Bezplatná právní poradna online

Téma: Mám vyhazov a nedostala jsem pracovní smlouvu ani výpověď - co teď

30.07.2011 16:11
Uživatel: kat
Odpovědí na téma: 4
Text: 

Dobrý den.

Ačkoliv jsem v práci neměla jediny problem, svou práci jsem si odváděla dobře, šéf, aniž by mě nějak upozornil, ukončil se mnou pracovní poměr. Musela jsem odevzdat klíče ,sbalit si věci a cestou se z toho vzpamatovat. Jako důvod mi řekl, že ho dostatečně nerespektuji. Ano, byl to idiot, ale po tomto zjištění jsem se k němu chovala normálně, nezbytně nutná komunikace.

Smlouvu jsem podepsala,ale nedal mi ji. Tudíš ani nevím, jestli mě stihnul vyhodit ve zkušební době nebo ne. Mužu se nějak bránit? Dodávám, že výpoved na papíru jsem nedostala. Pouze ustní konstatování.

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
30.07.2011 17:27 Uživatel: Indiánka
Téma: Mám vyhazov a nedostala jsem pracovní smlouvu ani výpověď - co teď
Text uživatele: 

 Kat,ve Tvém případě se obávám,že pokud jsi nedostala do ruky smlouvu,ani písemnou výpověď,šéf Tě přijal pouze na krátkou dobu,kdy potřeboval zaplnit pracovní místo..Pracovala jsi tam nejspíš bez Tvého vědomí na černo.Obávám se,že smlouva o pracovním poměru mezi Tebou a zaměstnavatelem zřejmě ani neexistuje.Pracovní smlouva i výpověď se připravuje vždy ve dvou vyhotoveních,jednu část má zaměstnavatel,jednu dostává zaměstnanec.V takovém případě se asi bude těžce dokazovat,že jsi na tomto místě působila,je možné,že i s výplatou peněžní odměny bude problém.Určitě se najde někdo,kdo do této problematiky více vidí a poradí Ti konkrétněji.

Hezký den

 
30.07.2011 18:38 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Mám vyhazov a nedostala jsem pracovní smlouvu ani výpověď - co teď
Text uživatele: 

Zaměstnavatel v několika bodech porušil zákoník práce, jde o závažnáporušení, doporučuji kontaktovat Inspekci práce při místně příslušném úřadu práce. 
Pracovník musí mít smlouvu (nebo dohodu) - tu nemáte (proč jste netrvala na tom, aby Vám byla podepsaná smlouva vydána??? neměla jste strach, že nedostanete výplatu, když nemáte ani smlouvu???), pokud jde o klasickou pracovní smlouvu, není možné dát výpověď zaměstnanci ústně a ještě bez závažné porušení pracovních povinností. Prostě toto si nenechte líbit. 
Víte, v těch situacích, kdy si to "člověk zaviní sám" svou hloupostí (nemáte v ruce žádnou smlouvu) se mi popravdě na tento typ dotazů ani nechce odopvídat.  Chjoj ...
Se smlouvou by bylo vše jednodužší, teď budete muset pracně dokazovat, že jste u toho zaměstnavatele pracovala, budete shánět svědky, ti vám svědčit nebudou, protože nepůjdou proti zaměstnavateli. No comment. 

 
30.07.2011 18:47 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Mám vyhazov a nedostala jsem pracovní smlouvu ani výpověď - co teď
Text uživatele: 

Dobrý den,

jak to tak čtu, Váš zaměstnavatel bude pěkně "vyčůraný vykuk". Ale na druhou stranu - promiňte mi moji upřímnost - pracovat pro zaměstnavatele, nemít kopii pracovní smlouvy a doufat, že všechno bude v pořádku - je v dnešní době hodně naivní.

Ukončení pracovního poměru ve zkušební době může být bohužel učiněno i ústně, zákoník práce zde nevyžaduje písemnou formu. Pokud by ale zkušební doba nebyla vůbec sjednaná, pak by Vás zdaleka tak snadno vyhodti nemohl. Pokud si ale nejste jistá, zda zaměstnavatel vše stihl ve zkušební době, kterou s Vám v pracovní smlouvě (pravděpodobně) sjednal, pak bych ho na Vaše místě co nejdříve písemně kontaktovala s tím, že ho žádáte jednak o kopii Vaší pracovní smlouvy a také o písemné oznámení o ukončení pracovního poměru. Kromě toho by Vám měl zaměstnavatel také vydat zápočtový list a potvrzení o výši dosažené mzdy. Bez těchto dokumentů Vás totiž možná ani nezaevidují na ÚP, protože jim nebudete mít jak prokázat, že ve Vašem případě vůbec nějaký pracovní poměr vznikl. Současně můžete zaměstnavatele upozornit na to, že pokud Vám zmíněné dokumenty v určitě lhůtě nevydá, budete nucena obrátit se na inspektorát práce a celou záležitost tam oznámit. 

Pro jistotu bych si také ověřila na pobočce Vaší zdravotní pojišťovny a na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) v místě Vašeho bydliště, zda za Vás zaměstnavatel po dobu Vaší práce vůbec odváděl zdravotní a sociální pojištění. Požádejte tedy co nejdříve zaměstnavatele písemně o výše uvedené dokumenty a berte to celé jako poučení pro příště - bez kopie pracovní smlouvy neodvádět pro zaměstnavatele žádnou práci.

 
03.03.2012 07:32 Uživatel: Kom
Věk:  46
Téma: Mám vyhazov a nedostala jsem pracovní smlouvu ani výpověď - co teď
Text uživatele: 

Zdravím vás. Já bych to tak u té paní neodsuzovala. Jsem ve stejné situaci, a o smlouvu se bojím já i mí kolegové říct i proto, že je na pracáku lidí dost, my musíme platit složenky, práce se hledá těžko, tak jsme rádi, že dostáváme plat. Pojištění nám zatím platí, to jsme si zjistili. Ale smlouvu prostě nemáme. Pro někoho jsme možná hloupí, ale my se zkrátka bojíme, aby nás neposlal rovnou na pracák. Jsme u něj již tři roky. Peníze nám dává, ale bývaly i dost opožděně. Samozřejmě se chystáme poradit o tom s právníkem, případně jít na inspektorát práce, aby učinil řádnou kontrolu na firmě. Je to těžké, když už člověk nevěří, že u nás ještě existuje nějaká spravedlnost. Pak se něčeho dožadujte. Jen na složenky musíte mít dnes kolem 8-10 tisíc.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Mám vyhazov a nedostala jsem pracovní smlouvu ani výpověď - co teď
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny