Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory

09.05.2013 11:24
Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město: Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Odpovědí na téma: 62
Text: 

Tak jsem si na základě prostudování několika webů o lněném oleji objednala na zkoušku lahvičku

a k ní 500 g lněných semínek.  Na co všechno to má účinky zní velmi lákavě, ale ráda bych věděla, zda někdo z vás má osobní zkušenost, zda vyzkoušel či používá.  

Popř. nějaký recept, jak jej konzumuje.

 

Doporučená spotřeba je s bílkovinou, nejlépe tučný tvaroh a rozmixovaná semínka. Nebo znáte i něco jiného?  

 

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 20316x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Zkušenosti se lněným olejem
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
09.05.2013 11:53 Uživatel: Vendula2
Věk:  45
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Směs Dr. Budwig
1 hrnek tvarohu (tučného! obsahujícího přes 10% tuku)
2-5 polévkových lžic lněného oleje (panenský, za studena lisovaný)
1-3 polévkové lžíce čerstvě rozemletých lněných semínek (meleme jen krátce a do 10 min. se musí zkonzumovat – oxidace tuků)
Dostatek vody, aby to bylo jemné
(volitelné: troška česneku, červeného pepře, kájenského pepře, šampaňského vína, lze i s medem).
Vše umixujte na velmi jemnou pastu tak, aby se veškerý olej spojil s tvarohem.

 
09.05.2013 12:49 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Díky, tohle už jsem četla a zkusím to dle toho. Jen jsem spíše chtěla vědět, zda má někdo osobní zkušenost.

 
09.05.2013 16:19 Uživatel: Pan Sova
Věk:  72
Sova.jpg
2000-3000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

 

Milá Sorbonos, ano mám osobní zkušenost. Len a produkty z něj a semínek a také lněný olej je úplný zázrak zázrak přírody. Používám už roky lněná semínka denně po ránu a melu si je vždy čerstvé. Asi pět lžiček semínek odpovídá lžičce lněného oleje. Lněný olej je velmi nestabilní a snadno oxiduje a pak už není vůbec zdravý, musí být skladován v inertní atmosféře anebo vždy plné lahvi. Dělám si koktail, nebo pastu, jakousi variantu podle MUDr. Johanny Budvigové.

Důležitá je interakce lněného oleje a kvalitních proteinů. V rozemletých semínkách je i řada dalších užitečných látek, včetně nerozpustné vlákniny. To je opět na delší psaní.

Kromě jiného se touto směsí i čistí střeva od nežádoucích úsad. Mnoho mých známých a přátel mě dlouho spokojeně napodobuje.

Vřele doporučuji.

 
09.05.2013 16:31 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Děkuji, tak nějak jsem si to představovala. Takže jsem neprohloupila.  

Četla jsem, že se skladováním musím opatrně, ale jelikož jsme na lahvičku 4, tak myslím, že žluknutí nehrozí, spotřebujeme to velmi rychle.  

 
19.10.2013 11:02 Uživatel: Rybka
539188_316716321756941_829215329_n.jpg
5000-6000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 
Zdraví v Protiproudu: Recept na pomazánku dr. Budwigové, která zachraňuje lidské životy.
 

Zdraví v Protiproudu: Recept na pomazánku dr. Budwigové, která zachraňuje lidské životy.

4. 5. 2013

 

Pro všechny zájemce o zlepšení vlastního zdravotního stavu a přirozenou léčbu rakoviny přinášíme nejzákladnější recept na přípravu zázračného lněného oleje s tvarohem. Lze jej připravit naslano i nasladko a chutná velmi dobře! Popravdě je to prostě skvělá tvarohová pomazánka, jejímž "vedlejším účinkem" jsou až zázračné účinky na lidské zdraví…

 


O "protokolu dr. Budwigové" jsme na Protiproudu psali a slibovali jsme recept na "kuchyňskou léčbu rakoviny". Zde jej přinášíme.  

 

Lněný olej s tvarohem – základní recept

2 – 5 polévkových lžic lněného oleje

Tučný tvaroh (alespoň 10%), olej s tvarohem v poměru 1 : 1 nebo 1: 2 až 1: 3.

Nejprve důkladně promixovat obě složky, až vytvoří hladkou, krémovou konsistenci, olej se nesmí oddělovat.

Sladká varianta: ovoce (maliny, borůvky, banán atd.), ovocná šťáva.

Možno přisladit trochou medu

Možno přidat trochu šampaňského, cca 1 dcl (je to dobrý nosič pro omegu 3).

Slaná varianta: do umixované směsi lněného oleje a tvarohu přidáme cibulku, trochu drceného česneku, koření (zázvor, kurkuma, italské bylinky apod.), sůl, trochu zeleniny (mrkev, zelená cibulka atd). Vše dobře promixujeme. Vzniklá pomazánka se hodí téměř k čemukoli, velmi dobrá je např. kombinace s vařenými bramborami a kyselým zelím.

Do hotové pomazánky (sladké i slané varianty) přidáme cca 1 lžíci mletých lněných semínek.

Podrobnosti najdete na internetu, když zadáte do vyhledávače „Budwig protocol“. Existuje dokonce Centrum dr. Budwigové, kde najdete hojnost informací o léčbě, dokonce si můžete zdarma stáhnout dietetického „průvodce“.

 
19.10.2013 12:42 Uživatel: Lucy
Věk:  23

Město:Město, Tobě sto, kapitánovi dvě stě

Clipboard01.jpg
1000-2000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Asi budu odpovídat malinko "zcestně", ale lněné semínko používám každé jaro a podzim jako doplněk stravy a lahůdku pro svého koně, Árčího. Sama se na to letos také chystám, jen jsem nevěděla v jaké podobě (po pravdě řečeno mě kýbl ovsa zamíchaný s lněným semínkem a vyvařeným slizem nepřijde jako ta nejlepší večeře ).

    Dávám ho proto, že podporuje trávení, sliz, který ze semínka vyvařím potahuje sliznici střeva a tak ji chrání a usnadňuje pasáž zažitiny. Semínko dodává energii, která je snadno a rychle stravitelná (věřím, že pro člověka ještě lépe než pro koně), obsahuje spoustu vitamínů a minerálů. A další veliký důvod je, že má ohromný vliv na kvalitu kůže a srsti - Árčí je vždycky první přelínaný kůň ve stáji, ať na léto či na zimu a má krásnou, rovnoměrnou, vybarvenou a lesklou srst. Tím nechci říct, že způsobí vypadávání vlasů a růst srsti po těle ale že určitě podpoří vyživení a kvalitu vlasů (a chlupů, tam kde už jsou…).

   Jak říkám, sama jsem se k tomu ještě nedostala, ale lněné semínko jako doplněk krmení si nemůžu vynachválit.

    Jen pozor na obsahové látky, při jejichž trávení se uvolňuje kyanid. U tepelně neupraveného semínka je to otázka lžičky dvou, kdy se může nahromadit dávka, která už může způsobit potíže. Jed v těle nějakou dobu přetrvává než se rozloží a vyloučí, takže časem může dojít k nahromadění až toxické dávky. Proto je opravdu vhodné semínko nechat přejít varem nebo upéct s pečivem.

   Oleje by se riziko nemělo už týkat, protože předpokládám, že je nějakým způsobem tepelně upravený. Živiny v oleji budou určitě lépe dostupnější než v semínku (slupka je hůře stravitelná, ale za to obsahuje hodně vlákniny a výše zmiňované minerály).

 
19.10.2013 19:44 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Oni ale píší, že semínko vcelku projde traktem, aniž by dalo nějakou výživu, tak já ho melu.  

A ty ho dáváš celé?  

 
08.01.2015 11:32 Uživatel: Wolfg
Obraz019.jpg
500-1000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Semleté lněné semeno má skutečně divnou chuť - fermežovou. Dřív se fermeží natíralo dřevo pro venkovní užití. Stála 5,50 Kčs za flašku. Ještě ji tady mám. Fermež je pouze mírně upravený lněný olej. Rychle vysychá, tedy oxidací tuhne a dostává ještě horší chuť. Hodně záleží, jak je semeno staré. Objevily se tady na podzim kilové pytlíky z Kanady, balené v září, což by mohla být sklizeň toho roku. Ale pokud je na balení jen datum spotřeby, víme houby, z jakého století je.

Když semeno opražíte na suché pánvi ZA STÁLÉHO MÍCHÁNÍ, aby se nepřipálilo, dostane chuť opravdu dobrou. Je to poznat na sypaném pečivu, když ho trochu přičmoudli. Neupravené semeno zapečené v housce nebo chlebu žádný valný účinek krom kartáčování trubek nemá. Vyjde z traktu podobně jako cibetkové kafe. Zatím jsem se neodhodlal k jeho sběru a přípravě nevšedního nápoje pro návštěvy

 
20.10.2013 18:45 Uživatel: Pan Sova
Věk:  72
Sova.jpg
2000-3000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Vážení, srdečně vás zdravím.
Používám lněné semínko čerstvě umleté, pět lžiček, již mnoho roků a denně, ve variantě koktejlu podle MUDr. Budvigové spolu s vlákninou. Lněný olej nepoužívám, protože rychle oxiduje a musí být proto vždy čerstvě lisovaný. Nebo po vylisování uchovávaný bez přístupu vzduchu a proto jsou komerčně prodávané oleje často závadné. Čtyři až pět lžiček lněného semena obsahuje lžičku oleje.
Semínka neobsahují kyanidy, ale látky, které se promění působením buněčných enzimů na kyanidy uvnitř buňky. Vtip je v tom, že zdravé buňky tyto enzimy neobsahují. Tyto enzimy jsou pouze v buňkách rakovinových, takže pak způsobí cíleně apoptozu pouze rakovinových buněk. Cituji:
Amygdalin (nepřesně vitamin B17) je přírodní glykosid vyskytující se např. v mandlích. Jeho jméno pochází z vědeckého rodového jména pro mandloň (Amygdalus). Obsažena je i v dalších rostlinách jako slivoň americká, meruňka obecná, střemcha pozdní.

Jako první ji dokázali izolovat Pierre-Jean Robiquet a A. F. Boutron-Charlard v roce 1803 a v roce 1830 byl zkoumán Justem von Liebig a Friedrichem Wöhlerem. Ernst T. Krebs amygdalin poprvé prezentoval jako vitamín B17 a přisuzoval mu schopnost léčit rakovinu.

Amygdalin je součástí léku proti rakovině – Laevomandelonitrile (komerční název Laetrile). Později legalizovalo 27 států USA prodej v rámci jednotlivých států.

Které potraviny obsahují vitamín B17?

Téměř všechny ořechy, mandle (zvláště hořké mandle obsahují nejvyšší množství B17), jádra (jablíček, meruněk, třešní, broskví, slív, švestek, blum a hrušek), semena (sezamu, lnu a obilí), lesní plody (borůvky, brusinky, bezu, lesní jahody, maliny), trávy (akácie, naklíčená vojtěška Alfalfa, mladý ječmen, bambusové výhonky, sorghum (čirok) ) a jiné jako fuschia plant, wild hydrangea (hortenzie), tis.

 
22.12.2017 20:12 Uživatel: Honza Š.
Věk:  73

Město:Na vesnici

Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Podle Dr. Budwigové užívám lň. olej,   tučný tvaroh a lň. semíka v poměru 1:2:1 (lžíce)     Lň. semínka smích ávám 2 týdně.    Tento recept užívám už 1a půl roku denně. Před tím jsem prodělal moz. mrtvici a vzápětí rakovinu plic. Dnes (22.12.2017) se cítím velmi dobře. Hraji tenis, každé ráno se rozcvičuji a při sportu zjišťuji dobré reflexi. Sex je dobrý.   Lň. olej doporučuji kupovat pouze v tmavých lahvích. Jiný nebrat.   Kupuji tak 3kusy a ukládám je do tmy. Špatně snáší světlo.   Olej musí být za studena lisovaný. A hlavně se vyhýbat termizovaným tukům. Dobrý tuk je řepkový na smažení i fritování,   snáší 190 st, C v pohodě a do ostatních jídel používám dom. sádlo, máslo a kokosový tuk za studena  lisovaný. To jsem se rozjel, asi se dám k dominikánům.

 
25.10.2013 09:36 Uživatel: Kalipea
Věk:  30
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Dobrý den,

 

chtěl ajsem se zeptat jestli nevadí když si směs tvaroju a lněného oleje připravím den předem a pak to zkonzumuji až v práci ke svačině, protože jak si to jinak připravit než doma, že v mixéru. nebo můžete mi někdoporadit. Protože těch 5 lžic tučnějšího tvarohu je dost vydatná svačina. Jo a nebadí když si ke slané varisntě dávám pečivo?   Děkui mnohokrát za odpověď.

 
25.10.2013 10:42 Uživatel: Pan Sova
Věk:  72
Sova.jpg
2000-3000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Doporučuji vždy připravit čerstvou směs, z výše uvedeného důvodu, rychlé oxidace lněného oleje.

Dr. Budwigová zakazovala používání jakéhokoliv cukru během léčení, pod trestem vyloučení z léčby.

 
25.10.2013 11:31 Uživatel: Kalipea
Věk:  30
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Ještě bych se chtěla zeptat na tzv. spread o které je zmínka na různých stránkách a i v knize lněný olej, když si vytvořím tuto pomazánku, tak ji musím hned celou sníst? Píše se ze se to v té pomazánce zapasterizuje. Nebo je tomu jinak.

 

Děkuji

 
22.12.2017 20:38 Uživatel: Honza Š.
Věk:  73

Město:Na vesnici

Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Podle Dr. Budwigové by se mělo jíst jídlo půl h. před tvarohem a půl hodiny po tvarohu. Když tvaroh. směs uchováte ve tmě a v chladu tak bych to jedl.    Proč tak vysokou dávku. Jste nemocná?  

 
02.11.2014 11:20 Uživatel: Marika
Věk:  58

Město:na vesnici

Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Dobrý den. Teprve nedávno jsem objevila stránky Dr. Budwigové, které jsem přečetla jedním dechem. Už jsem si touto nemocí prošla a opravdu se mi nestalo, že by mi některý doktor poradil, jakým doplnkem bych si mohla trochu ulevit. V článku mě zaujal recept "lněného oleje s tvarohem". Jelikož v naší obci neseženu tučný tvaroh, (musela bych pro něho až do okresního města) tak bych se touto cestou chtěla zeptat, zda mužu místo tvarohu použít zakysanou smetanu. A taky bych se ještě chtěla zeptat, zda si tento recept dát ráno, nebo během dne, nebo až večer. Mužu ho např. každé ráno snídat? A poslední dotaz. Pokud jsem dobře pochopila, nesmí se nic sladkého, kromě medu a čerstvého ovoce. Když bych si chtěla dát  např. zmrzlinu, nebo, musli tyčinku, mužu si v ten den dát i ten olej? děkuji za odpověd a přeji hezký den.

 
10.11.2014 14:31 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Dovoluji si upozornit, že v jednom tématu lze psát reakce pouze pod jednou přezdívkou z jednoho počítače. V opačném případě jsou porušena pravidla webu bod č. 5.

 

Přezdívky:

    • Černochová
    • Marika
 
10.11.2014 18:00 Uživatel: Valaška
Věk:  58
0-100
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Dobrý den, přečetla jsem si váš vzkaz a chtěla bych vás poprosit zda by jste mi mohl poradit, co mám udělat, abych vystupovala jen pod přezdívkou černochová? jelikož mám počítač krátkou dobu, tak se ještě v tom moc nevyznám. děkuji za pomoc.

 
10.11.2014 18:27 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Dobrý den. Teď už nic. Bylo to jen upozornění. Stačí když se vždy příhlásíte do svého účtu na MojeStarosti.cz a tím pádem se o více nemusíte starat.  

Pokud byste v budoucnu chtěla, mohu Vám přejmenovat Vaši registraci. Není vždy výhodou registrovat se pod skutečným příjmením. Osobní informace o Vás jsou pak na Internetu dohledatelné i desítky let. Výhodou je proto přezdívka.  

 
10.11.2014 19:57 Uživatel: Valaška
Věk:  58
0-100
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

 Děkuji a  pokud teda mužu využít vaší rady a pomoci, tak bych vás chtěla poprosit, zda by jste byl tak hodný a změnil mi tu přezdívku z černochová na přezdívku " Marika "   Děkuji a přeju hezký večer.

 
03.11.2014 12:20 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Já myslím, že je jedno, v jakou denní dobu si jej vezmeš, důležité je, aby to bylo tělu dodáno. S tím cukrem si myslím, že to hlavně je podstatné u nemocných- jako součást léčby,  pokud to máš jako prevenci, tak snad jedna zmrzka neublíží.  

Můsli tyčinka je ale děsný dílo. Ono se to jen tváří zdravě, ale je tam spousta cukru, nic echt dietního to není.  

Tou kysankou určitě nic nezkazíš, myslím že má dokonce vyšší obsah tuku než plnotučný jogurt. U nás doma  fičí stále, většinou si jej dávám ráno do jogurtu, ale i na sváču v cottage.  

 

 

 
07.11.2014 20:58 Uživatel: Valaška
Věk:  58
0-100
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Milá Sorbonos, děkuji za odpověd. Jsem v tomto teprve začátečník, takže vezmu za vděk i nadále nějakou tou radou. Já jsem nikdy nemusela moc sladké a když- tak mi stačil čtvereček čokolády a byla jsem přeslazená. Nezřízenou chut na sladké jsem začala mít až při chemoterapii a od té doby si musím dát každý den nějakou sladkost. Proto jsem se ptala na tu musli tyčinku. Ted se to snažím řešit tak, že snídám tento recept na sladko (med a ovoce). Doufám, že se mi ty chutě časem nějak upraví.   Přeji hezký den.

 
08.11.2014 10:21 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Tak pokud tě zase chytne chut na sladké, dej si rozinky. Ty tělu velmi prospívají a neuškodí, na rozdíl od tyčinek, které se tváří zdravě.  

Na pročistění těla doporučuji ještě chlorofyl.  Špenát listový, kapustu, saláty. Cokoli zeleného rozmixovat na kaši, doplnit vodou do stavu tekutého a k tomu na spravení chuti banán. To aby se přebila ta pachuť. A jako bonus cokoli dalšího - jednou jahody, jednou borůvky, kiwi, broskvičku.  

Tohle pij aždý den, po troškách, můžeš to skladovat v lednici přes den, ale je dobré udělat si každý den nový. A uvidíš, jak ti bude skvěle.  

 
09.11.2014 10:34 Uživatel: Valaška
Věk:  58
0-100
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Jejda, jsi hodná, že mi nabízíš další určitě zdraví prospěšný recept, ale musím ti říct, že v tomto složení bych do sebe ten chlorofyl nedostala, to by bylo škoda práce. Já toiž kapustu a špenát od dětství nejím. Zkusim se podívat na nějaké stránky, zda není jiná možnost, jak do sebe ten chlorofyl dostat. (např, tablety, štávy, olej atd.) Ale jinak saláty a jinou zeleninu jím, dávám si je jako přílohy. Dělám si i štávu z červené řepy, mrkve a jablek- taky dobrý. A hrozinky? ty mám  ráda, ale ještě raději mám fíky - nechala  jsem si dovézt čerstvé z chorvatska - takže, žvýkám a žvýkám -je to mnamka. Přeji Ti hezký den

 
09.11.2014 10:47 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

dobře, ale hlávkový salát jíš? Nebo podobné věci? Čínské zelí? Protože přírodní chlorofyl je přece jen lepší.  

A držím palce, ať je zase dobře.  

 

Štáva z řepy je výborná, to jo. Taky dělám.  

 

 
09.11.2014 15:28 Uživatel: Valaška
Věk:  58
0-100
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Ano, saláty  mám ráda, ale upravené a ochucené. Holý list bych asi nepozřela. Zapoměla jsem Ti ráno napsat, že mi dcera sehnala chlorelu, na kterou si taky ještě zvykám. Chutově nic moc, . ale v duchu toho, že je to zdravé, tak to dávám. Někdy si říkám, jestli moc vitamínu nemuže spíš uškodit, než pomoct. Samozřejmě tak jako vitamíny a pod. je pro zdraví duležitá i psychika. Proto se snažím být v pohodě, což se mi celkem poslední rok daří. Tobě přeju totéž a zdravím.

 
09.11.2014 16:28 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

C se nepředávkuješ, takže to můžeme baštit jako v úkole . Chlorelu jako řasy? . nebo nějaký prášek?  

Taky jsem ji jedla, ale v tobolkách.  

Pychika je vlastně na uzdravování to nejdůležitější. Pokud není hlava v cajku, tak žádný lék nepomůže.  

Poslední dobou se učím být spokojená tak nějak plošně… i když je průser, říkám si, že se vyřeší a bde zase dobře. Že jsem na tom mohla být hůř .  

Jednou mi jedna chytrá paní řekla, že musím hledat ve všem to dobré. Když mě bolí třeba nohy, mám si říct : " Hurá, ještě mne nesou  ". Dost špatně vidím do  dálky, ale jsem štastná, že ještě vidím. Prostě našla jsem si na tom to pozitivní.  

A tak se koukám na svět růžovými brýlemi .  

Hezký den.

 
09.11.2014 18:46 Uživatel: Valaška
Věk:  58
0-100
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Ano, sorbi, chlorelu mám v tobolkách a na pití, mladý ječmen. Dobře jsi to napsala, člověk se musí tomu špatnému nějak vzepřít. Musíš mít dobré srdce, že si umíš i na špatném najít pozitivum. Však taky se i říká, že všechno zlé, je pro něco dobré. Já jsem celý život pesimista, vždy jsem ve všem hledala jen to špatné. Změnilo se to vlastně tou mojí nemocí a hlavně tím, že  už se nestresuju a nenervuju, protože jsem odešla na inval. duchod. Ted si to opravdu užívám a vše řeším v pohodě a klídečku. Píšeš, že máš problémy s očima. Neuvažuješ o operaci? Jsi mladá a v dnešní době se to dá řešit asi i ambulantně a hlavně máme špičkové doktory. Pak bys  koukala na svět ještě ružověji!!   Zdravím

 
10.11.2014 07:23 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

To víš že už jsem nad tím uvažovala. Ale pořád mne od toho něco uvnitř odrazuje. A navíc, byla jsem u třech očních lékařů a všichni mají brýle .  

nějak prostě nemohu najít odhodlání. V mém okolí mám dva človíčky, kteří byli na operaci očí. Jeden s tímto problémem a něco se tam stalo špatně a druhý se zákalem a na to oko už nevidí.  

Nedávám to za vinu lékařům, ale prostě oči jsou tak citlivý orgán, že si říkám, že ještě počkám.  

A zase nemusím vidět všechno .

 
03.01.2015 13:54 Uživatel: Valaška
Věk:  58
0-100
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

DOBRÝ DEN… MUŽE MI PROSÍM NĚKDO NAPSAT, JAKOU BARVU MÁ MÍT SPRÁVNĚ VYLISOVANÝ  LNĚNÝ OLEJ? JÁ SI JEJ KUPUJU VE ZDRAVÉ VÝŽIVĚ A MÁ BARVU JAKO KLASICKÝ OLEJ (NAPŘ. LUKANA). U ZNÁMÝCH JSEM MĚLA MOŽNOST VIDĚT TENTO OLEJ, KTERÝ MĚLI OBJEDNANÝ PŘES INTERNET ASI PŘÍMO OD ZDROJE Z JIŽNÍ MORAVY A BYL TMAVŠÍ BARVY, NEŽ TEN Z OBCHODU. TAK JSEM NA VÁŽKÁCH, KTERÝ  JE TEDA LEPŠÍ, KVALITNĚJŠÍ A KTERÝ SI PŘÍŠTĚ KOUPIT. DĚKUJU ZA ODPOVĚD A PŘEJU HEZKÝ DEN.

 
03.01.2015 14:54 Uživatel: Pan Sova
Věk:  72
Sova.jpg
2000-3000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Odrůdy lnu, které jsou určeny k výrobě olejů, mají vysoké nároky na stanoviště. Měly by být pěstovány na nejbonitnější půdě, na které se pěstují lukrativní plodiny jako například pšenice, řepa či řepka. Nesmí se používat preparáty například pro urychlení zrání, ani jiné chemické látky.

Mimo to len vyžaduje půdu neutrální, přičemž ve většině regionů u nás je naopak větší podíl půdy kyselé.

Způsob sklizně lnu se též významně podílí na kvalitě lněného semínka. Samotná sklizeň je taktéž poměrně náročná. Měla by probíhat ve dvou etapách. Pokosené rostliny by měly být vysušeny na poli a následně posbírány a vymláceny.  

Kvalitní olej musí být lisován za studena. Semínko v pokojové teplotě (20 – 25°C) se hněte v lisu tak, aby provozní teplota zařízení byla co nejnižší, přičemž by se měla pohybovat v rozmezí teploty lidského těla (36 – 40°C).

Pouze takto lisovaný lněný olej, samozřejmě za předpokladu, že semena pocházejí z vhodné odrůdy lnu, který byl pěstovaný odpovídajícím způsobem, nám zaručuje, že bude dosaženo kvalitních biochemických parametrů.

Trvanlivost za studena lisovaného lněného oleje je dva až tři měsíce. Váže se to však s několika podmínkami:

§  musí být prodávaný v temné skleněné láhvi s dobrým neprodyšným uzávěrem

§  musí být lahev stále naplněna až po uzávěr, aby olej neoxidoval

§  jeho distribuce musí být speciálně upravena (termoizolační obaly)

§  teplota produktu nesmí překročit 10°C a ideálně by měla být v rozmezí 4 – 10°C

Jestliže lněný olej, který kupujeme, nesplňuje tyto podmínky, pravděpodobně již zoxidoval a bohužel, v rozporu s naším očekáváním, nebude obsahovat pro nás tak důležité a významné nenasycené mastné kyseliny ze skupiny Omega-3.

 

Orientačně lze hrubě poznat úplně špatný olej po čichu. Když je lněný olej cítit po fermeži, je zoxidovaný a nebrat takový olej vůbec do úst, způsobí průjmy a zdraví spíše škodí.

alt

 
07.01.2015 10:22 Uživatel: Valaška
Věk:  58
0-100
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

P. SOVO, DĚKUJI ZA ODPOVĚD. UŽ JSEM O TOM NĚKDE ČETLA, ALE NENÍ NA ŠKODU SI TO PŘIPOMENOUT. MĚ BY SPÍŠ ZAJÍMAL  VÁŠ NÁZOR NA TO, CO VÁM TED NAPÍŠU. JAK UŽ JSEM PSALA MINULE, BYLA JSEM U TĚCH ZNÁMÝCH A TI MI NABÍDLI, ŽE BYCH SI MOHLA OLEJ ODKUPOVAT OD NICH. ŘÍKALA JSEM SI, FAJN, ALESPON NEBUDU MUSETJEZDIT KAŽDÝ MĚSÍC DO OKRESNÍHO MĚSTA DO ZDRAVÉ VÝŽIVY PRO 250ML. OLEJE ZA 110-140 KČ. ALE ZAJDU SI U NÁS V DĚDINĚ KE ZNÁMÝM A JEŠTĚ UŠETŘÍM NA OLEJI A PLUS 40KČ. ZA AUTOBUS. JENŽE PAK JAK MI ŘEKLI, ŽE TEN OLEJ DOŠEL V 5L. BÍLÉM KANYSTRU, PAK HO  PŘELÍVALI DO MENŠÍCHSKLENIC A TY DALI  NA MRAŽÁK A TED SI DLE POTŘEBY  ODLÍVAJÍ. TAKŽE JSEM IHNED ZAŘADILA ZPÁTEČKU, ALESPON DO TÉ DOBY, NEŽ SE S NĚKÝM PORADÍM. A PROTO SE OBRACÍM NA VÁS (KTERÝ MÁTE ZKUŠENOSTI) S DOTAZEM :   KUPOVAT VE ZDRAVÉ VÝŽIVĚ, NEBO OD ZNÁMÝCH? DĚKUJI A ZDRAVÍM.

 
07.01.2015 10:41 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Paní Černochová,

moc Vás prosím, nepoužívejte při psaní zapnutý caps-lock. Toto není akceptováno ani v jiných diskuzních webech. I já to zde nevítám. Děkuji za pochopení.

Pokud Vaše přezdívka zde ve webu vyjadřuje Vaše skutečné příjmení, na Vaši žádost mohu profil přejmenovat nějakou přezdívkou.  

 

Admin.  

 

Lněný olej má středně silně žlutou až tmavě žlutou barvu (záleží na několika faktorech).  

alt

 
07.01.2015 16:59 Uživatel: Marika Černochová
Věk:  58
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Moc se omlouvám za porušení vašich pravidel, nevěděla jsem to. Nabízíte mi pomoc ve formě změny jména a přezdívky na vašem webu. Ano, to je opravdu mé příjmení, zřéjmě jsem při registraci něco špatně pochopila. Můžete mi teda na mou žádost změnit můj profil na přezdívku " valaška"? Pokud se tak stane, dejte mi prosím vědět. Ráda bych i nadále zůstala na vašich stránkách. Děkuji

 
07.01.2015 17:12 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Tak tohle by se mi nelíbilo, abych kupovala olej, který skladují bůhví jak, strkají na mráz apod. Lněný olej má i přísné podmínky skladování, má být v tmavé láhvi a uschován na tmavém, chladném místě. přelévání známými z kanystru bych asi nebrala.

 
07.01.2015 22:15 Uživatel: cernochova-valaska
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Milá sorbonos, vidím, že jste zareagovala na moje téma. No už mám jasno - budu nadále jezdit do města a kupovat ve zdravé výživě. My dvě jsme si spolu už psaly na podzim. Já jsem pak měla nějaký problém na těchto stránkách a podařilo se mi ho vyřešit až dnes. Takže jsem zpět, jen pod jiným jménem. Doufám, že už nebude žádný problém a budu moct nadále využívat těchto stránek. Přeju hezký zbytek večera.

 
08.01.2015 07:13 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Vím, vím.  Jen koukám, že nick měl být asi jen valaška.   

Já osobně bych raději zajela do města, ale i tam bych se zeptala, kde jej skladují, protože u nás ve zdravé výživě jej mají normálně v regálu, což bych si nekoupila. V obchodech, kde  něm cosi vědí je uzavřený ve skřínce.

 
08.01.2015 09:55 Uživatel: cernochovavalaska
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

 

Sorbi, vidím to, že jsem si opět zvrzla jak ty říkáš nick.  U nás se tomu říká přezvisko. No holt stará bába - dlouhé vedení. Jen ti chci napsat, že ho mají v tmavých skleničkách (250 ml.) je na tom namalované modré kvítko lnu a v jednom obchodě ho mají normálně v regálu a v druhém ho mají v lednici. Ony ty prodavačky asi takové podrobnosti o tom oleji neví, ale můžu to zkusit. A když už jsem na drátě, můžu se tě ještě zeptat, jak je to s těma lněnýma semínkama? Musí se to mlít do toho tvarohu, když už je tam ten olej? p. Sova psal, že místo oleje jí jen ty mleté semena, (které mi moc právě nechutnají) a proto ten dotaz, zda by stačil jen tvaroh a olej. Nechci tě okrádat o čas, takže napiš, až budeš mít čas. přeju hezký den.

 
09.01.2015 07:49 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Nemusíš semínka, když ti nechutnají. Navíc, aby získaly stejnou hodnotu jako lžička oleje, musela bys jich jíst kvanta. Takže olej je plně dostačující. Ty semínka jsou jako chuťovka .  

Já olej taky skladuji v lednici, v hnědé lahvičce. Působení světla mu neprospívá. Raději bych vzala ten olej z lednice.  

 
09.01.2015 13:30 Uživatel: Pan Sova
Věk:  72
Sova.jpg
2000-3000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Jedna lžička lněného oleje odpovídá 4 až 5 lžiček lněných semínek.

Opakuji, viz výše:

Trvanlivost za studena lisovaného lněného oleje je dva až tři měsíce. Váže se to však s několika podmínkami:

§  musí být prodávaný v temné skleněné láhvi s dobrým neprodyšným uzávěrem

§  musí být lahev stále naplněna až po uzávěr, aby olej neoxidoval

§  jeho distribuce musí být speciálně upravena (termoizolační obaly)

§  teplota produktu nesmí překročit 10°C a ideálně by měla být v rozmezí 4 – 10°C

Jestliže lněný olej, který kupujeme, nesplňuje tyto podmínky, pravděpodobně již zoxidoval a bohužel, v rozporu s naším očekáváním, nebude obsahovat pro nás tak důležité a významné nenasycené mastné kyseliny ze skupiny Omega-3.

 
10.01.2015 15:42 Uživatel: cernochovavalaska
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Děkuju za odpovědi a taky za trpělivost. I nadále ráda příjmu radu a názor těch, kteří v tom mají osobní zkušenosti. Zdravím.

 
11.01.2015 12:52 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Pokud se zajímáš o své zdraví, tak ti doporučím tento web, snad to Avi nebude brát jako reklamu .

http://www.uspesna-lecba.cz/

 

Já tam ráda čtu,  je tam spousta zajímavých rad, využití rostlinek, doplnků, ale taky jakým způsobem o sebe pečovat. A myslím, že tam píšou i o tom semínku.  

 
12.01.2015 10:09 Uživatel: cernochovavalaska
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Děkuju za tip - už na ně jdu. zdravím.

 
10.01.2015 22:28 Uživatel: čert
Věk:  45
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Chtěla jsem se zeptat, když bych chtěla lněný olej s tvarohem užívat jednou denně jako prevenci a jinak jíst normálně - jestli i to je možné?

 
12.01.2015 10:20 Uživatel: cernochovavalaska
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Čertíku dobrý den. Já nejsem ta pravá, co by vám měla radit, ale přece jen jednu radu mám. Zkuste si najet na stránky  Dr. Budwigové. Taky jsem tak začínala a přesto všechno se ještě poptávám. zdravím.

 
13.01.2015 07:12 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Já to beru jednou denně jen jako doplněk stravy, ne jako léčbu. A myslím, že tím neporušuji nic. Ty přísná pravidla se týkají lidiček stižených rakovinou.  

 
26.01.2015 12:32 Uživatel: jose
Věk:  30
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Dobrý den, chci se zeptat : pokud je trvanlivost lněného oleje 2 až 3 měsíce, znamená to tedy že ho můžem konzumovat každý rok pouze 2 až 3 měsíce po jeho sklizni? Nebo se k nám dováží z teplých krajin a díky tomu ho můžeme mít "čerstvý po celý rok"? Ze sklenících se předpokládám nepěstuje…

Děkuji za odpověď či alespoň názor

 
26.01.2015 13:37 Uživatel: Pan Sova
Věk:  72
Sova.jpg
2000-3000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Vážení, lněný olej má exspiraci 2 až tři měsíce po vylisování, pokud je stále uložený v chladu 4 – 10 0C a ve zcela zaplněné, tmavé, skleněné lahvi. Nepsal jsem o trvanlivosti semínek, ta, pokud jsou usnadněná v chladu, vydrží dlouho. Už se mně, ovšem, také stalo, že jsem koupil lněná semena žluklá, ale to se snadno pozná čichem, jsou cítit jako fermež, tak jsem je vrátil. To znamená, když si olej vylisuji v prosinci, tak vydrží do února následujícího roku, pokud je správně skladovaný.

 

Pokud najdeš v obchodě lněný olej volně v regálu a ne v chladničce, značí, že personál nemá páru o tom, co prodávají, a takový obchod nenavštěvuj. Pokud není na lahvi správně vyznačeno datum lisování a datum exspirace, olej nekupovat. Pokud mají lněný olej v plastové lahvi, nebo dokonce kanistru, jsou to úplní ignoranti, kterým jde pouze o kšeft a chybí jim svědomí.

 
06.02.2015 09:10 Uživatel: cernochovavalaska
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

P. Sovo, měla bych na vás dotaz. Každé ráno snídám zakysanou smetanu se lněným olejem, ovocem a rozemletýma semínkama, no a právě v tom je ten problém, že mi ta mletá semínka v tom moc nechutnají, tak jsem se se chtěla zeptat, zda bych ty semínka mohla nahradit chio semínkama? Děkuju za odpověd.

 
06.02.2015 11:26 Uživatel: Pan Sova
Věk:  72
Sova.jpg
2000-3000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Chia semínka jsou jistě skvělá, jsou, mimo jiné, i skvělým zdrojem vápníku ale jsou několikanásobně dražší než lněná semínka. Nic nebrání tomu, abys je používala, jejich složení je skvělé.

Obsah látek ve 100 g Chia semínek:
    Bílkoviny: 20.7 gramů
    Tuk: 32.8 gramů
    Sacharidy: 41.8g (z toho vláknina je 41.2 gramů)
    Vápník: 714 mg
    Železo: 16.4 mg
    Niacin (B3) : 613 mg
    Thiamin (B1) : 0.18 mg
    Riboflavin (B2) : 0.04 mg

 

Lněná semínka se v naší evropské kultuře používají již od nepaměti. Lněné semeno je nejbohatším rostlinným zdrojem kyseliny alfa-linolenové, patřící do skupiny omega-3 mastných kyselin, které se doporučují jako důležitá složka stravy, vhodná při prevenci chorob krevního oběhu. Pro semena lnu je charakteristický mimořádně vysoký obsah lignanů, kterým se v současné době věnuje řada studií a experimentů vzhledem k jejich silným antioxidačním účinkům a možným preventivním účinkům při kardiovaskulárních  a  nádorových onemocnění. Dieteticky  velmi významný je obsah slizovitých látek, které působí příznivě v procesu trávení, chrání žaludek před látkami způsobujícími poškození sliznice nebo vyvolávající vředy.

Používám čerstvě rozemletá lněná semínka pro současně vysoký obsah vlákniny.

Také mletá semínka míchám,  nejlépe s proteiny, protože lněný olej s nimi vytváří příznivé sloučeniny. Viz: MUDr. Budvigová.

Chuť je pouze otázkou zvyku. Když například nebudeme půl roku jíst a pít nic sladkého, přestane nám sladké chutnat. Kdyby rodiče už malým dětem nic nesladili, nepoužívali žádnou sacharózu, vychovají dítě, které nebude potřebovat sladké a navíc bude zdravější.

Upozorňuji: Při jakékoliv léčbě je absolutně zakázán cukr.  Dále jsou to veškeré živočišné tuky, všechny salátové omáčky (včetně v obchodech prodávaných majonéz), veškeré druhy čerstvého masa (může obsahovat chemikálie a hormony), umělý jedlý tuk, konzervované maso a uzeniny  (konzervační prostředky blokují látkovou výměnu vyvolanou lněným olejem).

Toto jsem si o lněných semínkách „vygugloval“:

Lněné semínko je vysoce energetické  (4,5 kcal /g) a s vysokým obsahem bílkovin  (20 %, jako sója). Ačkoli bílkovina neobsahuje určité aminokyseliny, jsou obsaženy biopeptidy s aktivitou proti riziku CVD.

Lněné semínko obsahuje více vlákniny  (18 %) než luštěniny (5-10 %).  Z celkové vlákniny je  25 % rozpustné a 75 % nerozpustné). Obě frakce vlákniny se projevují příznivými fyziologickými efekty. Hlavním efektem rozpustné vlákniny je vliv na žaludek a tenké střevo z hlediska modulace postprandiální glykemické odezvy. Nerozpustná vláknina zvyšuje citlivost k inzulinu.

Z celkového obsahu tuků, kterých je asi 30 %, je 53 % tvořeno kyselinou alfa-linolenovou (ALA), 17 % linolovou, 19 % olejovou, 3 % stearovou, 5 % palmitovou, tzn. že poměr n-6: n-3 je asi 0,3 : 1 (v současné „civilizační“ stravě je poměr 10 : 1 nebo 20 : 1, zatímco optimum je 1 až 2 : 1.). Pokud jde o vysoký obsah n-3 MK ve lněném semínku, však je nutné zmínit špatnou konverzi ALA na EPA (jen 0,3 – 0,8 %) a na DHA (méně než 1 %).

Z hlediska minerálních látek je významný obsah vápníku (236 mg/100 g), hořčíku (431 mg/100 g) a fosforu 622 mg/100g). Porce 30 g může pokrýt 7 a 30 % denní potřeby těchto prvků.

Lněné semínko je také bohaté na vitamin E účinný proti oxidaci nežádoucího LDL-cholesterolu. Len obsahuje především gama-tokoferol (552 mg/100 g), i když preferenčně je absorbován alfa-tokoferol.

Mezi obsažené fenolické látky patří lignany, kyselina p-kumarová a kyselina ferulová. Některé lignany jsou střevní mikroflórou na enterolignany s mírným estrogenním nebo antiestrogenním účinkem a antioxidačními vlastnostmi.

Mezi bioaktivní peptidy patří cyklolinopeptid A se silnou imunosupresivní a antimalarickou aktivitou. Směs obsažných peptidů s vysokým podílem rozvětvených aminokyselin (BCA) a nízkým podílem aromatických aminokyselin  působí antioxidačně, jako lapač volných radikálů a proti vysokému tlaku (inhibicí enzymů konvertujících angiotenzin I (ACE).

 

Složky jako n-3MK, rozpustná vláknina, vitamin E, lignany a další fenolické látky a peptidy působí protizánětlivě, antioxidačně, hypocholesterolemicky, antikancerogenně, na uvolnění cév a zmírnění posprandiální inzulinové odezvy.

 
06.02.2015 14:54 Uživatel: cernochovavalaska
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Ještě jednou děkuju za odborný výklad. Budu teda pokračovat i s těma lněnýma semínkama a chio si budu dávat až na večer. Zdravím.

 
08.02.2015 22:18 Uživatel: Vanda
Věk:  40

Město:Praha

Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Lněný olej je super, já osobně si myslím, že je kvalitní olej základ všeho ve vaření i salátech. Vyzkoušela jsem jich víc, ale nejradši mám terra cretu je to kvalitní řecký olej který na naše poměry a ceny v obchodech jen tak nemá konkurenci fakt chutná skvěle muž nesnáší oliváče v salátech a tenhle užívám ve všem a nikdy neremcá. Opravdu je výborný. Doporučuju odzkoušet.  

 
09.02.2015 13:20 Uživatel: Ivey
Věk:  57
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

 Dobrý den, chtěla jsem se optat na uchovávání lněného oleje. Dnes jsem byla navedena na tyto stránky. Chtěla bych zkusi léčbu lněným olejem, tvarohem, ovocem a medem. Jen tak trochu nechápu jak dlouho vydrží otevřená lahvička lněného oleje.  Za den celou nespotřebuji, ani když bude mít jen 200 ml.  Nikde sem se to zde nedočetla, jen se tu stále píše, že pokud není lahvička plná tak je to na závadu. Stačí když po odebrání potřebného množství se lahvička která je z tmavého skla opět uzavře a skladuje v lednici? Děkuji za odpověď.

 
10.02.2015 11:24 Uživatel: Pan Sova
Věk:  72
Sova.jpg
2000-3000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Už jsem to tu o trvanlivosti a skladování psal výše, přečti si to.

Pokud odebereš z lahvičky určité množství, doplň obsah například čistými skleňenými kuličkami, tak aby byla vždy lahvička plná.

Jedna lžička lněného oleje odpovídá 4 až 5 lžiček lněných semínek.

Opakuji, viz výše:

Trvanlivost za studena lisovaného lněného oleje je dva až tři měsíce. Váže se to však s několika podmínkami:

§  musí být prodávaný v temné skleněné láhvi s dobrým neprodyšným uzávěrem

§  musí být lahev stále naplněna až po uzávěr, aby olej neoxidoval

§  jeho distribuce musí být speciálně upravena (termoizolační obaly)

§  teplota produktu nesmí překročit 10°C a ideálně by měla být v rozmezí 4 – 10°C

Jestliže lněný olej, který kupujeme, nesplňuje tyto podmínky, pravděpodobně již zoxidoval a bohužel, v rozporu s naším očekáváním, nebude obsahovat pro nás tak důležité a významné nenasycené mastné kyseliny ze skupiny Omega-3.

Vážení, lněný olej má exspiraci 2 až tři měsíce po vylisování, pokud je stále uložený v chladu 4 – 10 0C a ve zcela zaplněné, tmavé, skleněné lahvi. Nepsal jsem o trvanlivosti semínek, ta, pokud jsou usnadněná v chladu, vydrží dlouho. Už se mně, ovšem, také stalo, že jsem koupil lněná semena žluklá, ale to se snadno pozná čichem, jsou cítit jako fermež, tak jsem je vrátil. To znamená, když si olej vylisuji v prosinci, tak vydrží do února následujícího roku, pokud je správně skladovaný.

 

Pokud najdeš v obchodě lněný olej volně v regálu a ne v chladničce, značí, že personál nemá páru o tom, co prodávají, a takový obchod nenavštěvuj. Pokud není na lahvi správně vyznačeno datum lisování a datum exspirace, olej nekupovat. Pokud mají lněný olej v plastové lahvi, nebo dokonce kanistru, jsou to úplní ignoranti, kterým jde pouze o kšeft a chybí jim svědomí.

 
14.02.2015 13:19 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Tak jsem přešla z lněného semínka na semínko konopné. Skvělá chuť, jako oříšky a tak zdravé …  

 
14.02.2015 14:20 Uživatel: Rybka
539188_316716321756941_829215329_n.jpg
5000-6000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

 

Máš pravdu, Sorbi, že konopné semínko je také velice zdravé. Já pojídám obojjí - lněné si pomelu každé ráno na lačno a konopné si pojídám celé jen tak… třeba u počítače.

 

                 Konopné semínko

alt

Jedním ze současných zdravotních hitů je obliba konopného semínka, které obsahuje velké množství látek důležitých pro naše zdraví. Konopné semínko pochází z tzv. technického konopí. Technické konopí je odrůda rostliny Cannabis L Sativa, pochází z Asie, kde byla odedávna důležitou součástí jídelníčku.

Z Asie přišla do Evropy, kde se rovněž její semínka staly součástí jídelníčku, ale bylo také využíváno v průmyslu pro technické účely. Společně se lnem se konopí ve velkém množství pěstovalo až do 19. století, než bylo vytlačeno levnou zámořskou bavlnou. Svoji roli sehrála v současnosti i média, díky nimž zákazníci hází všechno konopí do jednoho pytle jako zakázanou drogu.

 

Je třeba si ale uvědomit, že technické konopí totiž neobsahuje THC nebo ho obsahuje jen v tak malém množství, že nemůže ovlivnit vnímání ani při konzumaci většího objemu. Dnes jsou semínka z technického konopí běžně k dostání v prodejnách s biopotravinami.

 

Z hlediska obsažených látek konopné semínko obsahuje nenasycené esenciální mastné kyseliny, tedy kyselinu gama linolenovou a kyselinu olejovou. Poměr mezi oběma nenasycenými mastnými kyselinami omega-3 alfa linolenová a omega-6 linolová kyselina je v semínku 1:3, což je poměr blízký poměru v našem organismu. Tyto dvě kyseliny jsou důležité pro správný vývoj a fungování mozku, reprodukční systémy a metabolismus.

 

Konopné semínko obsahuje také vzácnou omega-6 gama-linolovou kyselinu, která rovněž, stejně jako ostatní zmíněné esenciální mastné kyseliny, působí pozitivně na pokožku. Všechny tyto mastné kyseliny jsou významné pro řadu pochodů v našem organismu. Jsou významnou součástí buněčných membrán. Pomáhají udržovat hormonální rovnováhu, zabraňují poškození pokožky (vysoušení a tvorba šupin) a lámavosti vlasů.

 

Konopné semínko je tvořeno z 25% bílkovinami, z 31% tuky a z 34% cukry. Uvádí se, že obsahuje až 20 aminokyselin. Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin, jsou nezbytné pro stavbu svalové tkáně a jsou nezbytné pro udržení zdravého imunitního systému. Dále obsahují chlorofyl, lecitin, fytin a kyselinu cannabidiolovou se silným baktericidním účinkem. Z vitamínů vitamíny ze skupiny B, dále vitamin A, C, E. Z minerálů obsahuje hořčík, železo, vápník, zinek, jód, chrom, stříbro, síru, fosfor, draslík a další.

 

Konopné semínko se může užívat jak při prevenci, tak při vystavení fyzické a psychické zátěži. Pomáhá regulovat hladinu cholesterolu, posiluje imunitní systém, pomáhá udržovat zdravou pleť, vlasy, dodává energii a posiluje svalovou hmotu. Dále je doporučováno při nemocech srdce a oběhového systému a pro lepší paměť. Tím, že pomáhá udržovat zdravou pleť, je možné ho doporučovat při nemocech, jako je lupénka nebo ekzém.

 

Některé zdroje konopné semínko doporučují i pro pacienty trpící Parkinsonovou chorobou. Rovněž je doporučováno sportovcům vzhledem k vysokému obsahu bílkovin. Jí se tak, že se namočí a naklíčené se dává rovnou do salátu nebo jídel.

V obchodech se zdravou výživou si můžete koupit loupané konopné semínko, které se dá jíst bez namáčení (slupka se dá také konzumovat, ale někomu může vadit její chuť či tvrdší konzistence). Dají se přidávat v podstatě do všeho (je možné je jíst samotná jako oříšky), rozmixovaná s vodou vytváří dobře chutnající mléko (s ovocem pak příjemný koktejl). Jako součást jídelníčku je možné doporučit ovocný salát zasypaný loupaným semínkem a zakápnutý citronem. 
15.02.2015 09:24 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Mně se právě to lněné nechce mlít. mám takový strojek z dob krále Klacka a tak tohle je snadnější.

 
18.02.2015 08:57 Uživatel: cernochovavalaska
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Sorbi, já jsem  sháněla taky mlýnky na to lněné semínko - koupila jsem asi 3 ale na žádném to nešlo, byla jsem z toho na nervy. Pak jsem někde hledala nějaké odkazy a natrefila jsem na jeden, kde paní psala, že si tyto semínka mele na makovém mlýnku. Takové jednoduché a hlavně fungující řešení!! Taky mě to mohlo napadnout - bohužel. Od té doby si je tak každé ráno melu. Je to moje taková malá ranní rozcvička. Zdravím.

 
18.02.2015 20:20 Uživatel: Pan Sova
Věk:  72
Sova.jpg
2000-3000
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Například tento tříštivý mlýnek asi za 400, - Kč, ale jsou i levnější například v Kauflandu

alt

 
10.03.2016 19:33 Uživatel: Děda
Věk:  76
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Před cca 45 léty jsem mýval různé potíže, začal jsem se intenzivně zajímat o zdravou výživu, zbavil se řady dalších potíží se kterými si lékaři neporadili, dnes (10.03.2016) jsem na tom líp než za mlada.

A mimo jiné: před pár lety jsem koupil 100 kg lněného semínka, a celá rodina (celé rodiny čtyř dětí) se tím pravidelně "krmí", způsoby podobně jako jinými semínky.

Omega 3 přijímat v gramech, to je o ničem. Světová doporučení  - poměr omega 3 k ostatním tukům - se přiblížila k 1:1.

Zajímat se o zdravou výživu a léčení výživou se stále víc a neuvěřitelně vyplácí.

Přeji hodně zdaru, Děda

 
10.05.2017 11:23 Uživatel: Kutil
Věk:  63
Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Před 6ti roky jsem měl  zhoubný CA. Po operaci  nejprve dobrý, ale potom znovu se objevily

nádorové markry. Začal jsem užívat 3 x týdně lněný olej s jogurtem. Ale nevěřil jsem, že

by tohle  mohlo pomoci. Do několika měsíců byly nádorový markry na nule. Takže ono to funguje

i když se tomu nevěří.  No a když to tedy pomohlo, tak jsem začal věřit, že to  má lečebný

účinky.

 
31.07.2017 12:08 Uživatel: marie7
Věk:  38

Město:Ostrava

Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

O účincích proti rakovině jsem vůbec netušila. Pravidělně si dávám lněná semínka do kaší nebo smoothie. Kupuju namixoné http://www.zdravyzivot.com/lnene-seminko-mlete-s-kesu-orisky-a-dyni-150-g/ a balení mi vydrží asi na 2 týdny. Vyhovuje mi to a dostanu, tak do těla dobré látky.  

 
05.05.2021 08:12 Uživatel: Lussika
Věk:  26

Město:Praha

Téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Text uživatele: 

Kdo má valmi dobře zpracované oleje, tak jsou Bohemia oleje, protože jsou lisované za studena a zachovávají veškeré složky, které mají na tělo nějaký vliv.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Lněný olej - účinky, zkušenosti, recepty, diskuze, názory
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Vironal energy pro boj s nákazou koronavirem? Recenze, zkušenosti 4 1067x
Vztah po smrti 10 1076x
Není přílišná ochrana před koronavirem kontraproduktivní pro běžný život ve společnosti jiných virů a bakterií? 7 787x
Opožděná menstruace ve 14 letech - diskuze, rady 4 776x
Rychlé přibírání na váze, může za to štítná žláza? 3 765x
Anestetikum u zubaře a pak mravenčení v ruce 1 625x
skolioza a problémy s ní 4 594x
Vitamin D jak doplnit? 6 1043x
Neexistuje řešení 3 726x
Zkušenosti s obtěžujícím elektronickým a jiným zářením 2 769x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 1
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 1 Téma
Počet témat celkem: 16381
Počet odpovědí celkem: 174627
Počet registrovaných: 5005 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: Máte kontrolu?

Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny