Téma: Rizika blesku a bouřky - rady co dělat, video

03.05.2013 21:02
Uživatel: Bramburka
500-1000
Odpovědí na téma: 5
Text: 

Na zásah bleskem zemřou ročně desítky lidí. Poslední dobou jsou bouřky častější a silnější, je dobré vědět, jak se chovat a nevystavovat se zbytečnému nebezpečí.
Tragické případy kdy blesk zabije nebo vážně zraní člověk nejsou nijak řídké, tak bychom neměli tento přírodní živel brát na lehkou váhu.

Čemu se raději vyhnout?
Když nás bouřka přepadne na výletě, tak v jeskyni nebo pod stanem není dobrý úkryt. Právě skalní převisy a malé jeskyně patří mezi riziková místa. Člověk, který stojí blízko skály, je dobrým vodičem mezi mokrým povrchem kamene a zemí. Pokud se tedy chceme schovat v jeskyni, je dobré od vchodu do skály stát alespoň 2 metry, strop by měl být vyšší než 1,5m. Dalšími místy kterým se vyhnout jsou louky, hřebeny hor, stromy a stožáry, nebezpečná je vodní hladina a její břeh. V mokrém terénu se výboje blesku mohou šířit až 300 m daleko, ve skalnatém terénu i dále. Nebezpeční je i stan, nedoporučuje se dotýkat jeho tyček nebo i celty. Riziko zásahu se zvyšuje na zajištěných vysokohorských stezkách, ocelová lanka, řetězy a žebříky jsou velkým vodičem.

Nebezpečný není jenom sám blesk, kromě blesku nás ohrožují i elektrické výboje. Ty se po hlavním úderu šíří dál po zemi a hledají si cestu nejmenšího odporu. Proto je dobré dávat si na tzv. krokové napětím vzniká mezi dvěma vodiči, nejčastěji rozkročenýma nohama. Pokud se dotýkáme skály, může vzniknout mezi rukou a nohou, když sedíme mezi hýžděmi a nohama. Nejlepší je proto sednout si na bobek na nevodivém podkladu a držet nohy při sobě.
Velké náměstí je otevřený prostor a člověk je jako nejvyšší bod pro blesk výborný cíl. Nebezpečí je také v blízkosti hromosvodů nebo v budovách bez nic. Když jsem při bouřce doma, tak se doporučuje zavřít všechna okna, nepobývat v místnosti, kde je hodně elektroinstalace(kuchyň, koupelna), nebezpečné jsou i zásuvky, energie z výboje si může dostat do domácnosti, z tohoto důvodu je nebezpečné telefonování pevnou linkou, mobilní telefony a MP3 přehrávače také raději vypnout.
Pokud třeba venku klepeme koberce, uslyšíme zahřmění i když neprší, doporučuje se kolem sebe přestat vířit vzduch, tyto a podobné prudké pohyby mohou blesky přilákat.

Kde se tedy schovat?
Nejlepším úkrytem se budova s hromosvodem nebo auto. Blesk ho nezasáhne, protože není přímým vodičem, nedotýkat se jeho kovové konstrukce. Zevnitř zavřít okna, dveře a stáhnout anténu. Karavan odpojit od elektřiny. Když nás bouřka stihne v přírodě, tak najít prohlubeň v terénu nebo hustý porost kde nebudeme vyčnívat.

Jak poznat vzdálenost bouřky?
Jakmile spatříte na obloze blesk, začněte počítat vteřiny, dokud neuslyšíte zahřmění. Výsledek vydělte třemi a tak zjistíte kolik km jste od bouřky. Zatímco blesk vidíme i na několik km okamžitě, hrom každý km překoná přibližně za 3 vteřiny.

Jak plánovat výlety do přírody?
Sledujte předpověď počasí. Bouřky vznikají nejčastěji odpoledne. Když se už k bouřce schyluje, opusťte vyvýšená místa, nebýt nejvyšším cílem v okolí.

Co může zásah bleskem způsobit?
Poruchy vědomí až bezvědomí. Může poškodit centrální nervovou soustavu, zastavit srdce a dýchání. Někdy způsobuje zlomeniny rukou a nohou. To se stává při silném zatnutí svalů ještě při zásahu. Velmi nebezpečné jsou vnitřní i vnější popáleniny. Při tlakové vlně praskají ušní bubínky. Když někoho blesk odhodí, zranění bývá ještě víc. Člověk, který zásah přežije, je většinou ve velkém šoku.

Nejčastější chyby při bouřce?
Bouřky podceňujeme, zůstáváme tak, kde jsme pro blesk nejlepším terčem, to je např. hlava nad vodní hladinou i jen 20 cm. Telefonování pevnou linkou je víc nebezpečné než volání mobilem. Výboj se může do bytu dostat telefonní šňůrou a člověka zabít. V bouřce by skupinky lidí neměli chodit v těsné blízkosti, rozestupy tak 2m, v bouřce nerybařte.

Kdy jsme v největším nebezpečí?
Odpověď je jednoduchá, když jsme během bouřky nejvyšším bodem v okolí nebo pokud stojíme u osamělého stromu nebo stožáru elektrického vedení. Blesk nejčastěji udeří na kopcích, vyvýšených místech, vodních plochách, otevřených prostranstvích, jako jsou velká náměstí.

A nakonec nejdůležitější PRVNÍ POMOC:
Myslete na svoje bezpečí. Rozhodně neplatí, že by blesk nemohl dvakrát udeřit na stejné místo. Zraněného přesuňte na místo, kde nehrozí nebezpečí.
Zavolejte lékařskou pomoc na číslech 112 nebo 155.
Začněte s oživováním. Postupujte jako v případě zásahu elektrickým proudem. Umělé dýchání kombinujte s masáží srdce, pokračujte až do příjezdu první pomoci. Popáleniny nechte na péči lékaře nebo překryjte sterilním ovazem. Nepřerušujte oživování.

 

Odkaz na video http://tn.nova.cz/zpravy/tv-archiv/vikend/vikend-prezil-zasah-bleskem.html

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2762x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Nepodceňujte bouřku, rady, tipy, video
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
03.05.2013 22:24 Uživatel: Rybka
539188_316716321756941_829215329_n.jpg
5000-6000
Téma: Rizika blesku a bouřky - rady co dělat, video
Text uživatele: 

 

Bramburko, díky za informace. Je dobré si je čas od času připomenout. U nás byla bouřka dnes dopoledne, zahrada je i bez práce hezky zalitá.

 
04.05.2013 06:07 Uživatel: parek
Věk:  34

Město:vesnice

parek.jpg
3000-4000
Téma: Rizika blesku a bouřky - rady co dělat, video
Text uživatele: 

to ze auto je pri bource dobra volba to jo ale proc by do nej nemohlo uderit? ja treba videl auto do ktereho to strelilo

 
04.05.2013 08:59 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Rizika blesku a bouřky - rady co dělat, video
Text uživatele: 

Bramburko, supr, ale příště prosím spíš témata, která napíšeš Ty sama a která jdou ze Tvého nitra. Kopírování textů z jiného webu do MS nemá moc význam. Kdo chce, informace o bouřce a rizicích zasažení blesku se dají na internetu bez problémů dohledat.

 
04.05.2013 13:44 Uživatel: Bramburka
500-1000
Téma: Rizika blesku a bouřky - rady co dělat, video
Text uživatele: 

Přiznávám se, mám to z jednoho článku, který mám již několik let schovaný, tohle bych dohromady nedala.

 
04.05.2013 10:48 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Rizika blesku a bouřky - rady co dělat, video
Text uživatele: 

To video je strašné.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Rizika blesku a bouřky - rady co dělat, video
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Kdy podle vás končí léto - nemyslím kalendářně 3 2674x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 1
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 1 Téma
Počet témat celkem: 16351
Počet odpovědí celkem: 174414
Počet registrovaných: 4964 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: Loučení s webem mojestarosti.cz
Nejkomentovanější za 7 dní: V životě nikam nesměřuji
Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny