Bezplatná právní poradna online

Téma: Zvýšení výživného a změna styku, setkání s dětmi

12.09.2011 14:59
Uživatel: Marie
Věk:  38
Odpovědí na téma: 9
Text: 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné upravovat dohodu o styku s dětmi podle výše alimentů? Mému bývalému manželovi bylo zvýšené výživné na dceru z důvodu jejího nástupu na střední školu. Zvýšené výživné začal platit, ale dluh, který mu vznikl od začátku platnosti ještě nesplatil a upravil si styk s dětmi, dříve si je bral jednou za 14 dní na oběd pouze od asi 11 hodin do večerních hodin jeden den o víkendu a teď bez předchozí domluvy se mnou mi sdělil, že díky zvýšeným alimentům již nemá na to, aby děti zval na obědy a dále si je bere pouze na odpoledne jednou za 14 dní - o prázdninách vůbec. Vše zdůvodňuje zvýšenými výdaji na alimenty, které mu prý chybí na obědy pro děti. Mám styk s dětmi upravit soudně nebo to mám přejít? Mrzí mě to kvůli dětem, ovšem ty jsou přesvědčené, že otec pro ně dělá maximum, ale zlá matka ho vysává.

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
12.09.2011 17:47 Uživatel: Barča
Téma: Zvýšení výživného a změna styku, setkání s dětmi
Text uživatele: 

Na to je těžké něco říct. Pro Vás, která máte děti v péči jsou ty peníze málo, pro něj, který platí to může být dokonce až likvidační. Nenapsala jste, jak a z čeho teď žije otec Vašich dětí.

 
12.09.2011 19:15 Uživatel: Marie1
Věk:  38
Téma: Zvýšení výživného a změna styku, setkání s dětmi
Text uživatele: 

Otec dětí má plat asi 14tis a ještě i plný invalidní důchod asi 10tis, jeho přítelkyně pobírá mateřskou a ještě chodí do práce a má plat minimálně 10tis, což se prokázalo u soudu, proto mu bylo výživné zvýšeno, takže tady je spíš problém, že on ty peníze nechce dát, ne že nemá, problém je i to, že to že "nemá" peníze, dává okatě najevo přes styk s dětima, což mi připadá sprosté, já dětem v častějším styku nebráním, naopak bych byla ráda, kdyby u něho i přespaly, ale z jeho strany vždycky zazní jenom "na to nemám peníze, když ti dávám tolik" já si ale myslím, že tohle není o penězích frown 

 
12.09.2011 19:38 Uživatel: Barča
Téma: Zvýšení výživného a změna styku, setkání s dětmi
Text uživatele: 

Nevím, jestli se dá soudně donutit otce dětí, aby si je brával na oběd. Spíš bych se zabývala jeho chováním a způsobem, jakým se vlastně mstí na dětech. Určitě by jim neměl ty společné obědy vysvětlovat způsobem, kterým ovlivňuje názor dětí. Jak ale řešit...těžko říct. Nedá se s ním v klidu rozumně promluvit?

 
12.09.2011 20:30 Uživatel: Marie1
Věk:  38
Téma: Zvýšení výživného a změna styku, setkání s dětmi
Text uživatele: 

No jistě, soudně nedonutím, aby se dětem víc věnoval, rozumně se s ním mluvit nedalo nikdy a teď už vůbec ne, jeho chování to je možná otázka spíš na psychologickou poradnu, spíš si říkám, že až děti vyrostou, tak to pochopí, jinak nevím, jak to řešit, jeho dluhy nejsou ještě tak velké, aby to bylo na soudní stíhání a jak ho donutit, aby dodržoval dohody mezi námi, to by se muselo řešit soudní úpravou styku s dětmi a do toho už se mi nechce.

 
12.09.2011 20:55 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Zvýšení výživného a změna styku, setkání s dětmi
Text uživatele: 

Záleží na tom, zda jste dohodu o styku dětí s otcem uzavřeli pouze ústně mezi sebou nebo písemně - např. na městském úřadě na oddělení sociálně právní ochrany dětí, tzv. OSPOD. Pokud byla dohoda uzavřena písemně, měli by ji oba rodiče dodržovat nebo v případě, že jednomu z nich přestala tato dohoda vyhovovat, se dohodnout na takovém kompromisu, který by byl přijatelný pro obě strany. Pokud tedy existuje písemná dohoda, rozhodně bych o změně styku dětí s otcem informovala příslušnou sociální pracovnici a trvala na tom, aby byla uzavřena dohoda nová, protože ta stávající je nevyhovující.

Ohledně úpravy styku s dětmi je samozřejmě možné se obrátit i na soud, aby rozhodl on. Pokud by se ale Váš bývalý manžel vehementně bránil zachování původního styku s dětmi i před soudem, obávám se, že by Vám soud asi nevyhověl, pokud by manžel prohlásil, že s dětmi trávit víc času nebude. I když je otázka, jestli by dokázal svůj - poměrně absurdní - argument o tom, že nemůže zvát děti na obědy kvůli zvýšení výživného, zopakovat a obhájit i před soudem. Přestože mi přijde sprosté, že si Váš manžel bere v této situaci děti v podstatě jako rukojmí a může to poměrně efektivně využít k manipulaci s nimi proti Vám - "já bych s Vámi byl hrozně rád, ale nemůžu, protože musím dávat mamince hodně peněz" - snažila bych se s ním i nadále jednat slušně, bez přehnaných emocí a hlavně do Vašich sporů pokud možno nezatahovat děti. Pro ně je to pořád jejich "skvělý" táta, a tak by to mělo i zůstat, děti za Vaše rozepře nemohou. Takže radím dát bývalému manželovi naprosto jasně najevo Váš nesouhlas s jeho přístupem a obrátit se na příslušnou sociální pracovnici, v krajním případě na soud.

 
12.09.2011 21:21 Uživatel: Marie1
Věk:  38
Téma: Zvýšení výživného a změna styku, setkání s dětmi
Text uživatele: 

Děkuji Vám za vyčerpávající odpověď, bohužel jsme písemnou dohodu o styku s dětmi nepodepsali, byla pouze ústní z toho důvodu, že s nimi ze začátku opravdu býval více, po narození jeho dalšího dítěte s přítelkyní se to však změnilo a je to přesně jak píšete, dětem vysvětluje, že by je rád vzal na oběd i dokonce na dovolenou, ale musí mi dávat moc peněz, takže bohužel. Děkuji za radu, zkusím to napřed po dobrém a pak u sociální pracovnice.

 
13.09.2011 07:57 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Zvýšení výživného a změna styku, setkání s dětmi
Text uživatele: 

Dovolím si také přispět.

Rozhodně se mi nelíbí fakt, že rodič tahá děti do otázek kolem peněz.. a to u obou rodičů, takže z tohoto pohledu je jeho jednání špatné. Jenže ono nic není tak černobílé jak se může zdát.

Nevím kolik výživné dělá, ale umím si představit i situaci z druhé strany.

Manžel platí výživné na dvě děti, pytlíkovali jsme to jak se dá hodně za pomoci rodičů, aby zbylo i na nějaké dárky pro děti, dovolenou s nimi, sami jsme žádnou dovolenou neměli, přes týden bez dětí jsem vařila tak, abychom co nejvíce ušetřili, když přijdou děti tak, aby bylo možné trochu "povolit uzdu" a příliš nepociťovali fakt, že prostě "nemáme".

Jenže nebožce to bylo málo a došlo na zvýšení výživného, nebudu popisovat soud, byl to hnus a spousta lží, nicméně nakonec to dopadlo tak, že výživné bylo zvýšeno skutečně likvidačně. No a my se dostali do situace kdy opravdu není z čeho brát a žijeme ze dne na den tak říkajíc. Tím jsme byli postaveni před to, abychom si vybrali, co vlastně budeme dělat dál. Nebudu rozepisovat schválnosti, které nebožka dělá až moc ráda. Nicméně došlo na to, že opravdu nemáme na to, abychom vzali děti alespoň na týden na dovolenou, my samozřejmě žádnou neměli. O dárcích, které mají být v řádech tisíců...protože tatínek je vlastně děsný skrblík.. ani nemluvím. Brát si děti je prostě nad naše možnosti, ale přesto by manžel s nimi rád nějaký čas trávil, ne už tolik jako dříve, protože na to skutečně nemá..zvlášť na aktivity, které by je bavili. Takže jsme také společný čas museli omezit a to dost výrazně.

Nebožce se to nelíbí, protože dříve k nám děti chodili prakticky kdykoliv a na dobu libovolnou...byli jsme vždy k dispozici.

Nechci říct, že stejná situace je i u vás, ale je třeba se na to dívat z obou stran. Já i manžel se na to tak dívat dokážeme, ale obráceně to nefunguje. Dohoda možná není, takže nakonec došlo k tomu, že manžel styky s dětmi nakonec přerušil úplně. Podotýkám, že u nás byla situace taková kdy matka naváděla děti proti němu.

Co chci říct, je fakt, že sama říkáš, že to přece není o penězích...., ale vlastně je, že....

 
13.09.2011 09:33 Uživatel: Marie1
Věk:  38
Téma: Zvýšení výživného a změna styku, setkání s dětmi
Text uživatele: 

Máš pravdu, Vaše situace rozhodně není pěkná, já se snažím na to taky podívat z druhé strany, býv. manžel si pořídil další dítě a to také něco stojí, na druhou stranu je to také sprostý vůči našim dětem, když jim vykládá, že je to i kvůli malé, že teď na nic nemají, přestože příjem mají průměrný, ex má ještě hodně velké splátky na auto, které jsme těsně před rozvodem pořizovali a které si nechal, bral si několik půjček, aby si mohl pořídit auto, které chtěl, já jsem s těmito půjčkami už nesouhlasila, on si je přesto vzal a teď mi je vyčítá, také jsme si brali půjčku na nábytek, jelikož jsme se těsně před rozvodem také stěhovali do 4+1 s nájmem 10tisíc, což jsme zvažovali, jestli utáhneme, nakoupili jsme nový nábytek a za pár měsíců se manžel odstěhoval k milence a všechno placení zůstalo mě, tudíž toto bylo také sprosté, nábytek jsem splatila já, na auto splácí on, neustále ale tvrdí, že jsou to společné splátky a že on jich měl víc, že to nebylo rozdělené na poloviny, ale byla to dohoda mezi námi, jelikož auto užívá, na výši těchto splátek ale soud nepřihlíží při zvýšení výživného, mohl by taky auto prodat. Teď bydlí u přítelkyně, byt patří otci přítelkyně, takže není problém, kdyby neměli na nájem, největší problém ale je to, že svůj odchod od rodiny vysvětloval dětem tak, že maminka se s ním pořád hádala a že už to nemohl vydržet, jelikož měl milenku, tak je jasné o co jsme se hádali, a nechat děti bez otce kvůli mladé přítelkyni, které okamžitě udělá dítě, zvlášť po takových změnách, které jsme dělali vpodstatě i kvůli němu - stěhovat jsme se nemuseli, kdybych věděla že zůstanu s dětmi sama, je to k vzteku a ještě k tomu manipuluje s dětmi, aby se očistil, děti ho mají rádi, přítelkyni i jejich dítě také, ale mého nového přítele nesnášejí, takže je to smutné, kam se dá dojít, když je člověk dobrý manipulátor.

 
13.09.2011 13:16 Uživatel: Kath
Věk:  40
Téma: Zvýšení výživného a změna styku, setkání s dětmi
Text uživatele: 

Podívejte, Marie, život je těžký a lehký nikdy nebude. Tuto situaci s malými obměnami znám také. Píšete, že dcera šla na střední, druhé dítě nevím jak je staré. Ale minimálně s dcerou si musíte sednout někdy večer, v klidu a mluvit s ní jako s velkou. Ona totiž už velká je a chápe spoustu věcí. Rozeberte situaci v klidu, vemte si k ruce i papír a tužku, rozepište všechno jak na tom jste. Napište jí na papír kolik platíte nájem, elektřinu, plyn, vodu, teplo, telefon, internet, každému kredit, jídlo - počítejte 3tis. na osobu a všechny další náklady které vás napadnou... Pěkně pod sebe a pak sečíst... na druhou stranu vepište svůj plat + výživné - aby viděla kolik to dělá.
No a něco podobného napočítejte i otci - řekněte že je to jen hrubý odhad, nicméně potvrzený soudem, že to tak je... Slečna uvidí, že to není tak jak jí to tatínek vykládá...
Já to tak taky udělala, moje děti vidí, že táta jezdí na dovolenou, mají 2 NOVÁ auta, velkou televizi, značkové hadry... Ale pořád jim říká, jak jsou na tom špantě, že nemají peníze. Děti nejsou hloupé, vidí a chápou věci, že bychom nevěřili... jenom jim věnujte ten čas a vysvětlení - ale pravdu, ne lži...

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Zvýšení výživného a změna styku, setkání s dětmi
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Ochrana proti spamu

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 1
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 1 Téma
Počet témat celkem: 15610
Počet odpovědí celkem: 170742
Počet registrovaných: 4609 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: Ex si semnou asi hraje
Nejkomentovanější za 7 dní: Ex si semnou asi hraje
Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny