Téma: Práce při studiu vyšší odborné školy - ano či ne?

07.02.2016 13:34
Uživatel: NeumímSeRozhodnout
Věk:  22
Odpovědí na téma: 2
Text: 

Zdravím alt
Právě stojím před docela zásadním rozhodnutím a zajímal by mě názor (či nějaká rada) třetí osoby.
Jsem studentka na vyšší odborné škole, na kterou jsem šla hned po dokončení střední školy. Původně jsem se hlásila na vysokou, kam jsem se ale později rozhodla nejít, jelikož sama sebe považuji za nepříliš studijní typ. Pokud se ptáte, proč jsem se tedy na tu vysokou vůbec hlásila, tak důvod to má takový, že v té době, tedy před maturitou, jsem byla vystavená nátlaku ze strany rodičů, kteří nechtěli pochopit, že už studovat dál nechci, že mě to nebaví.

Nakonec jsem se tedy nechala přemluvit a zkusila přijímací zkoušky na vysokou školu. Což samozřejmě nebylo dobře, člověk by se měl v takových věcech rozhodovat sám. Vím, že to se mnou rodičové mysleli pouze dobře, nechtěli abych skončila hned po maturitě na pracáku a bez práce a tak dále, ale stejně si myslím, že už tenkrát jsem se měla rozhodnout sama.
Po maturitě jsem byla představou dalších studií ještě víc zhnusená než kdy předtím a tak jsem se rozhodla místo vysoké školy nastoupit na VOŠ, kde člověk nemusí strávit tolik času nad učením a vynaložit tolik úsílí jako na vysoké alt. Na VOŠce jsem již druhým rokem a i když je pravdou, že se tam člověk nenadře, tak stejně i toto rozhodnutí považuji za né moc šťastné alt
O prázdninách před druhým ročníkem VOŠ jsem začala chodit na brigádu, která mě opravdu bavila. Práce i kolektiv byl super. Samozřejmě na každé práci se najde nějaké to mínus, ale i tak to pro mě byla zajímavá práce a zalíbila se mi tak, že už jsem tam chtěla zůstat, ale bohužel nepřijímali nové lidi. Brali pouze brigádníky přes prázdniny kvůli dovoleným. A tak jsem v září 2015 opět nastoupila na VOŠ a řekla si, že už ty dva zbývající roky nějak doklepu, ačkoliv mě to zrovna dvakrát nebaví.

V zimním semestru jsme měli klasicky teoretickou výuku a po zkouškovém období, jak je na této škole zvykem, mají druháci odbornou praxi, která trvá celý letní semestr. Já jsem si domluvila praxi přímo ve škole (administrativní práce). Po asi dvou dnech, co jsem na praxi nastoupila, se mi naskytla možnost jít pracovat. Jde o práci, o kterou jsem v létě tak moc stála, akorát na jiném oddělení. (Jen taková malá poznámka, jde o práci, která je docela mimo obor, který studuji alt)
Tak aby jsem se konečně dostala k jádru věci alt … Otázkou je, zda práci vzít či ne. Školu bych si chtěla dělat při práci dálkovou formou studia, když už mi zbývá jen rok a půl, tak to nechci zahodit uplně. Jenže nad čím pořád přemýšlím je to, co když mi potom neprodlouží smlouvu? Jasně že můžu zase přejít  zpět na denní studium, do 26 let mi pořád zbývá ještě nějaký ten čas. Ale furt je to pro mě takové mínus, abych to vše nedělala zbytečně. A druhá věc, nad kterou pořád přemýšlím, se vám asi bude zdát trošku "divná", někdo by nad tímhle možná ani nepřemýšlel, ale já už jsem prostě taková alt
Náplní mé praxe je pomáhat jedné zaměstnankyni naší školy s věcmi, které sama nestíhá. A ta dotyčná paní si mě pořád chválí, jak je ráda, že tu na to vše nebude celého půl roku sama. A je ke mě opravdu moc hodná. A já vůbec nevím, jak jí teď mám říct, že bych chtěla jít pracovat. Přítel mi řekl, že i jemu se to zdá vůči ní docela blbý, když jsem se k ní na tu praxi tak cpala a teď jí tohle říct a kamarádka mi zase řekla, že být mnou by nad tímhle vůbec nepřemýšlela, že je to čistě moje věc.
Tak co si o tom myslíte? Je dobrý nápad pracovat při škole? Také se vám to zdá vůči mé paní školící blbé přejít hned na začátku praxe na dálkové studium? Moc prosím o názor a pokud se vám můj dotaz nelíbí a zdá se vám, že sem nepatří, pak se omlouvám, ale doufám v tom, že jiné názory nebo zkušenosti mě popostrčí alt

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 1895x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Práce při studiu - ano či ne ?
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
07.02.2016 14:00 Uživatel: Inesa
Věk:  27
0-100
Téma: Práce při studiu vyšší odborné školy - ano či ne?
Text uživatele: 

Ahoj  

 

Povím ti to takhle, ale předem chci říct, že vycházím nejen z vlastních zkušeností, ale i z toho, co vidím kolem sebe už víc jak sedm let. Takže i když se snažím o objektivitu, moje subjektivní zkušenost je tam znát

Pokud máš opravdu možnost studovat školu dálkově a u toho pracovat, rozhodně bych do toho šla. Budeš mít praxi a nevadí, že se jedná o jinou práci, než je obor tvého studia. Nevím, co studuješ a jaké je v daném oboru uplatnění, ale praxe a zkušenosti z práce ti nikdo nevezme.  

Všichni lidé, o kterých vím, že studovali a pracovali, toho nikdy nelitovali. Samozřejmě záleží na oboru, například medicína nebo veterina je natolik náročná, že se během studia dá pracovat opravdu stěží (přesto to někteří dělají). Pak je taky spousta lidí, co studovali jen kvůli titulu, školu flákali a o daném oboru neví nic a teď dělají stejně něco jiného.   tohle mě dost rozčiluje, ale nic moc s tím nenadělám, je to problém celého systému…

 

A co se té zaměstnankyně týče - šla bych za ní a vysvětlila jí, jak se věc má. Že jsi jí pomáhala ráda, ale že se ti naskytla možnost práce a vidíš to jako dobrou příležitost. Normální člověk tohle pochopí.  

Nebo druhá možnost - není možné jí pomáhat i tak, třeba dvě odpoledne v týdnu? Samozřejmě je mi jasné, že pokud bys měla plný úvazek, tak toho času nebudeš mít úplně nazbyt, ale třeba by bylo možné se nějak domluvit a měla bys část praxe započtenou. Přiznám se, že přesně nevím, jak to na VOŠ chodí.  

 

Já být tebou, zkusím tedy tu práci a dálkové studium. Sama studuji VŠ už osmým rokem a i když mě obor strašně moc baví a dotáhla jsem to až na doktorát, uvědomuji si, že jsem se měla zachovat trochu jinak a místo letních brigád mít alespoň poloviční úvazek nebo více praxí, souvisejících s oborem. Škola je fajn, ale čím dál více koukají zaměstnavatelé na to, co člověk umí, než na to, co zná.  

 
07.02.2016 15:03 Uživatel: QAdama
Věk:  38

Město:Praha

Téma: Práce při studiu vyšší odborné školy - ano či ne?
Text uživatele: 

Jen Tě utvrdím v tom, co psala Inesa, jelikož napsala v podstatě vše.

 

Pokud máš možnost, pak práce při studiu rozhodně ano. Praxe má větší hodnotu než studium. Dokazuje zaměstnavatelům že umíš víc než jen sedět ve škole.  

 

A k té paní, které pomáháš: první člověk, na kterého se musíš dívat a o kterého se musíš postarat jsi Ty sama. Ta paní je až na druhém místě. Udělej proto to, co je lepší pro Tebe.

Ona to pochopí.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Práce při studiu vyšší odborné školy - ano či ne?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Neoprávněná třídní důtka 6 1683x
Školní známka, ohodnocení, vysvědčení 5 1376x
Všfs - zkušenosti s touto vysokou školou 1 2135x
Pozdní příchod do školy a jeho následky 12 2540x
Mohu mít vyznamenání, když mám dvojku z chování? 2 1856x
Dostat dvojku z chování je móda - diskuze, názory 5 1630x
Jak se bránit proti dvojce z chování - rady, tipy, diskuze 5 2647x
Za 10 neomluvených hodin hrozí dvojka z chování 5 1677x
Přestup z 1. stupně základní školy na 2. stupeň 1 1514x
Školní absence na střední škole 1 1806x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny