Téma: Skolióza páteře v dospělosti a nošení korzetu - zkušenosti, názory, diskuze

03.04.2015 17:37
Uživatel: nikcaaa
Věk:  21

Město: skolioza v dospělosti

Odpovědí na téma: 8
Text: 

Dobrý den, chci se podělit o zážitek s lékaři

Jako menší asi od 13-16 jsem měla skoliozu páteře, poctivě jsem cvičila chodila na všechny rehabilitace a vždy jsem byla v toleranci abych nemusela nosit korzet, byl to pro mě hroznej strašák. Pravidelně chodím na ortopedii na kontroly a už před rokem (04/2014) jsem byla upozrněna že i když nerostu páteř se mi zhoršuje.

Včera 2.4.2015 jsem byla na kontrole včetně rentgenu čekala jsem ty obvyklý kecy že mám cvičit plavat a pod. Jenže doktor, je dost nesympatickej a nepříjemnej když mu někdo chce odmlouvat nebo diskutovat o tom co se s ním bude dít.

Asi 10 minut koukal na ty rentgeny a prohmatával mi páteř a pak z něj vylezlo že se to zhoršilo a mám zakřivení okolo 20° v bederní a 31° v hrudní a že mi to tlačí na nervy u plotýnek. Proto mě ty záda bolí. Je fakt že když sedím dlouho v zádech mám takovou bodavou bolest. Pokud by se s tím nic nedělalo tak prý budu mít ještě větší deformaci a napal mi poukaz na udělání korzetu.

Chvilku jsem na něj koukala jak kdyby spadl z vesmíru a pokušela se mu vysvětlit že přeci v 21 nebudu nosit nějaký korzet který nosí děti. Následovala přednáška že si nemám hrát se svým zdravím atd. Myslela jsem si svý a odešla, rozhodně se mi nikam jít nechtělo. Jenže doma se začli vyptávat co u doktora tak ve snaze o pochopení a schálení toho že je to blbost, jsem dostala ještě doma vynadáno že tam prostě půjdu že si nemám se zády hrát apod. Naštvaná ale dneska jsem tam teda šla, v čekárně jsem byla mimo maminek jednoznačně nejstarší, a ty pohledy typu co tu dělá byli dost nepříjemný. Aby toho nebylo málo na řadu jsem přišla až po 3 hodinách. Tady už byl alespoň mladý sympatický doktor a všechno mi vysvětlil - že prej jej mám nosit alespoň 10-12 hodin deně že v mém věku nečeká že ho budu nosit i ve škole. nakonec jsem se musela v kabince slíknout aby na mě naplácali sádru prý kvůli odlitku. Upřímně nic odpornějšího jsem už dlouho nezažila. Naštěstí to ze mě asi po 10 minutách sundali a já se mohla obléct.

Za 14 dní jej mám mít hotovej, vůbec se mi tam nechce, ani nevím jak to pořádně bude vypadat a hlavně stím nemůžu mezi lidi. Nemáte někdo nějakou zkušenost.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 6503x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: skolioza v dospělosti
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
03.04.2015 18:30 Uživatel: Listicka
1553340406_liska_s_kytickou.jpg
3000-4000
Téma: Skolióza páteře v dospělosti a nošení korzetu - zkušenosti, názory, diskuze
Text uživatele: 

Asi mas prave ten pocit, ze je cely svet proti tobe a vsichni ti ublizuji. Ale opak je pravdou. Kdyz si nenechas pomoci ted, bude to horsi a horsi a muzes spatne dopadnout.
Vim, jsi mlada, chces si uzivat zivota. Jsou ale i horsi nemoci, nektere i nevylecitelne.
Ten korzet jiste neni naporad, ale nejakou dobu ho asi budes muset nosit. Na tvem miste bych se co nejvic informovala, co muzes vsechno udelat pro posileni kosti, delala bych vsechny doporucene sporty a ridila bych se radami lekaru. Oni ti chteji pomoct, ne ti ublizit. Totez plati pro tve rodice.
Musis byt statecna a zatnout zuby!!

 
04.04.2015 14:17 Uživatel: nikcaaa
Věk:  21
Téma: Skolióza páteře v dospělosti a nošení korzetu - zkušenosti, názory, diskuze
Text uživatele: 

Nemám pocit že je celý svět proti mě, jen mi připadá že doktor je trochu mimo, hledala jsem na internetu a nikde jsem nenašla že by někdo dospělej nosil korzet, kdybych rostla prosím ale teď. Nehledě na to že ani nevim co to bude za monstrum. Ven stím určitě nikdy nepůjdu a doma možná nebo na noc když to nebude moc obtěžovat. Docela bych ráda věděla jak hodně je omezující ho nosit nemá tady někdo zkušenost

 
04.04.2015 18:56 Uživatel: marki
55764725468133259401.gif
500-1000
Téma: Skolióza páteře v dospělosti a nošení korzetu - zkušenosti, názory, diskuze
Text uživatele: 

Ahoj, je Ti 21 jsi tedy dospělá. Zvaž ale toto. Aby se páteř srovnala potřebuje celkové srovnání a to opakovaně a hodně chůze, aby se zpevnily jak svaly tak aby se vyrovnala dynamika. Pokud nemáš někoho kdo dokáže srovnat celou páteř, což nemáš, pak Ti pomůže korset. Doktor vlastně zvolil dobrou možnost. Řekl Ti to jasně co nejčastěji ho nos. No a ber to s humorem. To není o tom že už nerosteš. To je o tom, že páteř se chová jako dynamická jednotka a potřebuje se srovnat tak, aby záda nebolela. Záda se prostě "naučí" novou cestu jak se srovnat. Jinak to fakt poznáš a pocítíš až budeš starší.

 
08.04.2015 15:18 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Skolióza páteře v dospělosti a nošení korzetu - zkušenosti, názory, diskuze
Text uživatele: 

Pozastavuji se jen nad jednou věcí - že ten první ortoped napsal poukaz na korzet, aniž by to s pacientem probral. Jsem neurolog a své pacienty beru jako "partnery v léčbě" - tzn. vše s nimi proberu, vysvětlím proč se děje, co se děje a co s tím. Takovou zásadní věc jako je korzet by fakt měl okomentovat a zeptat se, zda s tím souhlasíte (elementární slušnost) a zda může vypsat žádanku na korzet.  

Oni se doktoři někdy cítí být neuctívaní, ale někdy je to asi i oprávněné.  

 

Děkuji za zajímavé téma. Pro mě jako lékaře je vždy přínosem pohled z druhé strany.  

 
14.04.2015 10:57 Uživatel: nikcaaa
Věk:  21
Téma: Skolióza páteře v dospělosti a nošení korzetu - zkušenosti, názory, diskuze
Text uživatele: 

No bohužel tady jsem určitě jako partner nebyla braná, spíše tady platilo já jsem doktor a mám svatou pravdu.

 

Včera mi volali z ortopedie že korzet mám hotový  odpoledne se mám stait na vyzkoušení, čekala jsem že jim to bude trvat teda o něco déle. Když jsem přišla měli již to monstrum hotový a a hned jej na mě nasadili stím že si doktor udělal fixem čárky a odběhl jej ještě doupravit. Pak mi jej nasadil znovu a utáhnul že jsem nemohla skoro dýchat, to je prý normální. Ptal se jestli někde tlačí tak jsem mu říkala že akorát ty molitanový výstupky co jsou vevnitř nepříjmně tlačí, tak to je prý taky správně. Mám ho prý ze začátku nosit co vydrím a pak nejlépe 23 hodin nebo alespoň 12. Necháu co má zavýznam, je v něj horko, přpadám si jak želva v krunýři a včera jsem v něm vydržela asi hodinu a pak jsem si ho zkusila vzít na noc ale to se nedá. Dnes spokojeně odpočívá u skříně.

Přidávám fotku jak to monstrum vypadáalt

 
19.04.2015 09:19 Uživatel: Hortensie
Věk:  38
Téma: Skolióza páteře v dospělosti a nošení korzetu - zkušenosti, názory, diskuze
Text uživatele: 

Milá neznámá, chápu, že Tě jako mladou dívku dost štve, že jsi dostala korzet, ale kromě totální sebelítosti a nadávání na lékaře, který narozdíl od Tebe velmi dobře ví, jak končí lidé se zanedbanou skoliózou, jsem se od Tebe nedozvěděla, co Ti vlastně vadí. To, jak říkáš, monstrum, je velmi pěkný a moderní korzet, už na úplně jiné úrovni, než co jsem v dětství musela nosit já. Skoliózu mi diagnostikovali v 8 letech, dostala jsem vysoký korzet, z drátů a železných vzpruh. Bylo to strašné, ale když jsem doma brečela, moji rodiče reagovali stejně jako ti Tvoji - že zanedbáním jednou budu mít velké problémy se zády. Buď ráda, že máš rozumné rodiče, protože jakékoliv zanedbání opravdu vede později k velkým problémům a bolestem, které si možná teď ve svém věku ještě neuvědomuješ. Já korzet nosila od 8 let do necelých 18. Poslední léta pak už většinou spíš jen do školy. Po železné konstrukci, kterou jsem měla cca rok, mi dali podobný nízký korzet, jako máš Ty, ale nebyl v tak pěkném provedení. Ty molitanové výstupky, které Ti tolik vadí, působí na vypouklá místa kolem páteře, která vypouklá být nemají. Máš pravdu v tom, že nikdo Tě nemůže asi násilím donutit korzet nosit, ale věř, že za dvacet let si budeš nadávat, že jsi se nesnažila s tím něco dělat včas. Já korzet v 18 odložila ve vidině velké dospělosti a dneska? Je mi pomlau 40 a bolest zad v hrudní a bederní oblasti je tak velká, že někdy skoro brečím, když se mám jen hýbat. Tak si na má slova vzpomeń a zkus to vydržet.

 
29.07.2015 14:12 Uživatel: Saarinka
Věk:  31

Město:Huntington

Téma: Skolióza páteře v dospělosti a nošení korzetu - zkušenosti, názory, diskuze
Text uživatele: 

Já s emusím přidat tady k Hortensii, … Nosila jsem korzet od dětsví, od 13 do 18, měla jsem ten vysoký korzet o kterém všichni říkají, že je k ničemu, byl hrozný, ale vydržela jsem to. Měla jsem okolo 30 stupňů, zlepšilo se mi to za ty roky hodně, že to ani doktoři nečekali. Bohužel jsem měla smůlu a páteř se mi trochu bortila, tak jsem měla korzet na spaní skoro do 21. Bylo to peklo!!! Ale jednou to skončí a budeš v počádku. A taky jsem zažila ty pohledy v čekárně, kde byly holky mladší než já, a to o dost a já tam vždycky nakráčela s korzetem v tašce, když jsem šla na kontrolu, . ale nebo se toho a vydrž to!!!

 
25.05.2015 22:06 Uživatel: taky ho mam
Věk:  13
Téma: Skolióza páteře v dospělosti a nošení korzetu - zkušenosti, názory, diskuze
Text uživatele: 

Ahoj, je mi 13 mam korzet asi 2 mesice, vim ze je v tom strasne horko, no proste hruza. Vis ale porad mam motivaci ze kdyz ho budu poctive nosit tak se ho rychle zbavim a budu mit pekne zada. Moje teta mela tak spatne zada ze v 1 roku prodelala operaci zad. Pote do asi 6 sadrovy korzet a do 18 uz neco trochu podobneho tomu co mas ted ty, ja. No hruza, bud rada za to co mas . Ja mam bryle, rovnatka, korzet, jeste i tvrdili ze mam jednu nohu kratsi, coz nastesti nebyla pravda. Nekdy si rikam kez bych mohla resit takovy blbosti jako je napr. Akne . To jeste mam zakazany skoky, na ktery jsem chodila zavodne, behani jsem si malem vybrecela abych mohla, protoze me bavi-a zboril se svet? Nezboril!!! Nemluve o tom ze me umrelo 5 clenu rodiny, takze zatim bezva zivot. Neber te to nikdo jako stiznost, ja totiz verim v to ze budoucnost to vsechno zachrani . Preju ti at ti tenhle muj pribeh da neco do zivota

 

 

vy

 

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Skolióza páteře v dospělosti a nošení korzetu - zkušenosti, názory, diskuze
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Hromadné očkování speciální pistolí 5 3887x
MIGRÉNA - PŘÍČINY, PROJEVY A LÉČBA 4 2218x
AOK Bayern práce v Německu, ukončení pracovní neschopnosti ze strany zaměstnavatele 4 1606x
Epidemie - průběh, ukončení 4 1231x
Koronavirus - diskuze 79 3812x
Nevyléčitelná nemoc 2 1586x
Zánět středního ucha - postupy při léčbě 4 1487x
neklidné nohy/neurologie 3 1552x
Nemizící pupínky na zadku 4 1676x
Vyrážka na prstech - jen kožní problém nebo nakažlivé onemocnění 2 1737x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 0
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 0 témat
Počet témat celkem: 16526
Počet odpovědí celkem: 175841
Počet registrovaných: 5169 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: nerozumím rozchodu

Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny