Téma: Výběr z bankomatu v Maďarsku - funguje česká bankovní karta?

19.03.2017 12:17
Uživatel: filbar(programátor webu)
Věk:  26

Město: Ostrava

931.gif
My status
100-500
Administrátor
Odpovědí na téma: 3
Text: 

Zanedlouho jedu na 5ti dení pobyt do Maďarska do lázní.

Prej se tam dá všude platit kartou to není problém, ale kdybych chtěl hotovost, lze jí v zahraničí vybrat z bankomatu - funguje bankomat na českou kartu v zahraničí?

Děkuji.  

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 5385x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Výběr peněz z bankomatu v cizině
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
19.03.2017 13:39 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Výběr z bankomatu v Maďarsku - funguje česká bankovní karta?
Text uživatele: 

Vybrat samozřejmě jde, Ale bude potřeba se v tom trochu orientovat.

 
19.03.2017 19:56 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Výběr z bankomatu v Maďarsku - funguje česká bankovní karta?
Text uživatele: 

Ano, funguje.  

Poplatek za výběr v zahraničí je většinou do 100 Kč.  

 
20.03.2017 07:51 Uživatel: Patrik Chrz
Věk:  46

Město:Praha

500-1000
Téma: Výběr z bankomatu v Maďarsku - funguje česká bankovní karta?
Text uživatele: 

Obecně - ano, bude fungovat.

Mohou se ale vyskytnout různé drobnosti, jako, že je možné narazit na bankomat, který bude brát kartu jen jedné asociace (jen Visa, nebo jen MasterCard), ale to se může stát i v obchodě. Krom exotických destinací (jako například Zambie, Brazílie) se mi to stalo i v Rakousku, takže možné to je. Ale určitě bude poblíž jiný bankomat, který bude brát obě asociace. Tedy předpokládám, že máš kartu jedné z těchto dvou nejvíce zastoupených asociací. Pokud máš něco méně běžného - Diners Club, American Express, případně něco pro ČR naprosto nepravděpodobného jako JCB (japonská asociace) nebo Union Pay (čínská asociace), tak je to něco jiného a na obchod či bankomat, který tvoji kartu nevezme narazíš zcela určitě.

Pak je to věc poplatku a kurzu. Máš-li karty více bank, je dobré si zjistit, jaký je poplatek za výběr (může být nula i přes 100 Kč) a jaké používá kurzy (banky se mezi sebou liší o i 10 %).

Bezplatně lze vybrat z bankomatu v zahraničí kartami mBank (při výběru nad ekvivalent 2500 korun, ale mBank má tak hrozné kurzy, že i zadarmo je výběr s kartou mBank drahý), AirBank (pokud máš Velký tarif, tak máš výběry po Evropě zdarma), Unicredit (u tarifů Ukonto a Ukonto Premium), Sberbank (u tarifu Fér konto Optimal), ČSOB (u tarifu ČSOB Premium), ČS (u tarifu Erste Premier), KB (u tarifu Top-Nabídka s vydanou VISA Platinum), případně kreditní karta Cetelem s aktivovaným příslušným zvýhodněním (protože jde ale o kreditní kartu, je výběr ihned úročen) a pak je tu ještě Zuno s tarifem PLUS, ale ta stejně končí.
S přimhouřením oka by sem šla dát ještě Equa, která má výběr v zahraničí za 9 Kč.
U některých tarifů od České spořitelny je zvýhodněn výběr z bankomatů skupiny Erste (myslím, že i v Maďarsku působí) a je tak počítán jako výběr z tuzemského bankomatu.
Naopak některé banky si účtují jak pevný poplatek, tak ještě procento z částky (např. 80 Kč + 0,5 % z částky).

Pozor na to, že některé bankomaty si účtují ještě vlastní poplatek (setkal jsem se s tím spíše v exotičtějších zemích - Thajsko, Kambodža, Brazílie a byl kolem 5-6 USD, ale údajně to zkoušejí i některé bankomaty ve Španělsku), ale musí na něj upozornit a vybírající ho musí odsouhlasit (byť to upozornění může být jen v místním jazyce, tedy maďarsky .

Další "pastí na turisty" je "dynamic currency conversion" (psal jsem o tom například zde: http://www.mesec.cz/clanky/ctyri-myty-ktere-budou-vasi-penezenku-na-dovolene-mrzet/) - bankomat či obchodník nabídne zaúčtování v měně karty (tedy u českých v korunách), ovšem "švindl kurzem". Z našich sousedů jsou v tomto aktivní zejména Poláci (při mé poslední návštěvě to na mne z 5 plateb 4 krát zkusili; obchodník za to dostává provizi od banky, tak je motivován to zákazníkům nabízet), ale zažil jsem to i jinde, např. v Arabských emirátech. Ovšem u nás to banky na cizince zkouší taky - http://finance.idnes.cz/vyber-z-bankomatu-a-sluzba-dcc-dkg-/sporeni.aspx?c=A150819_070933_bank_sov

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Výběr z bankomatu v Maďarsku - funguje česká bankovní karta?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny