Téma: Kolega alkoholik - lze mu pomoci?

02.12.2019 22:48
Uživatel: Janek
Věk:  34

Město: Praha

100-500
Odpovědí na téma: 4
Text: 

Ahoj,

prosím o radu v následující situaci. V práci mám kolegu pár let před důchodem. Má dvě bezdětné dcery, které se zřejmě příliš "nepovedly" a má s nimi starosti a starého nemocného otce. Před cca dvěma lety mu zemřela žena. Naprosto jej to semlelo a před cca tři čtvrtě rokem začal mluvit o tom, jak nemá pro co žít a že ho na světě už nic nedrží. Začal mít i nějaké zdravotní problémy. Já i někteří kolegové jsme jej zkusili povzbudit a vedli s ním dlouhé debaty, ale bylo vidět, jak se postupně propadá do hlubší beznaděje.

Před cca třemi měsíci jsme si všimli, že začal v kanceláři pít tvrdý alkohol a někdy opouštěl pracoviště hodně opilý. Nadřízený to s ním zkoušel mnohokrát řešit, ale marně a tak zřejmě brzy dostane výpověď.

Zkoušel jsem s ním o tom několikrát mluvit a nabízel mu pomoc, ale on jakoukoli pomoc odmítá, že prý to je jeho věc. Je naprosto rezignovaný. Přiznám se, že se mi těžko dívá na to, do jakého stavu se dostává, ale nedokáži mu jakkoli pomoci, když on sám nechce.  

Dá se něco dělat, nebo se mám jen tak dívat, jak se během pár měsíců upije k smrti nebo spáchá sebevraždu?

Díky za radu, Janek

 

 

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
02.12.2019 23:46 Uživatel: Rypoušice
Věk:  27
2000-3000
Téma: Kolega alkoholik - lze mu pomoci?
Text uživatele: 

Je mi líto, ale tomu člověku asi nelze pomoci, když to nechce. Mám mnoho zkušeností s alkoholiky a právě popírání je pro ně typické. Zatím jsem nepotkala uvědomělého alkoholika, který by se řešil. Takže ano, pravděpodobně na to pán dojede… je to smutné, ale nedá se nic dělat. Přesto si s ním můžete v práci s kolegy dál povídat a být mu oporou, ale víc nenaděláte.  

 
03.12.2019 09:18 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Kolega alkoholik - lze mu pomoci?
Text uživatele: 

On se do žádného stavu nedostává, on v tom stavu už je. Když nepřišla pomocná ruka v období truchlení, teď už je pozdě. Musel by chtít, ale když nechce, těžko mu můžete pomoct.

 
09.12.2019 23:06 Uživatel: Janek
Věk:  34

Město:Praha

100-500
Téma: Kolega alkoholik - lze mu pomoci?
Text uživatele: 

V období truchlení to nevypadalo, že to zvládá nějak špatně. Ale ono v práci to člověk nemusí moc poznat, člověk osobní témata tolik neprobírá. Když bylo jasné, že se něco děje, snažili jsme se mu být oporou, ale evidentně to nestačilo a nebo už bylo pozdě.

Díky oběma za odpovědi a budu doufat, že se to u něho ještě nějak zlomí.

 
10.12.2019 08:36 Uživatel: Listicka
1553340406_liska_s_kytickou.jpg
3000-4000
Téma: Kolega alkoholik - lze mu pomoci?
Text uživatele: 

Pokud kolega odmita nabizenou pomoc, nezbyva nic jineho, nez prihlizet, jak se riti do propasti. Jemu je nejspis vsechno jedno, sam situaci nezvlada ale nechce ji ani resit. Pokud by se nasla treba nova partnerka, ktera by ho tzv. tahla, mohlo by se to zlepsit. Ale ktera zena si uvaze na krk alkoholika? Situace se zda byt bezvychodna, zvlast, kdyz mu hrozi vyhazov. Je to smutne… .

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Kolega alkoholik - lze mu pomoci?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny