Téma: Hořké mandle - jsou jedovaté nebo ne?

10.04.2014 20:22
Uživatel: Sluníčko M.
Věk:  45
Odpovědí na téma: 8
Text: 

Přítel natrhal a  dovezl z Francie mandle. Jenže mandle jsou tak strašně hořké, že se nedají konzumovat. Tvrdí, že když se mandle opraží, pomůže to, ale nepomohlo. Známá řekla, že hořké mandle jsou jedovaté. Snědla jsem jen 2-3. Proto nevím co je na tom pravda a mohu je konzumovat. Pokud ano, mate někdo radu co pomůže na  jejich hořkost? Jsou ale tak hořké že bych je raději hodíla do koše.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 12026x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Jsou hořké mandle jedovaté?
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
10.04.2014 22:25 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Hořké mandle - jsou jedovaté nebo ne?
Text uživatele: 

Přítel natrhal jiný druh mandlí. Jsou opravdu hodně hořké a používají se k výrobě oleje.

 
05.11.2014 06:22 Uživatel: Dejv
Věk:  41

Město:vsetinsko

Téma: Hořké mandle - jsou jedovaté nebo ne?
Text uživatele: 

Hořké mandle jsou jedovaté už při použití 10ks!!! V obchodech s eprodávají sladké mandle, které nejsou nebezpečné ale naopak velmi zdravé pro tělo.

 
11.04.2014 12:53 Uživatel: Pan Sova
Věk:  72
Sova.jpg
2000-3000
Téma: Hořké mandle - jsou jedovaté nebo ne?
Text uživatele: 

Hořké mandle, podobně jako jádra meruněk, nebo jádra jablek, prý mají protirakovinný účinek a jedovaté jsou opravdu až od většího množství. Léčebná dávka je deset kusu denně a preventivní 1–2 denně. Například i velké množství rajských jablíček je také jedovaté. Takže žádné obavy.

 

„Mandle jsou plody mandlovníku nízkého nebo mandlovníku obyčejného, které se k nám dovážejí jako sladké nebo hořké. Mandle obsahují 21 % bílkovin, 53 % tuku. Jejich výhodou je to, že obsahují vápník,  fosfor,  železo. Z vitamínu nejvíce obsahují vitamín B1. Nevýhodou však je to, že hořké mandle obsahují glykosid amygladin, ze kterého se hydrolýzou uvolňuje jedovatý kyanovodík.  Proto se uvádí jako zdraví škodlivé, zejména na srdce. Mohou se tudíž užívat jen v omezeném množství. “

  (Podle některých statistických údajů se 60 jader hořkých mandlí pokládá za smrtelnou dávku pro dospělého člověka. ) “

Z Wikipedie: Amygdalin beta-glukosidáza, jeden z enzymů, který se vyskytuje v lidských střevech a řadě běžných jídel, z amygdalinu neuvolňuje samostatně kyanid, proto nemůže vést k potenciálně smrtelnému otrávení, pokud se nepřekročí dávky amygdalinu (laetrile).

Více informací z American Cancer Society:

Zastánci léčení rakoviny Laetrilem tvrdí, že rakovinné buňky obsahují více určitého enzymu, který rozloží molekuly laetrilu a uvolňují kyanid.  Nádorová buňka potom zemře na otravu kyanidem.  Normální buňky prý nemají tolik tohoto enzymu a místo toho obsahují enzym, který způsobuje,  laetrile neškodným.  Zastánci tvrdí, že normální buňky, nejsou ovlivněny z tohoto důvodu.

 
23.03.2015 10:37 Uživatel: milaid
Věk:  62

Město:Thessaloniki

Téma: Hořké mandle - jsou jedovaté nebo ne?
Text uživatele: 

Žiji v Řecku už více jak 20 let a skutečně se zde hořké mandle (1-3 kusy denně) používají jako prevence proti rakovině. Ví a využívá to hlavně starší generace. Také výskyt této nemoci je tu nižší než ve střední Evropě (mohou však působit i jiné faktory - oliv. olej, hojné pojídání zelenin. salátů, zelenin. jídel atd.). Cena těchto mandlí je o dost vyšší než u mandlí sladkých. Proto máte-li doma hořké mandle, rozhodně je nevyhazujte. Zkuste sníst denně alespoň jednu, určitě se neotrávíte a také tím nic nezkazíte.

 
31.01.2016 22:23 Uživatel: Klotilda
Věk:  90
Téma: Hořké mandle - jsou jedovaté nebo ne?
Text uživatele: 

Horke mandle su nesmierne zdrave. mrknitensi B17 a pochopite

 
22.02.2016 21:25 Uživatel: amygdalin
Věk:  56

Město:Kolín

Téma: Hořké mandle - jsou jedovaté nebo ne?
Text uživatele: 

Hořké mandle obsahují amygdalin, látku, která představuje jisté riziko. Při jejím trávení se z ní uvolňuje kyanovodík. Ten je jedovatý a při konzumaci většího množství mandlí si s ním tělo nedokáže poradit.

Jsou známé smrtelné otravy u dětí, které mlsaly mandle a nevěděly, že jich nesmí sníst moc.

Po tom, co se prokázalo, že amygdalin je vynikající prevence proti rakovině, začaly hořké mandle nenápadně mizet z obchodů. To aby statisticky nebylo hodně lidí, kteří  preventivně a dlouhodobě užívají ráno a večer jednu mandli. Nedostatek hořkých mandlí však poměrně snadno obejdete, když nebudete vyhazovat pecky od meruněk. Jádra meruňkových pecek nejsou tak hořká ale obsahují také amygdalin. (ten je ostatně pojmenován podle meruňky) Když budete konzumovat 5-10 jader z meruňkových pecek denně, preventivního účinku amygdalinu dosáhnete i bez shánění hořkých mandlí.

 
23.02.2016 07:53 Uživatel: Plamínek
364.jpg
Téma: Hořké mandle - jsou jedovaté nebo ne?
Text uživatele: 

Neznamená amygdala v latině náhodou mandli? Žádnou meruňku. Amygdalin je pojmenován po mandlích.  

 
18.05.2019 15:07 Uživatel: Pisces
Věk:  32
Téma: Hořké mandle - jsou jedovaté nebo ne?
Text uživatele: 

Hořké mandle mohou být nebezpečné už při požití 10  kusů a 15 už může být smrtelná dávka… Takže určitě ne od žádného "velkého množství", tyto rady na internetu některých lidí výše jsou doslova nebezpečné… Hledejte relevantní zdroje.  

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Hořké mandle - jsou jedovaté nebo ne?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny