Bezplatná právní poradna online

Téma: Lhůta na vyřízení dědictví a stížnost na notáře

29.10.2011 13:32
Uživatel: Mikuličová
Věk:  26
Odpovědí na téma: 2
Text: 

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak je to s psaním stížnosti na notáře projednávajícím dědictví. vím, že na to projednání není žádná lhůta, ale to naše se řeší už od února. notář se teď dostal do slepé uličky kvůli nějakým komplikacím a odmítá se tím dědictvím dále zabývat. doslova mi řekl, že takový problém ještě neřešil a neví, jak na to. nebere nám telefony, nebo je jen típne, nechá se zapírat v kancelíři. když už tam přijdeme osobně a chceme to řešit, tak nám řekne, že nemá jen nás a uprostřed hovoru odejde z místnosti a už se nevrátí.

navíc již na začátku si naúčtoval odměnu z dědictví, cca 20 tis., na katastr ale svou chybou nechal zapsat jen část domu (jen nějaké parcely, místo toho aby nechal zapsat všechny, které měl v podkladech od odhadce). tzn. že mu ani celá odměna nepřísluší, ale měl dostat peníze jen za ty parcely, které projednal a nechal zapsat na KÚ. babička totiž zdědila po manželovi dům a vzápětí nechala u notáře sepsat darovací smlouvu v můj prospěch. notář to ale spletl a na mě přepsal jen část domu (viz výše).
teď ale podle svých slov neví, jak nechat na KÚ zapsat i zbytek parcel, protože "dodarovat" to prý nejde, bylo by to prý nezákonné. a protože neví, tak dělá mrtvého brouka.

takže celkově by mi ani tak nevadila ta doba projednání dědictví, ale to jeho chování. kdyby aspoň řekl, že se někde poradí, apod. a zkusí to vyřešit. ale on pořád jen opakuje "nevím, nevím..."
našla jsem si tedy na netu, že stížnost na něj můžu podat na komoru a na okr. soud, a to kvůli neúměrně dlouhému projednávání dědictví, a také proto, že snižuje hodnost notážského úřadu svým chováním, což podle mě tedy určitě dělá.

chtěla bych se zeptat, jestli v té stížnosti musí být všechna fakta ohledně toho dědictví, tzn. parcely, čísla z katastr, rodinné vztahy, kdo má dědit, apod. nebo jestli stačí, pokud obecně popíšu stav ohledně dědictví a notářovo chování.
chápu, že stížnost by měla mít nějakou formu, ale nechci zbytečně zabředávat do čísel katastrálních map, apod., když mi vadí hlavně notářův přístup, a z toho důvodu žádám jeho výměnu.

pak bych se ještě chtěla zeptat, kdybysme náhodou nevyhráli a notáře nám nevyměnili, může se ten současný, kterému by tak spis zůstal, nám nějak mstít a začít to dědické řízení protahovat ještě víc? můžu se pak ještě nějak bránit?

Děkuji.
Mikuličová

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
29.10.2011 15:51 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Lhůta na vyřízení dědictví a stížnost na notáře
Text uživatele: 

Darovací smlouva:
Vaše babička nechala u notáře sepsat darovací smlouvu domu ve Váš prospěch. Tedy Vy, jako obdarovaná (nabyvatelka) a Vaše babička jako dárce (převodce) jste byly účastníky tohoto notářského úkonu. Po té, co notář připravil darovací smlouvu je v této vždy na konci napsáno: "O tom byl tento notářský zápis sepsán, účastníkům přečten, jimi schválen a účastníky úkonu podepsán". Z toho vyplývá, že Vy i babička = účastníci řízení, jste si měly zkontrolovat, co do darovací smlouvy notář napsal, neboť, pokud jste nic nemítaly, jste svými podpisy notářem připravený obsah darovací smlouvy odsouhlasily.
Pokud podával návrh na vklad do katastru nemovitostí notář, musel k tomuto návrhu připojit Vámi i babičkou podepsanou darovací smlouvu, dle které katastrální úřad zápis povolil a provedl. Podstatné tedy je, v jakém znění jste darovací smlouvu u notáře podepsaly. 
Shrnuto: návrh na vklad do katastru by měl znít shodně s darovací smlouvou = pokud byl v darovací smlouvě zapsán dům - musel totéž obsahovat i návrh na vklad. Pokud byla v darovací smlouvě napsaná jen část domu - musel totéž obsahovat i návrh na vklad.
Domnívám se, že pokud by obsah návrhu na vklad do katastru nezněl shodně s obsahem darovací smlouvy, katastrální úřad by pro nesrovnalosti zápis neschválil a neprovedl. 

Určení  notáře soudem a stížnost na notáře:
http://www.penize.cz/spotrebitel/18987-jak-se-rychleji-dostat-ke-zdedenemu-majetku 
http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/dluhy-a-zavazky/2388-dedeni-zavet-vydedeni.html#jak-napadnout-vydedeni

 
30.10.2011 18:42 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Lhůta na vyřízení dědictví a stížnost na notáře
Text uživatele: 

Je to přesně tak jak píšeš, já ještě pro zakladatelku připojím, že pokud je mezi návrhem na vklad a darovací (či jinou) smlouvou nějaká nesrovnalost či nejasnost, tak katastrální úřad VŽDY vyrozumí účastníky řízení, aby buď návrh doplnili, případně stáhli a podali nový.

Jsou velice pečliví.

Nám se například stalo, že jsme v darovací smlouvě vypustili větu "včetně uvedeného pozemku" a smlouva tak vypadala, že předmětem darování je pouze dům a nikoliv i pozemek, což bylo poněkud zvláštní a i když to návrh na vklad nerozporoval...dalo se to tak chápat. Tak nám okamžitě zaslali dopis, abychom se k tomu vyjádřili zda je to tak správně či nikoliv.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Lhůta na vyřízení dědictví a stížnost na notáře
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny