Bezplatná právní poradna online

Téma: Škola rozhodla o výuce žáka mimo třídu v kabinetě učitele - může to udělat?

14.10.2016 16:35
Uživatel: Vojtikov
Věk:  50

Město: Horni Briza

Odpovědí na téma: 6
Text: 

Dobry den,

muj syn ma ve skole asistenta pedagoga pro ADHD a poruchu chovani. Stale se snazi ho z zeto skoly dostat pro psychicky narusene deti coz psychiatr nedoporucuje a skola to nerespektuje.

Dnes (14.10.2016) ve skole uvazili ze se nebude ucit ve tride s ostatnimi detmi nybrz s pedagogem v kabinte. Navic to bylo sdeleno synovi a ne me jako zakonemu zastupci. Syn reagoval vztekle, coz bylo spoustecem jeho zachvatu. Ptam se tedy muze si toto skola dovolit nevite nekdo.

Dekuji za odpovedi.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 1816x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Problem se skolou
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
14.10.2016 17:36 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Škola rozhodla o výuce žáka mimo třídu v kabinetě učitele - může to udělat?
Text uživatele: 

Nedokážu odpovědět z hlediska práva, protože to fakt nevím. Pokud má asistenta, tak snad mluvili i s ním, ne?

Jak píšu, zákon v tomhle neznám a do jisté míry chápu i potřebu integrovat děti s různými postiženími mezi děti bez postižení. Jenže na druhé straně si také myslím, že tak jak postižené dítě má právo na řádnou výuku, tak na ní mají právo i děti nepostižené a žák s asistentem podle mě je element, který může narušovat výuku.

 
14.10.2016 19:33 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Škola rozhodla o výuce žáka mimo třídu v kabinetě učitele - může to udělat?
Text uživatele: 

Domnívám se, že to nelze (ale aktuální legislativu neznám) a pochybuji o tom, že by si škola vyhradila jednoho pedagoga pro vyučování jednoho dítěte v kabinetě - to by bylo pro školu značně nevýhodné a neekonomické, navíc to postrádá smysl i v tom, že má syn asistenta, ten by měl zvládnout synovi při vyučování pomoci a navíc je to i odlehčením pro vyučujícího, že není na výuku syna sám.  

Já si spíš myslím, jestli to nebylo jen pro dnešek, jestli třeba dnes (14.10.2016) Váš syn i vzhledem k jeho poruchám prostě jen neměl svůj den, a pak z toho třeba neměla ani svůj den i p. učitelka, tak to zřejmě pro dnešek vyřešili takto. Nemyslím si, že jde o opatření a rozhodnutí trvalé.

Jako rodič si připusťte jednu věc, Váš syn s těmito poruchami Vám mohl dnešek vysvětlit po svém a neúplně, ať už nevědomě či vědomě (ano, i tyto chyby dělají = mají sníženou schopnost vnímání vlastní viny, nedomýšlí důsledky, ale naopak umí velmi dobře a pohotově poukázat na vinu jiných), to se prostě u těchto dětí stává (to vím na 100% i jako rodič) zejména za situace, kdy nefunguje opravdová a pohodová spolupráce mezi školou, rodiči a odborníky = psychiatrem a spec. pedagogem nebo pedagogicko psychologickou poradnou, tj. , mezi všemi zmíněnými stranami vzájemně. To si neberte nijak špatně vůči sobě ani synovi, tohle se opravdu u těchto dětí stává, jen je třeba to vhodně a správně řešit.

Další důležitá věc je ta, že někteří rodiče, zvláště pak maminky, jsou vůči těmto dětem příliš ochranitelské, pečovatelské, omlouvající, litující atd. , což těmto dětem ale vůbec nepomáhá, ba naopak. Tyto děti potřebují stabilní, jasný, přesný, pevný atd. režim jak ve škole, tak doma (samozřejmě trpělivým, pozitivním, klidným, ale i důsledným přístupem atd. , aby se naopak neblokly a nevztekaly se zbytečně např.) tak, aby se naučili mimo jiné i mít hranice ve svém chování, protože ony je prostě tak úplně nemají.

Píšete jen o doporučení psychiatra. Váš syn nechodí i ke speciálnímu pedagogovi nebo do pedagogicko psychologické poradny? Pokud ne, pak je to velká chyba, která va výsledku škodí hlavně Vašemu synovi.

Samozřejmě nelze vyloučit i ne úplně vhodný přístup učitelky, ne každá si opravdu ví s těmito dětmi rady a i v tomto směru se dále a aktivně vzdělává. I to se může stát, stejně tak jako to, že občas ztratí nervy, tak jako se to občas stane i rodiči. Jistě se Vám i doma stane, že prostě někdy už je toho moc i na Vás, neříkejte že ne  Děti nás někdy dokáží pěkně pozlobit, a to ani nemusí mít nějaké poruchy 

Co však rozhodně celou situaci neulehčuje je fakt, že nefunguje spolupráce mezi školou a Vámi vzájemně. Bez toho to prostě nebude fungovat nikdy. Syn to vycítí, a o to víc se bude snažit o ochranu pod Vašimi křídly a to za každou cenu a v každé situaci, i v té, v které to není na místě. Chápete, co tím chci říci?

Zkuste si pro začátek přečíst např. tenhle článek:

https://www.alfabet.cz/vzdelani-a-integrace/skolni-vzdelavani/416-adhd-ve-vychove

a objektivně se zamyslet i nad tím, co můžete udělat i Vy sama a otec syna.  

Dole pod ním najdete zdroje = literaturu, ze které je čerpáno. Autorky Jucovičovou a Žáčkovou jsem měla možnost poznat osobně před cca 10 lety, kdy tehdy bylo možné u nich absolvovat roční seminář nejen pedagogy, ale i rodiči, kteří měli zájem se vzdělávat i pro své dítě s různými poruchami nejen chování, ale i učení tak, aby pochopili své dítě s nějakou diagnostikovanou poruchou, a naučili se, jak nejlépe mu pomoci i doma. Tehdy to pro mě bylo velmi přínosné a to po všech stránkách, a čerpám z toho částečně i dodnes, i když už je dcera x let dospělá.  

Víte, ono je to poměrně složité, takhle krátce to vysvětlit, ale i rodič sám v tomto může svému dítěti velmi pomoci. Nejdříve je však dobré si minimálně o tom něco přečíst, ideálně ne pouze nějaký článek, ale několik knih od odborníků, kteří se tímto zabývají, pak teprve člověk pochopí a porozumí, a má větší šanci býti škole nejen oponentem, ale i partnerem. A to je to, co Vaše dítě potřebuje.

Takže, zachovejte klid, a zkuste i Vy sama hledat info a možnosti řešení, půjde to, uvidíte…   

 
15.10.2016 05:57 Uživatel: vojtikov
Věk:  50

Město:Horní Bříza

Téma: Škola rozhodla o výuce žáka mimo třídu v kabinetě učitele - může to udělat?
Text uživatele: 

Ve škole to bylo řečeno i mě a v kabinetě ho má doučovat asistent pedagoga. Do PPP hodíme má inividuální plán. Intelektově prý spadá do této školy. V každém případě jsem na vlastní uši slyšela přiznat se učitelku, že syna ponižovala se slovy em nepatříš jsi tu zbytečný.

 
15.10.2016 06:42 Uživatel: QAdama
Věk:  38

Město:Praha

Téma: Škola rozhodla o výuce žáka mimo třídu v kabinetě učitele - může to udělat?
Text uživatele: 

To je šílený.

 

 

Stejný příběh o podobných učitelích poslouchám ze všech stran docela často. Ve školách dnes (15.10.2016) pracuje lidská spodina. Chudák děti.  

 

Bohužel, dokud nebude národ ochoten platit učitelům lepší peníze a dokud rozmazlený žáci budou mít větší práva než učitel, nikdo normální tam učit nepůjde.

 
15.10.2016 13:32 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Škola rozhodla o výuce žáka mimo třídu v kabinetě učitele - může to udělat?
Text uživatele: 

Promiňte, ale reagovala jsem pouze na to, co jste napsala v úvodu:

"Dnes (14.10.2016) ve skole uvazili ze se nebude ucit ve tride s ostatnimi detmi nybrz s pedagogem v kabinte. Navic to bylo sdeleno synovi a ne me jako zakonemu zastupci."

Nyní píšete, že: "Ve škole to bylo řečeno i mě a v kabinetě ho má doučovat asistent pedagoga."

Vaše info jsou velmi nepřesné. Co se tedy vlastně stalo:

1) Váš syn bude pouze doučován v kabinetě asistentem pedagoga, jak píšete dnes (15.10.2016)?

2) Váš syn je trvale vyloučen z kolektivu třídy a bude vyučován v kabinetě pedagogem, jak jste psala včera (14.10.2016)?

Tu nevhodnou, nemístnou a ponižující poznámku učitelky směrem k Vašemu synovi jste řešila, např. s ředitelem školy? Ví o tom, aby mohl učinit vhodná opatření tak, aby se toto již neopakovalo?

 
15.10.2016 11:31 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Škola rozhodla o výuce žáka mimo třídu v kabinetě učitele - může to udělat?
Text uživatele: 

Myslím si, že dotaz na pravomoci školy zvolit formu výuky je spíše právního charakteru. Právní dotazy je lépe pokládat ve webu k tomu určeném. Jde o spřátelené stránky - Bezplatná právní poradna online. Dotazy do webu poradny je možné poslat v liché týdny v pondělí po 10. hodině nebo formou online chatu v sudé týdny v sobotu po 9. hodině.

Tento web (www.MojeStarosti.cz) není primárně určen k právnímu poradenství a právníci sem nechodí.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Škola rozhodla o výuce žáka mimo třídu v kabinetě učitele - může to udělat?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny