Bezplatná právní poradna online

Téma: Odmítnutí povinného očkování v práci - můžu dostat výpověď?

06.02.2013 11:47
Uživatel: Eve
Věk:  23
Odpovědí na téma: 2
Text: 

Může mě zaměstnavatel nutit podrobit se očkování v rámci periodické prohlídky, i když s tím nesouhlasím? Může mi při nepodrobení se dát výpověď z pracovního poměru? Nebo si to nějak vynutit?

Předem děkuji za odpověď.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 1987x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Očkování
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
06.02.2013 12:09 Uživatel: Lucy
Věk:  23

Město:Město, Tobě sto, kapitánovi dvě stě

Clipboard01.jpg
1000-2000
Téma: Odmítnutí povinného očkování v práci - můžu dostat výpověď?
Text uživatele: 

Asi záleží co máte ve smlouvě a kde pracuješ.

   Předpokládala bych, že pokud pracuješ na nějakém rizikovém pracovišti, ve smlouvě je stanoveno jaké prohlídky a preventivní zákroky budeš muset podstupovat - nejen v zájmu svém, ale i v zájmu okolí.

    Takže se podívej, cos podepsala a pak se o tom se šéfem pobav. Pokud to není ve smlouvě a není to opodstatněné nemá právo Tě nutit do ničeho.

 
06.02.2013 23:22 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Odmítnutí povinného očkování v práci - můžu dostat výpověď?
Text uživatele: 

Podle § 106, odst. 4, písm. b) zákoníku práce jste povinna podrobit se preventivním prohlídkám, vyšetřením nebo očkováním stanoveným zvláštními právními předpisy. Takovým právním předpisem je zejména vyhláška ministerstva zdravotnictví č. 537/2006 Sb. , která se zabývá očkováním proti infekčním nemocem - nevím, o jaké očkování je ve Vašem případě.  Paragraf 16 této vyhlášky vymezuje pracoviště s vyšším rizikem vzniku infekčních onemocnění takto:

 

(1) Pracoviště s vyšším rizikem vzniku virové hepatitidy B jsou pracoviště chirurgických oborů, oddělení hemodialyzační a infekční, lůžková interní oddělení včetně léčeben dlouhodobě nemocných a interní pracoviště provádějící invazivní výkony, oddělení anesteziologicko-resuscitační, jednotky intenzívní péče, laboratoře pracující s lidským biologickým materiálem, zařízení transfuzní služby, pracoviště stomatologická, patologicko-anatomická, soudního lékařství, psychiatrická a pracoviště zdravotnické záchranné služby a dále domovy pro seniory, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy se zvláštním režimem a azylové domy.

 

(2) Pracoviště s vyšším rizikem vzniku vztekliny jsou laboratoře, kde se pracuje s virulentními kmeny vztekliny.

(3) Pracoviště s vyšším rizikem vzniku chřipky jsou léčebny dlouhodobě nemocných, domy s pečovatelskou službou, domovy pro seniory, domovy pro osoby se zdravotním postižením a domovy se zvláštním režimem.

 

Pokud pracujete v některém z těchto typů zařízení, má zaměstnavatel právo po Vás příslušné očkování vyžadovat.  V zákoně o ochraně veřejného zdraví se však uvádí výjimka z povinnosti očkování z důvodu kontraindikace. Pokud byste tedy zaměstnavateli doložila, že nemůžete být očkována ze zdravotních důvodů (napříkald alergie na očkovací látku), pak by to měl zaměstnavatel akceptovat. Jestliže je ale jediným důvodem pro odmítnutí očkování, že se nechat očkovat nechcete, a žádný zdravotní důvod neexistuje, pak velmi pravděpodobně s odmítnutím neuspějete. Pokud byste se odmítala bez vážného (zdravotního) důvodu očkování podrobit, obávám se, že by z toho zaměstnavatel mohl v krajním případě vyvodit důsledky - mohlo by to být důvodem pro rozvázání pracovního poměru. Jestli se nechcete nechat očkovat, zkuste se se zaměstnavatelem domluvit, nebo získat potvrzení, že se nemůžete nechat očkovat ze zdravotních důvodů.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Odmítnutí povinného očkování v práci - můžu dostat výpověď?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Ochrana proti spamu

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 1
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 1 Téma
Počet témat celkem: 15610
Počet odpovědí celkem: 170742
Počet registrovaných: 4609 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: Ex si semnou asi hraje
Nejkomentovanější za 7 dní: Ex si semnou asi hraje
Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny