Bezplatná právní poradna online

Téma: Odstupné u dohody o ukončení pracovního poměru

28.02.2014 23:09
Uživatel: Alííca
Věk:  17
Odpovědí na téma: 4
Text: 

Dobrý den.

Můj tatínek byl donucen podepsat dohodu o skončení pracovního poměru. Nikdy v práci neměl problém, byl tam 12 let (2002-2014), jen ukazoval na problémy a nechtěl vše zahrabat pod zem (někdy doslovně.)

Poté co podepsal, šli jsme za právníkem, dohoda byla napsaná naprosto amatérsky a nejasně. Začali jsme jednat a teď se řeší už jen dataily, ale velkých rozměrů.

Chtěla bych se Vás zeptat, tatínek má dostat 6 odstupných platů, na čemž se domluvil s tím nejpovolanějším. Ale ten, co má teď opravit dohodu (právník firmy), nám řekl, že nemůže do smluvy napsat 6 odstupných platů. Že musí napsat 3 odstupné platy a 3 speciální prémie. Řekl nám, že podle zákona není možné 6 odst. platů. Náš právník nám řekl, že maximální výše není limitována.

Tím, že by tam napsal, 3odst. platy a 3 prémie, bychom přišli o dost peněz, protože speciální prémie jsou mnohem více zdaněny než odstupné platy.

Chtěla bych se Vás zeptat, zda je limotován počet odstupných platů u dohody o skončení pracovního poměru?  

Mockrát všem děkuji za reakci.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2631x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Je omezený počet odstupných platů u dohody o skončení prac.poměru?
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
28.02.2014 23:59 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Odstupné u dohody o ukončení pracovního poměru
Text uživatele: 

 

Právní dotazy je lépe pokládat ve webu k tomu určeném. Jde o spřátelené stránky - Bezplatná právní poradna online. Dotazy do webu poradny je možné poslat v liché týdny v pondělí po 10. hodině nebo formou online chatu v sudé týdny v sobotu po 9. hodině.


Tento web není primárně určen k právnímu poradenství a právníci sem nechodí.

 
01.03.2014 12:52 Uživatel: Aliica
Věk:  17
Téma: Odstupné u dohody o ukončení pracovního poměru
Text uživatele: 

Toho jsem si dobře vědoma, ale když je někdo v takovéhle situaci, nemá moc čas na dvoutýdenní čekaní, ale to si asi nedovedete představit. bez urážky.

Spoléhala jsem na lidské zkušenosti.

 

PS: tento web jde od 10 k 5. A to jsem byla návštěvníkem cca 1,5 roku zpět.

 
01.03.2014 14:30 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Odstupné u dohody o ukončení pracovního poměru
Text uživatele: 

Podle zdrojů na netu (zadej si do vyhledávače: Odstupné při dohodě o rozvázání pracovního poměru) má pravdu zřejmě právník. Dle zákoníku práce je prý stanovena pouze minimální výše odstupného (za splnění konkrétních podmínek), tj. výši odstupného lze dohodou zvýšit např. na šestinásobek (zdroj: tady).

Ovšem pozor na to, jak bude dohoda sepsána. Podle MPSV (zdroj: tady) :

V některých případech je pracovní poměr ukončen dohodou, např. zaměstnanec již nechce u zaměstnavatele pracovat ve výpovědní době. I při ukončení pracovního poměru dohodou může mít zaměstnanec nárok na odstupné, jestliže je v písemně vyhotovené dohodě uveden důvod skončení pracovního poměru, např. jako důvod bude uvedena nadbytečnost zaměstnance (§ 52 písmeno c) zákoníku práce).

Zaměstnanci, kteří uzavřou se zaměstnavatelem dohodu, by si však měli vždy velmi důkladně ověřit, zdali je v této dohodě uveden důvod ukončení pracovního poměru. Jestliže by tam tento důvod uveden nebyl a zaměstnavatel nakonec nedodržel ústně domluvené podmínky a odstupné nevyplatil, potom by se mohl zaměstnanec ocitnout v důkazní nouzi při prokazování skutečného důvodu ukončení pracovního poměru u soudu.

 
01.03.2014 21:04 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Odstupné u dohody o ukončení pracovního poměru
Text uživatele: 

Zákoník práce řeší pouze minimální výši odstupného, jeho maximání výše není nijak limitována - viz § 67 zákoníku práce. Není tedy pravda, že by v dohodě nemohlo být uvedeno šestiměsíční odstupné - rozodně to není v rozporu se zákoníkem práce. Pokud si ale Tvůj tatínek sjednal šestiměsíční odstupné pouze ústně a nemá pro to žádné svědky či důkazy, těžko bude moci nějaké odstupné vymáhat. Z8leží také na tom, co přesně bylo v dohodě uvedeno jako důvod ukončení pracovního poměru - pokud tam byla uvedena například nadbytečnost, má nárok nejméně na tříměsíční odstupné. Pokud ale tatínek podepsal například dohodu bez uvedení důvodu ukončení pracovního poměru, nemusel by dostat odstupné žádné. Obecně doporučuji příště nejasně sepsané dohody nepodepisovat a trvat na jednoznačně uvedeném důvodu a ukončení pracovního poměru a pokud možno i výši odstupného.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Odstupné u dohody o ukončení pracovního poměru
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny