Téma: Domovy pro mentálně postižené nebo domy hrůzy?

15.11.2012 22:02
Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Odpovědí na téma: 4
Text: 

Se zděšením jsem si přečetla o tomto "domově". Myslela jsem si, že tenhle přístup k mentálně postiženým je už dávná minulost, ale jak se zdá, film Requiem pro panenku je někde v mírných obměnách stále živý. Jen mi přijde divné, že ač tito lidé mají někde rodiny, které je snad i navštěvují, nikdo na nic nepoukázal. Docela by mě zajímalo, jestli jde v současnosti o ojedinělý případ.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2989x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Domovy pro mentálně postižené, nebo domy hrůzy?
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
15.11.2012 22:46 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Domovy pro mentálně postižené nebo domy hrůzy?
Text uživatele: 

Brr, při čtení mi naskakovala husí kůže. Já sama jsem ve stejném typu zařízení pracovala, ale tam by si nikdo nedovolil ani vstoupit do klientova pokoje bez zaklepání, natož potom zamykat přes den pokoje, sprchovat nahé klienty ve skupinách nebo jim přidělovat erární prádlo. Rozdíly v kvalitě péče mezi jednotlivými zařízeními samozřejmě jsou a někde i dost velké, ale chci věřit, že tohle je jedna z těch smutných výjimek, kterých není moc. To, že tamější vrchní sestra teď pracuje pro změnu v domově pro seniory, snad radši ani nebudu komentovat... Je to stejně smutné jako fakt, že na poměry v domově neupozornil odpovědné orgány nikdo z příbuzných či známých klientů.

Novému vedení fandím, nemyslím si, že tohle zařízení je bezpodmínečně nutné zavřít - i když 8lůžkové pokoje budou asi těžko řešit směrem k většímu soukromí klientů - je to vždycky o lidech. Buď chtějí mít zaměstnanci hlavně co nejméně práce - a pak klienty bezdůvodně nadměrně medikují, zavírají do lůžek nebo jinak omezují - nebo se snaží, aby klienti byli co nejvíce samostatní - to je samozřejmě mnohem větší dřina.

 
15.11.2012 22:58 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Domovy pro mentálně postižené nebo domy hrůzy?
Text uživatele: 

Co nám připadá být hrozné, to jiným snad přijde dokonce jako něco, co nestojí za řeč... viz

Kraj výsledky kontroly, navzdory závažným zjištěním,  bagatelizuje a odmítá dát zprávu k nahlédnutí.  "Ujišťuji vás, že ve zprávě není nic natolik závažného, aby se to muselo jakýmkoliv způsobem skandalizovat, " snaží se uklidnit situaci zlínská radní Taťána Nersesjan.

 
11.01.2013 19:23 Uživatel: Baba Jaga
Věk:  30
100-500
Téma: Domovy pro mentálně postižené nebo domy hrůzy?
Text uživatele: 

Jsem během praxe prošla různými zařízeními, ale nikde to nebylo takhle…i když určovat čas koupelí…v DD, ke jsem byla já, to tak je docela běžné, zrovna tak v ústavech pro postižené, nebo i psychině…že nesmí do ložnic? Hm, s tím jsem se setkala jen na psychině…přístup ke svým osobním věcem? Na psychině žádné své osobní věci vlastně nemají…všici jsou oblečený do eráru. pokoje jsou po 12 postelích…nebo nudle, po čtyřech, ale tam se mezi postele dva lidi naráz nepostaví. je to tak. v určitém stylu je to tu stále…Přesto si myslím, že péče je už někde jinde…na  psychině mají skvělý personál (samozřejmě jsou tam i černé vrány…), snaží se jim dělat i program…

 

co se týče toho, že nikdo neupozornil…jakmile jsou lidé jiní, nejsou příliš obklopený tím, co Vy považuje za normální… i pro mé klienty jsem často jediná, kterou celé dny vidí. rodina nemá zájem. na psychinu chodí pravidelně rodina za třemi klienty…za pár dalšími před svátky. jinak neexistují…jedině až když se zjistí, že jim zůstal velký důchod…a tudíž dědí, často po smrti klientů…je to smutný, ale je to tak. Jen tím nechci říct, že ta ústavní péče je šílená…klienti tam dostávají, to, co by sami nezvládli. jsou čistí, mají kolem sebe čisto…dostanou najíst…věnuje se jim určitá pozornost. doma ani nikde jinde by to neměli. "jen" co nemají je taková ta "domácí láska"…ale tu nezná spousta lidí a nějakým způsobem fungují…

V tom příspěvku mění vedení, tak snad i tam se začnou vnímat, že pečují o lidi, ne o nějaké věci…

 

 

 

Omlouvám se, moc neumím vyjádřit, jak to myslím…a vlastně si nejsem jistá, zda to nevyzní úplně jinak…omlouvám se radši dopředu.

 
11.01.2013 19:38 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Domovy pro mentálně postižené nebo domy hrůzy?
Text uživatele: 

Díky, myslím, že jsem pochopila…wink

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Domovy pro mentálně postižené nebo domy hrůzy?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Koronavirus - diskuze o současné situaci 15 892x
Jaká hudba na pohřeb? 2 582x
Také znáte lidi, kteří rádi hrají ruskou ruletu? 5 606x
Konani lekare - nazory 3 674x
Egyptologie 1 645x
Petr Hübel - inspirativní příběh bojovníka s rakovinou 18 1417x
Co když je vesmír jen hra a my jsme součástí superpočítačové hry mimozemšťanů? 11 1265x
Nemá smysl šetřit vodou - úvaha, diskuze, názory 1 980x
Mimozemšťané stvořili náš svět - diskuze, názory 5 1384x
Dospělí synové tráví volný čas s rodiči - názory 24 1987x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Statistiky

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny