Téma: Studium VŠ ve vzdáleném městě - rodiče říkají že to finančně možná neutáhnou

06.02.2011 12:56
Uživatel: TFT
Věk:  19
Odpovědí na téma: 4
Text:  Ahoj, zajímal by mne váš názor na několik věcí. Je sobecké chtít jít studovat na školu do vzdáleného města? Myslím tím, že budu mít relativně velké výdaje - koleje, strava, jízdné... Naši mě chtějí poslat na školu, kterou mám relativně blízko (denně cca 2 hodiny dojíždění) jenom proto, že je blízko. Bojí se, že když jeden z nich ztratí práci, neutáhnou to. Ale já prostě vím, co od života chci, jsem cílevědomá a snad i dost inteligentní na to, abych zvládla studium na náročnější a prestižnější škole. Je možné, že zjistím, že na to nemám, ale když to ani nezkusím, tak si to budu vyčítat a říkat si, co kdyby...
Slyšela jsem už i názor, že místo toho, aby si rodiče vážili, že mají doma chytrou dceru, tak to berou jako zbytečnou přítěž, když mě nepodporují v tom, co bych chtěla dělat. Takhle bych to neřekla, oni mi nebrání, ale často teď od nich slyším výčitky. Všechno je pořád dražší, nečekané výdaje... Necítím se dobře, že je stavím do takové pozice.
Navíc máme s rodiči odlišný názor, co se týče vysoké školy a titulu - mamka tvrdí, že jde jen o ten titul a nezáleží, odkud ho mám; když si to můžu ulehčit, tak proč to neudělám? Já si naopak myslím, že je lepší vystudovat školu, která má jméno a více mi toho může nabídnout. Nejde přece jen o ta dva/tři písmenka před jménem, ale o to, jaké má ten člověk znalosti, ne? Nebo jsem vážně tak naivní?
Jaký na to všechno máte názor Vy?
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
06.02.2011 13:48 Uživatel: Smějící se Jack
Věk:  25
500-1000
Téma: Studium VŠ ve vzdáleném městě - rodiče říkají že to finančně možná neutáhnou
Text uživatele: Argumet tvojí matky, že nezáleží, odkud titul máš, je zcestný. Každopádně tvé jednání je samozřejmě sobecké, poněvadž nezohledňuješ názor rodičů. A jednání rodičů je také sobecké, poněvadž ti brání v seberealizaci kvůli svým důvodům. Co takhle kompromis: studovat tak, abys měla prospěchové stipendium a přes léto si vydělat nějaké peníze a ty si spořit pro případ nouze? A dále minimalizovat veškeré své výdaje, např. odříct si alkohol, pokud piješ, apod?
 
06.02.2011 16:16 Uživatel: janas
Věk:  22
Téma: Studium VŠ ve vzdáleném městě - rodiče říkají že to finančně možná neutáhnou
Text uživatele: Dojíždění na VŠ versus kolej/privát je vždycky náročné téma. Chápu argumenty tvých rodičů, protože z vlastní zkušenosti vím, že dojíždění může vyjít dost levněji oproti bydlení na koleji/privátu. Také vím, že spolužačky, které bydlí na druhé straně republiky než je škola, jsou postupem času nešťastné z toho, jak je náročné se jet podívat domů a kolik to stojí financní. Chápu i tvou snahu jít na školu, která má lepší jméno, ale ráda bych upozornila, že jen dobré jméno školy nic nezaručí. Samozřejmě není titul jako titul, některé VŠ jsou lehčí, některé zase těžší. Ale velký vliv hraje i to, jak ty sama se k tomu postavíš. Pokud budeš chtít, odneseš si ze školy hodně, i když nebude ta nej ze všech, pokud nebudeš chtít, tak můžeš proplout i těžkou školou, aniž by tě to výrazně poznamenalo (je rozdíl mezi tím dostat jedničku ze zkoušky a tím něco si z předmětu opravdu odnést). A z vlastních zkušeností také vím, že jeden předmět je vyučván více učiteli a u některých je zápočet a zkouška brnkačka a u některých se člověk pořádně zapotí.

Na tvém místě bych zkusila rodiče spíše upozornit na iot, že dojíždění do školy není vždy výhodné, pokud jde o čas. Já dojíždím už čtvrtým rokem, cesta vlakem mi trvá cca 80 minut, nepočítám ještě čas na cestu z domu na nádraží a z nádraží poté do školy (plus to, že vlaky nejezdí vždy tak, jak mi začíná škola, takže musím jet třeba o vlak dřív a čekám hodinu ve škole). A musím říct, že občas je to docela náročné. Takže dojíždění, které trvá 2 hodiny mi přijde trochu nesmyslné, protože budeš muset brzy vstávat, budeš mít méně času na přípravu do školy (ve vlaku či autobusu se nedá vždycky dobře učit) apod. Pokud zkusíš poukázat na tyto nevýhody a nabídneš se, jak už radil Smějící se Jack, že si přes prázdniny najdeš brigádu a část nákladů si budeš hradit, tak můžete s rodiči dosáhnout poměrně rozumného kompromisu.
 
06.02.2011 20:35 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Studium VŠ ve vzdáleném městě - rodiče říkají že to finančně možná neutáhnou
Text uživatele: Když rodič/rodiče přijdou o práci, můžeš pak požádat o přeložení na školu, která je vašemu městu blíže.
 
07.02.2011 23:46 Uživatel: FERDA
Věk:  51
Téma: Studium VŠ ve vzdáleném městě - rodiče říkají že to finančně možná neutáhnou
Text uživatele: Názor...Jdi do toho.Snaž se ale vymyslet jak rodičum pomoci .Např.brigada.Přivydelat si nejakou kačku.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Studium VŠ ve vzdáleném městě - rodiče říkají že to finančně možná neutáhnou
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny