Bezplatná právní poradna online

Téma: Zaměstnavatel podepsal DPP 2013 bez vědomí pracovníka, zaměstnance - vliv na podporu z ÚP

25.04.2013 09:28
Uživatel: LUCKQ
Odpovědí na téma: 4
Text: 

Ahoj,
prosím potřebuji pomoci od někoho, kdo se vyzná v zákoníku práce a i v občanském zákoníku. Jde hlavně o smlouvu na DPP na dobu neurčitou.

Od 10.4. 2012 jsem pracovala na dohodu o provedení práce DPP u jedné firmy, jelikož to není HPP, tak jsem byla vedená na Úřadě práce. Po říjnu 2012 jsem na úřadě práce vedena nebyla, nastoupila jsem do školy a dál pracovala na DPP. V říjnu 2012 jsem přišla za zaměstnavatelem a řekla mu, že školu kvůli DPP nestíhám, že to chci úplně ukončit. Za pár dní na to přijel zaměstnavatel ke mě domu a prosil ať ještě vydržím u DPP do konce listopadu, že si mezitím najde za mě někoho jiného. Domluvili jsme se také, že mi sám pošle výpověď a zápočtový list. Před ukončením měsíce listopadu 2012, mi jedna kolegyně řekla, že už jezdit nemám, že mám dohodu o provedení práce DPP ukončené, že si zaměstnavatel našel někoho jiného na tuto práci a že vše mi do konce prosince pošle. Byl prosinec 2012 a nic, leden 2013 a nic. V únoru 2013 jsem se zaevidovala na úřadě práce, jelikož pro mě škola byla finančně náročná. V evidenci jsem zaškrtla kolonku, že brigádu (DPP, DPČ) žádnou nemám.

Zaměstnavatele jsem sháněla už od ledna 2013, ať mi pošle výpověď a zápočtový list. Místo toho mi poslal nulté hodiny pro úřad práce.

Výpověd a zápočtový list mi přišel až ke konci března 2013. Bylo tam psáno, že smlouva byla napsána do 28.3. 2013. Ale já jsem fyzicky skončila už v prosinci 2012 a ještě jsme se domlouvali, že mi sám zaměstnavatel pošle výpověď od toho dne, kdy jsme se domluvili.
Teď mi na úřadě práce hrozí správní řízení, že jsem zpronevěřila podporu, že jsem pracovala na DPP a že jsem nic neřekla. Zaměstnavatel poslal na úřad práce nulté hodiny, že sem si nic za únor, březen a duben 2013 nic nevydělala.

Sám zaměstnavatel, nechtěl komunikovat s úřadem práce. Vyhýbal se jim. Pak se mi omluvil, že mi způsobil tuto věc a ze na to úplně zapomněl.  A pak mi řekl, že mi prodloužil v lednu 2013 dohodu o provedení práce DPP. Ale já sem o ničem nevěděla a nic jsem nepodepisovala. Udělal to bez mého vědomí. A bez mého souhlasu a podpisu.

V Zákoníku práce 2013 je napsáno, že zaměstnavatel nemá právo, tento krok udělat bez vědomí zaměstnance a jeho podpisu. A ještě je v zákoníku napsáno, že smlouva na dobu neurčitou na DPP je povinnost zrušit písemně od zaměstnavatele výpovědi do konce prosince a znovu sepsat novou smlouvu od ledna příštího kalendářního roku (2013) aby byla podepsána od zaměstnance.

Také jsem nic nedostala a nic nepodepisovala. Co mám tedy dělat nevíte?

Úřad práce to chce písemně od mého bývalého zaměstnavatele.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2247x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: DPP a porušení zákoníku práce zaměstnavatelem
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
25.04.2013 09:33 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Zaměstnavatel podepsal DPP 2013 bez vědomí pracovníka, zaměstnance - vliv na podporu z ÚP
Text uživatele: 

Ahoj. Určitě se obrať na Bezplatnou právní poradnu online, sem žádní právníci nechodí. Dotazy se v poradně přijímají každý lichý týden v pondělí v 10 hodin přes formulář nebo každý sudý týden v sobotu v 9 hodin v online chatu. Pokud chceš a Tvůj dotaz nesnese odklad, můžeš využít přednostního dotazování.

 

Zápočtový list se u DPP nevystavuje, ne? A je zřejmé, že pokud někdo podepíše za Tebe DPP, tak je DPP od počátku neplatná, protože to není Tvůj podpis. Tady nemáš ani tak průser Ty, jako spíš ten, kdo Tě zaměstnává. Podle mě pokud někdo podepíše za jiného DPP, je to jasný podvod a falšování podpisu.

 
25.04.2013 10:27 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Zaměstnavatel podepsal DPP 2013 bez vědomí pracovníka, zaměstnance - vliv na podporu z ÚP
Text uživatele: 

LUCQ, u DPP se nevystavuje zápočťák, nepleteš so to s jiným druhem práce?

 
25.04.2013 20:40 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Zaměstnavatel podepsal DPP 2013 bez vědomí pracovníka, zaměstnance - vliv na podporu z ÚP
Text uživatele: 

Je chyba, že sis od zaměstnavatele v době, kdy jste se ústně domluvili na ukončení DPP, nenechala nic podepsat a pasivně jsi čekala na výpověď. Pokud byste tenkrát rovnou sepsali dohodu o ukončení DPP, nemusela bys teď podobné nepříjemnosti řešit. Taky ses měla pro ty písemnosti vydat osobně, ale to už je teď jedno.

Je hezké, že se Ti zaměstnavatel omluvil, ale to Tvé problémy nevyřeší. Na Tvém místě bych ho požádala, abyste sepsali ukončení DPP ke konci roku a ideálně aby Ti napsal dopis pro úřad práce, že prodloužení DPP od začátku letošního roku bylo neplatné. Pokud nebude ochotný, můžeš mu zkusit pohrozit tím, že půjdeš na inspektorát práce, protože tím, že za Tebe uzavřel další DPP, se opravdu dopustil podvodu, jak už psal Avatárek. Pokud by Ti opravdu přišlo písmené rozhodnutí o vyřazení z evidence úřadu práce, bude v něm i poučení o možnosti odvolání. Odvolání sepiš, vše v něm vysvětli a dolož k němu dokumenty o dřívějším ukončení DPP, pokud je se zaměstnavatelem sepíšete.

 
30.05.2013 17:11 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Zaměstnavatel podepsal DPP 2013 bez vědomí pracovníka, zaměstnance - vliv na podporu z ÚP
Text uživatele: 

Odpověď Mgr. Dany Pluhařové z Bezplatné právní poradny online:

Jestli jsem správně pochopila, tak Vy v rukou žádný dokument o ukončení pracovního poměru nemáte. V takovém případě je tedy opravdu na úřadu práce, aby dokumenty získal od zaměstnavatele. Bez těchto dokumentů nelze, abyste byla potrestána, neboť případné provinění musí úřad práce dokumentovat na těchto materiálech. Vy písemně napište celé stanovisko k věci, které na úřad práce zašlete. Zároveň písemně požádejte zaměstnavatele pod hrozbou podání podnětu na inspektorát práce, aby Vám dokumenty vydal. Pakliže tak neučiní, podejte podnět na příslušný inspektorát práce a podejte k soudu žalobu na vydání věci. Máte pravdu v tom, že zaměstnavatel nemůže prodlužovat dohody konané mimo pracovní poměr bez Vašeho vědomí. Avšak vyhráno zcela nemáte, tím, že Vám zaměstnavatel nedal žadný dokument, který by prokazoval Vaše tvrzení, má v rukou poměrně silnou zbraň v tom slova smyslu, že může některé skutečnosti "upravit" podle sebe. Na Vás pak bude, abyste prokázala opak.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Zaměstnavatel podepsal DPP 2013 bez vědomí pracovníka, zaměstnance - vliv na podporu z ÚP
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 0
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 0 témat
Počet témat celkem: 16278
Počet odpovědí celkem: 173940
Počet registrovaných: 4913 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: Bojím se svého otce
Nejkomentovanější za 7 dní: Bojím se svého otce
Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny