Bezplatná právní poradna online

Téma: Co dělat když matka nepoužívá výživné na potřeby dítěte

19.08.2010 13:11
Uživatel: hanka007
Odpovědí na téma: 4
Text:  Jsem nezletilá. Rodiče jsou rozvedeni a já jsem v péči matky. Otec platí alimenty. Máma mi ale skoro žádné peníze nedává, takže se ke mne nedostane ani to otcovo výživné. Jídlo si kupuju převážně sama. Otec to zjistil a teď chce abych s ním šla na sociálku. Tvrdí, že se jeho alimenty budou posílat na můj účet, abych měla alespon nějaké peníze.. Myslím si ale, že to nelze. Že musí ty peníze dostávat matka protože by se o mě "měla starat". Jaké to pro mě může mít následky, když tam s ním půjdu? Nemůžou mě dát do otcovy péče, který by mě odvezl na vesnici? Co se bude dít, když to na té sociálce odsouhlasím..(že mi máma žádné peníze na jídlo nedává) Děkuji za odpověd.
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
19.08.2010 14:08 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Co dělat když matka nepoužívá výživné na potřeby dítěte
Text uživatele: Výživné je nárokem potomka. Pokud ho matka dostává, měla by ho celé spotřebovat na výživu ad. potřeby, zájmy a záliby dítěte a rozhodně ne pro osobní potřebu. Nemělo by tak např. docházet k situaci, kdy si potomek kupuje potraviny za své peníze vydělané na brigádě.
Alimenty by skutečně měly být posílány na účet matky, která o nezletilého potomka pečuje. Lze předpokládat, že nezletilý potomek by mohl s výživným naložit neuváženě.
Odbor sociálně-právní ochrany dětí bude na váš podnět šetřit a bude se především dotazovat matky, jakým způsobem je výživné spotřebováváno. Je pravděpodobné, že provede i kontrolu v bytě.
Je ale nepravděpodobné, že by tento odbor navrhl, aby otec o Vás pečoval. To by muselo dojít k závažnějším prohřeškům než je tento.
Spíš matku poučí, jakým způsobem musí spotřebovat výživné a bude to dozorovat.
Na podobný dotaz jsme ale už v bezplatné právní poradně odpovídali.
 
15.09.2010 00:06 Uživatel: veverka
Věk:  32
1428004638_novinkaveverka.jpg
2000-3000
Téma: Co dělat když matka nepoužívá výživné na potřeby dítěte
Text uživatele: Dobrý den,

doporučuji před návštěvou příslušných úřadů zkusit s matkou promluvit. Vždy je lepší takové věci řešit bez zásahu státních orgánů.

Pokud ale rozhovor s matkou bude bez výsledku, pak asi nic jiného nezbývá.

Nevím přesně, ale mám dojem, že určitý díl alimentů by měl taky tomu rodiči, u kterého dítě žije (u Vás matka), přispět na náklady na bydlení - poplatky za energie, nájemné apod.
Případně pak u dítěte poplatky na jízdné, obědy ve škole, učebnice, ošacení, kosmetika, lékaři, knihovna, kroužky, školy v přírodě a mnoho dalšího...

V souvislosti s tím, kolik na Vás otec posílá zkuste také zvážit všechny tyto náklady.

Není to třeba taky trochu tak, že nějaké to jídlo doma přece jen jen, ale Vy si spíše koupíte nějaké sama, protože doma je jen gumový rohlík a máslo a nic moc dalšího?
Ptám se takto, protože vzpomínám, že před lety jsem občas podobný stav zažila, tak jsem občas nějaké peníze ze svého kapesného dala za nákup svačin apod., když třeba lednička nebyla zrovna plná.

Opravdu zkuste promyslet, co vše matk platí, případně s ní o tom promluvit a třeba jí i říct, že nechcete dát své peníze z brigád na jídlo, že už Vám z nich pak moc nezbyde. Řekněte jí třeba i o postřehu otce a jeho záměru jít na úřady...

Není dobré vyvolat různými anabázemi s úřady dusnou atmosféru doma. Zkuste si sednout, sepsat na papír všechny Vaše výdaje v rámci týdne či měsíce a nějak se domluvit. Věřím, že to bude mít efekt a přinese řešení.

Řešení se sociálkou doporučuju až jako poslední řešení, kdyby nic jiného nezabralo a matka vám skutečně bránila v přístupu k penězům, na které máte právo.

Držím palce a dejte vědět, jak to dopadlo  Mrkající
 
20.09.2010 20:26 Uživatel: hanka007
Téma: Co dělat když matka nepoužívá výživné na potřeby dítěte
Text uživatele: Mě ale matka peníze na obědy ve škole nedává, nájem, elektřinu a pod platí táta,na učebnice mi nepřispívá, kosmetiku, lékaře, knihovnu a pod si také platím sama. Matka žije se starším bratrem odděleně, nevídám ji. Za poslední měsíc mi zaplatila MHD a tuším jednu večeři. Mluvit se s ní o tom příliš nedá, kdykoli se o to pokouším, skončí to několikahodinovým řevem.. Zatím to je tak, že otcovy alimenty dostávám já, ale i tak je nemožné z nich vyžít. Zaplacením obědů ve škole, jízdného, učebnic do školy,telefonu, doktora(měsíčně 1500)-nezbytné. A alimenty jsou pryč. Ted mám tedy alespon ty obědy ve škole:)
 
22.09.2010 00:25 Uživatel: veverka
Věk:  32
1428004638_novinkaveverka.jpg
2000-3000
Téma: Co dělat když matka nepoužívá výživné na potřeby dítěte
Text uživatele: Aha, takže je to skutečně poměrně složité... Pokud tedy opravdu nic nezabírá, je na místě to řešit i přes ty úřady. A Vy tedy nebydlíte ani s matkou, ani s otcem?

Nejspíš tedy s přítelem?

No každopádně pokud by jim to vyměřil soud, dostávala byste podstatně více. Záleží na výši příjmů obou rodičů, ale i kdyby měli opravdu malé příjmy, jsem přesvědčená, že minimálně tak 4000,- byste měsíčně dohromady od obou měla mít, na všechny tyto potřeby.

Bývá to kolem 10% platu, dokonce i více, přikládám odkaz na přibližnou tabulku. A podobných stránek s informacemi je po internetu plno, schválně se porozhlédněte.

Zdá se tedy, že v případě Vašich rodičů nelze dohodou ničeho dosáhnout, Předpokládám, že chodíte někam do školy, obraťte se  například na výchovného poradce ve škole, pomůže Vám ve věcech, jak se obrátit na úřady a podobně. Výchovní poradci takové věci řeší běžně. Nebo na Linku bezpečí se obraťte.

Nemáte se za co stydět, prostředky na základní zajištění jsou rodiče povinni Vám dát.

http://www.profipravo.cz/index.php?page=article&id_category=13&id_article=253757&csum=ea038f57

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Co dělat když matka nepoužívá výživné na potřeby dítěte
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Ochrana proti spamu

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny