Bezplatná právní poradna online

Téma: Práce bez pracovní smlouvy a nevyplacená výplata

17.08.2011 03:47
Uživatel: AnnaZ
Věk:  59
Odpovědí na téma: 2
Text: 

Moje dcera, studentka poslednního ročníku magisterského studia, se zúčastnila konkurzu v jedné státní instituci. Byla vybrána ze tří adeptek. Dle požadavků osobního oddělení dodala všechny potřebné dokumenty a byla domluvená na nástupu do zaměstnání 25. 7. 2011. Důvodem tohoto termínu byla skutečnost, že její nadřízená byla před tímto datem na dovolené. 25. 7. se měla dpstavit v 7.00 na osobní oddělení a v 8.00 měla být na svém pracovišti, které bylo v jiné části města. Když dorazila na osobní, jiná zaměstnankyně jí sdělila, že ona paní, se kterou byla domluvená, je na dovolené a kdy že to má nastoupit. Dcera jí sdělila, že nástup měl být dnes, tedy toho 25. 7. 2011. Hned mi volala, co má dělat. Řekla jsem jí, že by bylo vhodné domluvit se a požádat o radu jsou paní ředitelku. V práci jí ujistili, že je to jen nedopatření. Pan generální ředitel pravil, že vše musí projednat se svým náměstkem, ten byl v té době na dovolené v Chorvatsku a tam mu paní ředitelka volala. Byla ujištěna, že se vše vyřeší až se pan náměstek vrátí z dovolené. Pan generální je nově jmenovaný a tak jaksi nebyl schopen rozhodnout hned. No a dcera chodila s velkým nadšením do práce. Na její práci byly samé pochvaly, jak se správně rozhodli při výběru. Průběžně se jen řešily úvahy, zda lze smlouvu podepsat zpětně. 4. 8. se vrátil pan náměstek do práce a celý den jednal s panem generálním, protože ten s řešením problémů čekal na něj. Když přišla řeč na smlouvu mé dcery, údajně řekl, že se o tom nehovlá bavit. 5. 8. kolem deváté hodiny mi dcera volala, že jde domů. Paní ředitelku to velice mrzelo a asi jí bylo taky dost hamba. Nikdo takový konec nečekal. Dostala několik knih a prvotřídní pracovní posudek, při jehož čtení každého napadne: "proboha, proč si jí tam nenechali, když je tak dobrá a výkonná?" No a tak jediným dokumentem o tom, že v této instituci pracovala, je onen pracovní posudek.

Nějak se nemohu smířit s tím, že za oněch devět dnů nedostala ani korunu. Vím, že je to značně prekérní situace, ale ráda bych se proti tomu nějak s dcerou bránila. Mám nějaké možnosti?
AnnaZ

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
17.08.2011 13:56 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Práce bez pracovní smlouvy a nevyplacená výplata
Text uživatele: 

Vyhotovit a podepsat pracovní smlouvu je povinností zaměstnavatele, ukládá mu ji Zákoník práce. Je chyba a problém zaměstnavatele, že ji nevyhotovil. To ale neznamená, že Vaše dcera nemá právo na mzdu!

Ať se dcera obrátí na Inspekci práce při místně příslušném Úřadu práce, pokud je dostatek důkazů, že v práci pracovala, ať podá k soudu žalobu na vydání mzdy, na kterou má právo. 

A mimochodem kdo za ni platil sociální a zdravotní, když ne zaměstnavatel?

 
17.08.2011 15:53 Uživatel: AnnaZ
Věk:  59
Téma: Práce bez pracovní smlouvy a nevyplacená výplata
Text uživatele: 

Sociální ani zdravotní za dceru neplatil nikdo. Je studentka a vzhledem k tomu, že neměla podepsanou smlouvu, pracovala zadarmo a tím pádem nebyl důvod cokoliv odvádět. Plátcem je za ni stát. Navrhuji patentovt jako úspory do SR.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Práce bez pracovní smlouvy a nevyplacená výplata
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny