Téma: Pes equinovarus v dospělosti, koňská noha a kortikoidy

18.01.2013 07:32
Uživatel: Kocourekpuci
Věk:  52
0-100
Odpovědí na téma: 11
Text: 

Dobrý den,   mám dotaz na základě článku o vedlejších účincích kortikoidů.

Dlouhodobě jsem se léčil s bércovým vředem, než mě kožařka doporučila Kuterid, který v podstatě odkrvuje oblast bércového vředu a radikálně změnšuje bolestivost, takže se vřed uzavřel. Cca po roce se mi začala noha vyvracet ven, čili v současné době chodím jen po venkovní straně nohy. O dětské dg. pes equinovarus je toho plný internet, ale o dospělých tam není ani slovo. Ortoped mi řekl, že v dospělosti to může mít 1 člověk z milionu.   Takže mne zajímá, zda-li by bylo možné když kortikoidy mají různé vedlejší účinky, zda by dlouhodobé užívání-cca 7 let a množství 0,50 mg betamethasonum v 1 g mast /mast je 20 gr/ a spotřebovaných cca 150 baleníi mohlo toto vyvolat koňskou nohu.

 

Vysvětlení, že to je dřívějšími podvrtnutmi neberu, neboť i druhá noha mívala podvrtnutí, také měla bércový vřed, ale tam se Kuterid nepoužíval a noha je v pořádku. Před bércovými vředy jsem chodíval na dálkové pochody, což znamená každý víkend nachozených 100 a více km a nohy byly v pořátku.

Domnívám se, že jsem byl předávkován kortikoidy. Nikdy mě lékař žádné kontrolní vyšetření nedělal, ale z toho co se píše o příznacích Cushingovu syndromu, tak mám 2/3 příznaků co se tam uvádí.    Hypochondr nejsem, k lékaři chodím tak jednou za 3 roky.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 6219x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: pes equinovarus v závislosti na kortikosteroidech
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
18.01.2013 08:45 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Pes equinovarus v dospělosti, koňská noha a kortikoidy
Text uživatele: 

Vaše podezření na špatně vedené léčení by mohl vyřešit jen soud. Pokud se chcete v této věci poradit, pak můžete využít bezplatnou právní poradnu online.

 
18.01.2013 09:32 Uživatel: jancaho
Věk:  32
500-1000
Téma: Pes equinovarus v dospělosti, koňská noha a kortikoidy
Text uživatele: 

Jen pár dotazů- kotikoidní mast byla používána na léčbu vředů? Nejsem kožař, a léčbu si moc nepamatuju.

Jak velké místo jste mazal? Je rozdíl, jsetli  5 cm  nebo 20 cm. Bylo to v oblasti kotníku? Pokud ano, myslím si, že by mohly  dlouhodobě podávané kortikoidy " povolit" vazy.   Další věc- konzultoval jste s kožařem, že v příbalovém letáku je psáno, že se má užívat až několik týdnů, ne let? Píšete, že se vám začala noha vyvracet po roce léčby a mažete ještě dalších 6 let.

Další věc- podle mě jsou ve vašem věku bércáky ne příliš časté- je nějaká příčina? Vyšetřené cévy, cukrovka?

Napsala jsem spoustu dotazů happy. png. Bohužel vím, že léčba některých kolegů stojí za starou belu. A zorvna s kožaři taky nemám nejlepší zkušenosti.

 

 
18.01.2013 11:27 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Pes equinovarus v dospělosti, koňská noha a kortikoidy
Text uživatele: 

Myslím si, že dg. PES EQUINOVARUS s podáváním kortikosteroidů nesouvisí, neboť, se jedná po dysplazii kyčelního kloubu o druhou nejčastěji vrozenou ortopedickou vadu patrnou hned po porodu: TADY

alt

 
18.01.2013 11:48 Uživatel: megera
Věk:  50
sim1.jpg
1000-2000
Téma: Pes equinovarus v dospělosti, koňská noha a kortikoidy
Text uživatele: 

zaráží mě 7 let užívání masti, po roce příznaky "vyvrácení" a teprve po 7 letech snaha o řešení? byl jste na ortopedii, tohle je myslím problém spadající tam, kožní řeší kůži. Vliv kortikoidů bývá při dlohodobém užívání sledován, koncentrace bývají nízké a dost zvláštní je i pokud jsme si kožařce, která vám mast předepsala postěžoval na problém a ona vás neposlala na další vyšetření… nebo jste si nepostěžoval? Proč? Rada od laika na webu nemusí být relevantní a nejspíš ani lékař bez vyšetření vám smysluplnou odověď nedá… Jinak hypochondr není ten, kdo s problémy po doktorech chodí a léčí, hypchondr je ten, kdo si na sobě problémy hledá i tam, kde nejsou ( a to klidně i bez asistence lékařů) hypochondr bez domnělého zdravotního problému je jako ryba bez vody… lékař je tam možná i zbytečný, lepší než doktor je posluchač, který dělá óóó a opravdu? a ježiš to vás musí bolet a jak si s tím poradíte… happy. png

 

 
18.01.2013 19:07 Uživatel: Kocourekpuci
Věk:  52
0-100
Téma: Pes equinovarus v dospělosti, koňská noha a kortikoidy
Text uživatele: 

Asi jsem ráno měl nějaký útlum, když jsem psal dotaz a blbě jsem to napsal - takže asi takhle:

Kuterid nebyl určen k léčbě bércového vředu, ten měl jen potlačit vedlejší účinky léku na bércový vřed, který poškozoval okolní pokožku. Velikost co se mazala byla cca 28-30 cm, tj. okolí bércového vředu. Jak píšete, je to v oblasti kotníku. Problém tehdejšího příbalového letáku byl ten, že se tam absolutně nic nepsalo o tom, jak je nutné maximálně léčbu provádět a navíc tam bylo jasně napsané, že mast nemá vedlejší účinky. Od okamžiku, kdy jsem se o to začal zajímat, se to tam záhadně objevilo. Vedlejší účinky ne, ale délka. Ta délka, to je to, co bylo špatně popsáno. 7 let trvalo, než se vřad uzavřel a po celou dobu se okolí mazalo Kuteridem. Po uzavření a přestání užívání Kuteridu se po cca roce začala noha vyvracet. Navíc, zjistit info o kortikoidech je dost problém. Na nějakém americkém servru jsem našel, jak dlouho se tyhle hormony odbourávají z organismu a dost mne deprimuje představa, že ten můj kortikoid se odbourává 10 let a více. Čili i když mast neužíváte a nějaké množství v sobě máte, tak trvá 10 let, než to z organismu zmizí. Bohužel jsem nevěděl, že injekce, co jsem měl na alergii jsou také kortikoidy, takže i když mast již dlouho neužívám, tu injekci aspoň jednou za rok ano. Naštěstí současný ošetř. lékař napsal Atropin. /Když tu ampulku vidím, vždy si vzpomenu na film Skála, kde si ten atropin mají bodnout do srdce a již preventivně je mi ouvej/

Ptáte se na příčinu bércového vředu - zlomenina obou kotníků ve Vysokých Tatrách a následná cesta se státím ve vlaku asi 12 hodin. Vojenské kanady od okamžiku úrazu nešly kvůli otoku sundat. V Brně pak ty nohy byly modročerné a jak byly oteklé, tak mi je daly do sádry. Jenže v místě ohybu v kotníku byla sádra moc úzká a 6 týdnů jsem měl křeče, na které lékař nereagoval. Sádru jsem s kamarádem rozbil kladivem. Vznikl z toho oboustranný hluboký zánět žil a od toho je k bércáku kousek. Ty vředy mám od roku 88 a 2x mě hrozila amputace.

 Někde se tam nabízí právní pomoc. Nechci se soudit, z těch lidí si nic nevezmu a nohu mě to nespraví. Chirurgická varianta právě kvůli nehojícímu se bércáku nehrozí.  

Já jen hledám odpověď, zda by to dlouhé užívání mohlo něco takového způsobit. Nejhorší na tom je, že jsem rád chodil do lesa na houby. Les mám 30 metrů a jen se na něj mohu dívat.

 
18.01.2013 19:43 Uživatel: megera
Věk:  50
sim1.jpg
1000-2000
Téma: Pes equinovarus v dospělosti, koňská noha a kortikoidy
Text uživatele: 

především bych se obrátila na ortopeda, pokud máte rok problémy a dosud jste to neuděla, tak to nechápu. Psal jste, že se vám noha vytáčí  chodidlem dovnitř, takže minimálně by vám mohla pomoci ortopedická obuv, vyrobená na míru, pak se nebudete muset na les dívat, ostatně předpokládám, že nějakým způsobem se pohybujete, pokud už ne a přesto nejste v péči odborníka, opět nechápu. Zkoumat dnes zpětně problém již užitých kortikoidů může být zajímavé, ale ne věci to těžko něco změní, změna může přijít po odborném vyšetření, vy se ostatně jen domníváte, že na vině jsou kortikoidy, příčin může být daleko víc.

 

 
18.01.2013 20:00 Uživatel: Kocourekpuci
Věk:  52
0-100
Téma: Pes equinovarus v dospělosti, koňská noha a kortikoidy
Text uživatele: 

Milá Megero,  

ortopedické boty mám, k ortopedovi chodím a na les se dívám.  

Ortoped řekl, že chirurgicky nejde nic napravit, protože bércový vřed se nehojí. Nohu by možná opravili, ale díky nehojení bych také mohl o nohu postupně přijít. Což v místě kde bydlím si nemohu dovolit. Boty jsou krásná věc, jak jsou nové. Po půlroce se ta kůže vytáhne a noha v tom nedrží ani omylem. A to ty boty mám vysoké, aby noha byla co nejvíc fixovaná. Jenže - nesmím mít ani výron v kotníku, nedej bože zlomeninu. To bych o tu nohu přišel hned. Tolik ortoped.  

Noha se vytáčí ven, chodím po hraně nohy. A bolí to, někdy ne, někdy hodně. Ale nemám křeče v nohách, což jsem předtím měl. I když je noha jako led.  

Psali jste zde o šlachách. Zajímavé je, že onehdy jsem něco dělal a praštil jsem se do holeně tupou stranou sekery. A dřevo, do kterého jsem dloubal mě praštilo přes nárt. To polínko mělo asi 3 kg. NIC jsem necítil. Na holeni následný den byl modrák do černa velikosti tupé strany sekery, to je cca 5x5 cm. A žádná bolest, i když jsem se toho dotýkal. Prostě půlku nohy necítím.  

 
19.01.2013 10:47 Uživatel: megera
Věk:  50
sim1.jpg
1000-2000
Téma: Pes equinovarus v dospělosti, koňská noha a kortikoidy
Text uživatele: 

Z mých otázek a svých odpovědích vidíte, jak důležité je psát přesně a informace poskytovat celistvě, jinak je to kilometr popsaného zbytečně. TAkže v posledního textu vyvozuji, že chodíte po vnitřní hraně chodidla. Pokud kůže na botách časem povolí, jistě by se dalo s výrobcem dohodnout vyzružení, kůže se vytahuje, ale jsou materiály, které i přes zachování měkkosti vytahování zabrání.

Původní dotaz, zda by kortikoidy mohly vyvolat "koňskou nohu" vám tu zodpovědně asi nikdo nezodpoví, pokud vám na to nedokáže odpovědět ani Váš ošetřující lékař, který má úplné a přesné informace o léčbě i s průběhem času.

Za mě tedy závěrem, pokud s daným stavem v tuhle chvíli díky bercovým vředům nelze nic dělat, pak bych skutečně obrátila svou pozornost na vylepšení ortopedických pomůcek. Že to nejde bych zas nebrala já, protože všechno včetně technologií se neustále vyvíjí a co snad nešlo před rokem už letos jít může, případně najdete někoho, pro kpho bude vylepšení prostě výzva, někoho, kdo místo "to nejde" řekne "kruci, musí to jít. " a udělá to… Přeji tedy hodně štěstí a vylepšení stavu.

 

Nevím, co způsobilo vaše prvotní problémy, píšete zlomenina obou kotníků a následná cesta vlakem se stáním… oni v Tatrách nemají záchranky, nemocnice, první pomoc, sanitky? jak se stane, že si člověk zlomí oba kotníky a pak jede vlakem a ještě stojí… to vás s takovým úrazem nikdo nepustil sednout?   Jedno je zřejmé, naše zdraví nám sepisuje útraty a jednou je sečte…  takže spíš pro ostatní než pro vás by váš příběh mohl být demonstrací toho, že je třeba s tím počítat a chovat se ke svému obalu tak, jak dlouho chcete, aby vám dobře sloužil…

 
19.01.2013 13:42 Uživatel: Kocourekpuci
Věk:  52
0-100
Téma: Pes equinovarus v dospělosti, koňská noha a kortikoidy
Text uživatele: 

Výrobci bot jsou 2 - jeden v Brně, jeden v Praze. Oni vám udělají boty, ale tím to končí. Nějaké drobné úpravy, to vůbec nehrozí. Chtěl jsem traktorovou podrážku, protože bydlím skoro v lese a rovná plocha zde skoro žádná není. Silnice a chodníky, to znám jen ze vzpomínek a fotografií. "my takovou podrážku neděláme! " Tím to skončilo i když jsem se snažil to vysvětlit. Jistě, oni vám ty boty také opraví, když si to zaplatíte. Také vám neřeknou, že to jde na stejný poukaz, jako ta výroba bot. Takže mám měkkou podrážku, jakoby z pěnové hmoty a díky tomu, že chodím po hraně, tak se ta podrážka čase začne zakulacovat, takže potom již po rovné nechodíte, i kdybyste chtěla. Chtěl jsem si to nechat tady opravit normál u obuvníka, to se nesmí, protože pak by vám ty boty firma co je dělá neopravila na poukaz ani omylem. A máte nárok na 1 boty za dva roky. A na to, abych si je nechal udělat bez poukazu, tak na to opravdu nemám. Ty boty stojí kolem 25.000.  

Přitom by stačilo, aby tam udělali traktorovou podrážku a hromada lidí by měla po starostech.  

 

Píšete o ortopedovi. První návštěva u něj i s cestou a vyzouváním a obouváním trvala 4 minuty!!!!

Prohlásil, hele koňská noha a tím to skončilo. Druhá návštěva trvala stejně dlouho, ale nemusel jsem se vyzouvat, takže trvala jen 3 minuty. Nikdo mi neřekl, že to chirurgicky nejde kvůli bércáku oprvavit, nikdo  mi neřekl, že tu nohu musím promazávat, jinak praská kůže a strašně to bolí, nikdo mi neřekl, že mám, pokud to jde s nohou cvičit, že bude pohyblivější a méně bolestivá.

Jediné, co mi řekl, že na kontrolu nemusím chodit, že tam se nic měnit nebude a že pro poukaz na boty může dojít manželka.  

Tady nikoho nezajímáte. Tady je akorát zajímalo 30 korun, nic víc.  

 
19.01.2013 21:16 Uživatel: megera
Věk:  50
sim1.jpg
1000-2000
Téma: Pes equinovarus v dospělosti, koňská noha a kortikoidy
Text uživatele: 

změňte ošetřujícího lékaře a kdyby měl sídlit významně dál, nechodíte tam dvakrát týdně ale nejspíš ěx do roka. Najděte si ševce, on vám boty ušije, nejspíš ani ne za 25.000, nakonec jde o vaše nohy a zdraví a zájem. Případně bych si je opravdu nechala u běžného ševce podrazit lepší podrážkou, která vám bude vyhovovat, boty naprd na poukaz opravené - neopravené nebo boty použitelné, byť mi je na poukaz pak už neopraví, to by pro mě asi byly ty použitelné přijatelnější… Nicméně pokud jste nastaven na variantu "to nejde" pak já asi nejsem ten, kdo s vámi pohne.

 
21.01.2013 10:35 Uživatel: marki
55764725468133259401.gif
500-1000
Téma: Pes equinovarus v dospělosti, koňská noha a kortikoidy
Text uživatele: 

Když člověk trpí je velmi těžké mít odstup při jednání s lékaři a někdy i sám se sebou. Ze svých zkušeností, protože já nejsem lékař nicméně připojím. Když chceme napravit pochroumané tělo musíme spojit trpělivost s vytrvalostí. Rovnání se nestane přes den a tělo vyžaduje jemné zacházení. Současně ale neustálý pohyb správným směrem jak fyzický trénink tak psychický optimismus. Prostě si říkejte co chcete. Jak Vaše noha má vypadat a hledejte vhodného ortopeda a rehabilitaci. Rehabilitaci i u léčitelů, prostě všude. Hledejte správnou cestu. Nečekejte, že to někdo pochopí. O to tu nejde ač je to hořké, ale berte to sportovně. Už nikdy se k sobě nechovejte falešně jako hrdina. Naopak tělíčko svoje ochraňujte. Bolest je informace, podle které je třeba se řídit. To jen ostatní lidé říkají, že je třeba se přemáhat. Naopak, nikdy se nepřemáhejte, ale hledejte jak si srovnat nohu cvičením a nahříváním a plaváním a saunou nebo ne, podle toho co potřebujete. Sauna změkčí vazy, nevím nakolik je vhodná u bércáků. Je  mi vás líto a chápu váš vztek na doktory, ale jak vidíte z toho si nic nevezmete. Hledejte, nepřestávejte, jak si co nejvíc zkvalitnit život.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Pes equinovarus v dospělosti, koňská noha a kortikoidy
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
MIGRÉNA - PŘÍČINY, PROJEVY A LÉČBA 40x
AOK Bayern práce v Německu, ukončení pracovní neschopnosti ze strany zaměstnavatele 4 396x
Epidemie - průběh, ukončení 4 418x
Koronavirus - diskuze 78 1502x
Nevyléčitelná nemoc 1 601x
Zánět středního ucha - postupy při léčbě 4 508x
neklidné nohy/neurologie 3 576x
Nemizící pupínky na zadku 4 698x
Vyrážka na prstech - jen kožní problém nebo nakažlivé onemocnění 2 568x
Skolioza a Bechtěrevova choroba - souvisí to spolu? 1 1035x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 0
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 0 témat
Počet témat celkem: 16262
Počet odpovědí celkem: 173864
Počet registrovaných: 4897 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: VZTAH S PARTNEREM JE HOTOVÉ PEKLO
Nejkomentovanější za 7 dní: VZTAH S PARTNEREM JE HOTOVÉ PEKLO
Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny