), neomezené vstupy do Erste salonku na pražském letišti, neomezené vstupy do salonků Skylounge a Jetlounge ve Vídni a 4 vstupy za rok do salonků sítě Priority Pass (více než 900 salonků po celém světě, už jsem využil v Dubaji a Johannesburgu) a cestovní pojištění na 6 milionů (má se zvedat na 10) pro celou rodinu, concierge služby (zajistí lístky do divadla a podobně) a dvě platební karty - Visa Infinite a MasterCard Worl Elite. A jediná podmínka je udělat obrat 50 000 Kč měsíčně, což splním přelitím peněz z účtu v jiné bance ta ma zpět.
To jen k tomu, že Česká spořitelna je špatná - není, když se správně používá.
Ale ne všechny její produkty jsou zajímavé. Zmíněné Spoření má úrokovou sazbu 0,4 % a pouze do částky 200 000 Kč. To už je lepší Equa nebo Airbank, kde při splnění podmínkek (obrat 10 000 Kč u Equa nebo 3 platby kartou a 5 plateb kartou u Air) se lze dostat na 1 %. I tak je to bída, ale jsou to takoví jednoocí mezi slepými králem.
O jak velké částce na spořicím účtu uvažuješ? Ono totiž většina bank má limit (obvykle právě kolem těch 200 000 Kč, nad tímto limitem úročí nižší částkou)
Co se týče vhodného běžného účtu - napsal jsem na toto téma článek: http://www.mesec.cz/clanky/jaky-bezplatny-ucet-je-idealni-primo-pro-vas/ (některé informace zastaraly, došlo například ke zhoršení u mBank, kde podmínka pro vedení karty zdarma vzrostla z 500 Kč na nynějších 1500 Kč) a doporučil bych vybírat z trojice FIO, Equa, Air (podle symatií, způsobu použití, dostupnosti bankomatů v místě bydliště, atd). Pokud by sis zakládala Equa, můžu ti poslat doporučení a vyděláme oba po 150 Kč.
A co se týče změny politiky banky? Ano, i to může nastat. Já lehce preferuji FIO, protože zde mám účet od roku 2006 (to byli ještě záložnou) a za tu dobu neprovedli žádnou změnu v ceníku, která by se mě negativně dotkla (a jestli jsem za těch 10 let zaplatil na poplatcích několik stovek a to bylo ještě za speciální služby, typu prioritní či zahraniční platby, které normální klient nevyužije). Ale spořicí účet má naprosto na nic (já má úrok 0,15 %).
Co vede cloveka k tomu, aby si zalozil 14uctu?
Nepsal jsem 14 účtů, ale 14 bank. Účtů mám víc. Důvodem je to, že žádná banka nenabízí vše nejlepší. Já tzv. vyzobávám rozinky z dortu.
Třeba zmíněné spořicí účty – banky dávají „výhodný“ (jestli to tak jde u 1 % p. a. vůbec tak nazvat) úrok jen do určitého limitu (100, 200, 250 tisíc, jak která). Založit si tak více spořicích účtů u více bank pomáhá tuto nevýhodu trochu snížit.
Pak jsou to služby – viz třeba ta Česká spořitelna. Cestovní pojištění a vstupy do letištních salonků mi za založení účtu stojí. Jiná banka (Zuno) má zdarma příchozí zahraniční transakce, další má výběry v zahraničí zdarma (Sberbank, Unicredit, ČS – s tím, že některé mají lepší kurzy, než jiné; ještě má výběry v zahraničí zdarma mBank, ale tam to zabíjí příšerný kurz a minimální částka výběru). Také se mění podmínky, takže přelévám peníze dle toho, kde je zrovna nejvyšší úrok. A pokud „prázdný“ účet nic nestojí, nechávám si ho, kdyby se podmínky v budoucnu zlepšily.
Dále jsou to „vracecí“ kreditky – tedy kreditní karty, které vrátí (typicky 1-2 %) určitou částku z objemu útraty. Těch mám hned pět a budu žádat o další.
Ano, přináší to s sebou určité časové náklady. Na druhou stranu přínos je velmi vysoký (mnoho desítek tisíc za rok) a ještě navíc mě to baví, takže mi to stojí za to, tomu věnovat trochu času. Tím se liším od těch, kteří nadávají na to „jak jsou banky drahé“ a naopak si libuji v tom, jak z nich mám zajímavý „vedlejšák“. Ale bez těch prvních, by to nešlo, někdo musí platit poplatky, aby jiní mohli čerpat odměny J
Tak to joo, me by to nebavilo…
Hlasovala jsem omylem… aneb mobil
Nicmene jsem chtela odpovedet neco ve smyslu… ano, v praci mozna nekdy pracujeme na nezabavnych vecech (nekdo s vetsi ci mensi odmenou) … ale zase v praci trebas pracujeme na blahu pro jine, nehrabeme jen na svem pisecku
Abych pravdu řekl, trochu pochybuji že tohle co píšeš je pravda.
1. Pro banky dodávám SW.
2. Taky létám.
Ale:
1. neznám banku, která by někomu jen tak dala desítky tisíc ročně (pravda, nevěnuji tolik času 14 bankám, takže vím prd)
2. Snad i kdyby mi to ušetřilo na 4 letenky do Dubaje bych s tím nechtěl trávit tolik času. A v době online checkinu vstup do salónku. no nevím … a na "Pražském-nejemnším-letišti-na-světě" … no taky nevím.
Ty desítky tisíc nemám od jedné banky. Jak jsem psal výše, využívám produkty více bank.
V tuto chvíli mám:
Mbank: mKreditka plus - 1 % z útraty, maximálně 500 Kč za měsíc (protáčím 50 000 Kč měsíčně)
mKredita eShop - 2 % z útraty, maximálně 500 Kč za měsíc (protáčím 25 000 Kč měsíčně)
Raiffeisenbank: kreditka Life (překlopená ze Citi, nově již nejde založit) - 2 % z útraty, maximálně 1000 Kč za měsíc, protáčím 50 000 Kč měsíčně
kreditka Mall (také překlopená z Citi, ty založené přímo pod Raifkou mají podmínky horší) 2 % z útraty, maximálně 1000 Kč, protáčím 50 000 Kč měsíčně
Tankovací karta České pojišťovny - 1 % ze všech nákupů, 3 % z nákupů u čerpacích stanic, maximálně 5500 Kč za rok (mám nízký limit, utratím tak kolem 30 000 Kč za měsíc, snažím se víc, ale dost často na to zapomenu, nejde zaplatit víc, než 3000 Kč denně)
Pak jsem ještě nedávno měl dvě kreditky od Home Credit. Obě dávaly 1 % z útraty, maximálně šlo zaplatit 60 000 Kč týdně, tedy 600 Kč týdně. Jen to nedávaly hotově, ale jedna formou Tesco poukázek, druhá formou Premia poukázek (jdou použít třeba v Tesco, zrovna dneska (15.09.2016) jsem za nějaké zbylé poukázky nakupoval v C&A). Tyto kreditky mi ale Home Credit vypověděl. Navíc od 1. září změnil podmínky, už nedává sice poukázky, ale hotovost, ale maximálně 500 Kč za měsíc.
Nejsou to všechny vracecí kreditky, co jsou na trhu, o některé jsem žádal marně (např. Cetelem), o někteér se požádat chystám.
O akci s kartou Citi ČSA se píše třeba zde http://www.fandor.cz/zpatecni-letenka-z-prahy-na-havaj-za-4539-kc/ Zde šlo o letenku na Havaj, já to využil na letenku do Mexika. Je to ale už uplynulá akce, již nejde využít, navíc ČSA zdražily ceny letenek v mílích, takže už se ani nevyplatí sbírat míle.
"mKreditka plus - 1 % z útraty"
"eShop - 2 % z útraty"
Aha, takže ty počítáš nějaké virtuální výdělky z virtuální útraty.
Tak to pak jo. Při podobných počtech může virtuálně vydělávat opravdu každej.
Ale pro mne to nejsou žáné virtuální výdělky z virtuální útraty, já ty výdělky opravdu mám, viz příloha
a ano, může vydělávat opravdu každej. Třeba u té mKreditky PLUS stačí obyčejná Česká pošta. Pošleš si sám sobě doporučený dopis na dobírku 50 000 Kč a zaplatíš na poště kartou (ne všechny pobočky České pošty berou karty, ale můžeš si to poslat na Poste restante na takovou, která karty bere, seznam je na stránkách České pošty). Náklady na odeslání dopisu jsou pod 100 Kč, bonus z karty 500 Kč. Čistý zisk 400 Kč.
No a když těch karet člověk má třeba pět (různé od různých bank), tak už to začíná být zajímavé.
Abych pravdu řekl, trochu pochybuji že tohle co píšeš je pravda.
Něco můžu doložit , třeba množství těch karet, tohle jsou moje aktuálně platné karty, jedna je ještě na cestě (čersvě založený účet) o jednu se chystám požádat (a jestli to vyjde, tak to bude teprve tóčo, to vydělám měsíčně, co doteď ročně, u téhle totiž nějak zapomněli nastavit strop na odměny ).
myslel jsem ty desítky tisíc jako výdělky.
Karet můžeš mít třeba milion…
No na ty výdělky tu je Česká pošta (tedy krom té kreditky eShop, protože platby na poště nejsou brány jako internetové), přes tu jde protočit kolik chceš.
Teoreticky je možné poslat zásilku na dobírku až na milion, já zatím posílal nejvíc na 250 000 Kč
S těmi internetovými transakcemi je to složitější, na to mám trochu jiný systém a je otázkou, jak dlouho bude fungovat
A v době online checkinu vstup do salónku. no nevím … a na "Pražském-nejemnším-letišti-na-světě" … no taky nevím.
Já ty salonky beru tak, že proč třeba snídat doma (za svoje), když se před letem můžu nasnídat zadarmo v salonku. Zkrátka čas, který bych věnoval doma přípravě snídaně si ušetřím a dorazím na letiště o to dříve a najím se zadarmo v salonku. Zejména, když letím s nějakým hladoletem, jako jsou Smarwings a podobně.
Třeba salonek MasterCard na non-schengen terminálu není vyloženě špatný. Jsou tam buď nějaké chlebíčky nebo obložené bagetky, nebo alespoň salámová a sýrová mísa, nějaké tři, čtyři druhy džusů, čaj, káva, pivo, nějaký alkohol (většinou vodka, Becherovka, gin a pak nějaký vínový likér). Ráno jsou tam i nějaké fazole a vajíčka, přes oběd nějaká polévka, pak růzé "sypání do mléka", chipsy, atd.
Ale nejvíc se salonek hodí při přestupech, třeba na přelomu listopadu a prosince letím do Iránu z Vídně s přestupem v Kyjevě. Než si kupovat nic moc předražené jídlo na letišti, tak se raději "umístím" do salonku a najím se tam.
Jasně, platit za to oficiální cenu cca 25-30 Euro za vstup je nesmysl, ale když to má člověk zadarma, tak proč nevyužít, no ne?
Věk: 29
Díky, netvrdím, že je úplně špatná, uvažuji podobně, něco mají dobré něco horší, takže si odchod hodně dobře rozmyslím a raději se radím, víc hlav, víc ví Nebo tomu někdo víc rozumí Obrat 50 tisíc měsíčně rozhodne nemám a neumím být tak fikaná, abych to zvládla se 14ti bankami Ani takto hodně necestuji, takže chápu, že jsi vybíral dle svých individuálních potřeb, na co bych mohla účet Premier využít např. v ČR? Tak mě bych těch 200 000 prozatím stačilo, do rezervy, a právě mě toto zajímalo, zda je 0,4% aspoň trošku k něčemu či raději založit spořící účet jinde nebo je lepší si ty prašule dávat do kasičky Ale to je, jak se řiká, hřbitov nebo nemocnice pro peníze, nebo ne? Navíc ještě třeba prozkoumat, co by se stalo v té či oné bance v případě inflace. ono bůhví, co nás čeká za dobu, člověk nikdy neví.
Obrat 50 tisíc měsíčně rozhodne nemám
Ten obrat můžeš vyrábět uměle - pošleš peníze z jiného účtu do ČS a pak je pošleš zpět. Buď jednou měsíčně 50 000 Kč, nebo dvakrát měsíčně 25 0000 Kč, nebo 4 krát měsíčně 12,5 tisíce, atd. Zkrátka aby součet příchozích plateb na účet byl 50 000 Kč, nemusí tam zůstat ani celý den a můžeš je hned poslat jinam.
na co bych mohla účet Premier využít např. v ČR?
Vem to tak, že nyní máš účet u ČS a něco za něj platíš (alespoň píšeš o nemalých penězích za vedení účtu). Tak tady bys měla to samé, ale zadarmo. Zadarmo vedení účtu, tuzemské příchozí i odchozí transakce, vklady a výběry přes bankomaty ČS a vklady na přepážce a dvě "prestižní" (je otázkou, co je to prestižní, ale jsou to nejvyšší platební karty v segmentu Visa a MasterCard, které u nás lze v retailu získat) platební karty. A aby to všechno bylo zdarma, tak je třeba splnit jen tu jednoduchou podmínku. Myslím, že to rozhodně není špatná nabídka. A když se k tomu připočtou ty další výhody, jako cestovní pojištění a salonky, tak dokonce jedna z nejlepších nabídek na našem trhu.
Tak mě bych těch 200 000 prozatím stačilo, do rezervy, a právě mě toto zajímalo, zda je 0,4% aspoň trošku k něčemu či raději založit spořící účet jinde nebo je lepší si ty prašule dávat do kasičky
0,4 % je hodně málo. Nevidím dúvod si zakládat spořák u ČS, když jsou tu dvě lepší nabídky - Air a Equa.
AirBank - 0,5 % p. a. úrok na spořicím účtu do zůstatku 250 000 Kč. Navíc, když v předešlém měsíci 5 krát zaplatíš kartou (i kdybys měla po sobě koupit 5 rohlíků a zaplatit na samoobslušné pokladně v Tescu), dostaneš bonus dalších 0,5 %, tedy celkově budeš mít úrok 1 % p. a. do částky 250 000 Kč. Navíc stejný úrok dostaneš i na běžném účtu až do částky 100 000 Kč. Celkově tak můžeš 1 % p. a. úročit až 350 000 Kč.
Equa - u spořicího účtu HIT je úrok 0,5 % p. a. Pokud v danén měsíci 3 krát zaplatíš kartou (bez ohledu na výš) nebo ti na běžný účet přijde 10 000 Kč, dostaneš bonus dalších 0,5 %, tedy celkem budeš mít úrokovou sazbu 1 % p. a.
Můžeš to zkombinovat a založit si ČS Premier (výhodou bude, že ti zůstane stejné číslo účtu, co máš nyní) i Equa. A přeposláním 50 000 Kč z Equa do ČS a zpět zároveň splníš podmínku obratu u obou. V ČS budeš mít vedení zadarmo a u Equa lepší úrok.
Ona ČS má hned 3 skupiny účtů, které jsou vedeny zdarma.
Moje zdravé finance
Službu Blue
Službu Premier
Paradoxně u Premieru jsou nejjednodušší podmínky pro přiznání odpuštění poplatků, stačí zmíněný obrat. O ostatních sazeb je požadován ještě obrat na kartě případně určitý minimální počet produktů (kreditka, penizijko, investice, … ).
Dobře, tak teď už jsi mě definitivně přezvědčil o tom, že to co píšeš jsou báchorky.
Například "Moje zdravé finance" vůbec není zadarmo. Zaplatíš ho doplňkovým produktem, například kreditntí kartou nebo spořením nebo pojištěním, který je jednou z podmínek.
Všechno jsem popsal v mém článku http://www.mesec.cz/clanky/jaky-bezplatny-ucet-je-idealni-primo-pro-vas/
Ano, je tam podmínka mít jeden z produktů, ale pokud ho člověk stejně má (např. penzijko, protože mu na něj přispívá zaměstnavatel) a splní i další podmínku - obrat 7 000 Kč na účtě, je účet veden zdarma. Však jsem psal, že paradoxně nejjednodušší podmínky má Premier, kdy stačí pouze splnit podmínku obratu (v době psaní článku byly podmínky přísnější, byl požadován obrat 100 000 Kč a ještě zaplatit 250 000 Kč za rok kartou, to ale nyní už neplatí a stačí opravu jen obrat 50 000 Kč na účtu)
Hele, a tohle je reklama přesně na co?
To není reklama na nic. Fella chtěla doporučit účet, tak jí ukazuji, že zajímavé nabídky mají i velké banky, jen člověk musí vědět, co si přesně zařídit.
Prostě finance jsou můj koníček a rád kombinuji - tak aby vykličkoval mezi poplatky a naopak pochytal co nejvíc různých bonusů
Tak ti nevím, jestli ti za tohle bude Fella vděčná… já bych nebyla…
Myslím, že máš dar cpát horem dolem…
No jo no, nechal jsem se unést. Takový entomolog bude asi taky hodiny vyprávět o broučcích a asi tím většinu lidí unudí .
Mně přijde líto, když kolem sebe slyším, jak lidí nadávají na banky, ale platí poplatky. A přitom je tolik možností, jak neplatit nic a při troše snahy i dostávat. Hodně častou výmluvou je, že nechtějí odejít od své banky, že mají svůj účet nahlášený všude možně a bylo by obtížné to měnit- a přitom to ani není nutné, často stačí v rámci banky jen změnit produkt, případně se trošku přizpůsobit a splnit nějakou snadnou podmínku. A odměnou za to mohou být nečekané bonusy. Bankovní úředník to neporadí, často o různých tricích ani neví a i kdyby věděl, neřekl by. Tak se snažím tuhle mezeru vyplnit.
Tak se omlouvám, jestli s tím někoho irituji.
a co bych mohla účet Premier využít např. v ČR?
ještě jedno doplnění - součástí premiových účtů (kromě ČS Premier je to ČSOB Premium, U Konto Premium od Unicredit a mají to i další banky) je tzv. služba concierge. Je to něco jako "zařídíme za vás". Využívám je například k nákupu vstupenek do divadla, stačí zadat do jakého divadla, jakou hru a sami např. hlídají, až začne předprodej a vstupenu zarezervují. Pro kolegyni z práce jsem takto nechal sehnat vstupenku na akci, kdy nevěděla v jakém divadle ani kdy bude, jen věděla hlavního účinkujícího. Stačilo nahlásit a oni už vše vyhledali a zajistili. Docela zajímavé, protože na stránkách divadla program na toto období ještě nebyl vyvěšen.
Pak jsou to různé slevové akce, někdy dokonce zdarma, ale většinou jsou to spíše takové hogo-fogo, tzv. "pro horních x tisíc", ale někdy se tam najde i něco zajímavého.
Případně jsou akce, na které se jinak nejde dostat vůbec. Třeba 13.10. jdeme do Dejvického divadla, kam se celkem obtížně shánějí lístky, na hru Zásek. Erste si pro svoje klienty rezervovala celé představení. Ale zadarmo to, bohužel, není, stojí to jako běžné listky do divadla.
Teď třeba mají v nabídce Cimrmana - https://www.premierbenefitclub.cz/akce/71/zvyhodnna-cena-vstupenek-na-pedstaveni-jary-cimrmana-dobyti-severniho-polu
Banky nedělají nic zadarmo a každá služba „zadarmo“ má svůj protiklad, na kterém se vydělává.
Ani spoření s plusovými úroky nemusí být výdělečné!
Výhodnost různých spoření, pojistek a podobně je víc než diskutabilní a je potřeba počítat celkové náklady včetně vedlejších minimálně na dobu 5 let nebo minimálně na dobu trvání produktu.
Počítat to na rok nestačí.
Je důležité si spočítat, zda procenta na úrocích + poplatky za vedení + skryté poplatky výjimečné + čas strávený sháněním informací vůbec překryjí inflaci. Podle mě u 90% produktů se náklady věnované do řešení produktu a jeho provozu ani nevrátí.
PS: Inflace je zde každý rok a jsou dvě inflace … jedna ta o které se mluví a uvádí se v TV – kolem 3-4-5% každý rok! A pak ta reálná, která je vyšší.
No a do toho ještě okrádačka od české národní banky v podobě umělého znehodnocování kurzu koruny, která obyčejné střadatele připraví na nákupech minimálně o desítky tisíc korun ročně. Ty peníze si pak shrábne pár papalášů a lobistů třeba ze Škodovky, kterým jediným tohle vyhovuje.
Takže spořit nebo ne? Nevím. Je to těžké. Z jedné strany člověka okrádá daněmi stát, který pak dotuje nepotřebné krachující kraviny a z druhé strany pak ČNB.
Peníze je nejlepší investovat. Pro toho kdo nechce moc riskovat nebo je hodně konzervativní, nebo by ho to ani nebavilo jsou dobré investiční bankovní fondy. Nemají tak vysoký výnos jako jiné investice, ale nejsou ani tak rizikové. Rozhodně jsou lepší než jakékoliv spořící účty, životní pojistky a podobné podvodné kraviny, které dle mého názoru ani neporkyjí náklady a inflaci.
Jsou ale na dlouhodý horizont 5, 10 + let.
Banky nedělají nic zadarmo a každá služba „zadarmo“ má svůj protiklad, na kterém se vydělává.
Každá banka má nějaký "profil klienta". Snaží se sestavit produkty tak, aby ten mix byl na jedné straně pro klienta lákavý a na druhé na něm banka vydělala, to nerozporuji. Co já dělám je, že se snažím tento profil klienta obejít a využívat jen ty služby, které jsou pro mne výhodné a které mi přinesou nějakou službu zdarma, nebo dokonce přímo odměnu.
Ani spoření s plusovými úroky nemusí být výdělečné!
Ani to nerozporuji. Zejména v případě, kdy pro vedení spořicího účtu je nutné mít veden i běžný účet, který je zpoplatněn (což může být právě případ ČS, pokud si klient účet nastaví tak, jak by se to líbilo bance, místo toho, aby si ho nastavil tak, aby to bylo výhodné pro něj).
Úroky jsou nyní bídné všude, ale jak jsem psal výše, zajímavá je Air a Equa, kde při splnění plateb kartou (5 ks pro Air nebo 3 ks pro Equa), nebo obratu (10 000 Kč pro Equa) je zajímavá úroková sazba. A za běžné služby (vedení účtu, tuzemské převody, platební kartu) se neplatí ani u jedné z těchto dvou, tedy žádné skryté ani neskryté poplatky.
S tou inflací je to složité - ta se počítá podle spotřebního koše a ten je pro každého jiný. V tom spotřebním koši je všechno možné, tak říkajíc "od špendlíku po lokomotivu". Projeví se tam pokles cen dovolených do Egypta a Turecka, stejně jako zvýšení cen potravin. Jaká je individuální inflace každého, to si musí spočítat podle svého vlastního spotřebního koše. Třeba v mých výdajích nehrají potraviny zásadnější úlohu, naproti tomu ceny letenek hrají úlohu poměrně zásadní, jenže jelikož téměř výhradně nakupuji různé akční či chybové tarify, nejsem zodpovědně schopen říci, jestli letenky za rok zdražily nebo zlevnily.
Souhlasím, že uložením na spořicím účtu člověk horko těžko dohání inflaci (dle svého spotřebního koše, jinak mu bude vycházet, jestli spoří na dům (bude sledovat vývoj ceny stavebních prací) a jinak jestli šetří třeba na auto - tam věřím, že mu u některých modelů může vyjít i záporná). Investování s sebou ale nese určité riziko a ne každý je ochoten ho podstoupit. Já jsem jeden z nich. Vím, že bych mohl vydělat víc (mám takové případy v mém okolí), stejně jako se dostat do ztráty (i takové případy ve svém okolí mám a bohužel mohu říci, že mnohem častější a často jde o vyloženě neštastné osudy). Já to riziko ochoten podstoupt nejsem a jsem ochoten za to zaplatit náklady obětované příležitosti.
Věk: 29
Vyčerpávající informace No, něco si z toho vyvodím Jinak s těmi poplatkyt za vedení účtu u ČS. můj táta má též u nich účet a právě tam byl s tím, že 105Kč měsíčně za vedení účtu je pro něj moc a zvažuje zrušení a odchod od nich (doopravdy šel zkusit, zda s tím něco budou dělat). tak si ho vzali do kanclu a dohodli se na 40Kč měsíčně Asi nechtěli přijít o klienta Musím se pak mrknout, co mu k tomu napsali a tak, má o té změně "papíry".
Jo, retence ČS umí. Kdyby nekývl na těch 40 Kč, tak by mu to dali i zadarmo . Jen pozor na to, že poplatky za vedení účtu nejsou u ČS všechno. Může platit i za kartu (ať už za vydání nebo za vedení), za pohyby, za výběry z bankomatu (všechny nebo nad určitý počet), atd. Záleží na tom, co všechno si uhádal.
Pokud chce zůstat u ČS, tak bych doporučil ten Premier a dělat měsíčně obrat přeléváním z jiného účtu tam a zpět. Jinak bych doporučil vybírat něco z té trojice Air, Equa, FIO, jak jsem psal výše. Může také požádat o tu transparentní kreditku a "točit" ji, třeba pořes poštu. Dává sice jen maximálně 350 Kč za měsíc, ale zaplatí s tím náklady na poštu, náklady na účet a ještě mu něco málu zbude.
Tak mBank od 1. 10. 2016 ruší bonusy z platby kartou na poště . No nic, kandidát na zrušení, budu točit jiné
Ano. Svět plný náhod je fascinující.
No jo no, všechny hezké věci jednou končí. Ale co, dostal jsem z nich hezké peníze, za tu dobu, co obě kreditky mám.
Už to vyšlo i jako zprávička na Měšci
http://www.mesec.cz/aktuality/mbank-zprisnuje-vyplaceni-bonusu-ke-kredikam/
Však já objevím zase jinou mezeru v bankovních produktech, kudy potečou nějaké peníze
Od 1.10.2016 dochází ke změně úroků na spoření u Equa - fyzické osoby:
Spořící účet… … do 2mil. Kč … . z 0,3% na 0,2% p. a.
… … . nad 2mil. Kč… . zůstává 0,01% p. a.
Spořící účet EXTRA… . do 3mil. Kč. z 0,1% + 0,3% Extra úrok na 0,1% + 0,2% Extra úrok
Spořící účet HIT… . do 200 tis. Kč. z 0,5% + 0,5% bonus na 0,2% + 0,6% bonus
… … … 200tis. až 3mil. z 0,3% na 0,2% p. a.
Věk: 34
i když ted Equa sazby snižovala, myslím, že je stále jedna z nejlepších na trhu… přešli jsme s přítelem do Equy s přítelem oba…
Já mám účet u Equa také (jako jeden z mnoha), ale spíše už tak nějak ze setrvačnosti. Úplně s klidem bych ho nedoporučil, níže důvody:
1. časté výpadky internetového bankovnictví - doporučuji přečíst si vlákno Equa na Finexpert.cz
2. prodleva při převodu v rámci banky i mezi vlastními účty. Převod trvá desítky sekund až desítky minut - většinou déle zrovna v momentě, kdy to fakt potřebuji (protože převod ze spořicího účtu ven z banky je zpoplatněn, je potřeba peníze převést nejdříve na běžný účet a z něj pak ven. A čekat několik desítek minut, když třeba potřebuji někam jít nebo chci jít spát není úplně konfortní)
3. rozkolísané kurzy cizích měn - několikrát jsem učinil nepříjemnou zkušenost s nevýhodným kurzem při platbě kartou v zahraničí. Banka totiž hodně pohybuje s kurzovou marží. Jednu dobu má kurzy celkem dobré, tak vyhraje v nějakém testu, aby je najednou "divoce napálila". Kartu Equa se tak v zahraničí snažím moc nepoužívat a dávám přednost jiným kartám, kde je kurz "předpověditelnější". Výběry z bankomatu v zahraničí mám zdarma (tedy ještě o 9 Kč levněji než u Equa) u Sberbank, České spořitelny (ale kurzy ČS taky stojí za starou bačkoru) a mBank (jejich kurzy jsou úplně na houby). Nově budu mít u Unicredit (účet jsem nedávno zakládal, na kartu čekám), tak uvidíme. Ale 9 Kč za výběr v zahraničí je pořád na českém trhu velmi slušná nabídka.
4. další věc vyplývá z minulého chování banky, kdy výrazně zvýhodňovala členy odborů a klienty firmy prodávající velmi drahé vodní filtry na úkor běžných klientů. Ale to, jak se říká "je osobní" a není to úplně racionální argument.
Takže k Equa mám takový rezervovaný postoj a úplně jí nevěřím. Asi bych ji nedoporučil jako hlavní účet někomu, kdo není připraven kdykoliv přejít jinam. Myslím, že je otázkou času, než zde dojde k nějaké radikální změně a asi nebude ve prospěch klientů (finanční výsledky Equa nejsou zrovna oslnivé).
Co se úroků týče, je na tom aktuálně nejlépe AirBank. Jednak výší úrokové sazby (1 %, pokud se započítá i bonus za 5 plateb kartou) a jednak celkově úročenou částkou (250 000 Kč na spořicím a 100 000 Kč na běžném). Ale je otázkou času, kdy sníží, bohužel banky jsou narvané penězi, které nemají komu půjčit, takže úrokové sazby stále klesají.
Věk: 28
Patriku a nemyslíte, že pro běžného bankovního klienta jsou informace od Vás zbytné? Je obdivuhodné, jak se v bankovních produktech orientujete, ale pokud někdo používá účet čistě jako virtuální pěněženku (zcela výjimečně v zahraničí), 3/4 informací jsou pro něj úplně zbytečné… a to se Vás nechci dotknout… z uvedených argumentů bych měla problém jen s výpadky IB, ale výpadek IB neznamená nemožnost platby kartou nebo výběr z bankomatu… což je opět jen funkce peněženky… mno (:
To, jestli je daná informace zbytná asi posoudí ten, komu je určena. Mnoho lidí neví, že Equa má pomalé a nespolehlivé internetové bankovnctví a pokud nejsou častými návštěvníky finančních fór, nemá šanci to zjistit, dokud si tam účet nezřídí. A i pak bude pomalost dávat za vinu třeba svému pomalému počítači.
Zkrátka chci varovat, aby se na něco takového připravili a pokud je pro ně důležité, aby "banka fungovala kdykoliv a kdekoliv", tak si raději vyberou jinou, bezplatných účtů je na trhu celkem dost.
A když tomu člověk věnuje trochu času, jde z těch ban i něco "vydojit" a nemusí to být úplně malé peníze.
… a pokud bude někdo vybírat účet podle úroků, tak proč nezvolit Air Bank s 1 % (včetně bonusu) do částky 350 000 Kč proti Equa s 0,8 % (opět včetně bonusů) do 200 000 Kč
Abych na Equa neházel jen špínu, není vyloženě špatná, ale jako jediný účet bych ji právě z toho důvodu nespolehlivost nedoporučil. Jako druhý nebo třetí účet klidně.
A tak jste tady spolu s virtuální Fellou a Lindouu ukázali, že to jde i jinak, ale hlavně dost lákavě směrem na Měšec.cz. Každá dušička dobrá, ale kdo umí …
Blbé je, že za ten rok se toho hodně změnilo, banky prakticky ruší "vracecí" karty (nebo zavádějí omezení, které vemi limitují využití), aby ne, když se na některých z nich daly vydělat statisíce (třeba Axa/Unicredit neměla nastavený strop pro vratky, teď už je to jen 400 Kč za měsíc).
S kamarádem jsme takhle třeba nasbírali milion mil do program ČSA (díky kartě od Raifky, kterou mu banka následně vypověděla ), takže uvažujeme o cestě kolem světa .
Každopádně stále platí, že když si člověk umí vybrat správný produkt, může být banka přítelem. Vedení, transakce a výběry z bankomatu zdarma už je standard, k tomu některé přidají i to cestovní pojištění a občas nějakou akci pro klienty.