Téma: Nervy v kýblu - jak lépe zvládat stres?

21.02.2013 22:48
Uživatel: Askarigan
Odpovědí na téma: 10
Text: 

Ahojky,

mám takový problémek, kerý je v porovnání s jinými problémy, jako například vychrtlé děti v Africe nebo ztráta blízké osoby zřejmě ničím, nicméně mě to trápí. Tento rok mám maturovat a je mi jasné, že každý maturant je vystaven tlaku, a že téměř každý z toho má strach. Vím, že nejsem výjimka. Děsí mě ale jen pomyšlení na to, že tuto zkouškou neprojdu. Jsem zásadový člověk a povětšinu času jsem lpěla na dobrých známkách. Nemyslím si, že bych byla méně inteligentní. Ale k problému. Je jich více a nevím si s nimi rady.
Velice špatně zvládám jakékoliv stresoé siuace. Ve chvílích, kdy cítím naprostou beznaděj, že něco nezvládnu, se hroutím. Brečím téměř každou chvílí a kolikrát nevím ani proč. Je to nejspíš ze sebelítosti ale také pocitu jakési vlastní nedokonalosti. Brekoty mě vysilují a nejhorší mi připadá, že o těchto mých stavech téměř nikdo neví, respektive moje rodina ani netuší, že se kolikrát zavřu v pokojíku a brečím a zalykám se slzami jako splašená. Nevím, co mám dělat, abych se tak ze všecho nestresovala. V poslední době je to zlé. Zjistila jsem, že čím víc jsem ve stresu, tím méně mi záleží na známkách na kterých jsem tak lpěla. Dříve měla takováto moje beznaděj stejný průběh a i ten byl zvláštní. Když na mě třeba někdo zvýšil hlas (ve škole, která byla víceméně od jakživa středem mého vesmíru i když nechtěně), tak jsem se nejdřív naštvala a to stylem, že jsem třeba samovolně mrskla tužkou, nebo praštila do lavice (samozřejmě až kantor odešel) a pak nastal brekot a všichni mě obcházeli oblouky. Ten breot byl právě z pocitu naprosté neschopnosti. V takové chvíli jsem si připadla jako uplný hlupák. Je mi jasné, že mám zřejmě problémy se sebeovládáním ale přijde mi, že to nastává jen právě ve vypětých situacích, kdy mám dojem, že nic nezvládnu. Teď je to horší o to víc, že když na mě někdo zvýši hlas, tak jen brečím a ten hněv, kterým jaksi vyventiluji napětí, se nedostavuje. O to víc pak brečím, jsem vysílenější a pak mě napadají chvílemi i myšlenky na sebevraždu (což je naprosto nepřijatelná myšlenka, jelikož jsem velká bolístka a vživotě bych to nedokázala) a příjde mi bláhové abych vše vzdávala, ale něldy se na to zkrátka nálada najde. Také dřív jsem se učila jako vzteklá, abych vše zvládla ale teď mi příjde všechno zbytečné a z té únavy se nedokážu ani soustředit, natož se cokoliv učit. Vím že s takovýmto tempem maturitu nikdy nemohu zvládnout. Už teď jsem ve velkém skluzu a zle zvládám i udivené výrazy mých spolužáků, kteří jou udiveni, když nedostanu za jedna (ano tato věta je prkotina ale je to zkrátka nepříjemné).

Omlouvám se za tak rozleklou řeč, ale potřebovla bych poradit, jak ten stres nějak zvládnout. Nevím jestli si mám rovnou zajít pro nějaká antidepresiva, nebo si o tom s někým promluvit (myslím, že mluvením se nic nevyřeší) nebo tak.

Prosím podaďte
 

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 3020x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Nervy v kyblíku. Jak nebo pomocí čeho se to dá změnit ? jJak lépe zvládat stres?
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
22.02.2013 05:41 Uživatel: parek
Věk:  34

Město:vesnice

parek.jpg
3000-4000
Téma: Nervy v kýblu - jak lépe zvládat stres?
Text uživatele: 

jednou prijdes na to ze mit ve skole same jednicky ti je v zivote k  nicemu 

 
22.02.2013 10:18 Uživatel: MitsCa
Téma: Nervy v kýblu - jak lépe zvládat stres?
Text uživatele: 

Ale říkej to rodičům…

 
22.02.2013 06:25 Uživatel: Askarigan
Téma: Nervy v kýblu - jak lépe zvládat stres?
Text uživatele: 

Ale, tak to já vím už teď. Mě jde právě o to, že se ze všeho zbytečne moc stresuju a pak nic nezvládam a nevím co s tím. Ty známky jsou teď to poslední, co řeším (tedy jen mezích, prtože k té maturitě se nějak dostat musím). Mě jde o to, že se hrozím toho, jak mi je to všechno právě jedno…

 
22.02.2013 07:02 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Nervy v kýblu - jak lépe zvládat stres?
Text uživatele: 

Nějaký důvod ke stresu asi máš, ale kde ho hledat, když to nenapíšeš? Jestliže jsi byla vždycky zodpovědná a teď Tě trápí, že nemáš všecko tak, jak jsi zvyklá a mít chceš, tak je někde zakopaný pes. Ta zvýšená citlivost přece nepřišla sama od sebe.

 
22.02.2013 08:09 Uživatel: Listicka
Téma: Nervy v kýblu - jak lépe zvládat stres?
Text uživatele: 

Ja si myslim, ze jsi se natolik vystresovala, ze tve telo se ted brani. Nemysli si, ze jsi sama, kdo ma strach z neuspechu u zkousek. Kdysi jsem cetla nejakou knizku o ceste k uspechu. Jedna z metod, jak zabranit strachu je, ze si predstavis tu nejhorsi situaci, ktera se muze stat. To by ti melo pomoci.  Nejde ti o zivot, jde o maturu. Kdyby se nahodou stalo, ze ji nezvladnes, coz neni pravdepodobne, zopakujes si to na podzim. Svet se nezbori. Jsi chytra holka, dobre se ucis, tak si taky trochu ver!! Budu drzet palce.

 
22.02.2013 08:41 Uživatel: sophia7412
Téma: Nervy v kýblu - jak lépe zvládat stres?
Text uživatele: 

Nevím, jestli sportuješ, já osobně totiž hodně sázím na pohyb na čerstvém vzduchu! Lyže, kolo, jogging, tenis, podle počasí, nálady, možností a ročního období, ale já běhám a jezdím na kole celý rok, skoro denně.   Uvolní se hormony štěstí, získáš lepší imunitu, zlepšíš postavu i kondičku, přijdeš na jiné myšlenky, vyčistíš si hlavu. a budeš vše vč. stresových situací zvládat líp. Mám to vyzkoušené. Myslím, že kdyby to tak dělalo více lidí, nepotřebovali by zdaleka tolik psychologů, léků na deprese atp

 
22.02.2013 09:39 Uživatel: Taj3
Věk:  30
srnka2.jpg
0-100
Téma: Nervy v kýblu - jak lépe zvládat stres?
Text uživatele: 

Ahoj,

z maturity se tolik nestresuj, pro mne to nebyl nejpříjemnější zažitek roku, ale je i v zájmu školy, aby co nejvíc studentů udělalo maturitu na poprvé. Navíc, i kdyby se náááhodou stalo, že by jsi to nezvládla, tak je tu druhá možnost opravy a třeba už budeš klidnější, protože budeš vědět do čeho jdeš

Jinak si myslím, že jsi na sebe až moc tvrdá a máš na sebe velké nároky. Člověk není stroj a proto někdy může selhat. Chápu, že pokud je u Tebe okolí zvyklé na samé 1ky a občas se Ti nezadaří, celý ten tlak to umocňuje a dostáváš se do ještě většího stresu.

Pokusila bych se odprostit od toho, že za každou cenu vždy musím být perfektní, nejsem přeci stroj. Není to snadné, ale je to první krok k větší životní pohodě. Jak tu psala sophia7412 výše, zkus běhat, tančit. dostaň ze sebe ten nahromaděný stres, který může za to, že praštíš do lavice nebo mrskneš tužkou. A o svých obavách mluv a mluv a třeba stále dokola, nevyřeší to problém, ale pomůže, vím to z vlastní zkušenosti Každopádně moc držím palce a přeji hodně štěstí nejen k maturitě.

 
22.02.2013 09:50 Uživatel: voslík
1000-2000
Téma: Nervy v kýblu - jak lépe zvládat stres?
Text uživatele: 

Ahoj,

docela mi tvůj příběh připomíná mne samotnou. Taky jsem třískala tužkou a nejednu jsem ji i rozlomila. Mám pocit, že je to tím, že se v člověku kumuluje hněv, který pak chce nějak ven. Ale proč se kumuluje? Většinou je to tím, že je člověk s něčím nespokojený a nic s tím nedělá. Taková nejčastější nespokojenost je být nespokojený sám se sebou, to pak dokáže dělat věci!

Pokud chceš zkusit nějakou rychlou "úlevu" od stresu a vzteku a někde prostě začít, zkus nějakou relaxační techniku. Já mám vyzkoušený autogenní trénink. Pokud bys to chtěla zkusit, tak bych ti ale doporučila, abys začala s někým, kdo to umí. Napadá mě třeba i jóga. Možná by poradila i Rybka, ta bude mít vícero zkušeností, řekla bych.

Jak píše Sophia, pro někoho může být relaxe sport, kamarádka měla svého času v pokoji boxovací pytel

Myslím si, že je důležité umět "vypnout". Stanovit si vždycky část času, kterou budu odpočívat. A to ne jen v učení, ale prostě běžně v životě. Najít si takzvaně řád

Jenže úplně nejdůležitější je - naučit se mít rád sám sebe a umět si odpouštět. Zní to možná divně, ale já mám takovou zkušenost, že většina vystresovaných a vzteklých lidí tohle prostě neumí. Když si uvědomíš, co je na tobě dobrého, pomůže ti to dívat se na to takzvaně "špatné" víc v pohodě. Jinak řečeno:  Pokud přijmeš skutečnost tak, že jsi ve své podstatě dobrá, budeš se pak lépe dívat i na své "chyby".   Přece i ostatní lidé, které máš ráda, nejsou dokonalí. Nikdo není, vždyť to víme, tak proč to pořád sami po sobě chceme?

Věř si a vše ti půjde líp. Nenech se zbytečně ovlivňovat svým okolím, tvůj život je ve tvých rukou.

 
22.02.2013 10:24 Uživatel: Julie
Téma: Nervy v kýblu - jak lépe zvládat stres?
Text uživatele: 

    Máš nervičky na pochodu, chce to se zklidnit celkově, ale AD bych do sebe nervala. Jestliže máte ve škole výchovného poradce, můžeš se jej zeptat, třeba Ti doporučí odborníka, nezvládáš maturitu a stres s tím spojený, nic hrozného to není, doléhá na Tebe dospívání. Bude to dobré, uvidíš, hlavně žádné blbiny, hlavu na koleje a tak. Za rok se tomu zasměješ.

 
23.08.2016 08:58 Uživatel: stella16
Věk:  16
Téma: Nervy v kýblu - jak lépe zvládat stres?
Text uživatele: 

Ahoj,

take mam nervy hrozně na pochodu. když na mě někdo jen zvýší hlas. nebo když něco nejde tak jak jsem chtěla. začnu cítit beznaděj. rodiče na mě hrozně tlačí ohledně známek. že jestli nebudu mít jen 2 trojky bude problém. do toho chodim do amaterského hereckého kroužku. a já se měla naučit 100 stran shakespeara za 3 měsíce, rodiče proto bohužel pochopení neměli a ještě chodim na tancování. 2x v týdnu hodina a půl. a pak už jsem uplně mrtvá a jsem schopná jít si leda tak lehnout. .skrátka jsem nic nezvládala… před premierou mi dala moje trenérka. bachovy kapky. .skus se po nich podívat. jsou to byliné kapky které tě uklidní. já byla na pokraji zhroucení, dala mi kapky a do 20 min. jsem byla uplne v klidu a byla jsem připravená udělat cokoliv ted přez prázdniny se to trochu uklidnilo. ale poznamenalo mě to a stačí sebe mín stresová situace a jsem v háji… ale snad bachvy kapky pomohou. přeji hodně štěstí

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Nervy v kýblu - jak lépe zvládat stres?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Koronavirus - diskuze o současné situaci 15 861x
Jaká hudba na pohřeb? 2 574x
Také znáte lidi, kteří rádi hrají ruskou ruletu? 5 603x
Konani lekare - nazory 3 669x
Egyptologie 1 641x
Petr Hübel - inspirativní příběh bojovníka s rakovinou 18 1411x
Co když je vesmír jen hra a my jsme součástí superpočítačové hry mimozemšťanů? 11 1259x
Nemá smysl šetřit vodou - úvaha, diskuze, názory 1 975x
Mimozemšťané stvořili náš svět - diskuze, názory 5 1379x
Dospělí synové tráví volný čas s rodiči - názory 24 1981x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny