Bezplatná právní poradna online

Téma: Postup zbavení svéprávnosti - jak na to

30.11.2012 21:17
Uživatel: Lili23
Věk:  20
Odpovědí na téma: 12
Text: 

Dobrý den, může někdo zbavit svéprávnosti osobu, která má třeba depresi slabší nebo někoho, kdo chce dobrovolně bydlet na ulici, odmítá se socializovat a chce žít dle vlastního přesvědčení, ačkoli zná důsledky svého chování a plně všemu rozumí, jen se rozhodl podle svého? Četla jsem, že návrh může podat kdokoliv a člověk musí povinně podstoupit vyšetření psychologem, když ho tam soud pošle. Kromě toho, může člověk zbavený svéprávnosti rozhodovat, zda bude absolvovat prohlídky u lékaře, jakým způsobem bude dodržovat hygienu, jestli  a proti čemu se nechá očkovat? Jak se může bránit takový člověk proti porušování práva na svobodu a ochranu soukromí? Vím, že je to hodně dotazů, ale v naší republice je fakt právní zmatek a čert, aby se v tom vyznal.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 9153x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Zbavení svéprávnosti
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
30.11.2012 21:32 Uživatel: Barča
Téma: Postup zbavení svéprávnosti - jak na to
 
30.11.2012 23:28 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Postup zbavení svéprávnosti - jak na to
Text uživatele: 

Určitě ne "někdo" wink, ale jedině soudce (může omezit ve způsobilosti k právním úkonům). Zda je nutné vyšetření psychologem nevím, ale určitě je nutné vyšetření psychiatrem, který stanoví nějaké duševní onemocnění a až na základě rozhodnutí soudu je osoba omezena na svých právech.

O "zbavení svéprávnosti" (takový hrubší pojem, který není právně úplně OK) se opakovaně píše v Bezplatné právní poradně online, konkrétně jsou různé informace a různé situace a dotazy zachyceny zde. Informace také můžete najít pod zadáním hesla omezení způsobilosti k právním úkonům.

"Obyčejná" deprese asi na omezení způsobilosti nebude stačit. Muselo by jít o závažnější duševní onemocnění ovlivňujícího nemocného na jeho úsudku.


 
01.12.2012 21:28 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Postup zbavení svéprávnosti - jak na to
Text uživatele: 

Člověk může být zbaven způsobilosti k právním úkonům nebo tato způsobilsot může být omezena pouze v případě, že dotyčný buď trpí duševní poruchou, která není pouze přechodná, nebo nadměrně užívá alkohol, narkotika či jiné omamné látky. Omezení či zbavení způsobilosoti se pak vztahuje pouze na právní úkony (nakládání s majetkem, uzavírání smluv, uzavření sňatku), o běžných záležitostech, které nejsou právními úkony (hygiena, očkování), může takový člověk dál rozhodovat sám. Návrh na omezení či zbavení způsobilosti musí být podložen lékařskou zprávou, součástí soudního procesu je vypracování znaleckého posudku z oboru psychiatrie. V případě omezení způsobilosti soud ve svém rozhodnutí stanoví, které úkony člověk dál vykonávat může, případně ty, které už vykonávat nesmí. Omezení či zbavení způsobilosti není doživotní, ale může být později navrácena - žádost o navrácení způsobilsoti může podat i ten, kdo jí byl zbaven. nebo v ní byl omezen.

 
10.12.2012 10:21 Uživatel: Daniela
Věk:  37
Téma: Postup zbavení svéprávnosti - jak na to
Text uživatele: 

Osobně si myslím že takový člověk musí užívat drogy, pít alkohol nebo trpět duševní poruchou. Nejvhodnější by bylo vyhledat psychologa či jinou odbornou pomoct. Většina lidí je přesvědčena že jim bude na ulici lépe, straní se systému a chtějí si žít po svém. Ale co rodina dotyčného člově? na tu bohužel tihle lidé vůbec nepomýšlejí. Jsou ale i tací, kteří nemají na výběr. Mají dluhy, nemají peníze a je to smutné. Osobně bych ale zkusila vyhledat první odbornou pomoc než zbavit dotyčnou osobu svéprávnosti.

 
20.07.2013 15:13 Uživatel: 2013brno
Věk:  47

Město:brno

Téma: Postup zbavení svéprávnosti - jak na to
Text uživatele: 

co dělají úředníci v případě Ivety Bartošové, navzájem ochránci podávají trestní oznámení, zatěžují a nic se nevyřeší. Podle mne by byl vhodný  kontrolní lékařský nález a na jeho základě návrh o zbavení svéprávnosti k právním úkonům - vždyť lze toto řízení obnovit a pokud se zdravotní stav upraví může opět být sama sebou. Nyní je mi jí upřímě líto a podle videí si nic nepamatuje, všichni s ní manipulují, používají jí jako panenku, Iveta Bartošová mluví zcela zvláštně, setřele, mluva neodpovídá její původní inteligenci a věku. Proto úředníci zakročte, aby tak šikovná pěnice neskončila zcela zničená.

 
27.10.2015 10:23 Uživatel: naušnička
Věk:  30
Téma: Postup zbavení svéprávnosti - jak na to
Text uživatele: 

Může soud zbavit svéprávnosti osobu 82 let, ktetá neumí číst a psát?

 
27.10.2015 11:43 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Postup zbavení svéprávnosti - jak na to
Text uživatele: 

Nový občanský zákoník (dále NOZ) již nezná pojem „zbavení způsobilosti k právním úkonům“. Od 1.1.2014 lze svéprávnost pouze omezit a to v oblastech daných rozhodnutím soudu.

Zdroj a více info zde:

http://vozickar.com/novy-obcansky-zakonik-2-cast/

 

 
27.10.2015 11:48 Uživatel: Barča
Téma: Postup zbavení svéprávnosti - jak na to
Text uživatele: 

Pokud to osobě myslí, pak zřejmě soud nebude mít důvod omezit osobu ve způsobilosti k právním úkonům.

 
27.10.2015 14:14 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Postup zbavení svéprávnosti - jak na to
Text uživatele: 

Možné je samozřejmě cokoliv, ale přijde mi divné, že by ta dodyčná osoba neuměla číst a psát, neboť pokud by tomu tak skutečně bylo, jak by si dosud ta osoba sama obstarávala své osobní záležitosti - např. přebírání pošty, důchodu atd. To mi nějak nesedí. Spíše si myslím, že vzhledem k věku té osoby půjde o něco jiného…

 
27.10.2015 14:48 Uživatel: Barča
Téma: Postup zbavení svéprávnosti - jak na to
Text uživatele: 

Taky jsem na to myslela, ale dotaz je jaký je a soudy dnes v tomto rozhodují velice opatrně.

 
10.11.2015 10:08 Uživatel: naušnička
Věk:  30
Téma: Postup zbavení svéprávnosti - jak na to
Text uživatele: 

Divné to možné je, ale je to tak. Paní chodila pouze půl roku do první třídy. Neumí ani psát ani číst, hodiny nic. Vše za ní vyřizuje bratr. Poštu -důchod přebírají na jakýsi papír, který jim byl  Měú kdysi vydán, že ho mohou přebírat. Vše za ni podepisoval bratr když bylo potřeba. Půčky ani účet nemá a nikdy neměla. Smlouvu o sociálních službách za ni podepsal také bratr a po něm  chtějí doložit rozsudek soudu, že za pani může tak činit.

 
10.11.2015 10:42 Uživatel: Barča
Téma: Postup zbavení svéprávnosti - jak na to
Text uživatele: 

Tady se tedy nejedná o zbavení svéprávnosti, ale o zastoupení členem domácnosti.

 

NOZ zavádí nově možnost tzv. předběžného prohlášení, které umožňuje člověku, který předpokládá závažné narušení své způsobilosti právně jednat, provést preventivní opatření (projevit vůli), jak mají být v budoucnu jeho záležitosti spravovány. Je třeba jej provést buď jako veřejnou listinu anebo písemně před svědky. Obsah prohlášení je pak závazný pro soud i stanoveného opatrovníka (až na mimořádné okolnosti).

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Postup zbavení svéprávnosti - jak na to
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Ochrana proti spamu

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny