Bezplatná právní poradna online

Téma: Výživné po odstěhování potomka od rodičů - kolik Kč nebo % platu, mzdy

05.08.2013 06:33
Uživatel: Anonym
0-100
Odpovědí na téma: 7
Text: 

Dobrý den,

chci se zeptat. Mám otce alkoholika, a sám nemá kde bydlet. Matka má kolem 30.000 Kč na výplatu, co tři měsíce prémie, takže teď měla třeba 60.000 Kč.

Zhruba 2x týdně po mě chce, ať se odstěhuju, a najdu si svoje bydlení. Řekla mi že víc jak 3.000 Kč mi dát nemůže, jsem v její péči.

Její výdaje mizí v alkoholu a výživovém poradenství za 9.000 Kč, gelových nehtech, kadeřnících, ale hlavně alkoholu. No protože bydlet budu muset sama, a 3.000 Kč nepokryjou ani jídlo, budu se muset obrátit na soud.

Do zítřka (6.8. 2013) se musím vystěhovat se všemi věcmi, mění klíče. Chci se zeptat kolik tak asi bude muset přispívat. Děkuji.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 1677x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Výživné
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
05.08.2013 06:51 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Výživné po odstěhování potomka od rodičů - kolik Kč nebo % platu, mzdy
Text uživatele: 

Jsi student?

 
05.08.2013 09:34 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Výživné po odstěhování potomka od rodičů - kolik Kč nebo % platu, mzdy
Text uživatele: 

Kdo má gelové nehty a kolik pije alkoholu není podstatné. Každý ať utrácí své peníze dle svého uvážení.

Klíčové spíš je (a to jsi neuvedla), jestli pracuješ (ukončila jsi studia? jsi na ÚP? jak dlouho? pracovala jsi už po studiu? ) či nepracuješ (jsi student). A jde o nájemní byt? družstevní? v osobním vlastnictví? To je potřeba napsat.

Výživné podle tabulek (které jsou přibližné dle věku potomka) jsou uvedené zde:

Co se týče toho bydlení, podívej se třeba tady:

Sem právníci nechodí a navíc web není primárně určen pro právní poradenství. Stejný dotaz můžeš položit do Bezplatné právní poradny online (klikni).

 
05.08.2013 10:52 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Výživné po odstěhování potomka od rodičů - kolik Kč nebo % platu, mzdy
Text uživatele: 

V žádném případě bych se dobrovolně neodstěhovala. Nevím, proč by Tě měla máma vyhazovat. Pokud vím,  tady v tom tématu jsi psala, že jsi letos maturovala a jen se Ti nepovedla chemie, kterou budeš dodělávat v září. To se stane no, nikdo není dokonalý. Ale to podle mě není důvod k vyhazovu. A navíc pozor, podle mě bude pro nějaké nároky - výživné a bydlení atd. rozdíl mezi tím, jestli se zítra dobrovolně (jenom proto, že si to máma přeje) odstěhuješ nebo Tě máma oficiálně - úředně vyhodí = podle mě to ani bez vážného důvodu a splnění zákonných podmínek nejde. Nikam bych se dobrovolně nestěhovala! Ať Ti to máma pošle písemně. Být Tebou, protože to spěchá, tak se jdu zeptat na úřad na oddělení sociálně právní ochrany dětí, dnes je úřední den a určitě Ti poradí, když si ještě doděláváš maturitu co a jak - na co máš právo.

V bytě u mámy bydlíš, máš tam své věci a určitě i trvalé bydliště - nemůže Tě vystěhovat a vyměnit zámky. Pokud to udělá, nebudeš se moct dostat ke svým věcem a do svého trvalého bydliště, máš právo ihned zavolat policii a oni to mámě vysvětlí raz dva - bude muset Tě pustit zpět. Ale nesmíš se dobrovolně odstěhovat se všemi svými věcmi. Protože pak by měla právo (mám dojem, že po určité době) Ti zrušit trvalé bydliště.

 
05.08.2013 11:42 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Výživné po odstěhování potomka od rodičů - kolik Kč nebo % platu, mzdy
Text uživatele: 

Musím se přiznat, že požádat OSPOD o pomoc je asi nejlepší řešení jaké můžeš zvolit. OSPOD je tu od toho, aby v těchto případech rychle zasáhl.

Jen na okraj podotýkám, že pokud by šlo o byt v osobním vlastnictví, do jisté míry rozhoduje majitel bytu kdo v něm bydlí a pokud jsi dospělá, do jisté míry může být problém, pokud se matka rozhodne Tě vystěhovat a vyměnit klíče.

To ale nic nemění na vyživovací povinnosti - Zákon o rodině na Tebe zřejmě pohlíží jako na osobu, která není sto se sama živit a proto nárok na výživné asi máš. Pokud by jsi dostávala tabulkové výživné ke Tvému věku, neměla by jsi se špatně - měla by jsi nárok až na cca. 20-24% příjmů rodiče (výživou jsou povinni oba rodiče), tzn. od matky by jsi teoreticky mohla dostávat až něco kolem 10.000 Kč.

 

Dany děkuji za doplnění faktů, protože z dotazu nebylo vůbec zřejmé jak to s Tebou je (s tím studiem, atd. ). Samozřejmě mě mrzí, že jsi neudělala chemii, ale tím svět nekončí a postoj Tvých rodičů (matky) moc nechápu. Mám také dceru a pokud by nedělala fakt velké lumpárny (drogy, krádeže, apod. ), tak si neumím představit, že bych ji "jen tak" v 19 letech při neukončené maturitě vyhodil z bytu nebo rodinného domu. Asi to svědčí něco o takovém rodiči.

 
05.08.2013 12:09 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Výživné po odstěhování potomka od rodičů - kolik Kč nebo % platu, mzdy
Text uživatele: 

Avi, není zač. To už je tak mým zvykem, pokud se ptá někdo registrovaný podívat se, jestli s jeho novým dotazem třeba nesouvisí i to, s čím se nám tu uživatel svěřil i dříve.

Jinak jsem se snažila tazatelce odpovědět tak jak jsem nejlépe věděla, nebo si myslela, byť je to právní problém, neboť jsem tím chtěla tazatelce z důvodu časové tísně alespoň nějak pomoci či jí alespoň někam nasměrovat, protože jednání její mámy opravdu nechápu a též je to pro mě nepochopitelné a nepředstavitelné.  

Také jsem si vpomněla na podobný případ z okolí, kdy matka svému synovi též výměnou zámku znemožnila vstup byť do jejího bytu, ale současně trvalého bydliště jejího syna, kde měl všechny své osobní věci a přivolaná policie vysvětlila matce, že takto to opravdu nejde a matka musela umožnit vstup synovi (též ve věku tazatelky) zpět. Tam byl potom rozdíl v tom, že syn sám ukončil a nedokončil studium, nepracoval a dokonce jí fyzicky napadal. Podala tehdy proto žádost k soudu - tedy měla zákonné důvody, které doložila a soud její žádosti vyhověl a trvalé bydliště synovi bez náhrady zrušil. Ale musela mít ty zákonné důvody a udělat to úřední cestou. Je to sice již několik let a předpokládám, že to bude podobné i dnes.  

 
05.08.2013 15:02 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Výživné po odstěhování potomka od rodičů - kolik Kč nebo % platu, mzdy
Text uživatele: 

V tomto je právní úprava nejasná. Na jednu stranu se všude křičí, že trvalý pobyt je jen evidenční údaj (který nemá vliv na užívací práva), na druhou stranu Policie to vykládá jinak. Pokud by se to ale bralo přísně právně, i když má potomek trvalé bydliště v bytě či rodinném domě, přesto záleží jen na majiteli nemovitosti, kdo ji bude užívat. Samozřejmě je pak ale majitel nemovitosti povinen vydat věci, které vystěhovaná osoba vlastní.

 
05.08.2013 21:34 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Výživné po odstěhování potomka od rodičů - kolik Kč nebo % platu, mzdy
Text uživatele: 

Obávám se, že nebudu takový optimista. Pokud se matka rozhodne, že Ti bude nadále pouze platit výživné, ale nechce, abys s ní bydlela, tak je to její právo a obávám se, že Tě vyhodit může. Nesmí Ti ale zadržovat Tvoje osobní věci, to je pravda. Pokud ale nejsi spolumajitelem bytu a nemáš s matkou/ družstvem/ nebo jiným majitelem bytu uazvřenou nájemní či podnájemní smlouvu, tak nemáš žádné právo byt užívat, resp. Tvé právo byt užívat závisí pouze na rozhodnutí Tvé matky, zda Tě tam nechá bydlet. Tím toto rozhodnutí neomlouvám a neobhajuji, jen říkám, že na to podle mě právo má. Tím, že Ti zaplatí výživné, je její vyživovací povinnost vůči Tobě splněna. Pokud Ti výživné nebude stačit, budeš se muset obrátit na soud. Žalovat své rodiče o výživné mi přijde stejně šílené jako vyhodit Tě v této situaci z domu, ale asi Ti nic jiného nezbude. Zajít se poradit na OSPOD je určitě také dobrý nápad.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Výživné po odstěhování potomka od rodičů - kolik Kč nebo % platu, mzdy
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Ochrana proti spamu

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Statistiky

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny