Bezplatná právní poradna online

Téma: Otec mi daroval byt, matka chce abych sestru vyplatila

08.03.2013 15:40
Uživatel: PetraL6
Odpovědí na téma: 13
Text: 

Dobrý den všem.

Potřebuji poradit ohledně případného dědického řízení mezi mnou a sestrou. Po domluvě s otcem a sestrou na mne otec nechal přepsat byt na KÚ s tím, že sestra se čehokoli vzdala, přesto jsem v budoucnu přislíbila kompenzaci (nyní si úvěr na vyplacení vzít nemohu). Byt jsem začala rekonstruovat a matka (15 let rozvedení) mojí sestru zlanařila, aby po mě chtěla vyplacení ihned, nebo byt zpět přepsat na otce. Když nechám zpět byt přepsat na otce a byt by jednoho dne byl předmětem dědického řízení, jak by se řešila situace, že moje sestra má cca 1.000. 000 Kč dluhů (částečně exekuce)? Mohli bychom o byt přijít?

Mockrát děkuji za odpovědi.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 5193x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Dědictví sester
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
08.03.2013 15:42 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
Na příjmu
13000-14000
Administrátor
Téma: Otec mi daroval byt, matka chce abych sestru vyplatila
Text uživatele: 

Dám Vám radu a té se (dle svého uvážení) držte: s vlastnictvím bytu nemanipulujte, byt si nechte a sestru vyplaťte dle svého uvážení (není to Vaše povinnost, tedy pokud jste se k tomu nezavázala PÍSEMNĚ - ústní dohodu nikdy nikdo neprokáže) - navíc brát si půjčku jen kvůli dobrovolnému vyplacení sestry není taky zrovna nej nápad  ).

Samozřejmě pokud byste byt darovala otci zpět, tak po jeho smrti by exekutor podíl bytu (pokud jste se sestrou samy dvě a nemáte další sourozence) exekučně zabavil (polovinu sestry) a prodal ho (cizím lidem nebo Vám) v dražbě. Podobně pokud byste podíl bytu darovala sestře, exekutor by daný podíl exekučně postihl (zabavil) ihned (pokud právě probíhá exekuční řízení).

Takže ignorujte návrhy sestry či matky a nechte věci jak jsou. Je to v tuto chvíli nejlepší stav, jaký může být a jakékoliv změny by nebyly k dobru.

Upozorňuji, že nejsem právník, pokud si chcete cokoliv ověřit, obraťte se na web Bezplatné právní poradny online na adrese www.bezplatna-pravni-poradna.cz

 
08.03.2013 15:59 Uživatel: PetraL
Téma: Otec mi daroval byt, matka chce abych sestru vyplatila
Text uživatele: 

Mockrát děkuji za informaci. S úvěrem právě spěchat nechci, protože jsem dodnes úvěry neměla, ale vzala jsem si nyní  úvěr na rekonstrukci, neboť byt je v původním stavu (36 let). Je to prekérka, úmysl byl dobrý, ale pro dobrotu na žebrotu

 

 
08.03.2013 16:06 Uživatel: MitsCa
Téma: Otec mi daroval byt, matka chce abych sestru vyplatila
Text uživatele: 

Trošku bych do toho vložil i to, že se sestra vzdala podílu. Takže dobré mravy velí nechat tak.

Aby se koza nažrala a vlk zůstal celý, tak bych se se sestrou dohodnul na nějakých splátkách, teď třeba 10% za další roky zas apod.

jak psal Avi, pokud převedeš byt na otce zpět, nakonec ho bude mít někdo jiný díky dluhům sestry.  

 

Nerozumím tomu, že vlastní rodiče (máma) ženou děti proti sobě.

 
08.03.2013 16:20 Uživatel: PetraL
Téma: Otec mi daroval byt, matka chce abych sestru vyplatila
Text uživatele: 

Mamka v rodině vždy dělala dusno, hlavně mě, protože vedu úspěšnější život než ona, ale co už.

Jinak to splácení je možné, také mě to napadlo a i jsem jí byt chtěla nechat k bydlení (po rekonstrukci), protože na tom finančně není dobře. S manželem plánujeme stavět, takže si chci právě "bezdlužnost" nechat na žádost o hypotéku. Problém je tady v tom, že situace je vyhrocená a vypadá to, že se s máti a sestrou kvůli tomu přestaneme stýkat, protože máti samozřejmě tlačí na pilu, abych sestru vyplatila. Dokonce se vydala i za otcem (se kterým se od rozvodu nestýká) a lanařila i jeho, ať rozhodnutí změní apod. Ten je z toho samozřejmě taky špatný, je mi ho líto…

Kdybyste věděli, jak mě to teď žere, že jsem do toho šla! Mohli jsme si postavit domek na Hané, ale kvůli "nátlaku" rodiny, že je to daleko apod. jsme zůstali a vrhli se na rekonstrukci bytu, sestra mi i navrhovala, že mi podepíše, že se podílu vzdává a mě se to zdálo jako nesmysl. Jsem si říkala, vždyť jsme rodina, já bych Te na holičkách nikdy nenechala. ježiš já jsem blbá!

 
08.03.2013 21:11 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Otec mi daroval byt, matka chce abych sestru vyplatila
Text uživatele: 

Promiň, ale sestra se žádného podílu nemohla vzdát, protože ani žádný neměla.

Je mi líto, ale o svém majetku si může rozhodovat jeho vlastník dle svého vlastního uvážení a připadá mi absurdní, aby si děti automaticky nárokovali majetek rodičů, který by ev. mohli zdědit.

Takže jaké placení? Proboha proč???

 
08.03.2013 16:42 Uživatel: Listicka
Téma: Otec mi daroval byt, matka chce abych sestru vyplatila
Text uživatele: 

Pro dobrotu na zebrotu! Neco podobneho jsem zazila ja taky a dodnes jsou z toho v rodine problemy.
Koupila jsem druzstevni byt, ve kterem bydleli rodice. Bratr se svagrovou byli 3x tazani, jestli maji o byt zajem. - napred 2x mohli mit byt bezplatne, jen by tam museli prihlasit sve deti, kdyz jim bylo 18. to ale odmitli. Kdyz byly byty k prodeji, chtela jsem se s brachou domluvit, ze ho koupime spolecne. Odmitl to, ze by nemohl jezdit 2x rocne na dovolenou a co pry se starym panelakovym bytem. Byt jsem tedy koupila sama ale co jsem pred 15 lety netusila, ze behem 2 let tak razantne stoupnou ceny bytu. Bratr dostal od rodicu penize a vse se zdalo byt v poradku. Pak ale rodice zemreli a ted jsem ja ta spatna, co vsechno shrabla a bracha a jeho zena pozadovali pulku z prodeje bytu!! O penezich, ktere dostal,  nebo o trech nabidkach najednou nikdo nic nevi.
Chtela jsem brachovi dokonce vyplatit 1/3 castku z prodeje, ale podle toho, jak se zachovali (spis ale svagrova nez bracha) a vsude me pomluvili, jsem to neudelala. Taky mi doslo, ze pokud jim nedam vsechny penize, budu ja porad ta spatna.
Pokud ti tedy muzu poradit, nemen tatinkovo rozhodnuti. Sestru podle moznosti vyplat (ale nech si to dat pisemne) a hlavne si uvedom, ze ona si za svoji situaci muze sama. Pokud ji prepises pulku bytu, prijdete o nej obe dve.
Nekdy cloveku zustava rozum stat, co se s lidmi deje, kdyz se jedna o majetek nebo o dedictvi.

 
08.03.2013 16:51 Uživatel: PetraL
Téma: Otec mi daroval byt, matka chce abych sestru vyplatila
Text uživatele: 

Díky za příspěvek.

Ba, přesně tak. Sestře jsem i navrhovala, že s manželem půjdem bydlet jinam a ona se bude moci vrátit domů, a to nechtěla. Po novém roce mi máma napsala, že sestra se prý chce vrátit domů, co s tím hodlám dělat. Vysvětlovala jsem jim, že kdyby to taťka na mě nepřepsal a my tam jen s manželem bydleli dál, tak přeci po mě také nemůžou chtít peníze…ale máma vždy byla na peníze, takže sestru manipuluje. nejvíc mě štve, že do toho nemá co mluvit. odešla od nás, nic nám nenechala, s tátou jsem zůstala sama a vše jsme zařizovali od začátku. Mezitím si sestra s manželem nadělali dluhy a při rozvodu mu prakticky vše nechala, protože nechtěla nic řešit a ani s právníkem se neporadila. Takže švagr prodal co šlo, ale dluhy se rozdělily na oba. No prostě mazec. A po mě se teď bude chtít, abych jí tahala z průseru…

No nic, už musím jít. Mockrát děkuji a děkuji i za tento web, je to super vylívárna

 
08.03.2013 20:03 Uživatel: Lensa
Téma: Otec mi daroval byt, matka chce abych sestru vyplatila
Text uživatele: 

Dobrý den, Petro hlavně bud silná a dávej si pozor co  a komu podepisuješ ohledně tvého problému co ted řešiš protože i vlastní rodina Tě dokáže pěkně potrápit hlaně když se jedná o majetek. Můj  bratranec zažil něco podobného. Před pěti lety mu zemřel tatínek a po roce mu umřela maminka. Jelikož  bratranec má dvě sestry jedna je vlastní a druhá je nevlastní. musím Ti říct, tak nepřející sestry jako má on jsem ještě neviděla. Jejich sourozenecký vztah nebyl a není zrovna ideální. Když ještě žili jeho rodiče, a bratranec si přivedl domů svojí dlouholetou  přítelkyni, tak vůbec jí nepřijali do rodiny ani jeho sestry ani rodiče což bratrance to velmi mrzelo. Ale asi to bylo tím, že ona ta jaho přítelkyně je ukrajinka. Od té doby celá jeho rodina nejevila o bratrance a o jeho přítelkyni zájem. Tak tím se vlastně přerušili jejich vzájemné vztahy. Bratranec měl majetný rodiče a veškerý majetek si to sestřičky u rodičů asi uměli  pěkně vydupat. Jinak by bratranec neskončil tak jak skončil. To je tak, když je někdo ze sourozenců černá ovce.  A přitom se choval bratranec vždy k rodičům slušně a k sestrám také.   Je mi z toho smutno jak některé rodiny jsou nepřejicí a jenom myslí sami na sebe. Jak se jedná o dědictví tak se zároveň jedná o nepřátelství.

 
08.03.2013 21:07 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Otec mi daroval byt, matka chce abych sestru vyplatila
Text uživatele: 

Tvůj otec byl podle všeho vlastníkem bytu a jako každý vlastník měl právo si sám rozhodnout co se svým majetkem udělá. Rozhodl se ho darovat Tobě.

Ty nemáš žádnou povinnost se s kýmkoliv a to ani se sestrou za tento dar vyrovnávat.

Pokud by v budoucnu došlo na dědické řízení po vašem otci, tak by sestra mohla žádat započtení tohoto daru a tím by se Tobě mohl snížit dědický podíl. Předpokládám však, že žádný další významnější majetek Tvůj otec nemá a tak by nebylo proti čemu započítávat.

Není jediný důvod, abys otci dům darovala zpět. Otec by mohl chtít navrácení daru pouze tehdy pokud by ses k němu chovala způsobem který by byl v rozporu s dobrými mravy.

Čili pokud to shrnu tak Tvá sestra ani matka nemají jakékoliv právo Ti cokoliv nařizovat.

A ještě maličkost, v darovací smlouvě evidentně žádná podmínka otce o tom, že musíš svoji sestru vyplatit není, takže není co řešit.

 
08.03.2013 21:45 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
Na příjmu
13000-14000
Administrátor
Téma: Otec mi daroval byt, matka chce abych sestru vyplatila
Text uživatele: 

Jo jo, je to přesně tak jak píše Veselka.

Jinak kdyby bylo něco nejasného k započtení daru, tak vizte zde:

Ale je to informace bokem, pro Vás (PetroL6) aktuálně zcela nepodstatná.

 

 
11.03.2013 10:49 Uživatel: PetraL
Téma: Otec mi daroval byt, matka chce abych sestru vyplatila
Text uživatele: 

Děkuji všem.

Tady se právě ani o dar nejedná, byt je družstevní a taťka na mě nechal převést družstevní práva a družstvo potom do os. vlastnictví. dělali jsme to jen kvůli tomu, že v tom bytě bydlím celý život, nyní 5 let s manželem a chtěli jsme ho trochu zvelebit. Dnes když vidím, jak se ke mně doposud skvělá sestra zachovala, tak kdybych rekonstuovala a byt nebyl na mě, tak by se mi vysmála, že moje blbost, že jsem do toho investovala. Táta mi navrhl, pro klid rodiny, ať nechám sepsat smlouvu, že např. do 10ti let vyplatím sestře třetinu aktuální ceny bytu. Že prý jsme tři, takže by si jako také mohl nárokovat svůj podíl (samozřejmě nenárokuje, ale nevidí důvod, proč bych sestře měla dávat půlku), to prostě jen ať jsme zas v pohodě. Dnes jdu dělat odhad a dle informací od sousedů, byt před rekonstrukcí má hodnotu cca 600 tis, tudíž když si uvědomím, že máma se ségrou na mě hází špínu a prakticky mě "obětují" pro 200 tis? Zaujala jsem tedy postoj, že sestře její "nárokovanou" část splatím, ale už nepotřebuju takovou sestru ani matku. V životě mi nic nedaly, když jsem sama měla problémy, tak si na mě ukazovali prstem. S tátou jsme zůstali sami, když mi bylo 14 let, máma si vzala všechno vybavení, auto, chatu, chtěla i byt, ale ten táta zachránil, protože jsem chodila ještě do školy a pronájem cizího bychom si nemohli dovolit. Toto vybavení pak dala ségře, ta ho pak stejně vyhodila a tyhle mě dnes budou něco diktovat??? !!!!! Jsem se nějak rozepsala, ale ono to pomáhá Nejvíc mě naštvalo, že máma tátovi bulíkovala, že byt chci prodat a něho se vy…t, že prý ve mě není nic dobrého. Přitom táta a manžel jsou pro mě nejdůležitější osoby v mým životě a tátu budu ctít do konce života a nenechala bych ho na holičkách. To samé jsem do minulého týdne tvrdila i o sestře a matce přesto, že mě vždy shazovaly. Co už, ono to přejde a všechno zlé je k něčemu dobré.

 
25.03.2013 14:55 Uživatel: Hs
Téma: Otec mi daroval byt, matka chce abych sestru vyplatila
Text uživatele: 

Nemám bohužel čas přečíst všechny rady, ale něco podobného jsem řešila taky. Pokud se dohodnete se sestrou že jí polovinu dáte (= že se o nově nabytý majetek rozdělíte rovným dílem. podobný případ jako kdyby Vaši rodiče zemřeli a vy dvě byste dělily zděděný majetek napůl), tak určitě zajděte k právníkovi a sepište to!!

Můžete tam i uvést způsob, jak budete sestře splácet v budoucnu - když uvádíte, že nyní peníze nemámte.

Hlavně si uvědomte, že nějaké ústní dohody nikomu nedokážete a je klidně možné, že by sestra mohla i ten otcův krok (= vy jste dostala byt a ona nic) právně napadnout.

Hlavně jsem ale chtěla zdůraznit, že Vy na tom bytě pravděpodobně budete dělat úpravy, tedy ho zhodnotíte, a tedy byste se taky mohla dočkat toho, že sestra by mohla požadovat polovinu té nemovitosti Vámi zhodnocené, tedy že byste jí dala ještě více, než s čím jste počítala (samozřejmě by byla možnost doložit všechny faktury za ty zhodnocovací práce - ale kdo by chtěl několik let žít s tím, že si musí schovat kdejaký papír "kdyby to musel někdy vytáhnout") - to je přece úplně zbytečné, být Vámi tak se tomuto kroku ze všech sil vyhnu. Je důležité, aby na nějakém papíře figurovala cena toho bytu - v době, kdy Vám ho otec věnoval. Ceny se v čase mění a nelze moc očekávat, že budou v čase klesat. Abyste měla zcela ZŘETELNOU představu, kolik byste tedy sestře měla dát peněz.

Píšete že Vaše matka je rozvedená, tudíž má zřejmě taky nějaké bydlení, mohlo by to být možná i tak, že byste sepsaly u toho právníka že vy jste dostala byt po otci a ona dostane byt po matce.

Jako spoluvlastnici bych sestru na tom Vašem bytu rozhodne neuváděla, jednak 2 dospělé ženy a 1 byt = bezvýchodná situace, hádky kdo tam vlastně bydlí, kolik kdo kdy protočil elektriky atd. , kdo hradí ty a ty zálohy - navíc proboha píšete, že je v exekuci!!!!

 

 
25.03.2013 15:34 Uživatel: PetraL
Věk:  33
Téma: Otec mi daroval byt, matka chce abych sestru vyplatila
Text uživatele: 

Dobrý den, Hs.

Díky za reakci, již se několik věcí změnilo. Nechala jsem uděla odhad bytu před rekonstrukcí, takže jedna věc vyřízena. Byt jsem však od otce nedostala darem, ale přepsal na mě členské práva a povinnosti na družstvu, neboť byt jsem vždy využívala a platila jen já. Sestra se vrátit nikdy nechtěla. V každém případě se mi zdá nevhodné chtít po mě vyplacení podílu z možného budoucího dědictví, když táta žije, prostě si dělat na něco nároky. Máma vlastní bydlení nemá, majetek z rozvodu všechen prodala a nechá se vydržovat majetným přítelem. Měla jsem v úmyslu sestře postupně část splatit, ale nyní se chová dost nechutně, takže svůj podíl dostane až se jednou byt prodá a samozřejmě budu vycházet z ceny odhadu, který jsem nechala udělat. Již budu nekompromisní, měla to se mnou řešit už před 5ti měsíci, kdy jsem s návrhem přišla.

Děkuji za příspěvek

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Otec mi daroval byt, matka chce abych sestru vyplatila
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny