Téma: Neustálá žízeň po těžké chřipce, piju hodně - příčina, léčba

25.03.2015 13:13
Uživatel: Baba Jaga
Věk:  32
100-500
Odpovědí na téma: 1
Text: 

Ahojte, mám zas úplně asi "divný" dotaz…

Už jsem tu jednou řešila, co s šílenou žízní, které jsem se nemohla zbavit… no nakonec mi pomohlo, že mi dali dva litry krve a bylo dobře. Prostě jsem člověk trpící na chudokrevnost. Trošku přišla o většinu krvinek.

Nyní opět přichází neustálá žízeň, sucho v ústech, nedávno jsem ležela na JIP s chřipkou, kde mě týden mj. zavodňovali kapačkami, k tomu jsem ještě denně i hodně vypila. Ale žízeň zůstala. Lékařům přišlo hlavně divný, že při "měření" moči jsem stejně každý den vyloučila víc jak o dva litry než jsem vypila + dostala v kapačkách… nikdo to nechápal. Dnes jsem byla na krvi - ač jsem v tu dobu měla už v sobě víc jak půl litru vody, tak byl neuvěřitelný problém nabrat jednu zkumavku krve… museli to nabírat na 6 krát a v podstatě mi ji vytahovali z žíly (dříve byl problém najít žílu, ale pak tekla normálně). Nemyslím si, že bych byla nějak nemocná. Funguji obstojně alt, ale neustálá žízeň a v podstatě i neustálá potřeba být po pití na dosah wc, je kapánek nepříjemná. tak beru asi jakýkoli nápad, co s tím alt. Nyní mám hodnotu krvinek téměř normální! alt

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2011x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Nevíte co s tím? Stálá žízeň ač piji...:-(
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
26.03.2015 09:15 Uživatel: Rybka
539188_316716321756941_829215329_n.jpg
5000-6000
Téma: Neustálá žízeň po těžké chřipce, piju hodně - příčina, léčba
Text uživatele: 

 

Babuško, netuším, čím by to u Tebe mohlo být, tak jsem Ti o tom alespoň něco zkopírovala :

 

Nadměrná žízeň - polydipsie

Nadměrná žízeň (odborně nazývaná též polydipsie) může být naprosto nevinným příznakem, ale může být průvodním znakem mnoha chorob. Pocit žízně u člověka je řízen z mozku tak, že mozková centra monitorují koncentraci rozpuštěných látek v krvi. Zvýšení koncentrace rozpuštěných látek znamená nedostatek tekutiny a mozek nám nepříjemným pocitem žízně vydá signál o nutnosti příjmu vody.

 

Příčiny: Nadměrná žíznivost je obvykle reakcí na dehydrataci, tj. nadměrnou ztrátou vody z organismu.

 

1. Neléčená cukrovka 1. typu2. typu – Cukrovka je spojená se zvýšenou hladinou krevního cukru. Tato hladina je u nemocných tak vysoká, že cukr začne unikat do moči (u zdravého člověka cukr v moči nenajdeme). Molekuly cukru s sebou strhávají vodu a tu ztrácíme také. Prvním příznakem neléčené cukrovky je proto nadměrné močení, které vede k dehydrataci a teprve poté se objeví žíznivost (polydipsie). Přesto je žíznivost nemocným vnímána jako zásadní příznak a časté a nadměrné močení je přehlédnuto.

 

2.  Diabetes insipidus – Toto je vzácnější onemocnění, kterému se také přezdívá žíznivka. Souvisí s tzv. antidiuretickým hormonem, který se vyrábí v našem mozku v hypotalamu a účinkuje v ledvinách, kde zabraňuje nadměrnému úniku vody do moči. U nemocných se tento hormon buď přestane vyrábět, nebo na něj ledviny nereagují. V obou případech to dopadne stejně – člověk vymočí mnoho litrů (někdy i přes 10-15 litrů moči denně) a má obrovskou žízeň. Více o této zvláštní nemoci najdete v příslušném článku.

 

Zajímavost: Ke krátkodobému útlumu antidiuretického hormonu dochází vlivem alkoholu. Proto lidé po několika pivech musí často močit a i přes velký přísun tekutiny v pivu se paradoxně dehydratují a mají stále žízeň.

 

3.  Sjögrenův syndrom – Jedná se o autoimunitní onemocnění, které je provázeno poruchou slinných a slzných žláz. Pocit žízně vzniká při suchosti ústní dutiny při dlouhodobém nedostatku slin. Sucho v ústní dutině se latinsky označuje jako xerostomie.

 

 

 

4. Psychogenní žízeň – Nervózní člověk, psychicky labilnější jedinec, lidé ve stresu, či někteří psychiatricky nemocní pacienti mohou cítit větší žízeň, více pijí a pak pochopitelně i více a častěji močí. Žízeň a nadměrné pití způsobené psychikou mohou do jisté míry simulovat příznaky cukrovky. Rozdíl je ten, že zde je prvotní žízeň a častější močení je až její následek. U cukrovky je tomu naopak, jak jsem již psal výše. Vzhledem k tomu, že pacient obvykle není schopen určit, co ho začalo obtěžovat jako první, je většinou nutné vyloučit cukrovku laboratorním vyšetřením krve.

 

5. Situace spojené s nadměrným výdejem tekutin – Sem patří horečka, fyzická práce, pobyt v teplém prostředí, větší ztráta krve apod. Velké ztráty tekutin logicky vyvolají zvýšenou žízeň. Jak ztráty tekutin, tak i žízeň jsou v tomto případě vázané na danou situaci a po jejím odeznění by se měly upravit do normálu.

 

6. Nadměrný příjem iontů – Sem patří zejména nadměrné solení. Příjem velkého množství soli (chemicky NaCl) vede k zvýšení koncentrace sodíku v krvi. Mozek si toto zahuštění krve mylně vyloží jako ztrátu tekutiny a začne nás nutit k pití. Když následně vypijeme tekutinu, tak ta se vstřebá do krve a naředí ji. Mozek je sice spokojený, ale sodík drží v krvi nadbytek vody a v krevních cévách vzroste tlak. Z tohoto důvodu musí lidé s vysokým tlakem omezit solení, ještě by si ho totiž dál zvyšovali.

 

7. Bartterův syndrom - Jedná se o vzácné geneticky podmíněné onemocnění, kdy vlivem poruchy ledvinných kanálků dochází ke ztrátám iontů a tekutin do moči.  Nadměrné ztráty tekutin pak vedou k žízni.

 

 

Diagnostika: Mluvíme-li o nemocech, pak nejčastější je nadměrná žízeň u cukrovky. Musíme ji odlišit zejména od žízně psychogenní a to uděláme laboratorním vyšetřením moči a krve. Najdeme-li v krvi zvýšenou hladinu cukru a cukr v moči, pak máme jasno. Diabetes insipidus se vyšetřuje podáním uměle vyrobeného antidiuretického hormonu. Pokud se po jeho podání stav dotyčného zlepší, pak je diagnóza prakticky jasná.

 

 

Léčba: Léčíme nemoc, která zvýšenou žízeň způsobila – informace o jejich léčbě najdete v příslušných článcích. Je-li zvýšená žízeň a příjem tekutin spíše psychického rázu, tak situaci obvykle příliš neřešíme. Zásadní pro nás je odlišit tento stav od cukrovky.

 

 

Závěr: Z tohoto textu byste si měli odnést poučení, že nenormálně velká žízeň trvající delší dobu – zvláště je-li spojená s nadměrným močením – je důvodem k návštěvě lékaře a absolvování alespoň nejzákladnějšího odběru krve a vyšetření krevního cukru.  

     

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Neustálá žízeň po těžké chřipce, piju hodně - příčina, léčba
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Hromadné očkování speciální pistolí 5 4076x
MIGRÉNA - PŘÍČINY, PROJEVY A LÉČBA 4 2328x
AOK Bayern práce v Německu, ukončení pracovní neschopnosti ze strany zaměstnavatele 4 1711x
Epidemie - průběh, ukončení 4 1286x
Koronavirus - diskuze 79 4014x
Nevyléčitelná nemoc 2 1654x
Zánět středního ucha - postupy při léčbě 4 1561x
neklidné nohy/neurologie 3 1628x
Nemizící pupínky na zadku 4 1768x
Vyrážka na prstech - jen kožní problém nebo nakažlivé onemocnění 2 1857x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny