Téma: Jak se smířit s blížící se smrtí příbuzného?

24.10.2013 21:55
Uživatel: Lucy
Věk:  23

Město: Město, Tobě sto, kapitánovi dvě stě

Clipboard01.jpg
1000-2000
Odpovědí na téma: 3
Text: 

Sice tohle není z témat, které bych chtěla nějak rozmazávat a řešit veřejně, ale nějak nevím co mám dělat jiného.

    Je to děda, dnes ho diagnostikovali a mamka mi před chvílí volala. Zvláštní jak se vše dovede otočit vzhůru nohama. O víkendu jsem si říkala, že děda trochu pohubl a přišlo mi, že zestárl. Mamka o nějakých problémech mluvila, ale to k věku patří a čekala jsem, že histolka dopadne dobře.

    Včera jsme měli zajímavou přednášku o využití počítačové tomografie v onkologii - že se dá velmi citlivě ohraničit a pak vyoperovat postižená tkáň, tak mě zpráva až tak nespoložila. Pořád jsem doufala, ale přečetla jsem si oficiální texty o této nemoci a zdá se, že zbývá maximálně rok.

    Vím, že se v časných stádiích dá rakovina léčit, jenže tenhle typ se v časném stádiu zachytí málokdy. To je nevýhoda vědění v této oblasti, že člověku už pak moc naděje nezbývá.

     Jenže já dědovi strašně moc dlužím. Měli jsme několik sporů a myslím, že mi ještě úplně neodpustil, že jsem koupila Árčího, že jsem šla na veterinu. Myslím, že děda chce, abych šla do výzkumu, ale já vím, že to není práce pro mě a obávám se, že by s vidinou mě, jako terénního lékaře velkých zvířat nesouhlasil. Ani moje výsledky ve škole zatím nejsou nijak závratné. Teda už je to lepší, ale pořád mám resty a teď nevím jestli je stihnu dohnat. O víkendu se děda ptal a já ho uklidňovala, že do konce zimního zkouškového to stihnu. Stihnu to, ale. Prostě jsem chtěla, aby to děda viděl, že jsem se rozhodla správně. Chtěla jsem, aby mi jednou mohl říct, že mě nechtěl vidět "utírat kravám prdele", ale že nevěděl, co přesně práce u velkých zvířat obnáší a že je hrdý, že tuto práci dělám a dělám ji dobře. Chtěla jsem ho pozvat na promoci, třeba i svatbu. Chtěla jsem, aby viděl, jak jedu jako nevěsta v kočáře taženým Árčím, kterého jsem tomu naučila.

   Babička tenkrát byla taky nemocná, ale odešla naprosto nečekaně. Taky se nedožila ani mého prvního vysvědčení na střední, kde krom 2 z matiky byly samé jedničky. Poslední vysvědčení bylo děsné, ještě z gymplu, kde jsem na to kašlala a babička mi "vyčetla", ať se podívám na sestřenku, jak jí to jde. Měla pravdu a pak jsem se taky snažila, ale už jsem jí to nemohla ukázat.

    Je to těžké a strašné, ale když člověk neví, že to přijde, ušetří si tu bolest z očekávání. Nevím co mám dělat. Už jsem toho přečetla dost. spousta lidí píše o úmrtí do 2 měsíců od diagnosy. To nestihnu ani ty předtermíny, které jsem dědovi slíbila. Aspoň to. Nechci aby i on odcházel s tím, že se jeho vnučka moc neučí a kašle na to. Nic jiného dědovi dát nemůžu, abych ho potěšila. Svoje emoce neudržím a už v neděli jsem se loučila s pocitem, že bych si tuto oslavu měla pamatovat, protože možná byla poslední i s dědou. A Teď když vím, že byla poslední…nedovedu dělat, že se nic neděje. A podle průbehu onemocnění…děda byl vždycky silný a všechno dovedl. Nechci ho vidět chátrat a dělat, že se nic neděje. A myslím, že ani děda nechce, abychom ho tak viděli.

     Nejhorší je, že nemůžu nic. V pátek, po CT, se dozvíme víc, ale nevím, zda to vědět chci.

   Tyto Vánoce jsem chtěla být s druhým dědou. Už jsem od něj slyšela tu větu, že už tu asi dlouho nebude. Staří lidé to sice říkají, ale ani od jednoho z prarodičů jsem to nikdy neslyšela. Akorát od babičky než umřela, tak mám strach. Tohle asi bude poslední šance na Vánoce s jedním dědou určitě a s druhým, se kterým jsme na Vánoce, co si pamatuji, nikdy nebyli možná taky. A náš každoroční přípitek, abychom se takhle za rok zase všichni ve zdraví sešli

   Já nevím co mám dělat. Jen sedím a tupě zírám. Slzy nepomáhají, nic nepomáhá. Kdyby to byl sen, už bych byla vzhůru. Ale mě čeká probuzení zítra ráno a pocit zklamání, že to sen nebyl. Všechno to na mě teď doléhá, všechno si uvědomuju a ty vzpomínky a sliby. Kdo o tom rozhoduje? Proř je to tak nefér? Jsem jediná z vnoučat, kdo to ví. A taky jediná, kdo dědovi nejvíc dluží Snad je to trest za mojí nezodpovědnost a lenost. Ne nebylo by to pak lehčí, ale aspoň bych věděla, že na mě děda má za co být pyšný. Já stejně vím, že je, je to velkorysý člověk, alke oba víme, že mám na víc a už asi nedostanu šanci mu to dokázat.

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
25.10.2013 06:28 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Jak se smířit s blížící se smrtí příbuzného?
Text uživatele: 

Lucy, je mi líto, čím procházíš, ale mohu ti říct pouze jedno. Nikomu nic nedlužíš, pouze sama sobě. To, že ostatní mají jiné představy o našich životech, to je pouze jejich rozhodnutí  -vidět nás jinde. Pokud jsi štastná v tom, co děláš, pochopí to nakonec i děda. Je to těžké smířit se s tím, že někdo blízký odchází, že jsi bezmocná, ale máš šanci se s ním rozloučit, udělat mu ty poslední měsíce života hezčí. Hlavně si nevyčítej, že jsi mohla udělat víc. Udělala jsi to, co jsi v dané chvíli považovala za nejlepší.  

Jediné, co bys měla udělat je být mu nablízku a říct mu, jak hodně pro tebe znamená. A taky to, že jsi štastná v tom co a jak žiješ.  

Děda je na tebe pyšný, nemysli si, že ne. A miluje tě.  

Drž se, bude to těžké, ale zvládneš to. Vím, jaké máš pocity, prošla jsem si tím taky, ale už je to hodně let a bylo mi jako tobě.  

Buď silná .  

 

 
25.10.2013 07:41 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Jak se smířit s blížící se smrtí příbuzného?
Text uživatele: 

Lucy, máš před sebou celý život, abys jemu i sobě ukázala, že jsi zvolila tu správnou cestu a něco dokázala. Mysli na to, až se budeš doopravdy loučit, zatím se snaž, abys mu co možná nejvíc ulehčila život v nemoci. V tom bude Tvoje úleva.

 
25.10.2013 10:44 Uživatel: Lucy
Věk:  23

Město:Město, Tobě sto, kapitánovi dvě stě

Clipboard01.jpg
1000-2000
Téma: Jak se smířit s blížící se smrtí příbuzného?
Text uživatele: 

Děkuji oběma…

   Od rána jsem hledala jestli jsou i nějaké jiné možnosti léčby a jejich úspěšnost a našla jsem pár věcí, tak doufám, že dědův lékař sáhne případně i po některé z těchto variant a děda bude mít dost sil a zabojuje, aby tu s námi mohl být déle.

   co se táče emocí, už jsem psala, že nejsem zrovna vyvážený člověk a cvím, že dědovi ani babičce nepomůžu, když za nimi budu víc jezdit a breřet jim tam. Samozřejmě za dědou pojedu, až se trochu dám dohromady, ale dnes jsem začla pracovat na svých restech ve škole a rozhodla jsem se požádat dva vyučující, aby mi umožnili přijít na plné termíny. Jsem trochu jak malý prvňáček, který se hlásí, aby měl jedničku a mohl udělat mamince radost, ale cítím, že to je asi jediná věc, kterou opravdu budu moct pomoci - udělat dědovi radost a třeba mu tím dodat chuť žít.

     Nechci se loučit, chci, aby tu děda zůstal a viděl vyrůstat svoje pravnoučata, chci s ním zase chodit do galerií a povídat o umělcích. To on mě naučil lásce k umění a vidět obrazy v celé jejich kráse. Kvůli škole už jsme spolu v galerii nebyli přes 8 let. A teď nevím, jestli to stihneme a bude to vhodné. Ale pokud to loučení opravdu musí být, tak radši asi dřív, ať se děda netrápí a neztrácí postupně síly.

   Teď se ale musím sebrat a užívat chvilky, dokud tu ještě je a "nosit ze školy ty jedničky".

   Děkuju moc holky, Vaše slova mi pomáhají si to všechno urovnat. Bude to trvat, ale určitě to půjde.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Jak se smířit s blížící se smrtí příbuzného?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
AOK Bayern práce v Německu, ukončení pracovní neschopnosti ze strany zaměstnavatele 4 396x
Epidemie - průběh, ukončení 4 418x
Koronavirus - diskuze 78 1501x
Nevyléčitelná nemoc 1 601x
Zánět středního ucha - postupy při léčbě 4 507x
neklidné nohy/neurologie 3 576x
Nemizící pupínky na zadku 4 697x
Vyrážka na prstech - jen kožní problém nebo nakažlivé onemocnění 2 567x
Skolioza a Bechtěrevova choroba - souvisí to spolu? 1 1034x
Strie po porodu - léčba, byliny, bylinky, laser? 1 921x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 0
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 0 témat
Počet témat celkem: 16261
Počet odpovědí celkem: 173863
Počet registrovaných: 4896 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: VZTAH S PARTNEREM JE HOTOVÉ PEKLO
Nejkomentovanější za 7 dní: VZTAH S PARTNEREM JE HOTOVÉ PEKLO
Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny