Bezplatná právní poradna online

Téma: Stržení části mzdy jako msta od zaměstnavatele

20.10.2011 16:43
Uživatel: Iivetaa
Odpovědí na téma: 5
Text: 

Když mně k 30.9.2011 končila již asi  desátá smlouva na dobu určitou, řekl mi zaměstnavatel, že musím jít do práce i v sobotu, i ve státní svátek, nebo že dostanu "A", a budu mít velké problémy na úřadu práce. Nechtěla jsem si komplikovat život a šla do práce, ale zároveň jsem oznámila zaměstnavateli, že již další smlouvu nepodepíši. Rozčarování přišlo při vyúčtování výplaty, kdy není ani zmínka o sobotě, ani o práci ve státní svátek. Výplatní pásek byl napsán na 8260 Kč. Propiskou bylo dopsáno -3000 Kč strženo za zaučování nové práce. Takže za odpracovaných 21 směn jsem dostala 5260 Kč. Poradíte mi prosím, jak se můžu bránit? Jeho chování ke mně není vyjímečné a jeho arogantní chování už poznalo mnoho kolegyň, které se bohužel bez odporu vzdaly peněz, které jim náležely. S pozdravem Iveta

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
20.10.2011 16:47 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Stržení části mzdy jako msta od zaměstnavatele
Text uživatele: 

Smlouva na dobu určito může být jen max. na 2 roky. Pokud máte nějaký platový výměr nebo mzdu uvedenou v pracovní smlouvě, na tuto mzdu máte nárok.

Doporučuji obrátit se na Inspekci práce při místně příslušném Úřadu práce event. mzdu vymáhat soudní cestou.

Zaměstnavatelé jsou často neskutečně drzí a strhávají velmi často částky, na které nemají vůbec ze zákona náork a tak okrádají své zaměstnance. Je nutné nesedět s rukama v koutě, ale aktivně se bránit. Od toho tu právě máme ty inspektoráty a soudy. Tak do toho!

(a kolegyně ať udělají totéž)

Viz též Bezplatná právní poradna online.

 
20.10.2011 17:08 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Stržení části mzdy jako msta od zaměstnavatele
Text uživatele: 

Myslím si, že zaměstnavateli bude stačit i pohrůžka. Sám ví, že nesmí o své vůli strhnout část mzdy.

 
20.10.2011 18:17 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Stržení části mzdy jako msta od zaměstnavatele
Text uživatele: 

Na arogantní zaměstnavatele působí jen represe / odveta.

Tento zaměstnavatel má evidentně zákoník práce jako podložku pod stůl a zákony jsou mu šumák. Na hrubý pytel hrubá záplata.

 
20.10.2011 18:29 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Stržení části mzdy jako msta od zaměstnavatele
Text uživatele: 

Dobrý den Iveto,

Váš zaměstnavatel porušuje zákoník práce už jen tím, že Vám opakovaně řetězí smlouva na dobu určitou, jak už napsal Avatárek nyní je možné mít smlouvu na dobu určitou max. 2 rky, výjimkou je v podstatě jen zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou.

Na mzdu za směny, které jste řádně odpracovala - včetně těch o víkendu a ve svátek - máte jednoznačně nárok. Pokud máte výši mzdy sjednanou přímo v pracovní smlouvě nebo v ní máte uvedeno, že mzdový/platový výměr je nedálnou součástí této smlouvy, pak Vám zaměstnavatel nesmí bez Vašeho vědomí a souhlasu jednostranně snížit mzdu, na to nemá právo. Trochu jiná je situace v případě, že máte "pouze" samostatný mzdový výměr, který není nedílnou součástí pracovní smlouvy. Pak Vám totiž zaměstnavatel může jednostranně snížit mzdu i bez Vašeho vědomí - i tak ale musí respektovat minimální zaručenou mzdu -a teď tím rozhodně nemyslím jen tu opravdu minimální = 8.000,- Kč. I v případě snížení mzdy Vám ale musí zaplatit za všechny odpracované směny. Na Vaše místě bych tedy požádala zaměstnavatele - nejlépe písemně - o doplacení nevyplacené části mzdy s tím, že pokud tak neučiní do určitého data, obrátíte se s podnětem na Inspektorát práce, případně i se žalobou na soud.

 
21.10.2011 07:43 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Stržení části mzdy jako msta od zaměstnavatele
Text uživatele: 

Je to jak píše sociální pracovnice. Já bych ještě doplnila, že bych se na zaměstnavatele neobracela osobně, ale zastoupená právním zástupcem. Z toho jaké má jednání, mu Ty osobně budeš nejspíš zcela ukradená.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Stržení části mzdy jako msta od zaměstnavatele
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny