Bezplatná právní poradna online

Téma: Nemocenská po rodičovské dovolené

30.08.2011 19:00
Uživatel: monika tomečková
Věk:  36
Odpovědí na téma: 3
Text: 

Chtěla jsem se zeptat 3 roky jsem byla na mateřské dovolené,pak jsem si musela vzít 2 měsíce neplacené volno z důvodu péče o dítě. Teď jde syn od září do školky a já nastupuji na původní místo kde jsem pracovala před MD.  Teď jsem ale otěhotněla a zajímalo by mě, jak dlouho musím pracovat, abych dosáhla vysokého výdělku nemocenké. Jestli stačí měsíc nebo 3 měsíce. Předem děkuji.

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
30.08.2011 21:57 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Nemocenská po rodičovské dovolené
Text uživatele: 

Dobrý den,

nevím přesně, co máte na mysli "výsokým výdělkem (výší) nemocenské", ale situace se má takto: Pro to, abyste měla nárok na nemocenskou, stačí po ukončení neplaceného volna odpracovat třeba i jeden jediný den. Pokud neodpracujete celý měsíc, použije se pro účely výpočtu výše nemocenské tzv. pravděpodobný denní vyměřovací základ. To znamená, že se při výpočtu výše nemocenské bude vycházet z toho, kolik byste si za celý měsíc pravděpodobně vydělala, kdybyste normálně pracovala, i když jste ve skutečnosti byla na neschopence. Snad jsem to napsala a vysvětlila srozumitelně.

 
29.11.2011 17:00 Uživatel: johinka
Věk:  21
Téma: Nemocenská po rodičovské dovolené
Text uživatele: 

Dobrý den, prosím o radu. dne 1.8.2011 jsem podepsala pracovní smlouvu na dobu neurcitou se zakladni mzdou 7000 měsíčně.13.9.2011 jsem ale nastoupila na rizikové těhotenství.první měsíc neschopnosti mi zaměstnavatel vyplatil nemocenskou pouze za 11 dní s tím ze za zbylích 10 dní mi neschopenku vyplatí příští měsíc.Bohužel mi ale bylo nyní oznámeno od zaměstnavatele že nemam už na nic nárok.protože nemám pevnou pracovní dobu.Pracovali jsme vždy dva dny a dvadny volno vždy min.12 hodin denně...Mám nárok ny vyplacení zbylích deset dni?..Předem děkuji

 
29.11.2011 23:37 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Nemocenská po rodičovské dovolené
Text uživatele: 

Bylo by lepší vložit Váš dotaz jako nové téma, tady asi bohužel trochu zapadne, ale samozřejmě se Vám pokusím odpovědět:

Váš zaměstnavatel asi bude pěkný vykuk, který si s dodržováním zákonů moc hlavu neláme. První věc, která mě zarazila, je, že máte základní mzdu 7.000, - Kč. Minimální mzda při plném pracovním úvazku je 8.000, - Kč. Pokud tedy pracujete na plný (ne částečný) úvazek, musíte mít alespoň 8.000, - Kč, nižší mzda je v rozporu se zákonem.

Co se týče nemocenské, tu vyplácí prvních 21 dnů zaměstnavatel, až poté tuto povinnost přebírá stát, resp. okresní správa sociálního zabezpečení. Zaměstnavatel se z této povinnosti nemůže nijak vykroutit, jeho argument, že Vám nemocenskou nevyplatí proto, že nemáte pevnou pracovní dobu, je nesmysl. Pokud neví, jak Vám vypočítat výši nemocenské, je to jeho problém - od toho má mít účetní(ho). Takže máte právo na nemocenskou od zaměstnavatele od 4. do 21. dne nemoci - nemocenská činí 60% Vašeho průměrného výdělku, potom už Vám ji vyplácí OSSZ. Takže bych zaměstnavatele písemně požádala o dopalcení nemocenské, pokud neuspějete, můžete se s podnětem obrátit na Státní inspektorát práce - jejich seznam najdete na www.suip.cz.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Nemocenská po rodičovské dovolené
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny