Téma: Přítelkyně neví o půjčce - chystáme se na hypotéku a půjčka vyleze na povrch
Uživatel: Macan
Věk: 26
Město: Pardubice
Dobrý den,
mám celkem velké dilema. Vzal jsem si půjčku 150.000 Kč. S tou jsem splatil stávající půjčku - cca 20.000 Kč a za zbytek plánoval koupit auto. No místo toho jsem nakupoval jiné kraviny a utrácel za blbosti, až mi zbylo nějakých 70.000 Kč.
Na to jsem si našel přítelkyni, se kterou jsem dodnes. Zpočátku jsem peníze neřešil, sem tam za ní něco zaplatil, nějaká dovolená, žádné velké šetření a časem jsem byl asi na 50.000 Kč.
Po nějaké době jsem se dostal v práci na odbornejsi pozici, ale zaměstnavateli jsem se upsal. No každopádně jsem se i díky přítelkyni srovnal a do dnešního dne svoji situaci vylepšil, teď mám na kontě 100.000 Kč a z půjčky mi zbývá splatit 120.000 Kč. Řekněme že můj stav je -20.000 Kč.
No problém je v tom, že jsem v práci hodně nespokojený, nefungují tu mezilidské vztahy a chodím sem s nechutí. Mám možnost jít pracovat jinam, kde bych si o cca 3.000 Kč měsíčně polepšil, ale musel bych svému stávajícímu zaměstnavateli vyplatit balík peněz, díky kterému bych byl opět na cca 50.000 Kč.
Nevím, jak se zachovat, jestli do toho jít, nebo se tady trápit a ztratit šanci lepší pracovní pozice a karierniho růstu.
S přítelkyní brzy plánujeme společné bydlení a já nevím co dělat, ona tohle úplně nesnáší nějaké půjčky a podobně, takže nevím, jestli před ní svoji finanční situaci tajit, nebo se jí svěřit. Nechci se v jejich očích proměnit v nějakého sociala.
Každopádně si myslím, že pokud bychom si chtěli sjednat nějakou hypotéku, stejně ta moje debilní půjčka vyleze na povrch.
Co byste dělali v mě situaci?
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 2022x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
No, tohle je hodně nezáviděníhodná situace. Myslím, že jsi přítelkyni o své finanční situaci měl říci, já jsem dodnes na tu svoji hodně naštvaný, od doby, co jsem zjistil, že mi tajila (dokonce zalhala na přímou otázku, zda má někde nějaký dluh, když jí nevyšla žádost o kreditní kartu - o tu jsme nežádali kvůli úvěru, ale kvůli bonusům, co kreditní karty dávají, dá se na tom vydělat dost peněz, tehdy to byly i stovky tisíc, dnes je to maximálně pár tisíc za měsíc) něco podobného (dluh už je splacen, pomohl jsem ji s tím) a myslím, že náš vztah to do konce života ovlivnilo.
Jestli to říci nyní nebo ne - nevím. Moje zkušenost je, že ženské upřímnost neocení, že "vítězí" ti, kdo je dostanou do situace, kdy už nemohou couvnout (když už jsou zamilované nebo ještě "lépe" když jsou těhotné) podle hesla "lepší žádat o odpuštění, než o svolení".
Tvůj aktuální stav je tedy "-20", máš tedy možnost přítelkyni říct, že "náklady na opuštění stávajícícho zaměstnání" budou o 20 tisíc vyšší, než ve skutečnosti. Probrat s ní situaci, předložit argumenty pro (vyšší plat na novém místě, horší prostředí na starém.) a pokud se společně dohodnete, nemusí nikdy zjistit, že jsi jí ohledně dluhu lhal.
Určitě bych se poradil s právníkem, nároky zaměstnavatele na dodržení smlouvy o tom, že tam odpracuješ určitou dobu jsou výrazně omezené (nelze to na více než 2 roky, vynaložené náklady musí doložit), třeba nakonec zjistíš, že nic platit nemusíš.
Další možností je refinancování půjčky, jednak kvůli nižším úrokům a dále i kvůli možnosti rozložit splácení do delšího období a tím snížit výši splátky, případná hypotéka tak může snadněji projít - půjčka 120 000 Kč opravdu není velkou překážkou, kamenem úrazu bude právě výše měsíční splátky, kterou banka při posuzování žádosti odečte od disponibilního příjmu.
Pokud o tebe nový zaměstnavatel opravdu stojí, je možné, že náklady na opuštění původního zaměstnání rád převezme a budeš mu to splácet z výplaty (nebo ti dokonce o to dá menší plat, čímž ušetří na pojištění, které za tebe platí) nebo ti splácení odpustí místo náborového příspěvku.
Když to shrnu:
1) poradit se s právníkem, jestli má stávajcí zaměstnavatel na nějaku náhradu opravdu nárok a v jaké výši
2) kontaktovat nového zaměstnavatele jestli si bude nějak ochoten pomoci s řešením
Obecně se ale spíše přikláním k využití šance, protože jak se říká "nelituji věcí, co jsem udělal, lituji těch, které jsem neudělal".
Věk: 50
Moje rada je jednoznačně:
Přítelkyni o půjčce říct a probrat to s ní.
Nevím, jestli tvé rozhodování o práci bude pak jednodušší nebo těžší, ale pokud spolu ccete žít, musíte se o majetkových věcech naučit bavit otevřeně a férově, bez zatajování nebo hraní nějakých divadýlek.
Pokud tě má ráda a je to holka do nepohody, tak toto váš vztah neohrozí.
A pokud není holka do nepohody, tak stejně lží nic nezískáš, protože jak sám víš je velmi pravěpodobné, že to na tebe praskne později. Jenže čím později to praskne, tím nedůvěryhodnější díky tomu budeš.
Věk: 26
No, v případě, že bych se s novým zaměstnavatelem nějak domluvil, například jak říká Patrik, že by za mě dluh zatahli a strhavali mi ho z výplaty například po třech tisících, nebojím se, že bych se z toho nevyhrabal. Rád vezmu někde nějaký přivýdělek. Mám však husí kůži spíš z toho, že bych měl z kapsy vytáhnout na stůl stávajícímu zaměstnavateli prakticky vše, co jsem byl schopen našetrit. Mám z toho, že jsem byl schopný za rok ušetřit cca 60000 Kč celkem dobrý pocit a tohle by mě psychicky deptalo a zároveň brzdilo v novém zaměstnání. Možná zkusím i toho právníka, snad to nebudou vyhozené peníze.
Věk: 50