Téma: Svědkové dávných časů - velmi staré stromy

11.02.2013 18:27
Uživatel: Wolfg
Obraz019.jpg
500-1000
Odpovědí na téma: 7
Text: 

 

 

      Vyprovokovala mě vzpomínka na zříceniny a to proto, že podobné věci jsou neopakovatelné a třebaže cinkajíce zlaťáky, nekoupíme je  ani v paláci Palladium.


      Prohrabuje se knihovnou, narazil jsem na starý výtisk  “Trestné a jiné skutky nezákonné v královském městě Plzni 1898”. Kniha tato pojednává o zločinech tehdejší doby. Např. řeší kauzy, kdy jistá sousedka pomazala sazemi čerstvě vyprané prádlo své sokyně (s tím by nehnul ani Persil supermegagold se šestým smyslem pro špínu), jiný výtržník druhému odcizil králíky a byl přistižen patrolou, jdoucí  neomylně za vůní pečené zveřiny.  Chutná krmě byla na místě zabavena, ovšem o jejím osudu kniha nehovoří. Zhýralý pachatel právě zpytuje svědomí v městské šatlavě. Jiný Pepík se v hostinci U koule zpil natolik, až pozbyl mravních zábran a v ulicích budil pohoršení vykonáváním malé potřeby.

     Takovým  povídáním  kniha oplývá. Leč zaujala mě následující zpráva:  “… v  noci z devatenáctého na dvacátého června t. r. zatím neznámý zločinec se zřejmým úmyslem škoditi, nařezal ostrým železným předmětem kůru  stromů v ulici Na Roudné oproti ulici Pittnerově. Dřeviny tyto jsou natolik zmrzačeny, že se budeme diviti, pokud zásah přežijí. Prosíme ct. obecenstvo, kdo by mohl podati svědectví, neb tak bez okolků učiní na městské stanici…”

     Internet prý zná všechno a někdy ještě víc, avšak mnohé informace jsou zavádějící, neřku-li hloupé. Ne tak v knihách a ještě k tomu starých. Těmto věřit lze.

     Zpráva vyburcovala vzpomínky: vždyť já tu  ulici znám dobře z dob záplav. Jasně že tam rostou stromy, mají úplně černou kůru … snad akáty… a ty můžou bejt starý… to asi ne! Knihu jsem odložil s myšlenkou, že až… podívám se, zda nějaký důkaz zbyl.

     Dnes po práci dojel jsem blízko místa a asi dvacet stromů prohlédl. Jsou skutečně staré a snad důkaz nezmizí do jara. Mezi nimi se bělá pařez, dobře osmdesát centimetrů v průměru… myslím, že tu stovku na něm lehce napočítám,  jen co nebude ledový vítr.

     Stromy  nesou mnohá poškození, s nimiž si příroda poradila, avšak nejstarší jizvy v podobě černě zavalených míst nebo deformací zůstávají. Zda jsou z tehdejší doby si netroufám určit, ale protože jsou  ze strany odlehlé od ulice, zřejmě nepocházejí od dopravních nehod. Akát roste velmi pomalu a dožívá se několika stovek let.

     Jiná kniha pojednává o zavádění tramway-ové dopravy Frantou Křižíkem. Měnírna tenkrát nebyla žádná legrace. Rtuťové usměrňovače už jsou nějaká tělesa. Nacházela se kdesi v Cukrovarské ulici a publikace uvádí, že odsud byla napájena trolej až na Klatovské třídě.  Logický závěr říká, že na trase, v rozumné výšce na domech vedly napájecí kabely. Asi ano. Vybral jsem stavby, , , , vzhledově nejstarší a skutečně pod okny v prvním poschodí jsou zbytky zvláštních nosičů, jaké se jinde nevidí.

     Řada zajímavostí je na starých vilách, pamatujících tučná léta první republiky. Netřeba hledat přímo ve městech.   V západních Čechách bývaly hlubinné doly na černé uhlí. Z doby jejich rozmachu se v blízkosti zachovaly honosné stavby majitelů a řada z nich ještě není opravena, proto lze najít dobové prvky i tady. Například, podíváte-li se na starý vjezd do domu, či brány, v dolních rozích jsou kamenné koule. Vypadají, jakoby mírně bránily v cestě. Nevěděl jsem, že pocházejí z doby kočárů a koule měly posunout vůz do správného směru, aby nedošlo k odření boků. Zřejmě se osvědčily, jsou ve kdejakém vjezdu.

Téma sem vkládám, abyste si všimli ve vašem okolí a podělili se.

Děkuji

 

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 3383x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Svědkové dávných časů
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
12.02.2013 01:06 Uživatel: Trinity
1429307679_carrie-ann-mos-as-trinity-in-the-matrix-reloaded.jpg
1000-2000
Téma: Svědkové dávných časů - velmi staré stromy
Text uživatele: 

Moc zajímavé…díky za hezké téma.

 
12.02.2013 12:28 Uživatel: Pluto
1482619599_pluto13.gif
7000-8000
Téma: Svědkové dávných časů - velmi staré stromy
Text uživatele: 

Já se podělím s tím, co znám. Ze svého blízkeho okolí nafotím příště. Zatím jenom foto z internetu.

Lípa v Kuklíku u Chobotského dvora je nejmohutnější památný strom Ždár nad Sázavou. Věk 450 roků.

alt

Památne stromy v CHKO. 

 Tato lípa roste v blízkosti Bojnického zámku na Slovensku. Věk 700 roků.  

alt

 Myjavská lípa. Sk.

alt

 

 
12.02.2013 19:55 Uživatel: Wolfg
Obraz019.jpg
500-1000
Téma: Svědkové dávných časů - velmi staré stromy
Text uživatele: 

No jo, stromy, největší zázrak přírody. Ovšem jde na mě děs, když vidím harvestor při práciPřepadá mě jistota, že člověk skutečně Zemi zničí.


     Ale k těm starým. Mnoho se o jejich věku napovídalo, dokud nepřišel tomograf (CT). Ten prozáří kmen a na monitoru  můžeme přesně  spočítat letokruhy, aniž bychom stromu ublížili. Tak se zjistilo, že stromy, o nichž se tvrdilo, že tu jsou tisíc a více let, ve skutečnosti až tak staré nejsou. Ale i tak se musíme před mnohými dřevinami sklonit, některé pamatují české krále.

Starší kmeny ale nejsou nijak řídký jev. Na katru v jižních Čechách se pořezávaly borovice. Středové fošny  byly nevídané  lopaty a  bylo možno dokázat stáří 170 let.

 
01.03.2013 18:58 Uživatel: Pan Sova
Věk:  72
Sova.jpg
2000-3000
Téma: Svědkové dávných časů - velmi staré stromy
Text uživatele: 

I velmi staré stromy mají rádi erotiku.

POZOR:

Obrázky jsou jen pro starší osmnácti let a s fantasií.

alt

 
01.03.2013 19:36 Uživatel: Pluto
1482619599_pluto13.gif
7000-8000
Téma: Svědkové dávných časů - velmi staré stromy
Text uživatele: 

 Fantasii mám a víc než osmnáct také, takže je to velmi pěkná erotika v přírodě.  alt

 

Jdu slavit víkend, alt tak vám popřeji dobrou noc později.

 
01.03.2013 23:20 Uživatel: Pluto
1482619599_pluto13.gif
7000-8000
Téma: Svědkové dávných časů - velmi staré stromy
Text uživatele: 

Dobrou noc.

 

alt

 
13.07.2013 20:13 Uživatel: Wolfg
Obraz019.jpg
500-1000
Téma: Svědkové dávných časů - velmi staré stromy
Text uživatele: 

Snad mi prominete zmeškání, ke stromům jsem zavítal až dnes. Vybaven foťákem a metrem. Tak tedy, pařez má střední průměr 97 cm, pro srovnání je použit obal mobilu s délkou 12 cm. Počet letokruhů nelze přesně určit, neb chybí střed kmene, ale i tak jsem se dopočítal k věku 137 let. Tedy nejméně 137.   Předpokládejme, že stromy byly vysazeny ve stejnou chvíli, což značí, že v době poškození (1898) byly stromy ve stáří 22 let, to už není žádný proutek a bylo možno mluvit o poškození kmene.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Svědkové dávných časů - velmi staré stromy
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Statistiky

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny